Informacje

28.07.2014 18:02 Odcinkowy Pomiar Prędkości

Testują nową technologię.
Ma być batem na piratów

SERWISY:

W 2015 roku na 29 fragmentach dróg w całym kraju ma działać system odcinkowego pomiaru prędkości. W Warszawie właśnie prowadzone są testy aparatury pomiarowej.

- Na ul. Przyczółkowej na trasie z Konstancina do Warszawy od niedzieli testowane są urządzenia do pomiarów prędkości. Ustawiono też tablice o tym informujące – napisał na warszawa@tvn.pl Artur i przesłał film.

Chodzi o system odcinkowego pomiaru prędkości. - W 2015 r. ma działać na 29 fragmentach dróg w całym kraju - potwierdził w poniedziałek Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Trwają właśnie testy aparatury pomiarowej.

Pomiary na 77 km

System będzie mierzył czas, w jakim samochód przejedzie długość monitorowanego odcinka. Pojazd będzie rejestrowany przy wjeździe i wyjeździe z kontrolowanego odcinka. Na tej podstawie system wyliczy średnią prędkość, z jaką poruszało się auto. Jeżeli będzie przekraczać obowiązujące ograniczenie prędkości, system zarejestruje dane samochodu i przekaże je do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, gdzie rozpocznie się postępowanie w sprawie o wykroczenie w ruchu drogowym.

Odcinkowym pomiarem prędkości zostaną objęte odcinki dróg o łącznej długości ponad 77 km. Najdłuższy monitorowany odcinek będzie miał ponad 7 km.

Trwają testy systemu

Testy aparatury pomiarowej prowadzi Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym - jednostka GITD. Jak powiedział PAP dyrektor Centrum Marcin Flieger, pierwsze odcinki zostaną objęte pomiarem w przyszłym roku.

- Wszystko będzie zależało od tego, jak zakończy się procedura przetargowa. Myślę, że na wiosnę przyszłego roku, przed wakacjami, pierwsze urządzenia zostaną zainstalowane. Do końca 2015 r. na pewno pojawią się wszystkie 29 urządzenia na naszych drogach - powiedział Flieger.

Jak dodał Flieger, urządzenia będą umieszczone na drogach krajowych, "w miarę równomiernie na terenie całej Polski".

"Chodzi o bezpieczeństwo"

- Odcinki typowane były w oparciu o analizę stanu bezpieczeństwa. Przyglądaliśmy się wnioskom społecznym, opiniom policji, zarządców dróg i władz lokalnych. Znaczenie miała również techniczna możliwość zainstalowania aparatury pomiarowej, tak aby pomiar mógł być dokonywany poprawnie - powiedział Flieger.

Zapewnił, że celem wprowadzenia systemu jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, a nie wystawiania większej liczby mandatów.

- Wszystkie opracowania pokazują, że przekraczanie dopuszczalnej prędkości jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. Na tym obszarze powinniśmy skoncentrować działania wszystkich instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach - podkreślił Flieger.

Testy aparatury pomiarowej mają sprawdzić dokładność pomiarów prędkości, odczytu numerów rejestracyjnych, a także rozpoznawanie kategorii i marki pojazdów. Urządzenia będą wykrywać samochody na całej szerokości jezdni, a wykonywane zdjęcia mają być wysokiej jakości. Testy zostaną przeprowadzone na próbie 1200 pojazdów.

Inwestycja za 188 mln zł

Uruchomienie Odcinkowego Pomiaru Prędkości jest jednym z elementów budowy Centralnego Systemu Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, który ma zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach. Koszt inwestycji to 188 mln zł, z czego 160 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym jest komórką organizacyjną Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Swoją działalność rozpoczęło 1 stycznia 2011 r. Centrum zarządza 300 fotoradarami i 29 mobilnymi urządzeniami rejestrującymi. Planowana do 2015 r. rozbudowa infrastruktury obejmie instalację 100 nowych fotoradarów, 29 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości oraz montaż systemów kontroli wjazdu na czerwonym świetle dla 20 skrzyżowań.

PAP/lata

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2014 09:48 ~Gość

  Najwięcej fotoradarów powinno stać przed Sejmem

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 20:41 ~qwerty

  oby tak dalej~oby tak dalej

  ul. Przyczółkowa. W obu kierunkach po dwa pasy oddzielone między sobą pasem zieleni, na każdym skrzyżowaniu światła regulujące ruch z oddzielnymi pasami do prawo i lewoskrętu, wzdłuż ścieżka rowerowa, ale w bezpiecznej odległości bo za rowem i pasem drzew. Dookoła pola kapusty i inne uprawy. Jakie ograniczenie??? Do 60km/h... na całym odcinku 8km i dodatkowo przypomnienie w postaci kolejnego znaku 60 po minięciu każdego skrzyżowania. To tak na wszelki wypadek, gdyby kogoś widok pola z kapuchą rozkojarzył, zapomniał gdzie jest i chciał przyspieszyć. Na tej trasie bezpiecznie byłoby poruszać się z prędkością nawet 80 km/h z ograniczeniem do 60 przed skrzyżowaniem ( nawet Autobusy podmiejskie szybciej jadą), ale po co komplikować? Jest 60 i tyle. No przecież to idealne miejsce do "TESTOWANIA" systemu. Niech mnie ktoś teraz przekona, że to ma służyć tylko poprawie bezpieczeństwa na drodze bo wrażenie mam zgoła odmienne.


  jak się komuś nie podobają prawa w tym mieście, to przecież nie ma obowiązku tu przyjeżdżać.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 20:38 ~qwerty

  Należy objąć tym systemem całe miasto, począwszy od trasy siekierkowskiej.

 • reklama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 18:10 ~reklama

  Dajcie więcej reklam!!! bo jest za mało!!!

 • Michal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 18:08 ~Michal

  A kiedy te patłach przetestuja ulice Nowokabacka?

 • Pitrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 14:50 ~Pitrek

  Dobry post, zgadzam sie 100%.

  mark~mark

  mam taki pomysł, żeby przetestowali może jakąś nową nawierzchnię na tym odcinku. obecna pamięta chyba lata 80.

 • alt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 13:06 ~alt

  kierowca~kierowca

  Sugeruję testy i docelowo instalację na Sobieskiego (od Spacerowej do Wilanowa) i Puławskiej (od Wyścigów do Piaseczna). Nowy system kontroli będzie tam bardzo pożądany.


  Ta szczególnie na Puławskiej w porannym korku.
  DK dwujezdniowa o 3 pasach ruchu, która powinna być równana standardem do szybkiej wlotówki do miasta i dojazdu do POW, a nie w dół do uliczki osiedlowej.

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 12:34 ~mark

  mam taki pomysł, żeby przetestowali może jakąś nową nawierzchnię na tym odcinku. obecna pamięta chyba lata 80.

 • alt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 12:23 ~alt

  Tu nie chodzi o wydojenie mandatami....
  tam kiedyś chłopi konie na pole ganiali, potem ciągnikami przejeżdżali...
  jak zabudują cały wilanów to wtedy zrobią z tego strefę zamieszkania 30kmh...
  absurd...
  bo faktycznie mogłoby być 80-90 i przy skrzyżowaniach ograniczenie...
  na odcinkowy pomiar pomoże tylko rejestracja ala james bond i zasłonięta naklejka na szybie.

 • YHOT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2014 12:23 ~YHOT

  Za kilka lat każdy pojazd poruszający sie po drodze będzie monitorowany w sposób ciagły przez cały przejazd. Każde wykroczenie przepisów (a tych będzie coraz więcej) będzie karane. W ten sposób każdy zasiadającyz a kólkiem będzie opłacał dodatkowy podatek, aby politycy mogli się kłócic o byle co i sądzić z kazdym wypowiadającym się niepochlebnie na ich temat.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »