Informacje

13.10.2017 21:25 "czarno na białym"

"To jest dekret Bieruta bis". Dyskusja o projekcie Jakiego

SERWISY:


20 projektów, 17 rządów i 27 lat prób przeprowadzenia reprywatyzacji. Prób, których żadna polityczna ekipa nie była w stanie skutecznie zakończyć i dziś niektórzy płacą za to wysoką polityczną cenę, a my wszyscy miliony złotych. Tę sytuację chce zmienić Patryk Jaki, a jego planom przyjrzał się Witold Tabaka, reporter programu "Czarno na białym".

- Mamy to, bierzemy byka za rogi, dość tej patologii, koniec tych nadużyć handlarzy – tak o swoim projekcie mówi wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

"Zahamowanie zwrotów w naturze"

Na przełom czekają tysiące byłych właścicieli i ich spadkobierców. Wśród nich Ewa Wierzbowska. O zwrot kamienicy na Grochowie walczy w sądach od 25 lat. Propozycja ministra Jakiego nie jest jednak dla niej przełomem. Jest problemem.

- Będzie powodowało całkowite zahamowanie zwrotów w naturze, czyli nie odzyskam nigdy tej nieruchomości – przekonuje Wierzbowska.

Zgodnie z projektem, możliwe będzie tylko zadośćuczynienie za utracony majątek na trzy sposoby: w gotówce do 20 procent wartości nieruchomości, w obligacjach do 25 procent, lub 20 procent rozliczane ze Skarbem Państwa w ramach bonifikaty na zakup innej nieruchomości należącej do państwa.

Mieszkańcy będą mogli spać spokojnie - spadkobiercy byłych właścicieli  będą musieli zadowolić się zadośćuczynieniem, nawet jeśli ich sprawy są już w sądach. - To jest dekret Bieruta bis, rozszerzony dekret - mówi z kolei Ryszard Grzesiuła, wiceprezes zrzeszenia Dekretowiec, które pomaga w walce o odzyskanie nieruchomości.

Ocenia, że część tych poszkodowanych przyjmie ofertę 20 procent. - Ale sądzę, że albo 70 albo więcej procent pójdzie do Strasburga - zaznacza Grzesiuła.

Jak dodaje, nie tylko dlatego, że zamiast zwrotu mienia dostaną 20 procent zadośćuczynienia, ale również dlatego, że sprawy, które już są w sądach nie zakończą się wyrokami.

Nowe zasady dziedziczenia

- Sprawy, które nie są rozstrzygnięte są umarzanie i mogą być rozstrzygane, ale tylko według nowych przepisów – twierdzi Jaki.

Jest jeszcze jeden przepis, który krytykują spadkobiercy. Dotyczy nowych zasad dziedziczenia roszczeń. Żona będzie mogła dziedziczyć po mężu i odwrotnie: dzieci po rodzicach lub wnuki po dziadkach. Pozostali są wykluczeni.

Jak przekonuje radca prawny Łukasz Bernatowicz, jeżeli nie można na siostrę, czy brata przepisać prawa do dochodzenia roszczeń, to w jego ocenie jest to złamanie konstytucyjnego prawa, ponieważ to bliska rodzina.

Bliską rodziną na pewno nie są kupcy roszczeń i ta ustawa zamyka im pole do działania. Na wystąpienie z roszczeniami właściciele lub ich najbliżsi spadkobiercy będą mieli rok. Po tym czasie zostaną bezpowrotnie anulowane.

Jaki ocenił, że koszty reprywatyzacji na mocy jego ustawy, które poniesie państwo będą oscylować między 15 a 20 miliardów złotych. Wiadomo, że wypłaty nie nastąpią od razu. - Roszczenia układamy w hierarchii finansów państwa, ale nie na pierwszym miejscu, nie wyżej niż podstawowe potrzeby państwa, nie wyżej niż na przykład  program 500 plus – stwierdził Jaki.

Minister finansów, z którym projekt był konsultowany, na razie jego skutkami się nie martwi. - Jeśli decyzja polityczna będzie ostatecznie pozytywna, a to bardzo ważna decyzja polityczna, z punktu widzenia kosztowego, to nie będzie jakimś istotnym problemem – powiedział Mateusz Morawiecki, minister rozwoju.

Ale ta decyzja polityczna wcale nie jest przesądzona. Dokładnie tej ustawy nie znam, bo Patryk Jaki, to jest Solidarna Polska, a nie PiS – powiedziała Beata Mazurek, rzecznik prasowy PiS.

Niewykluczone więc, że projekt ministra Jakiego podzieli los dwudziestu poprzednich podobnych ustaw.

ZOBACZ CAŁY MATERIAŁ:

Główne zdjęcie: PAP

Witold Tabaka

ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Spóźniona sprawiedliwość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2017 13:24 ~Spóźnion…  Spadkobierca~Spadkobierca

  Rację mają ci, którzy twierdzą, że za zniszczone kamienice nic się nie należy, tylko za grunt. Ale Praga, część Śródmieścia, Mokotów, Ochota, a nawet Żoliborz, gdzie rodzice Prezesa dostali lokum zaraz po wojnie nie były zniszczone. Nikt do tych kamienic i domów nic nie dokładał, chyba że bierzące remonty, w których mieszkali najemcy. Czy sprawiedliwe jest oddanie tylko 20 % ? Panie Jaki, co
  Pan na to, że zabiorę Panu cały majątek, także spadek po dziadkach i zapłacę Panu 20 % ?
  materialiści~materialiści

  Ale jaki masz problem?
  Tam gdzie były zburzone domy, to dostaną za grunt, a tam gdzie nie to za nieruchomość i grunt.
  Była wojna, zmiana dziejowa. Może chciałbyś oddać potomkom Mieszka I to co kiedyś posiadali?
  A może wskrzesisz pomordowanych podczas wojny, albo chociaż odszkodowanie zaproponujesz? Czyżby materialne straty zasługiwały bardziej na zadośćuczynienie od straty rodziny?
  uczciwy~uczciwy

  Najwięcej wypowiadają się Ci, którzy nie znają się na temacie. Wojna była, zniszczyła i zabrała. Uczciwy Polak odbudował sobie dom, państwo raz mu zabrało, potem drugi i teraz proponuje zwrot 20%. Gdyby teraz pan Prezydent zabrał Tobie dom, bo takie czasy, a potem zaproponował zwrot 20%, to rozumiem, że pogodził byś się?


  Ja się MUSZĘ z tym pogodzić, bo mogę nie doczekać nawet tych 20 procent. Ta sprawiedliwość przychodzi trochę późno.

 • Demon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2017 13:20 ~Demon


  briefing~briefing

  Jak człowiek myśli,że już nic gorszego ws. afery rep. nie może się wydarzyć to ...HGW skarży korzystne dla miasta decyzje!
  pislamista~pislamista

  jak nie rozumiesz co komentujesz to nie komentuj... No chyba że jesteś Jaki-podobnym ignorantem prawniczym, który nie odróżnia co to zaskarżenie rozstrzygnięcia a co zaskarżenie uzasadnienia. Nawet łopatologiczne wyjaśnienie ze strony HGW nie trafia do twojego ciasnego pisowskiego rozumku?


  Zaiste, przepastny intelekt HGW jest wprost porażający. Demon myśli z niej !

 • Wreszcie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2017 13:09 ~Wreszcie

  czarobczarob

  Dokładnie, dlaczego politolog "produkuję" tak poważną ustawę? Widać w PiS brak fachowców.

  Lepiej, żeby ustawę wreszcie napisał nawet politolog, niż nikt.

 • Opony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2017 13:05 ~Opony


  Maciej~Maciej

  Bo to jest dekret Bieruta w imię tzw sprawiedliwości społecznej ,mówiąc wprost czysty bolszewizm w wykonaniu narodowych socjalistów
  sprawiedliwość odzyskiwaczy~sprawiedliwość odzyskiwaczy

  Zdecydowanie lepiej wywalać rodziny na bruk, a opornych palić w lesie.

  W lesie lepiej nie, bo się jeszcze zajmie i Szyszko nie będzie miał czym handlować. Najlepiej na Placu trzech krzyży opony się pali.

 • Kamienicznik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2017 13:03 ~Kamienicznik


  leon~leon

  20% po cenach z 1948 czyli tyle co nic
  po odszkodowanie do niemców~po odszkodowanie do niemców

  Czyli przyznajesz, że nieruchomości zabrane dekretem, były warte tyle co nic.

  Mój dom, który ukradła komuna, nie był zniszczony, bo znajdował się na prowincji. Ukradziono mi go przy pomocy podstawionego kuratora, w roku 1958.

 • Rowerek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2017 13:01 ~Rowerek


  ciekawy~ciekawy

  dlaczego ktoś kto nie zna się na prawie, nie ma wykształcenia produkuje ustawy???
  kali kalemu~kali kalemu

  A dlaczego Puchalski zarządza ulicami w Warszawie?

  Dlatego, że dobrze wygląda w obcisłym stroju kolarskim.

 • pislamista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2017 12:30 ~pislamista

  briefing~briefing

  Jak człowiek myśli,że już nic gorszego ws. afery rep. nie może się wydarzyć to ...HGW skarży korzystne dla miasta decyzje!

  jak nie rozumiesz co komentujesz to nie komentuj... No chyba że jesteś Jaki-podobnym ignorantem prawniczym, który nie odróżnia co to zaskarżenie rozstrzygnięcia a co zaskarżenie uzasadnienia. Nawet łopatologiczne wyjaśnienie ze strony HGW nie trafia do twojego ciasnego pisowskiego rozumku?

 • pislamista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2017 12:27 ~pislamista

  Tak to jest kiedy politolog od siedmiu boleści zabiera się za tworzenie prawa... Skarb Państwa przywłaszczył cudzą własność a teraz łaskawie ją odda ale jedynie za 20% jej wartości (czyli 80% w majestacie pisowskiego prawa po prostu ukradnie). 20% wypłaci jedynie wówczas jeśli ktoś się zgłosi w ciągu roku po tę rekompensatę. Po roku - figa z makiem... Zasiedzenie w dobrej wierze to 20 lat a w złej wierze 30 lat, tymczasem Skarb Państwa jak typowy rozbójnik chce w ciągu roku zaklepać sobie zasiedzenie... Tym sposobem Skarb Państwa postawił się w jednym szeregu z handlarzami roszczeń (z tą różnicą, że ci ostatni wykorzystywali do tego drogę sądową a SP po prostu klepnie sobie jakipodobną ustawę...)

 • LOkaTOR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2017 11:50 ~LOkaTOR

  CO Z MIESZKANIAMI KOMUNALNYMI ???? KIEDY PIS SIĘ ZAJMIE TĄ KWESTIĄ ??? MIAŁY BYĆ WYKUPY, BONIFIKATY I NIC ! ZERO !

 • Tęsknota

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2017 11:27 ~Tęsknota

  Ooo ! Dawno nie znikały teksty na tej stronie ! Całych parę godzin ! Już zdążyłem się stęsknić !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »