Informacje

25.11.2016 08:20 mówi toksykolog

Terapia jadem żaby. "Nie zabronimy ludziom robienia sobie krzywdy"

SERWISY:


- Zachowania tego typu mogą jedynie dziwić, można się zastanawiać czemu ludzie, mimo oczywistej wiedzy, że mają do czynienia ze związkami niebezpiecznymi, zażywają tego typu środki - mówił o terapii kambo
dr Tomasz Janus z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W środę w Grodzisku Mazowieckim zmarła kobieta, która brała udział w ceremonii z użyciem jadu żaby amazońskiej.

Toksykolog opisywał też, jak działa mocno toksyczna substancja na organizm człowieka. - Substancje zawarte w jadzie powodują działania ośrodkowe, czyli na układ nerwowy, ale także ogólnoustrojowe. Po ok. 20-30 minutach widać pierwsze objawy - intensywne wymioty, które trudno opanować. Potem dochodzi do tego biegunka, utrata przytomności, świadomości, halucynacje – wymieniał lekarz w piątkowym "Wstajesz i wiesz".

Wymioty, biegunka, odwodnienie

Dowodził, że argument oczyszczania organizmu, którego używają znachorzy stosujący tę metodę, jest całkowicie chybiony. Dlaczego?

- Oczyszczanie to potoczne pojęcie, ale w medycynie czegoś takiego nie ma. Organizm jest wyposażony w naturalne mechanizmy, które umożliwiają mu eliminację pewnych związków w wystarczający sposób. Uporczywe wymioty są reakcją na przyjęcie toksycznej substancji. Organizm broni się, próbuje usunąć, kosztem tego, że pozbywa się w tym samym momencie elektrolitów i dochodzi do odwodnia – opisywał.

Źródeł stosowania kontrowersyjnych metod upatruje w modzie. - Jest taki trend poszukiwań, nurt przeciwieństw do standardowych znanych i udokumentowanych form leczenia, widzimy grupy przeciwszczepionkowe, powrót do naturalnych metod często związanych z modą, wpływem grupy, środowisk, ludzi – tłumaczył dr Tomasz Janus.

"Nie zabronimy szkodzenia sobie"

Pojawiła się tez kwestia legalności takiej terapii. - Związki tego typu nie są ujęte w przepisach, które mogłyby zakazywać posiadanie i używanie. Myślę, że nie będzie nigdy karalne z tego względu, że nie jesteśmy w stanie zabronić ludziom, żeby robili sobie krzywdę. Jak ktoś ma taką potrzebę, to zawsze znajdzie środek i sposób, żeby to sobie zrobić. Może użyć powszechnie dostępnych substancji, jest cała masa, takich, które używamy codziennie, ich nie da się skategoryzować. Działań przestępczych można doszukiwać się w udzielaniu, wprowadzenia do obrotu, namawianiu czy reklamowaniu jako fałszywy środek leczniczy – podsumował gość "Wstajesz i wiesz".

O sprawie napisaliśmy w środę. Kobieta trafiła do szpitala w Grodzisku Mazowieckim z objawami silnego zatrucia. W niedzielę brała udział w terapii kambo z użyciem toksycznego jadu żaby amazońskiej. Sprawę bada grodziska prokuratura. Przesłuchano uczestników warsztatów i ich organizatora. Po nagłośnieniu sprawy, do śledczych zgłosiła się kobieta, która twierdzi, że po użyciu wydzieliny żaby doznała paraliżu nogi.

Czytaj więcej o metodzie kambo.

b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2016 11:05 ~hmm

  a dlaczego ludzie robią takie rzeczy? bo lekarze olewają pacjentów, wypisują recepty i następny, następny. nie doszkalają się, nie chcą nic tłumaczyć pacjentom, a jak pacjent wykazuje się jakąś wiedzą wyczytana w internecie i sugeruje lekarzowi jakiś kierunek działania, to wielka obraza lekarza. człowiek musi sam się leczyć, najlepiej w miarę naturalnymi metodami.

 • kamelleon_2005

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2016 09:26 kamelleon_2005

  Ciekawe jest to ze po chemioterapii ludzie czują się tak samo źle a nawet gorzej, bo skutki są długotrwałe i wyniszczające nasz organizm, tez mamy wymioty, dreszcze, biegunki... A ktoś nazwał to "lekiem" i już jest ok. Tak samo wiele terapii medycznych, które polegają na uzależnieniu od leków przez całe życie i braniu "leku" na skutki "leku" poprzedniego i tak po 50tce uzbiera nam się garstka 2razy dziennie. Ale jeśli ten w białym fartuchu to przepisał to jest ok. Czy nie wydaje się Wam to śmieszne...?

 • kamelleon_2005

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2016 09:11 kamelleon_2005

  Ciekawe jest to że lekarze dają ludziom chemioterapie, po której ludzie czują się tak samo, a nawet gorzej bo tracą na długo siły, owłosienie i wiele zdrowia... i to jest dla większości społeczeństwa ok. Bo ktoś to nazwał "lekiem" mimo że jest to silna substancja chemiczna zatruwająca nasz organizm, wyniszczająca nas od środka ze skutkami nie odwracalnymi to ludzie to biorą, ufają białym fartuchom i całemu biznesowi farmaceutycznemu że tak jest dobrze. Lub wiele terapii medycznych które polegają na całkowitym uzależnieniu od leków na całe życie, które mają mnóstwo skutków ubocznych i tylko kolejnym "lekiem" usuwamy kolejne skutki złego leczenia.
  Czy to nie jest śmieszne...? Czy nie daje nikomu do myślenia...? Ludzie obudźmy się z tego zakłamania, róbmy to co czujemy i nasza intuicja nam podpowiada...

 • zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2016 21:17 ~zawiedziony

  Właśnie zobaczyłem materiał na tvn24 i co do treści się nie wypowiem, gdyż bicie piany w tym temacie nie ma najmniejszego sensu. Są metody konserwatywne - łykajmy pigułki i czujmy się zdrowi, albo alternatywne, które są równie dobrze jak nie lepsze czasami (Wszystko zależy od człowieka i jego organizmu).

  Jednak do rzeczy. Dziennikarz, wydawca oraz grafik, którzy przygotowali ten materiał powinni się zastanowić nad tym czy to co robią jest wartościowe czy nie.

  Efekty "graficzne" powodowały, że materiał był nieczytelny. Merytoryki dziennikarskiej brak, setki jak i off bez znaczenia. Tak naprawdę jeśli macie zamiar przygotować coś co ludzie mają zrozumieć obiektywnie zróbcie to wedle sprawdzonej sztuki.
  Wstęp, analiza, setki za, setki przeciw, wypowiedzi "specjalistów" analiza faktu, podsumowanie, propozycja rozwiązań zastałej sytuacji jako wypowiedz subiektywna i miejsce na na ocenę widzów. Grafiki bez jakis durnych efektów amatorów youtuba i tyle. Czy to tak naprawdę takie trudne.

  Naprawę zacznijcie robić dobrą telewizję i przestańcie przerastać formą treść.

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2016 18:24 ~Normalny

  Dobór naturalny . Może ci co przeżyją będą mądrzejsi .

 • Palec boży

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2016 16:51 ~Palec boży

  Warszawiak~Warszawiak

  Kto dopuszcza do jakiś metod Kambo? To jest zwykła głupota można się samemu zabić, przez tam jakiś jad! Po co to komu potrzebne? Powinni czegoś takiego kategorycznie zakazać,a tych którzy w czymś takim uczestniczą karać!

  " Na co to komu potrzebne ? " Temu panu, który prowadził sławetne " Warsztaty " właśnie kasa za poprzednie się skończyła, więc potrzebował nowych wpływów. I jeszcze długo by mu wpływało, gdyby nie wypadek śmiertelny.

 • Gad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2016 16:37 ~Gad

  bokkal~bokkal

  Na taką kurację dobry też jest jad grzechotnika diamentowego. Wyczyści organizm do zera.

  A zażywać trzeba w jakiej formie ? Au naturel, przy użyciu żywego węża ?

 • Ofiary mody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2016 16:35 ~Ofiary mody

  dsfsdf~dsfsdf

  Kontrowersyjne to mogą być zgony po szczepionkach z którymi nikt nic nie robi, cicho sza. ZNow material stronnicowy, czemu nie dadzą drugiej stronie dojść do głosu, na jakie śmiertelne choroby czy nieuleczalne wg medycyny zaba pomogła?

  Według medycyny " Leczenie " jadem żaby to nic innego, jak szarlataneria. Natomiast wiadomości o licznych zgonach po szczepionkach to plotki i pomówienia. Sama jestem szczepiona tradycyjną szczepionką, mój syn również. Nie tylko sami nie mieliśmy żadnych powikłań poszczepiennych, ale nie słyszeliśmy o nich w ogóle. Aż do chwili, kiedy to się zrobiło modne.

 • rocez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2016 16:12 ~rocez

  Jest bardzo prosta odpowiedź. Ludzie decydują się na to, bo inni, którzy to przeszli im to polecają.

 • dekk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2016 16:05 ~dekk

  Warszawiak~Warszawiak

  Kto dopuszcza do jakiś metod Kambo? To jest zwykła głupota można się samemu zabić, przez tam jakiś jad! Po co to komu potrzebne? Powinni czegoś takiego kategorycznie zakazać,a tych którzy w czymś takim uczestniczą karać!


  Zakaż a powstaną podziemia. Zostaw ludzi w spokoju. Szkodzą tylko sobie. Nie uchronisz ludzi przed głupotą zakazami.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »