Informacje

03.12.2016 20:10 ordery od prezydenta

Ten obraz powstał podczas bombardowania Warszawy

SERWISY:

Kapelan Armii Krajowej ks. Apolinary Leśniewski, który ocalił obraz "Matka Boska AK" oraz jego autorka Irena Pokrzywnicka zostali pośmiertnie uhonorowani Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski.

- Pośmiertne odznaczenia mają wymiar symboliczny, ale to niezwykle ważny symbol, bo to przesłanie dla kolejnych pokoleń o tym, by pamiętać o tych, którzy przynieśli nam wolność (...). Takimi ludźmi byli właśnie dzisiaj odznaczeni - powiedział podczas uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego Tadeusz Deszkiewicz, który - w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy - wręczył ordery krewnym ks. Leśniewskiego.

Przyznane przez prezydenta odznaczenia to Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla kapelana AK ks. Apolinarego Leśniewskiego, który ocalił po wojnie obraz "Matka Boska AK" oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla autorki obrazu Ireny Pokrzywnickiej. Ordery przyznano m.in. za wybitne zasługi dla niepodległości Polski oraz za pielęgnowanie tożsamości kulturowej Polaków podczas II wojny światowej.

- Jesteśmy niezwykle wdzięczni wszystkim, którzy utrwalają pamięć o księdzu Apolinarym Leśniewskim, człowieku niezłomnym, dzięki któremu poznaliśmy zasady jak żyć w ciężkich czasach i z nich nie rezygnować - podkreśliła krewna kapelana AK Barbara Leśniewska-Wekka. Zaznaczyła, że odznaczenie zostanie przekazane do Muzeum Okręgowego w Sieradzu, ponieważ z miastem tym był związany ks. Leśniewski.

"Matka Boska Armii Krajowej"

Obraz został namalowany po 15 sierpnia 1944 r. przez Irenę Pokrzywnicką, która była przedwojenną malarką, graficzką i ilustratorką m.in. książek Kornela Makuszyńskiego. Artystkę zainspirowała homilia ks. Apolinarego Leśniewskiego, kapelana AK Okręgu Warszawa-Śródmieście, który 15 sierpnia 1944 r. w Święto Matki Boskiej Królowej Polski podkreślił, że brakuje ważnego symbolu związanego z powstaniem.

W rozmowie z PAP kierownik działu ikonografii i fotografii Muzeum Powstania Warszawskiego Joanna Lang zwróciła uwagę, że to właśnie pod wpływem tej homilii Pokrzywnicka narysowała obraz w technice tzw. suchego pastelu na papierze. Powstało dzieło przedstawiające Matkę Boską Częstochowską z Dzieciątkiem na ręku, okrywającą płaszczem żołnierza AK, którego można rozpoznać m.in. po biało-czerwonej opasce na ramieniu. W tle widzimy płonącą Warszawę i m.in. wieże kościelne. Podczas tworzenia obrazu pracownia została zbombardowana, Pokrzywnicka została ranna, ale sam obraz przetrwał, został przekazany uroczyście kapelanowi Leśniewskiemu i stał się elementem ołtarza polowego.

Trafił do Wyszyńskiego

Po wojnie obraz był przez księdza ukrywany w Sieradzu. W 1962 r., by zabezpieczyć dzieło, przekazał je prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Następnie obraz był przechowywany w Pałacu Biskupim przy ul. Miodowej, a w 2008 r. przekazał go w depozycie do Muzeum Powstania Warszawskiego metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Uroczystość w Muzeum poprzedziła msza św. w intencji ks. Apolinarego Leśniewskiego i Ireny Pokrzywnickiej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

PAP/md/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ale jaja

    zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2016 09:35 ~ale jaja

    O masz. Wykopali Deszkiewicza. Hobbita (150 cm), który za LK dyrektorował promocji w ratuszu.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »