Informacje

08.06.2018 08:12 Spotkanie w sprawie superlotniska

"To jest nasza mała ojczyzna. Pan tego nie rozumie. Wstyd"

SERWISY:


- Chcemy kupić ziemię pod Centralny Port Komunikacyjny w dwóch lokalizacjach, które będą objęte badaniami środowiskowymi - poinformował podczas spotkania w Wiskitkach pełnomocnik rządu do spraw budowy CPK Mikołaj Wild. Podczas spotkania padły też pytania dotyczące konieczności przesiedlenia części mieszkańców.

Wild po raz kolejny spotkał się z mieszkańcami gmin, na terenie, których może powstać Centralny Port Komunikacyjny. W czwartek rozmawiał z mieszkańcami Wiskitek.

Jak mówił, "CPK powstanie na terenie o powierzchni 35 kilometrów kwadratowych", choć teren zarezerwowany pod budowę to ponad 66,2 kilometra kwadratowego na obszarze gmin Baranów (pow. grodziski), Teresin (pow. sochaczewski) i Wiskitki (pow. żyrardowski).

Wild zauważył, że idealną lokalizacją na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego jest Baranów, ale - zgodnie z prawem, na potrzeby badań środowiskowych należy wskazać także inne lokalizacje. - Z punktu widzenia prawa lokalizacje nie muszą być od siebie oddalone - zaznaczył. - Chcemy kupić ziemię pod CPK w dwóch lokalizacjach, które będą objęte badaniami środowiskowymi - poinformował.

- Na jednej z lokalizacji powstanie lotnisko. Pozostałe grunty, wykupione a niewykorzystane pod inwestycję, mogą trafić na cele komercyjne - powiedział Wild. - Jeżeli tak się stanie, chcemy, aby zysk trafił również do mieszkańców, którzy te grunty zbyli - dodał. I zaznaczył, że takie rozwiązanie to "na razie koncepcja, ale będziemy nad tym pracowali".

"Lokalizacje nie muszą być od siebie oddalone"

Minister powiedział, że podtrzymuje wcześniejsze deklaracje, że minimalna cena za metr kwadratowy ziemi wykupionej pod CK to 35-40 zł. Pytany, jak długo mieszkańcy będą czekali na pieniądze po wykupie nieruchomości, powiedział, że "zwyczajowo jest to 14 dni".

Minister odniósł się także do pozostawienia ruchu cywilnego na Lotnisku Chopina po uruchomieniu CPK. - Zlecimy jeszcze raz ekspertyzę, czy wchodzi w grę pozostawienie ruchu cywilnego w porcie Chopina - powiedział. Dodał, że pozostawienie ruchu cywilnego na Okęciu "jest obecnie kwestią polityczną, jest tematem kampanii wyborczej".

Dodał, że "wszystkie ekspertyzy, do których mieliśmy dostęp, pokazały, że wyprowadzenie ruchu cywilnego z portu Chopina jest dobre tak dla Warszawy, jak i dla podróżujących".

"To metody sowieckie, a nie chrześcijańskiej partii"

Podczas spotkania ze strony mieszkańców terenów, gdzie ma powstać CPK, pojawiły się pytania i apele. - Przedstawiacie nam coś, co gdzieś może kiedyś by było. I patrzycie jak psychicznie wyniszczyć ludzi. To metody sowieckie, a nie chrześcijańskiej partii i chrześcijańskiego prezydenta - mówił jeden z mieszkańców.

- To mówiłem na wszystkich spotkaniach - nie jest naszą intencją: spekulowanie gruntami i bogacenie się waszym kosztem - odpowiedział wiceminister.

- Czyli to jest tak: dobrowolny wykup pod szantażem. Jeżeli ja się dobrowolnie na wykup nie zgodzę, zostanę w 2020 roku wyrzucona w ciągu 120 dni ze swojego warsztatu pracy i z domu. NKWD wyrzucało ludzi w ciągu 20 minut. Rozumiem, że teraz mamy czas pokoju i niepodległości - mówiła jedna z uczestniczek czwartkowego spotkania.

Inna z kobiet mówiła, że rząd chce wyrzucić ich z domów. - Nie tak jak w przypadku autostrady. Na autostradę potrzebny jest wąski pas. Ludzie mogli się przesiedlić obok. A tu nie. To jest nasze środowisko, to jest nasza mała ojczyzna. Pan tego nie rozumie. Wstyd. O tym mówiliście w wyborach? Nie. Popieraliśmy was. A teraz co? Ci, którzy was nie popierali mówią nam: a widzicie, tyle żeście mówili, tylko żeście ślepo patrzyli w tych, którzy chcą was teraz wprowadzić do grobu - mówiła.

- Jeżeli wy tutaj zablokujecie nam ten teren 66 kilometrów kwadratowych do swoich dziwnych badań, a pomysł portu upadnie, to my będziemy na 30 lat uwięzieni, bo nie będzie można nic robić. Nie będzie można sprzedać pod inwestycje, rozbudowywać gospodarstw, przebudowywać domów i nawet dachów zrobić, bo będziemy przestępcami, bo podnosimy wartość domów - argumentował kolejny mieszkaniec.

Superlotnisko dla 100 milionów pasażerów

Nowe lotnisko wraz z infrastrukturą, ma powstać między Łodzią a Warszawą i ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Na jego lokalizację wskazywana jest miejscowość Stanisławów w gminie Baranów. Po pierwszym etapie budowy port ma obsługiwać do 45 milionów pasażerów rocznie, a docelowo nawet około 100 milionów. Do końca 2019 r. mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejnych osiem lat, czyli do końca 2027 r.

>> CZYTAJ TEŻ NA TVN24BIS.PL <<

PAP/tol/JZ/tmw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rafik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2018 09:33 ~Rafik

  Jedne z najlepszych w Polsce ziem uprawnych, na których rolnicy dorabiają się chodując szparagi, mają zostać zabudowane lotniskiem i skażone oparami paliwa lotniczego. Ale czemu nie, Polska to „bogaty” kraj. Kto bogatemu zabroni?

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2018 15:03 ~Andrzej

  Amerykanie mówią, że ten port bardzo ułatwi transport wojsk NATO. Taki port ma również funkcję wojskową.

 • gigant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2018 12:59 ~gigant

  Docelowo będzie mógł obsłużyć 100 mln pasażerów w ciągu roku.

 • AgentDolu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2018 12:50 ~AgentDolu

  Agentka~Agentka

  LOT miał być zniszczony przez OLT Express.


  A ty pewnie masz zostać zniszczona przez wywiad KGB. Uważaj na siebie.

 • Agentka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2018 09:26 ~Agentka

  LOT miał być zniszczony przez OLT Express.

 • stereotyp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2018 08:01 ~stereotyp


  Tomek~Tomek

  Poprzednia władza to pod sufitem te autostrady budowała? Czy też wywłaszczali ludzi? Ogarnij się, bo bzdury gadasz. A nowe lotnisko jest potrzebne. Okęcie ma już do 42 operacji lotniczych na godzinę i więcej się nie da przy jednym pasie, a drugiego nie da się zbudować, bo wokół ludzie się pobudowali i jeszcze więcej trzeba by wysiedlić. Modlina nie można rozbudować z powodu decyzji środowiskowych (przyroda wokół). Więc co z tym pasztetem zrobić? Nic? Budowa lotniska to nie żadna megalomania. To niby wielkie lotnisko w Berlinie ma 2 pasy niekrzyżujące się, 25 stanowisk z rękawami (Okęcie - 17), można w przyszłości dołożyć jeszcze 8. I co ciekawe - lotnisko w Berlinie wybudowano zaledwie 420 km od lotniska we Frankfurcie. Masz jakieś jeszcze argumenty przeciwko tej budowie? Poza takimi, że trzeba będzie przesiedlić kilkaset osób?
  papcio jaro~papcio jaro


  Wracaj Tomaszu do siebie na wieś. Warszawa nie będzie jeździć do jakiegoś Baranowa. A przesiedlić to ty się możesz - ze swojej wioski do jakiegoś miasta.

  Mieszkańcy miast i wsi są do siebie bardziej podobni, niż się wydaje.

 • Zwirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2018 23:15 ~Zwirek

  Najlepsze miejsce to Wloszczowa. Peron juz jest.
  A tak na powaznie to Modlin, tylko Modlin. Inna lokalizacja nie ma sensu

 • Mikołaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2018 21:52 ~Mikołaj

  Z wszelkich dotychczasowych analiz wynika, że lepszym rozwiązaniem dla Warszawy, dla warszawiaków, lepszym rozwiązaniem dla samej inwestycji i dla transportu lotniczego w Polsce jest przeniesienie całości ruchu do CPK.

 • Hahaa00

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2018 21:26 ~Hahaa00


  Stefun~Stefun

  No to wyborcy PiSu mają to co chcieli, wierzyli w błogosławiony PiS no to ich ukochana partia teraz w podziękowaniu będzie wysiedlała. Mój brat mieszka na Drzewiczu Nowym /k. Wiskitek i tak błogosławił świętego Jarosława, a teraz przeklina ile wlezie. PiS przysięgał słuchać głosu ludu, teraz lud przemawia do głuchej partii. Niedługo wybory, czas rozliczyć i tą partię, i poprzednią.
  Mocarstwo~Mocarstwo

  A poprzednią niby za co ? Poprzednicy nie mieli takich mocarstwowych pomysłów na biznes, bo przecież tylko o zarobienie dalszych miliardów przez prominentów PiS-u chodzi.

  No jakoś poprzednicy takich durnych pomysłów nie mieli.Bo budowa autostrad to nie mocarstwowe zapędy tylko standard kraju z Europy

 • Centralny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.06.2018 21:07 ~Centralny

  Niedaleko Berlina od wielu lat budowane jest wielkie lotnisko przesiadkowe, dla którego największym konkurentem byłby jakikolwiek lotniczy hub zlokalizowany bardziej na wschód i obsługujący całą Europę Środkowo-Wschodnią (Polska, Czechy, Słowacja, Białoruś, Litwa, Ukraina).

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »