Informacje

14.05.2016 20:20 otwarte 250 placówek

Tłumy stanęły w kolejce po sztukę

SERWISY:Ponad 250 placówek – m.in. muzea, galerie, pracownie, instytucje państwowe - biorą udział w tegorocznej warszawskiej edycji Nocy Muzeów. 14 maja można zwiedzać muzea i galeria, ale także miejsca na co dzień zamknięte dla zwiedzających. Jest też okazja do podróży "ogórkiem".

Jak co roku w Nocy Muzeów udział biorą m.in. Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Polski, Zamek Królewski, Zachęta czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dla zwiedzających otwarte będą też - cieszące się co roku dużym zainteresowaniem - Belweder, Sejm, Senat i kancelaria premiera.

Uzbrojenie i wojskowe samochody

W Nocy Muzeów udział bierze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W siedzibie instytucji zostanie pokazane umundurowanie, uzbrojenie oraz samochody, które na misjach w Kosowie, Iraku, Bośni i Hercegowinie oraz Afganistanie wykorzystują BOR i policja. Oprócz tego strażacy prezentują specjalistyczny sprzęt do poszukiwania osób zasypanych, używany podczas akcji ratunkowych po trzęsieniu ziemi na Haiti oraz w Nepalu.

W wydarzeniach można też wziąć udział m.in. w resortach: Edukacji Narodowej, Sprawiedliwości oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Akcja odbywa się również w obiektach Uniwersytetu Warszawskiego, który w tym roku świętuje 200. urodziny. W czasie Nocy Muzeów można m.in. zwiedzić gabinet rektora, Kampus Główny, ogród botaniczny czy uniwersyteckie muzeum.

Schron przeciwatomowy

Huta ArcelorMittal umożliwia zwiedzającym zwiedzenie schronu przeciwatomowego, który powstał na przełomie lat 50. i 60. XX w. i przetrwał do dziś w stanie nienaruszonym, z pełnym wyposażeniem.

W siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia oprócz koncertów i czytań odbywają się pokazy fotografowania szlachetnego - w technice mokrego kolodionu (ambrotypia) i ultrawielkoformatowej cyjanotypii. "Widzowie stworzą gigantyczny portret Yehudi Menuhina" - czytamy w przewodniku po Nocy Muzeów.

W Centrum Bezpieczeństwa, które - jak podkreślają organizatorzy wydarzenia - "w roku szczytów NATO i Światowych Dni Młodzieży (...) zechce odwiedzić wielu mieszkańców", można zobaczyć m.in. Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Noc z serialami w NInA

Narodowy Instytut Audiowizualny proponuje noc z serialami - "nowymi, ambitnymi tytułami, realizowanymi przez takie stacje jak HBO, Canal+ i Netflix" - która odbywa się w sali kinowej. Pokazom skandynawskich seriali kryminalnych, produkcji balansujących na granicy na granicy dokumentu i fikcji oraz obrazom poświęconym wpływowi technologii na człowieka towarzyszy dyskusja z udziałem krytyków filmowych.

Fani motoryzacji przed Muzeum Czar PRL mogą podziwiać m.in. zabytkowe nysy 522, fiata 125p, fiata 126p, warszawę, wołgę i wartburga. W środku będą czekały na nich np. gabinet KC, typowe M1 z epoki i jedyny w Polsce saturator stacjonarny.

Można także zwiedzić - jak w poprzednich latach - Zespół Stacji Filtrów im. Lindleya. W tegorocznym programie jest m.in. zwiedzanie wieży ciśnień i Muzeum Wodociągów i Kanalizacji oraz picie "kranówki" bezpośrednio po uzdatnieniu.

Teatry też otwarte

W akcji biorą udział także stołeczne sceny. W Teatrze Powszechnym otwarto Ogród Powszechny, w Teatrze Capitol odbywa się pokaz spektaklu "Następnego dnia rano", a w Klubie Komediowym odbywa się maraton improwizacji teatralnych. Przez 12 godzin - począwszy od 21.00 - występują wszystkie grupy grające w klubie. Otwarte są m.in. teatry Kamienica, Guliwer, Lalka, Polski, WarSawy i Studio.

W Noc Muzeów także instytucje religijne - np. synagoga im. Nożyków, kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Trójcy, Cmentarz Żydowski i nowo otwarte muzeum Archidiecezji Warszawskiej - oferują gościom m.in. zwiedzanie swoich siedzib.

Jak wykuć podkowę?

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego oferuje możliwość zrobienia własnych wydruków z linorytu i składu czcionkowego. W ruch wprawiona jest także zabytkowa maszyna korektorska. Natomiast w Muzeum Kowalstwa każdy chętny będzie może spróbować swoich sił przy kowadle, wykuwając drobny element z rozgrzanego do czerwoności żelaza.

Biblioteka Publiczna w swojej siedzibie przy Koszykowej zaplanowała szereg wydarzeń poświęconych postaci Stefana "Wiecha" Wiecheckiego. Odbywają się m.in. projekcje filmów i nagrań audio z fragmentami felietonów czytanych przez samego autora. Centrum Interpretacji Zabytku zaprasza zaś na projekcje propagandowego filmu "Warszawa 1952", będącego jednocześnie dokumentu powojennej odbudowy stolicy.

O latach 50. - kulturze, codzienności i modzie tamtych czasów - opowiadają goście Domu Spotkań z Historią. W Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek historia" odbywa się kolejna edycja festiwalu gier planszowych o tematyce historycznej.

W zeszłym roku 300 tys. osób

Wydarzenia odbywają się także w miastach sąsiadujących ze stolicą. W Villa la Fleur w Konstancinie Jeziornej można zobaczyć pokaz obrazów olejnych i rysunków autorstwa Henryka Epsteina z kolekcji Marka Roeflera, a w Muzeum Dulag 21 w Pruszkowie m.in. projekcję filmu dokumentalnego "Exodus Warszawy 1944" w reż. Grzegorza Szuplewskiego oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej Pruszkowianka pod batutą Adama Malcherka.

W tym roku w akcji biorą udział 252 placówki. Podczas ostatniej edycji imprezy stołeczne muzea odwiedziło ponad 300 tys. osób, z czego najwięcej - ponad 20 tys. - wybrało Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. 15 tys. gości zwiedziło natomiast Łazienki Królewskie, a 13 tys. - Muzeum Wojska Polskiego.


>>>SPRAWDŹ WSZYSTKIE ATRAKCJE TEGOROCZNEJ NOCY MUZEÓW<<<

Parada starych autobusów

O godzinie 12.30 z pl. Defilad wyruszy parada zabytkowych autobusów. Pokonają trasę: PL. DEFILAD – Marszałkowska – plac Konstytucji – Waryńskiego – al. Armii Ludowej – Wawelska – Grójecka – pl. Narutowicza – Grójecka – Bitwy Warszawskiej 1920 r. – al. Prymasa Tysiąclecia – Kasprzaka – Prosta – Towarowa – Grzybowska – al. Jana Pawła II – Popiełuszki – Słowackiego – Włościańska – METRO MARYMONT.

Uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli korzystać ze specjalnie przygotowanych bezpłatnych linii. Będzie ich dziewięć od A do M. Linią A  będą jeździć "ogórki".

Tramwaje: Do ok. godz. 2.00 w nocy będą kursowały linie: 2, 4, 9, 13 oraz 33.

Autobusy: Do ok. godz. 2.00 będą kursowały linie: 116 oraz 507. Wybrane linie nocne będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością.

Metro: Linie M1 i M2 będą kursowały do ok. godz. 3.00.

 

CZYTAJ RELACJĘ Z UBIEGŁOROCZNEJ NOCY MUZEÓW:


PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Dobra zmiana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2016 08:25 ~Dobra zmiana

  maciej~maciej

  przed godz 18 (a zwiedzanie bylo od poludnia) bylem przed budynkiem Wedla.kolejka mega dluga a na jej koncu pracownicy wedla informujacy, ze to juz max ludzi, ktorzy zdaza - uwaga - wejsc do polnocy do srodka. swietnie! 6h stania na dworzu... w taka pogode i z dzieckiem
  dlaczego przy organizowaniu po raz kolejny takiej imprezy nie ma zapisow online na konkretne godziny???
  #wedel #nocmuzeuw #
  nocwstydu
  opty~opty

  Ciekawy jestem czy ci zwiedzający zostali poinformowani,żę w wyniku transformacji dziejowej została zniszczona prawdziwa perełka Wedla,czyli secesyjny sklep firmowy.

  Gorzki Wedel~Gorzki Wedel

  Te sześć godzin stania to kara za pisanie " Na dworzu ".Wstyd !
  Były właściciel~Były właściciel

  Ponieważ mieszkam daleko i unikam słodyczy, nawet nie wiedziałem, że ten śliczny sklep na Szpitalnej został zlikwidowany :( Przypomina mi to odebranie mi przez Państwo Polskie placu i domu, w którym była apteka, założona przez mojego pradziadka. Pierwszą rzeczą, o jaką zatroszczono się po tym rabunku, było zabytkowe, dziewiętnastowieczne umeblowanie apteki i całe staroświeckie wyposażenie.
  opty~opty

  Pisałem o dewastacji i likwidacji sklepu na ul Zamoyskiego.
  Ciekawe gdzie podziały się marmury którymi wyłożone były ściany,marmurowe stoliki,lady z kryształowymi szybami,kryształowy żyrandol i kryształowe kinkiet.Właściciel Wedla nie wyposażał swojego sklepu w tandetę tak jak zrobiono po jego remoncie kiedy okazało się,że secesyjny sklep zniknął a w jego miejscu powstał byle jaki sklep z gipsowymi ścianami.Pozdrawiam

  To wielka szkoda, że budowlańcy tak haniebnie obrobili reprezentacyjny sklep ( Bo inaczej nie można tego nazwać ). Czy to już za "Dobrej zmiany" ?

 • rita

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 23:20 ~rita

  to nie chodzi o dziadowanie na bilet wiele imprez jest organizowanych tylko w tym dniu i niektore miejsca tylko w tym dniu dostepne dla zwyklych ludzi takich jak komenda glowna policji polecam bylismy z dziecmi i wszyscy zadowoleni jesli gdzies jest kolejka trzeba zmienic miejsce i skorzystac z innej atrakcji da sie drugi raz bralam udszial i polecam super atmoswera , i na pochybel wszystkim krytykujacym i tym co beda sie chwalili ze ich stac na bilet i ida bez kolejki , ale wiele rzeczy ich omija bo sa organizowane tylko w tym dniu tak jak np pokazy chemiczne w muzeum farmacji moje dzieci mega zadoolone

 • opty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 14:37 ~opty
  maciej~maciej

  przed godz 18 (a zwiedzanie bylo od poludnia) bylem przed budynkiem Wedla.kolejka mega dluga a na jej koncu pracownicy wedla informujacy, ze to juz max ludzi, ktorzy zdaza - uwaga - wejsc do polnocy do srodka. swietnie! 6h stania na dworzu... w taka pogode i z dzieckiem
  dlaczego przy organizowaniu po raz kolejny takiej imprezy nie ma zapisow online na konkretne godziny???
  #wedel #nocmuzeuw #
  nocwstydu
  opty~opty

  Ciekawy jestem czy ci zwiedzający zostali poinformowani,żę w wyniku transformacji dziejowej została zniszczona prawdziwa perełka Wedla,czyli secesyjny sklep firmowy.

  Gorzki Wedel~Gorzki Wedel

  Te sześć godzin stania to kara za pisanie " Na dworzu ".Wstyd !
  Były właściciel~Były właściciel

  Ponieważ mieszkam daleko i unikam słodyczy, nawet nie wiedziałem, że ten śliczny sklep na Szpitalnej został zlikwidowany :( Przypomina mi to odebranie mi przez Państwo Polskie placu i domu, w którym była apteka, założona przez mojego pradziadka. Pierwszą rzeczą, o jaką zatroszczono się po tym rabunku, było zabytkowe, dziewiętnastowieczne umeblowanie apteki i całe staroświeckie wyposażenie.

  Pisałem o dewastacji i likwidacji sklepu na ul Zamoyskiego.
  Ciekawe gdzie podziały się marmury którymi wyłożone były ściany,marmurowe stoliki,lady z kryształowymi szybami,kryształowy żyrandol i kryształowe kinkiet.Właściciel Wedla nie wyposażał swojego sklepu w tandetę tak jak zrobiono po jego remoncie kiedy okazało się,że secesyjny sklep zniknął a w jego miejscu powstał byle jaki sklep z gipsowymi ścianami.Pozdrawiam

 • Frak i waciak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 13:22 ~Frak i waciak

  Kiedyś, bodajże w latach siedemdziesiątych, w Muzeum Narodowym prowadzono cykl wykładów o sztuce " Od fraka do waciaka ". Pamiętam, że cieszyły się te wykłady ogromnym powodzeniem bo ludzie interesowali się sztuką i teorią sztuki. Może, zamiast męczyć ludzi nocnymi kolejkami, przywrócić takie akcje oświatowe ? Założę się, że audytorium będzie szerokie.

 • Kultura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 13:17 ~Kultura


  Henryk~Henryk

  Ten żądny kultury tłum stoi grzecznie w kilometrowych kolejkach i kulturalnie załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w bramach na skwerach...
  Ci bogatsi których nie stać za zapłacenie za wstęp do placówek kultury bo muszą mieć na paliwo do swoich wypasionych bryk blokują wjazdy,stają na przejściach...
  Ot taka kultura.


  Za piątala~Za piątala

  HGW też kiedyś wykłócała się ze strażnikiem o 5 ( pięć ) złotych przed wejściem do parku w Wilanowie, bo uważała, że JEJ należy się za darmo.

  Naturalnie w ramach upowszechniania kultury nikt nie pomyślał o zapewnieniu amatorom choćby przenośnej Toi Tojki. To co mają robić ci, którzy muszą stać na zimnie przez sześć godzin ?

 • maciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 12:55 ~maciej

  ~oa - tak? zwiedzanie fabryki Wedla jest dostępne na bilety?? ciekawe


  maciej~maciej

  przed godz 18 (a zwiedzanie bylo od poludnia) bylem przed budynkiem Wedla.kolejka mega dluga a na jej koncu pracownicy wedla informujacy, ze to juz max ludzi, ktorzy zdaza - uwaga - wejsc do polnocy do srodka. swietnie! 6h stania na dworzu... w taka pogode i z dzieckiem
  dlaczego przy organizowaniu po raz kolejny takiej imprezy nie ma zapisow online na konkretne godziny???
  #wedel #nocmuzeuw #
  nocwstydu
  Ola~Ola

  Z dzieckiem taki pomysł. Idź w normalny dzień i nie dziaduj na bilet

 • Były właściciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 12:33 ~Były właściciel  maciej~maciej

  przed godz 18 (a zwiedzanie bylo od poludnia) bylem przed budynkiem Wedla.kolejka mega dluga a na jej koncu pracownicy wedla informujacy, ze to juz max ludzi, ktorzy zdaza - uwaga - wejsc do polnocy do srodka. swietnie! 6h stania na dworzu... w taka pogode i z dzieckiem
  dlaczego przy organizowaniu po raz kolejny takiej imprezy nie ma zapisow online na konkretne godziny???
  #wedel #nocmuzeuw #
  nocwstydu
  opty~opty

  Ciekawy jestem czy ci zwiedzający zostali poinformowani,żę w wyniku transformacji dziejowej została zniszczona prawdziwa perełka Wedla,czyli secesyjny sklep firmowy.

  Gorzki Wedel~Gorzki Wedel

  Te sześć godzin stania to kara za pisanie " Na dworzu ".Wstyd !

  Ponieważ mieszkam daleko i unikam słodyczy, nawet nie wiedziałem, że ten śliczny sklep na Szpitalnej został zlikwidowany :( Przypomina mi to odebranie mi przez Państwo Polskie placu i domu, w którym była apteka, założona przez mojego pradziadka. Pierwszą rzeczą, o jaką zatroszczono się po tym rabunku, było zabytkowe, dziewiętnastowieczne umeblowanie apteki i całe staroświeckie wyposażenie.

 • Za piątala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 11:24 ~Za piątala

  Henryk~Henryk

  Ten żądny kultury tłum stoi grzecznie w kilometrowych kolejkach i kulturalnie załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w bramach na skwerach...
  Ci bogatsi których nie stać za zapłacenie za wstęp do placówek kultury bo muszą mieć na paliwo do swoich wypasionych bryk blokują wjazdy,stają na przejściach...
  Ot taka kultura.  HGW też kiedyś wykłócała się ze strażnikiem o 5 ( pięć ) złotych przed wejściem do parku w Wilanowie, bo uważała, że JEJ należy się za darmo.

 • Noc kolejek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 11:19 ~Noc kolejek

  Roccan~Roccan

  Europejska Noc Muzeów odbywa się w trzecią sobotę maja - czyli 21 maja 2016. Polska była, jest i będzie wiochą Europy...

  Wiocha , nie wiocha, na pewno w przyszłą niedzielę HGW zaplanowała jakiś bieg, albo maraton i znowu trzeba będzie siedzieć w domu.

 • Gorzki Wedel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2016 11:16 ~Gorzki Wedel


  maciej~maciej

  przed godz 18 (a zwiedzanie bylo od poludnia) bylem przed budynkiem Wedla.kolejka mega dluga a na jej koncu pracownicy wedla informujacy, ze to juz max ludzi, ktorzy zdaza - uwaga - wejsc do polnocy do srodka. swietnie! 6h stania na dworzu... w taka pogode i z dzieckiem
  dlaczego przy organizowaniu po raz kolejny takiej imprezy nie ma zapisow online na konkretne godziny???
  #wedel #nocmuzeuw #
  nocwstydu
  opty~opty

  Ciekawy jestem czy ci zwiedzający zostali poinformowani,żę w wyniku transformacji dziejowej została zniszczona prawdziwa perełka Wedla,czyli secesyjny sklep firmowy.


  Te sześć godzin stania to kara za pisanie " Na dworzu ".Wstyd !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »