Informacje

28.01.2015 12:17 kiedy II linia metra?

"Termin się zbliża. Na datę za wcześnie". Odbiory na newralgicznej stacji metra

Ratusz nadal nie podaje daty otwarcia II linii metra. Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, strażacy i inspektorzy z sanepidu sprawdzają obecnie stację Centrum Nauki Kopernik. Odbiory na pozostałych stacjach już się zakończyły. Zanim jednak pojedziemy podziemną kolejką, pozwolenie na to musi wydać jeszcze Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który sprawdza dokumenty.

Odbiory służb państwowych, straży pożarnej i sanepidu, na sześciu stacjach centralnego odcinka II linii metra dobiegły końca.

- Prace trwają wyłącznie na stacji C-13, czyli Centrum Nauki Kopernik. Gdy otrzymamy pozytywne opinie, przekażemy dokumentację do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Myślę, że może to potrwać kilka dni - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Jak zaznacza, po otrzymaniu tych dokumentów WINB będzie mógł pracować nad finalnym pozwoleniem na użytkowanie drugiej linii metra. Jaromir Grabowski, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego, zaznaczył w piątek, że prace WINB-u powinny się zakończyć do końca lutego. Na tę chwilę ta data się nie zmieniła. - Procedury cały czas trwają - potwierdził nam w środę Jaromir Grabowski.

Aktualne są więc przewidywania, że metrem pojedziemy najwcześniej w marcu.

Straż testuje

A na czym polegają same odbiory?

Jak się dowiedzieliśmy, we wtorek strażacy testowali m.in. łączność na stacji Centrum Nauki Kopernik. Tam prace, ze względu na dużą awarię na budowie, do której doszło w 2012 roku, toczyły się najwolniej.

- Czynności trwają. Przeprowadzamy próby pożarnicze. Mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku i nasze prace zakończą się w przyszły wtorek - relacjonuje bryg. Ireneusz Kopczyński ze straży pożarnej.

W poniedziałek strażacy wydali pozytywną opinię na temat stacji Stadion Narodowy. - Nasza druga próba wykazała już sprawność systemów pożarniczych - dodaje Kopczyński.

Niedoróbki były

Na II linii metra nie obyło się bez usterek.

- Najbardziej widoczną i największą usterką był pożar akumulatora zasilania awaryjnego na stacji Rondo Daszyńskiego - wspomina Milczarczyk. Pożar wymógł na służbach dokładne sprawdzenie tych systemów na całym centralnym odcinku linii metra.

Były też drobniejsze niedoróbki.

- Na niektórych stacjach zauważono pęknięte, niefachowo założone szyby. Wykonawca na bieżąco likwidował takie usterki. Nie było żadnych większych błędów, które wstrzymałyby odbiory - zapewnia rzecznik.

"Za wcześnie, by podać datę"

Urzędnicy na każdym kroku zapewniają, że to bezpieczeństwo pasażerów, a nie termin otwarcia II linii, jest ich priorytetem.

- Termin otwarcia na pewno się zbliża. Jest jednak za wcześnie, by podać konkretną datę otwarcia - twierdzi Milczarczyk.

 

jb/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • g29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2015 13:37 ~g29

  Bhawo pani prezydent tak jak pani obiecała - pojedziemy metrem na przedświąteczne zakupy jeszcze raz bhawo pani jak coś powie to jest to na 100% pewne. (a czy to będą te czy tamte święta to nie ma znaczenia)

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2015 13:04 ~stonka

  niko~niko

  Hmmm ciekawi mnie dlaczego nie ma nigdzie informacji o tym że na stacji/tunelu do CNK doszło 2x w styczniu do podniesienia się stanu wody przez co pracownicy musieli zwiewać.

  To w stacji/tunelu jest woda?

 • niko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2015 08:34 ~niko

  Hmmm ciekawi mnie dlaczego nie ma nigdzie informacji o tym że na stacji/tunelu do CNK doszło 2x w styczniu do podniesienia się stanu wody przez co pracownicy musieli zwiewać.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2015 23:01 ~stonka

  Antek~Antek

  Czy jest szansa na metro w miasteczku wilanów? Dlaczego nikt tego nie rozważa. Tyle osób przecież tam mieszka. Ile mamy czekać na metro?

  Odsyłam do strony poświęconej warszawskiej infrastrukturze: SISKOM. Dowiesz się, że do miasteczka Wilanów planowana jest trasa tramwajowa: Banacha-Wilanów. W 2004 powstało studium wykonalności, inwestycja przełożona przez ZTM na 2023 rok. Na metro przez następne 50 lat bym nie liczył - na razie ten teren to dzicz (w sensie gęstości zaludnienia).

 • beeeeeeeeeeeee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2015 22:23 ~beeeeeeeeeeeee

  A ja widziałem w telewizorze jak HGW i Kłamacz jechały nową linią metra. To pewnie jakieś efekty specjalne były...

 • art

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2015 20:23 ~art

  No nie. Znowu te maziaje Fangora. Dziadek nie rozumie różnicy między obrazami w galerii, a napisami informacyjnymi na stacjach. Kompromitujące dla niego jest, że pod spodem jego arcydzieł musiały się znaleźć napisy informujące, co autor chciał powiedzieć... to jest, co zmalował.

 • wspomnicie moje słowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2015 20:15 ~wspomnicie…

  jan~jan

  "wesoły" ma rację. W związku z tym pytam się kiedy ratusz zacznie naliczać kary dla wykonawcy za opóźnienie.  jakie tam kary...jak już raz się pofolgowało nieudolności wykonawcy to teraz ratusz jedzie z nim na tym samym wózku..A do tego są ugadani na kolejne dwa odcinki - praski robią Włosi, wolski - Turcy więc jakby to wyglądało gdyby ukarali zwycięzców kolejnego przetargu...

 • matoł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2015 19:36 ~matoł

  Olewam smierdzące metro. Wożę sie na blachach WE - Warszawaska Elita i mam to gdzieś

 • Edmund

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2015 17:21 ~Edmund

  Bhawo ja.

 • Katolik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2015 17:11 ~Katolik


  boleg~boleg

  Jak dobrze, że koniec żądów PO nadchodzi. Po wyborach Trybunał podziękuję tym, co tak dzielnie "budowali".
  Żądamy nowego rządu~Żądamy nowego rządu

  RZĄDÓW, a właściwie nierządów.

  Przewodniczącym Trybunału jest zagorzały katolik prof. Rz. On nie pozwoli skrzywdzić swoich pupili.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »