Informacje

20.12.2012 06:31 Ratusz szuka oszczędności

Teściowie i konkubiny mogą stracić darmowe przejazdy

SERWISY:

Ok. 30 tysięcy osób jeździ warszawską komunikacją za darmo. To teściowie, konkubiny, dzieci i inne osoby związane z pracownikami miejskich spółek. W związku z gorączkowym poszukiwaniem oszczędności przez ratusz, pojawiła się propozycja likwidacji tych przywilejów.

Od kilku dni urzędnicy zastanawiają się, gdzie znaleźć 190 mln złotych oszczędności w komunikacji miejskiej. Pomysłów jest wiele. Likwidacja nocnych kursów metra w piątki i soboty, ograniczenie liczby linii autobusowych bądź zmniejszenie częstotliwości ich kursowania poza godzinami szczytu, to najbardziej bolesne z nich.

30 tysięcy uprzywilejowanych

Po fali krytyki, jak spadła na ratusz po ogłoszeniu tych propozycji, pojawiają się kolejne. Jedna z nich jest, projekt ograniczenie liczby osób, którym przysługuje prawo do darmowych przejazdów komunikacją. Chodzi tutaj o pracowników (ZTM, Tramwajów Warszawskich, Metra Warszawskiego, Szybkiej Kolei Miejskiej i Miejskich Zakładów Autobusowych) i najbliższe rodziny, w tym np. dzieci, wdowy, teściowie czy konkubenci.

W sumie przywilej dotyczy 30 tysięcy osób, ale nie wszystkie z niego korzystają. Roczny koszt tych uprawnień to 11,5 mln złotych.

Wielka hojność MZA

Jak wynika z informacji ratusza, udostępnionych na prośbę radnego Rafała Dorosińskiego, najwięcej osób obdarowują ulgami Miejskie Zakłady Autobusowe. MZA, zatrudniające 4842 pracowników, wydało aż 15073 dokumenów uprawniających do darmowej jazdy komunikacją miejską.

Na 3242 osób zatrudnionych w Tramwajach Warszawskich, uprawnień jest 9117. W Metrze Warszawskim korzysta z nich 4423 (na 1698 pracowników). W Zarządzi Transportu Miejskiego zatrudnionych jest 717 osób, ulgi przysługuja 1422.

Uprawnieniami do jazdy za darmo nie szastają włądze Szybkiej Kolei Miejskiej. Spóka zatrudnia 320 pracowników i tyle samo osób korzysta przywileju.

Szczegóły w styczniu

- Jeżeli będziemy mieli do wyboru likwidację linii autobusowych lub ograniczenie liczby osób mających taki przywilej, to będziemy w pierwszej kolejności rozważali ograniczenie przywileju – wyjaśnia Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza. Jak dodaje, przyjęto zasadę, aby najmniej ucierpiały istniejące już połączenia autobusowe i tramwajowe.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że cięcia już się rozpoczęły. W ZTM doszło do redukcji stanowisk kierowniczych. - Szczegółowy plan oszczędnościowy przedstawimy w styczniu – ucina Igor Krajnow, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego.

Zamrozili pieniądze

13 grudnia Rada Warszawy uchwaliła budżet na 2013 rok. "Zamrożono" 360 mln złotych z czego aż 190 mln pochodzi z transportu publicznego. – Te pieniądze w budżecie są, ale na razie nie będzie można ich wykorzystać. Jeżeli w ciągu roku okaże się, że wpływy do budżetu są zadowalające, to te pieniądze odblokujemy. W przypadku kiedy wpływy będą małe, będziemy zmuszeni do cięć w budżecie – tłumaczy Kłąb.

Warszawa w 2013 roku na transport publiczny planuje przeznaczyć 2,1 mld złotych. Dla porównania w Krakowie to kwota 428 mln złotych, w Poznaniu 386 mln, w Łodzi 378 mln, a we Wrocławiu 324 mln złotych.

bf/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • JOLKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2013 19:59 ~JOLKA

  DLACZEGO DZIECI KIEROWCY MAJA JEZDZIC ZA DARMO ? A DLACZEGO DZIECI, ZONY POLITYKOW ZYJĄ NA NASZ KOSZT ZABRAC POLITYKOM WSZYSTKIE PRZYWILEJE TO ZNAJDZIE SIE BRAKUJĄCA KASA A OD RODZIN KIEROWCOW WARA!!!!!

 • zła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2013 18:18 ~zła

  Witam,
  na wstępie odróżnijmy firmy - ZTM zarząd Transportu Miejskiego, MZA - Miejskie Zakłady Autobusowe, TW - Tramwaje Warszawskie, MW - Metro Warszawskie. Każda z tych firm ma oddzielne przywileje - w tym ZTM - nie ma biletów dla teściowych, matek, konkubin, dzieci konkubin czy czegoś takiego - mąż, żona, dzieci, pracownik. Dlaczego? Dlatego, że my kręcimy całym tym bałaganem - ustalamy przebieg trasy, sprawdzamy częstotliwość, sprawdzamy bilety - czyli robimy to żeby nie było droższych biletów (tak! dzięki tym co jeżdża na gape drożeją bilety!!!) i my obsługujemy Was w okienkach obsługi pasażerów - wysłuchujemy Waszych złorzeczeń, przeklinań, płaczy bo karta sama pękła, bo się sama zgubiła bo milion innych rzeczy... dziennie obsługujemy was 100!! zajrzyjcie do punktów obsługi pasażerów w poniedziałek na ratusz lub na centrum! Uwazacie ze nam jest łatwo?
  Nie zasługujemy? Bo nic nie robimy tak?
  Nastepnym razem zobaczcie ludzi ktorzy stoja obok nie w centrum, nie kierowców czy motorniczych...

 • BlaszanyPinokio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2013 00:11 ~BlaszanyPinokio

  Na zdjęciu ta babka w tym futerku ma dziwnie małą głowę...

 • stef

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2013 22:54 ~stef

  Szanowni Państwo. Mieszkam w Wawie od urodzenia, leci już pół wieku i takiego absurdu jak jeżdżące puste "słoikowozy" np. linia 105 co chwila nie spotkałem albo ostatnie dni między świąteczne, kiedy to zrobiono rozkład dnia powszechnego by totalnie puste "słoikowozy" jeżdziły na marne. Czy nie można było połowę tego planu wykonywac?? A potem zacznijmy o oszczędzaniu rozmawiac, np. zabrac wszystkim władzom darmowe przywileje, po to zarabiają by też mogli za wszystko płacic - niech się też pogłowią co by im starczało..........

 • dzejdzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.01.2013 21:09 ~dzejdzej

  widzę że obcykany jesteś w temacie, otóż uświadomię Cię że ZTM założyli pracownicy... tak, tak MZK czyli tramwajów i autobusów no ale przecież wiedziałeś zgrywusie tylko tak się nabijasz prawda?

  swing_swing~swing_swing

  Ztm powstał za czasów prezydentury L.Kaczyńskiego i od samego początku był firmą "rodzinną".
  Pracę tam dostawali tylko namaszczeni.Firma zaczynała od 2 pokoi,a teraz ma rzesze nic nie wytwarzających pracowników,budynki,samochody itd.
  Ta "firma" nic nie produkuje,a bierze garściami od przewoźników i od miasta.To najzwyklejszy złodziejski wytwór naszego chorego kraju.
  Dodam,że przewoźnik MUSI,jeśli chce świadczyć usługi transportowe na terenie warszawy podpisać umowe z ZTM.Całą infrastrukturę dostali od miasta(przystanki itd.)w zarządzanie,a dziś traktują jako swoją własność.
  Pamiętam czasy,gdy rozkłady jazdy nie zmieniały się nawet po kilka lat....a dziś? jeśli nie codzienna korekta to zawsze jakaś zmiana.
  Za te wszystkie działania płaci miasto,czyt.podatnicy,hehehehe i przez tyle lat nikt nie mówi o likwidacji ZTM.
  Dyskusja o przywilejach tych czy innych przewoźników to ich wewnętrzna sprawa i jest tylko zasłoną dymną dla naprawdę poważnych wydarzeń.
  Pozdrawiam wszystkich i nie dawajcie się wystawiać.

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2012 18:25 ~ech

  Mezik~Mezik

  Dnia 19 grudnia 2012 r ok. godziny 17 jechałem autobusem linii 414 o nr.bocznym 8916 ( linia przyspieszona ),w autobusie było 0 lub 1 stopnień ciepła,na szybach lód,wjało mi po pleach jak jasna cholera.Pytam się za co ja(my) do jasnej cholery płacimy temu miastu?Za zimne autobusy pospieszne?Prosze dorwać tego kierowcę i wsadzić go do lodówki na 25 minut w temp.1 C to baran sie nauczy włączyć przycisk OGRZEWANIE.


  Tak a on pewnie siedział na karaibach i siłą woli prowadził ten pojazd. Ty jechałeś z 20 min. w tym zimnie a on siedział w nim pewnie z osiem godzin.

 • Ion43

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2012 17:53 ~Ion43

  Mnie ciekawi z jakich ulg korzystają pracownicy PKP, Policji, Wojska, Górnicy, Słuzba Zdrowia i inni nie wymienieni?

 • pasazer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2012 17:36 ~pasazer

  Pracownicy powinni mieć za darmo. Żony mężowie oraz dzieci większa zniżkę niż normalne jakieś 70-80%. Teściowie i konkubiny brak zniżek, to nie rodzina i z jakiej paki mają korzystać z takich zniżek.

 • kaktus552

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2012 15:08 ~kaktus552

  Ja jestem za tym, żeby motorniczy też musiał skasować bilet za 3,60. Przecież podróżuje tak jak inni - w jednym tramawaju. I jeszcze ma lepsze warunki bo osobne ogrzewanie. A jak nie skasuje, to go kanary wyciągną z tej ogrzewanej kabinki na przystanek i spiszą. Tramwaj poczeka. I kanary też niech obowiązkowo kasują. Jak będzie ich kilku, to kontrolę będą zaczynać od sprawdzenia sobie wzajemnie biletów - i wzajemnego "wypisaniu kwita" jak będą jechać bez biletów. Pozdrawiam wszystkich trzeźwo myślących.

 • podatnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2012 13:49 ~podatnik


  wiedzący co i jak~wiedzący co i jak

  Ludzie ależ zazdrościcie!!!!! A jak wam tak źle, to dalej, róbcie kat D, ciągle szukają do pracy! Też będziecie mieć darmowe przejazdy wy i wasze rodzinki. Ciekawe tylko czy dacie radę tak cięzko pracować? Spróbuj jeden z drugim przez tydzien na 4:00 rano do pracy pojechać a przez kolejny tydzień popracuj do 2:00 w nocy. Rób siku na mrozie pod drzewkiem bo kibla nie ma alebo w obsranym toitoi-u... Pomarźnij, postój w korkach, w smrodzie, w spalinach, pourzeraj się z pasarzerami. A na koniec skocz na dywanik do szefa, bo jakiś kretyn z kontroli ruchu doniesie, że masz brak stroju słuzbowego, bo siedzisz w kurtce prywtnej, bo ci zimno, bo słuzbowa jest cieniutka i wytłumacz się dlaczego miałeś -5 na trasie...

  Pyskować to Wy potraficie i tylko tyle. Każdy ma tak, jak sobie pościele. jeden siedzi w ciepełku, za biureczkiem i ma czas klikać na forum w godzinach pracy ale za to musi zapłacić za bilet a drugi ma bilet darmowy ale mu w pracy zimno, smierdzi i ma cięzkie do wytrzymania godziny pracy. A jego żona i dzieci też to negatywnie odczuwają, bo męża i ojca nie ma wieczorami w domu, bo ma drugą zmianę a jak jest, bo był na pierwszej zmianie to śpi. Więc nie szczekajcie i nie ujadajcie jak bezpańskie psy. jeden ma tak a drugi ma siak.
  ByćNieMoże~ByćNieMoże


  Jak się męczysz i uważasz, że ten za biurkiem nie pracuje tylko siedzi i się po d..e drapie to zmień swój smutny żywot, rzuć dotychczasową posadę i zatrudnij się w biurze. Nikt Ci tego nie broni.


  uwazam ze darmowy bilet dla pracownika ztm jest nalezny.
  natomiast zona i dzieci powinny miec prawo zakupu takowego biletu ze znizka 50%.
  reszta rodziny czyli babki,prababki,ciotki i inni do kiosku i po cenie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »