Informacje

29.06.2011 13:30 PO KONGRESIE RUCHÓW MIEJSKICH

"Tezy o mieście " zawisły
na drzwiach Ratusza

SERWISY:


Uczestnicy Kongresu Ruchów Miejskich postanowili ogłosić swoje postulaty sięgając po metodę Marcina Lutra. Swoje tezy przybili do drzwi ratuszów w największych miastach, m.in. w Warszawie. Jakie "herezje" głoszą?

O godzinie 12 przed ratuszami w największych polskich miastach pojawili się lokalni działacze, którzy półtora tygodnia temu wspólnie obradowali na Kongresie Ruchów Miejskich w Poznaniu. Przyszli, by przekazać samorządom "Tezy o mieście" - dokument uchwalony na kongresie, w którym wzywają do zmian w polityce na poziomie lokalnym.

9 zasad dobrego miasta

W kongresie wzięli udział przedstawiciele kilkudziesięciu organizacji pozarządowych z całego kraju, o bardzo różnych korzeniach. Byli wśród zarówno ci, którzy działalność publiczną zaczęli od protestów przeciwko inwestycjom, jak ci, którzy nieustannie się ich domagają. Stolicę reprezentowało między innymi Forum Rozwoju Warszawy. Gospodarzami byli natomiast "My Poznaniacy" - komitet, który w ostatnich wyborach samorządowych uzyskał bez mała 10 proc. głosów.

Nie wystarczyło to wprawdzie do zdobycia mandatu w radzie miasta, ale i tak wynik komitetu można uznać za sukces - z jego list startowali ludzie nie związani z ogólnokrajowymi partiami, o bardzo różnych poglądach. Połączyło ich przekonanie, że polskie miasta wymagają nowego podejścia zarówno od władz, jak i od obywateli.

To przekonanie wyrażają właśnie "Tezy o mieście". Sygnatariusze dokumentu twierdzą w nich m.in. że prawo mieszkańców do miasta jest niezbywalne, przekonują do wprowadzenia w życie idei budżetu partycypacyjnego, a więc uchwalanego przy czynnym udziale mieszkańców. Chcą walczyć z wykluczeniem, wspierać rewitalizację obszarów historycznych, dbać o ład przestrzenny i zrównoważony rozwój. Popierają też lokowanie instytucji centralnych nie tylko w Warszawie i oczekują rozwoju transportu publicznego.

Oddać miasto mieszkańcom

Kongres odbił się szerokim echem w portalach społecznościowych i blogosferze. W tradycyjnych mediach przegrał jednak z tradycyjną polityką. I właśnie dlatego jego uczestnicy postanowili powtórzyć prowokacyjny gest Marcina Lutra. "Tezy" zostaną wręczone przedstawicielom władz największych miast w kraju.

- Spotkanie w Poznaniu pokazało, że polskie miasta mają wspólne problemy. A my mamy wspólne pomysły na to, jak je rozwiązać - przekonuje Artur Celiński z programu DNA Miasta, który uczestniczył w kongresie.

- Na dobry początek chcemy przypomnieć radnym i urzędnikom, że oni też są mieszkańcami miasta. I też tracą z powodu złej polityki - tłumaczy.

Celiński zauważa przy tym, że Warszawa już daje dobry przykład. Radni i urzędnicy coraz częściej biorą udział w organizowanych przez rozmaite stowarzyszenie dabatach, sięgają po pomysły przynoszone przez społeczników, a w dziedzinie kultury, w czasie pracy nad Programem Rozwoju Kultury zaangażowała wielu niezależnych ekspertów.

- Trzeba to utrwalać, przenosić na inne sfery zarządzania miastem. To jest możliwe, jeśli spojrzy się na miasto jako na dobro wspólne - mówi Celiński i zastrzega, że kongres nie zamierza przekształcać się w partię polityczną. - Naszym celem jest odpolitycznienie zarządzania miastem. Nie chcemy zdobywać władzy, tylko dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Karol Kobos

TEZY O MIEŚCIE:

My, uczestnicy i uczestniczki Kongresu Ruchów Miejskich apelujemy do opinii publicznej, do świata polityki i mediów o zwrócenie uwagi na sytuację i problemy polskich miast. To one są motorem nowoczesnego rozwoju, to w nich jest skupiony główny potencjał cywilizacyjny i kulturalny. Miasta potrzebują mądrej, dalekowzrocznej polityki miejskiej i dobrego prawa, wspierającego ich zrównoważony i sprawiedliwy rozwój, demokrację miejską i społeczeństwo obywatelskie.

1. Mieszkańcy mają niezbywalne prawo do miasta.

2. Budżet partycypacyjny to tworzenie przez mieszkańców całego budżetu miasta. To nie tylko procedury, ale szeroki ruch społeczny.

3. Zagwarantowanie sprawiedliwości społecznej i przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu jest obowiązkiem wspólnoty miejskiej.

4. Rewitalizacja historycznych obszarów podtrzymuje tożsamość miast i jest warunkiem ich rozwoju. Nie może ograniczać się do remontów, musi być zintegrowanym działaniem wypracowanym wraz z mieszkańcami.

5. Dość chaosu! Kultura przestrzeni zagwarantowana ładem prawnym pozwoli na podniesienie jakości życia w mieście.

6. Demokracja to nie tylko wybory. Mieszkańcy mają prawo do realnego, opartego na wzajemnym szacunku, udziału w podejmowaniu decyzji o mieście.

7. Miasta i obszary metropolitalne powinny być zarządzane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i przeciwdziałania procesom suburbanizacji.

8. Lokalizowanie instytucji krajowych w różnych miastach sprzyja rozwojowi całego kraju.

9. Polskie miasta i obszary metropolitalne potrzebują wsparcia w integracji systemów transportu: kolejowego, drogowego, publicznego transportu zbiorowego, rowerowego i pieszego dla osiągnięcia celów Białej Księgi o transporcie i Karty Lipskiej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ith

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 00:38 ~ith

  W takich "małych" miastach jak Lizbona, Sewilla, Londyn, Paryż czy Berlin już zaczęto takie budżety partycypacyjne wprowadzać... U nas też moża!!!

 • kiki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2011 21:13 ~kiki

  ludzie mają brać udział w uchwalaniu budżetu? niby jak?

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2011 21:02 ~wawa

  Czy ja dobrze widzę? Comrade Le Madame? Pardon, monsieur.

 • 20

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2011 19:40 ~20

  Przecież nie mówią nic nowego od 20 lat. Wszyscy których pamiętam opowiadali podobne głupotki . Chyba zagłosuję w następnych wyborach na tego co będzie opowiadał , że będzie ciemiężył i podnosił podatki przynajmniej prawdę będzie mówił. Przejrzyjcie co miała zrobić HGW przed swoim pierwszym wyborem na prezydenta.

 • mikey.shivs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2011 19:08 ~mikey.shivs

  nareszcie krok w dobrą stronę. czas na zmianę nastroju i mentalności. zamiast ciągle narzekać, powinniśmy popierać tego typu inicjatywy - ludzi, którzy chcą zrobić coś pozytywnego, przywrócić miasto mieszkańcom. brawo!

 • aqqaqq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2011 17:02 ~aqqaqq

  Jestem przeciw tym głupotom. Mieszkam na suburbiu i jest mi dobrze. Nie chcę mieszkać w gęstej miejskiej zabudowie, ani na blokowisku. Ręce precz od tego gdzie mieszkam.

 • M

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2011 16:53 ~M

  Proste, jednomandatowe okręgi wyborcze i prawdziwe, pięcioprzymiotnikowe wybory

 • Prawo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2011 15:49 ~Prawo

  Zaraz , zaraz albo pan Artur Celiński jest naiwny jak dziecko albo sam chce się dorwać do tego miodu traktowania Warszawy jako dojnej krowy . Urzędnicy i radni pewnie wiedzą , że postępują źle dla miasta ale wcale z tego powodu nie cierpią bo albo mają albo będą mieli domek z ogródkiem gdzieś na peryferiach . Pewnie , że jestem całym sercem za tym , żeby rozliczać tych ludzi z ich decyzji-ale czy jest to możliwe przy tym prawie i ustroju? To kolejne populistyczne hasła mącące w głowach. Konkrety poproszę. Np. wpływ na posłów aby zamiast bzdetami zajęli się naszym prawem , które jest skomplikowane , chore i urzędnikom pozwala na wszystko.

 • Jola TOS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2011 15:31 ~Jola TOS

  10. Zakaz wjazdu dla lubelaków i podobnych.

 • eko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2011 15:14 ~eko

  Spoko, juz niejeden fikał, a potem uszka po sobie i buzia w ciup.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »