Informacje

09.05.2014 10:20 Powstanie Warszawskie w kinach

"To jest prawdziwa Warszawa. Mogę się nisko pokłonić operatorom"

SERWISY:


- Nie mogę się oprzeć wzruszeniu, kiedy widzę piękne twarze tych młodych ludzi, tego walczącego miasta, które jest połączone poczuciem wspólnoty i solidarności - mówił na antenie TVN24 o filmie "Powstanie Warszawskie" Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Mogę się nisko pokłonić operatorom, którzy zrobili ten film, tym fantastycznym odważnym ludziom, którzy to nakręcili - dodał z kolei scenograf Allan Starski.

O wrażeniach i pracy nad filmem, obaj opowiadali w studiu TVN24.

Co było najtrudniejsze przy jego tworzeniu? - Najtrudniejsze było znalezienie tych wszystkich dźwięków z epoki, wymyślenia, jak one brzmiały. Znalezienie jakichś referencji, bo nie mieliśmy żadnych podpowiedzi, nie zachowały się żadne nagrania oryginalne – zaznacza Ołdakowski.

I dodaje, że mieli z kolei podpowiedzi dotyczące samego obrazka. Pomagali też powstańcy. - Powstańcy na przykład nie pamiętają kolorów. Niestety ludzie pamiętają świat z czarno-białych fotografii, nie mają wspomnień dotyczących kolorów. Mieli dużo wspomnień dotyczących tego, jak wyglądała wizyta operatorów, jak ludzie się zachowywali, jak pojawiła się gdzieś kamera – wyjaśnia Ołdakowski.

Dyrektor podkreśla, że na początku obrazki pozornie nie układają się w całość. - Dopiero ten fabularny pomysł nadał im zrozumiałą kolejność i to dzięki tej podróży przez Powstanie Warszawskie dwóch operatorów, możemy zrozumieć to, co oni filmowali – tłumaczy Ołdakowski.

"Mogę się nisko pokłonić operatorom"

Starania operatorów docenia również znany scenograf Allan Starski. - Mogę się nisko pokłonić operatorom, którzy zrobili ten film, tym fantastycznym odważnym ludziom, którzy to nakręcili. Widzimy tą niezniszczoną Warszawę. Dzięki ludziom, którzy potrafili to złożyć w całość dramaturgiczną i nadać współczesny sznyt. To jest prawdziwa Warszawa – przekonuje Starski.

Jego zdaniem film pozostaje prawdziwy. - Ta wyrazistość jest dramatyczna, jak widzi się twarze ludzi i ruiny, to działa niesamowicie. Kolor nie jest nachalny - twierdzi Starski. - Myślę, że ta historia jest tylko pomocą w oglądaniu dawnej Warszawy. Jest tam historia dwóch młodych operatorów, ale oni pomagają nam podążyć ścieżka opowieści o zniszczeniu Warszawy i ludziach w czasie powstania – dodaje.

I podkreśla, że film by nie powstał, gdyby dawne kadry nie miały sensu - kamera na przykład się trzęsła i robiła złe ujęcia. - To byli zawodowi operatorzy, którzy byli przygotowywani do tych przez Armię Krajową wcześniej, ale równocześnie mieli dobrą przedwojenną szkołę filmową – zaznacza scenograf.

 

Choć na ekranie zobaczymy tylko stare kroniki, nie jest to film dokumentalny. Materiały ułożone zostały wokół fikcyjnego scenariusza. Jego autorami są Jan Ołdakowski, Piotr Śliwowski i Joanna Pawluśkiewicz. Autorem pomysłu na fabułę jest Jan Komasa, reżyser "Miast44".

6 godzin kronik

Na potrzeby współczesnej produkcji dialogi napisali Joanna Pawluśkiewicz i Michał Sufin. Część dialogów jednak sczytano z ruchu ust powstańców.

W projekt zaangażowani zostali także aktorzy: m.in. Michał Żurawski, Maciej Nawrocki i Mirosław Zbrojewicz, którzy użyczyli swych głosów głównym bohaterom filmu.

Film powstał dzięki nowoczesnej technologii do koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych. Jak wyliczają autorzy, do przejrzenia było 6 godzin kronik z czasów Powstania Warszawskiego. Pracowano nad nimi przez 6 miesięcy, 1000 godzin trwały konsultacje kolorystyczne, zrobiono 1200 ujęć i wybrano 112 000 klatek.ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • anica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2014 20:27 ~anica

  Niesamowity film!!! Szacunek i podziw dla jego twórców! Możliwość zobaczenia prawdziwych ludzi i ich życia w tamtym czasie jest bezcenna!

 • ostatni dzwonek na ratunek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2014 23:47 ~ostatni…

  Porusze inny aspekt. Patrząc nie tyle na zdjęcia sprzed wojny, ale na zdjęcia z początku powstania -stwierdzam jak mało zachowało sie dawnej Warszawy do dziś! Mam tu na myśli np.zabytkowe kamienice. Dlaczego i dziś ,mimo tylu nakładów z UE, architektura, która jakimś cudem sie zachowala, która uniknęła niemieckiego czy późniejszego sowieckiego barbarzyństwa, nadal NIE jest nalezycie ratowana? Brak fachowego programu ratowania i rewitalizacji opuszczonych i zaniedbanych kamienic? Wystarczy przejść sie chocby Bednarska,Piękną,Wlicza,Koszykowa, czy np.zobaczyc ostatki, reszteczki na Woli. A zapomniana Praga?? Czemu sie tego wciąż nie chroni i nie ratuje. Kolejne Władze odpychaja problem! To, że w wielu miastach Polski zabytki są zaniedbane nie jest wzorem. A propos filmu- wielka robota, choć czasem zbyt nowoczesne muzyczne tło.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2014 23:40 ~Warszawiak

  mig1anc666mig1anc666

  A było jedno powstanie w historii Polski, które się powiodło, w którym Polacy się nie wykrwawili, któego zdobycze zostały usankcjonowane przez traktat i weszły w skłąd wolnej Polski.
  A o którym nie ma tak bałwochwalczych peanów...

  Kolejny słój który nienawidzi Warszawy.Do domu!!
  Ciekawe, czy wpatrzona w swój pępek warszawka wie, o które chodzi...


 • Monia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2014 12:09 ~Monia

  Czasami trudko kogoś zidentyfikować na zdjęciu, a co dopiero kto jest autorem nagrań, kiedy często ludzie posługiwali się pseudonimami, mieli zmienione nazwiska.

  Gąsiu~Gąsiu

  Tylko dlaczego ci bohaterscy operatorzy nigdzie nie są wymienieni z imienia i nazwiska? Szukałem na stronach internetowych i wygląda, że zapomniano o najważniejszych osobach, dzięki którym ten archiwalny materiał istnieje.

 • Legia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2014 11:01 ~Legia

  Okulickiego powinni rozstrzelać za wydanie rozkazu do Powstania.
  Powstańcom należy się wiczny szacunek
  Chwała Bohaterom

 • PWN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2014 10:41 ~PWN

  Gąsiu~Gąsiu

  Tylko dlaczego ci bohaterscy operatorzy nigdzie nie są wymienieni z imienia i nazwiska? Szukałem na stronach internetowych i wygląda, że zapomniano o najważniejszych osobach, dzięki którym ten archiwalny materiał istnieje.


  Słabo szukałeś , jak pójdziesz do kina do się napewno wszystkiego dowiesz

 • Zzdzichu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2014 17:22 ~Zzdzichu

  Nikt nie pomniejsza bohaterstwa ludzi, którzy z pistolecikami szli na czołgi. Ale trzeba rozróżnić Bohaterów którzy walczyli i tych którzy wydali rozkaz do walki i wskutek tego do rzezi powstańców i ludności cywilnej.

 • warsaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2014 16:51 ~warsaw

  film super oglądełem ze łazmi w oczach. Jedyna rzecz, która mi się nie podobała to forma narracji!
  ps. kocham to miasto. tu sie urodziłem, wychowałem i tutaj umrę!

 • AJB

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2014 16:45 ~AJB

  Ja przyznam jestem naprawdę poruszony. Te obrazy ożyły na nowo i ciągle nie mogę sobie dać odpowiedzi co by poczuli i powiedzieli Ci których po tylu latach oglądamy teraz. Niesamowite są te obrazy i tamci ludzie dzięki którym ja i Wy żyjecie.

 • WaWa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2014 16:25 ~WaWa

  Niezłomne Niepokonane Miasto, Nigdy przed nikim nie klękło, zawsze miało i ma swój honor i za to należy się Szacunek i Pamięć!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »