Informacje

21.11.2014 18:15 Przejechał pierwszy swing

Testują tory na Białołęce. Tramwaje pojadą w tym roku?

SERWISY:

Pierwszy swing przejechał nowa trasą na Tarchomin, na razie jednak pusty. Trwają właśnie odbiory techniczne odcinka od mostu Północnego do ul. Mehoffera. Jak informują Tramwaje Warszawskie, jeszcze w tym roku ma być udostępniony pasażerom.

Chodzi o 4,5 kilometrowy odcinek od mostu Północnego do ulicy Mehoffera wzdłuż ulicy Światowida. Umowa na tę inwestycję podpisana została pod koniec lutego.

Pierwszy swing na torowisku

- 17 października wykonawca zgłosił gotowość do odbiorów. Obecnie sprawdzamy, czy wszystko jest w porządku - poinformował Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich. - Odbiory dotyczą torowiska i sieci trakcyjnej - precyzuje Monika Wierzbicka z TW.

W czwartek na miejsce pojechał nasz reporter. - Podobno na torach wykryto jakieś nierówności i teraz są szlifowane - relacjonował Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

O to zapytaliśmy Powałkę. Ten jednak tego nie potwierdził. - Trwają przejazdy techniczne. W środę przejechała szlifierka, a także wagon pomiarowy sieci. Wieczorem natomiast nowym torowiskiem pierwszy raz przejechał swing. Wszystko poszło zgodnie z planem - zapewnił Powałka.

Odbiory nie odbywają się jednak bez małych problemów. - Jeden z inspektorów doszedł do wniosku, że potrzeba więcej otworów kanalizujących wodę z torów - poinformował Powałka, który jednocześnie zaznacza, że nie jest to nic poważnego.

Otworzą w tym roku?

Cały czas jednak brakuje przyłącza podstacji, której zadaniem jest zasilanie sieci trakcyjnej. Ma powstać przy ulicy Ćmielowskiej. - Jest wystarczająco prądu, żeby tramwaje mogły kursować - przekonuje Magdalena Potocka z Zarządu Transportu Miejskiego. - Zasilanie zapewnia podstacja przy Obrazkowej. Ta przy Ćmielowskiej budowana jest z myślą o przyszłym przedłużeniu trasy. Jeżeli odbiory zostaną dokończone, to tramwaje będą mogły kursować - zapewnia.

Pozwolenie na budowę przyłącza ma zostać wydane lada dzień. - Mamy je dostać w poniedziałek. Potem przekażemy dokumenty RWE Stoen oraz Tramwajom Warszawskim - informuje Potocka.

Kiedy linią pojadą pasażerowie? - Na razie nie mówmy o opóźnieniach. Do 28 grudnia, zgodnie z zapisami umowy, wykonawca ma zakończyć prace - wyjaśnia Potocka.

Tramwaje Warszawskie chcą otworzyć nowy odcinek jeszcze w tym roku. - Zakładamy, że pasażerowie przejadą trasą do końca grudnia - poinformowała Wierzbicka.

Trzy nowe przystanki

Do tej pory udało się otworzyć tylko krótki odcinek torów, które kończą się zaraz za zjazdem z mostu Skłodowskiej-Curie.

Do końca roku linia ma wydłużyć się o trzy nowe przystanki: Myśliborska, Tarchomin, Mehoffera.

Jak powiedział w lutym Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent stolicy, torowisko będzie torowiskiem zielony, co jest istotne z punktu widzenia ekologicznego i estetycznego. Docelowo trasa będzie obsługiwana przez 31 składów typu swing.

Do pętli Winnica

Zarząd Transportu Miejskiego planuje dalszy odcinek tej trasy, do pętli Winnica. Aktualnie przygotowywany jest wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Będą to kolejne cztery przystanki, trasa tramwajowa zakończy się wtedy w niewielkiej odległości od ul. Modlińskiej. Do Młocin będzie można stamtąd dojechać w 21 minut.

Lata przygotowań

Załatwianie pozwoleń rozpoczęło się w 2008 r. Pod koniec września 2013 roku pisaliśmy, że udało się zdobyć decyzję środowiskową, a potem pozwolenie na budowę.

Przetarg na wykonawcę inwestycji został ogłoszony w sierpniu 2013 roku. W związku z dużą ilością pytań otwarcie ofert z 30 grudnia 2013 r. przełożono początkowo na 15 stycznia, a następnie na 23 stycznia 2014 r. Do przetargu stanęło 6 firm.

28 lutego podpisano umowę z firmą ZUE S.A. Inwestycja za 64,2 mln złotych ma być zrealizowana w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy.

wp/su/ran


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kkfjnjh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2015 15:14 ~kkfjnjh

  Może zamiast tramwaju tam gdzie budzi niechęć mieszkańców może lepiej połączyć Żerań FSO z tramwajem na Tarchomin. Stworzyć "szybki tramwaj" bez zbędnych przystanków.

 • MP67

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2014 00:30 ~MP67

  Zdecydowanie najważniejsze połączenie, o którym powinno się myśleć to Żerań-Winnica!!!

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 17:42 ~adam

  oni narzeją na tramwaje a ja narzekam całe życie na te paskudne autobusy, w którym tylko korki i korki.... przez całe życie (jeszcze za czasów bez Mostu Północnego) zazdrosciłem innym dzielnicom tramwajow ( i bezkolizyjnego dojadu do metra czy centrum)

  np Bródno tramwaj i chwila na Gdańskim

  a tarchomin zawsze stał w korkach bo nie było tramwaju... teraz wiem ze do mlocin czy na marymoncką dojade zawsze w okreslonym czasie, wiem ze nie stane w korku (a autobus dzis ok jutro korki i znów stanie w korku i kiedy dojade do celu niewiem. chyba wysiade ze 101 i pojde piechotą do Mlocin będzie szybiej!

 • tramwaje to przyszłość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2014 17:36 ~tramwaje…

  Dawać tramwaj jak najszybciej! a ludzi przeciwnych do komunikacji szynowej proszę o nie udzielanie się! Nie macie komplętnie racji! Tramwaj to nie autobus który tylko stoi w korku! pokonaj trasę z północy na południe Warszawy w godz. szczytu tramwajem i autobusem czym dojedzidziesz szybiciej? np trasa Galeria Mokotów - Huta

  jak będziesz szybciej autobusem to dopiero napisz! a teraz daruj sobie bezmyśle komentarze jeden z drugim!

  jaką ma pojemnosc autobus a jaki tramwaj chociaż wiesz? pewnie nie!

  a po co metro? przecież są autobusy!

 • littlepony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 21:06 ~littlepony

  Monter~Monter

  Narazie nowo wybudowana część sieci jest zasilana jednym kabelkiem z podstacji Obrazkowa a więc gdy coś będzie nie tak to cały ten nowo wybudowany odcinek zostanie odciety od zasilania. Muszą jak najszybciej uruchomić podstację cmielowska, która jest wybudowana jako elemen infrastruktury właśnie dla tego odcinka... wiem bo pracuję w firmie ZUE która wykonała ten odcinek...

  to skandal że tramwaje nie mają możliwości zaprzęrzenia koni w razie awarii!!!

 • motR1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 17:25 ~motR1


  Pomrovik~Pomrovik

  A na Goclawiu tramwaju nima, za to sa korki na saskiej , jest tez zapchane 507 nawet po 22 godzinie
  antyTW~antyTW

  To się ciesz, bo jak ci zbudują tramwaj, to będziesz jechał jeszcze dłużej niż autobusem. A autobusy ci wtedy pozabierają, bo masz przecież tramwaj, który jedzie 10 km/h i stoi po 5 minut na każdym skrzyżowaniu.

  To, że tramwaj stoi zamiast jechać, to nie wina tramwaju tylko inżynierii miejskiej w osobie inż. Janusza G. I wiadomym jest, że wspomniany osobnik i jego chore teorie są nie do ruszenia dopóki rządzić będzie HGW.

 • slo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 11:31 ~slo

  co się odzywa WINNICA tyle lat blokowali
  budowę a teraz tramwaj się spodobał??

 • sowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 11:27 ~sowa

  POKOLOKO - zapewniam żę na pewno będzie
  komunikacja lepsza jak była jak to mówią
  od przybytku głowa nie boli . czy nie
  wozisz pupy samochodem bo się tak martwisz o korki.

 • Monter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 10:14 ~Monter

  Narazie nowo wybudowana część sieci jest zasilana jednym kabelkiem z podstacji Obrazkowa a więc gdy coś będzie nie tak to cały ten nowo wybudowany odcinek zostanie odciety od zasilania. Muszą jak najszybciej uruchomić podstację cmielowska, która jest wybudowana jako elemen infrastruktury właśnie dla tego odcinka... wiem bo pracuję w firmie ZUE która wykonała ten odcinek...

 • inż

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2014 09:52 ~inż

  lupus71~lupus71

  a dlaczego te przystanki są tak rzadkie?


  A gdzie byś jeszcze chciał mieć przystanek na tej trasie? Ja na przykład nie widzę takiego miejsca.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »