Informacje

13.09.2011 17:35 zdążą do 15 września?

Testują schody na Narodowym

SERWISY:

 

Na budowie Stadionu Narodowego trwają testy obciążeniowe schodów kaskadowych. Ich przebieg obserwował reporter tvnwarszawa.pl. 

W drugiej połowie maja okazało się, że budowane schody kaskadowe oblały testy obciążeniowe, w połowie czerwca zapadła decyzja o ich naprawie. Prace powinny być już na ukończeniu. - Aktualnie trwają testy obciążeniowe niektórych, wzmocnionych już schodów.  Monitorowane jest obciążenie konstrukcji i sprawdzane na ile ona się ugina - wyjaśnia Krzysztof Woch, rzecznik Hydrobudowy lidera konsorcjum budującego stadion.

Wodne testy

Na miejsce udał się nasz reporter, żeby obserwować przebieg testów. - Na niektórych stopniach ustawiono zbiorniki o pojemności 1000 litrów - relacjonuje Lech Marcinczak, reporter tvnwarszawa.pl. - Później napełniano je wodą z cysterny - dodaje.

Zdążą na czas?

Część schodów trzeba jeszcze zabezpieczyć stalowym gorsetem. - Jest różny stopień

zaawansowania prac - zaznacza Woch. - Na niektórych prowadzimy prace montażowe, na innych malarskie, a na części już testy obciążeniowe - dodaje. Schody mają być gotowe do 15 września.

- Prace prowadzi Mostostal Zabrze, któremu również zapisaliśmy termin 15 września. Ta firma już udowadniała, że potrafi się zmobilizować i przyspieszyć tempo - sugeruje rzecznik.

Stadion ma być gotowy w listopadzie

Po wykryciu problemów ze schodami Narodowe Centrum Sportu zdecydowało się na zmianę lidera konsorcjum budującego Stadion Narodowy  (budowę dokończy Hydrobudowa, a nie Alpine Bau) i przesunięcie terminu oddania na 30 listopada.

ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • architekt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 11:53 ~architekt

  Stadion to najgorsza porażka estetyczna Warszawy, nie dość, że to wielki moloch który dominuje nad Wisłą, to jeszcze wykonany z najgorszych materiałów i bardzo brzydki, oświetlenie elewacji to kompletna porażka, nie wiem kto to projektował, ale to oświetlenie nie jest w ogóle wyprofilowane w taki sposób, żeby każdy panel oświetleniowy świecił na jedną siatkę, a jak widać tak nie ustawili, przez co jakiekolwiek wyświetlane napisy będą niewyraźne. Stadion to totalne dno! Wyrzucone pieniądze! Szkoda, że tego stadionu nie zaprojektowali JEMSi...

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 07:44 ~mark

  13.09.2011 22:43 ~z

  ... a grunty na Konwiktorskiej przejęłoby miasto. Obecna sytuacja - 3 stadiony obok siebie, Legii, Polonii i Narodowy - jest bardzo nieracjonalne.


  taaa, a później sprzedać grunt kolesiom i postawić tam "apartamentowce". to by było racjonalne. to ty chyba z ratusza jesteś albo się pozamieniałeś z kimś na coś, ale to na jedno wychodzi.

 • zaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 07:28 ~zaa

  Kibole każde schody zdemolują wić co za różnica jakie będą. Luksus kiboli jest przecież ważniejszy niż edukacja, zdrowie i komunikacja publiczna w mieście

 • klops

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 04:46 ~klops

  Obciążenie statyczne schodów, to za mało. Podczas zagrożenia i ucieczki kibiców schody będą obciążane dynamicznie i wtedy wystąpi również, zagrożenie rezonansem.

 • rodowity warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 01:20 ~rodowity…

  No pewnie kolego -Adam że wina LLU jak wszystkiego nawet że dziś słońce świeciło to też oni winni

 • Reksio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 23:56 ~Reksio

  Wiotkość :) może masz rację ale prawda jest taka że nawet bardzo solidną konstrukcję można zburzyć znajdując jej punkt rezonansu. a zapobieganie takim sytuacjom polega na odpowiednim zsynchronizowaniu powstających rezonansów napięć i harmonicznych tych rezonansów, takie wstrojenie konstrukcji, aby przy tych najbardziej niewygodnych rezonansach siły działały na korzyść konstrukcji i jej stabilność, a nie działały Destrukcyjnie. Takie badania wykonuje się na modelach matematycznych albo buduje się odpowiedniki w skalach, Dokonuje się szeregu doświadczeń. co do tej twojej wiotkości :) to Skała nie jest wiotka a odpowiednią częstotliwością drgań można taką skałę rozkruszyć i nie móie tutaj o urzywaniu dłuta :D

 • Reksio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 23:49 ~Reksio

  Tak pisze o Rezonansie m.in. nie nie skopiowałem nic z wiki :). Rezonans jest to jedno z często pomijanych zjawisk przez polskich architektów, nie robi się badań modelowych konstrukcji betonowych, stalowych, czy mieszanych. Patrz stadion w Zielonej Górze,Wrocławiu, kilka amfiteatrów, Kilkanaście sal koncertowych w kraju. Żaden z wykonawców nie jest w stanie pochwalić się wizualizacją konstrukcji i badaniami modelowymi wytrzymałości na różne czynniki :) Zazwyczaj na PYTANIE CZY TAKIE BADANIA SĄ ODPOWIADAJĄ ŻE TAK ,ale żaden nie pokazał rzeczywiście działającego matematycznego obiektu, wizualzacji odkształceń itd.

 • Alca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 23:14 ~Alca

  A to ciekawe bo wlasnie,
  ze jest barzo ladny

 • Praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 23:03 ~Praga

  ale ten stadion brzydki....

 • z

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 22:43 ~z

  na ten stadion powinna się przenieść Polonia i rozgrywać tam swoje mecze, a grunty na Konwiktorskiej przejęłoby miasto. Obecna sytuacja - 3 stadiony obok siebie, Legii, Polonii i Narodowy - jest bardzo nieracjonalne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »