Informacje

08.11.2013 19:12 Zamieszanie z przetargiem

Termin minął. Umowy na wywóz śmieci nie zostały podpisane

SERWISY:


Do minionego czwartku ratusz powinien podpisać umowy z firmami, które wygrały przetarg na wywóz śmieci w Warszawie. Termin nie został dotrzymany. - Próbujemy jednak znaleźć rozwiązanie, żeby 1 lutego wszedł w życie docelowy program odbioru odpadów - przekonuje ratusz.

Podpisanie dziewięciu umów (tylu obszarów dotyczył przetarg) miało nastąpić do 7 listopada.

– Terminu nie dotrzymaliśmy, bo postępowanie przed Krajową Izbą Odwoławczą znacznie się przedłużyło - mówi tvnwarszawa.pl Agnieszka Kłąb, zastępca rzecznika ratusza.

12 tygodni na przygotowania

Postępowanie przed Krajową Izbą Odwoławczą toczy się na wniosek firm BYŚ i Remondis, które twierdzą że cena zaproponowana przez zwycięskie MPO jest "rażąco niska".

Do końca stycznia firmy, które wygrały przetarg, miały przygotowywać się do działalności. Ratusz chciał dać im 12 tygodni na przeprowadzenie inwentaryzacji miejsc, skąd będą odbierać śmieci. – Istnieje scenariusz skrócenia tego okresu. Wtedy możliwe będzie wdrożenie ustawy śmieciowej 1 lutego – mówi rzeczniczka.

Do 31 stycznia 2014 roku w Warszawie obowiązuje tzw. system pomostowy. W tym czasie mieszkańcy opłatę śmieciową przekazują miastu, a nie firmom śmieciowym. Miasto opłaca z niej faktury za odbiór śmieci. Zdaniem władz miasta, nadal jest szansa, że tego terminu uda się dotrzymać. –Zwróciliśmy się do KIO o zgodę na podpisanie umowy w obszarach, które zostały zaskarżone. Czekamy na decyzję izby. Jeżeli będzie pozytywna, to podpiszemy umowy ze wszystkimi firmami. Również z tymi, których wybór nie został zaskarżony - wyjaśnia Kłąb.

Wycofali żądanie

Jak podał PAP, władze stolicy wycofały żądanie dotyczące zmiany składu orzekającego Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie warszawskiego przetargu śmieciowego - poinformowała w piątek rzeczniczka Izby Małgorzata Stręciwilk.

Przedstawicielka KIO w przesłanym oświadczeniu poinformowała, że władze miejskie stosowny wniosek skierowały do izby w czwartek po południu.

Pod koniec października magistrat skierował wniosek do premiera o wyłączenie całego składu KIO, w tym prezesa Izby Pawła Trojana, od orzekania ws. przetargu śmieciowego. Zdaniem władz stolicy orzekający ws. rozstrzygnięcia warszawskiego przetargu nie byli bezstronni. Po wniosku rozprawa została odroczona bezterminowo.

Stręciwilk poinformowała, że ratusz w czwartkowym piśmie wskazał, iż "skład orzekający, mimo zapowiedzi na rozprawie 25 października, nie poinformował stron i uczestników postępowania o decyzji w zakresie powołania biegłego i tezie dowodowej". Miasto w uzasadnieniu dodało, że przedłużanie się procedury odwoławczej od przetargu może wpłynąć na nierozstrzygnięcie postępowania, co wywoła niekorzystne skutki dla interesu publicznego i mieszkańców.

"Czynności związane z merytorycznym rozpoznawaniem odwołań wniesionych ws. przetargu musiały zostać wstrzymane do czasu rozpoznania, w trybie przewidzianym w przepisach ustawy Prawo zamówień publicznych, dalej idącego niż powołanie biegłego, wniosku złożonego przez Zamawiającego (miasto - PAP) - o wyłączenie całego składu orzekającego od rozpoznania przedmiotowej sprawy" - wyjaśniła rzecznik KIO.

Dodała, że rozprawa dotycząca rozpoznania spraw odwoławczych 25 października br. została odroczona z uwagi na zapowiedź złożenia przez miasto wniosku o wyłączenie składu orzekającego. Rzeczniczka dodała, że złożony wniosek o wyłączenie składu orzekającego spowodował, że skład nie mógł dalej rozpoznawać sprawy odwołania od warszawskiego przetargu śmieciowego przez ostatnie dwa tygodnie.

Przegrani odwołali się

Warszawa rozstrzygnęła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów na początku września. Władze stolicy zdecydowały wówczas, że śmieci w stolicy będą odbierać od lutego 2014 r. trzy firmy: Lekaro, Sita Polska oraz MPO. Miasto podzielono na dziewięć obszarów, z czego najwięcej, bo pięć, przypadło Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania: Śródmieście, Bielany i Żoliborz, Białołęka i Targówek, Ochota, Ursus i Włochy, Wola i Bemowo.

Od tego rozstrzygnięcia odwołały się dwie firmy, które przetarg przegrały: Byś i Remondis. Obie odwołały się tylko od wyboru MPO, ponieważ startowały do tych samych rejonów, co miejskie przedsiębiorstwo. W swoich odwołaniach obaj przegrani zarzucili miastu, że wybrało w przetargu miejską spółkę, mimo że ma stratę i nie ma wymaganego doświadczenia w zakresie zagospodarowania odpadów. Obie firmy twierdzą też, że MPO zaoferowało rażąco niską cenę.

W październiku radny Maciej Wąsik domagał się wyjaśnień od prezydent

lata,PAP/b/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2013 06:46 ~Andrzej

  Wszystko po staremu , ale swoi na nowych etatach 'śmieciowych' pieniążki biorą z mojej zwiększonej opłaty

 • g29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2013 06:33 ~g29

  A teraz to wszystko bez segregacji pojedzie na RADIOWO.
  MPO jest tanie bo bez segregacji wywiezie wszystko blisko i bez żadnego dalszego przetworzenia.
  Ale w tej metodzie jest logika - będzie kasa dla wszystkich.

 • wwx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 09:07 ~wwx

  no cóż już po referendum do wyborów jeszcze trochę czasu więc nie ma powodu żeby urzędasy na czele z bufetową sumiennie wypełniali swoje obowiązki

 • szaser57

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 07:18 ~szaser57

  Pani Prezydent już raz nam mieszkańcom zrobiła "druga Wenecję " na trasie AK a teraz zrobi nam "drugi Neapol"

 • mario

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2013 00:08 ~mario

  Warszawa jest bezpieczna

 • kat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2013 21:51 ~kat

  Rządy HGW i PO w Warszawie , ha ha ha ha. Banda nieudaczników.

 • Obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2013 19:27 ~Obywatel

  To kara więzienia lub grzywny dla urzędników.
  Tak jak dla innych obywateli.

 • drizzt666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2013 19:11 ~drizzt666

  Ciekawe co będzie jak dojdziemy do planu Z.

 • Makos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2013 19:05 ~Makos

  Wszytkie śmieci są nasze :-)

 • Yeti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2013 18:27 ~Yeti

  To będzie już plan C

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »