Informacje

25.04.2013 07:40 Wojciech Bartelski mówi "nie"

Tempo-30 na Muranowie?
Burmistrz: nigdy się nie zgodzę

- Organizacja ruchu na ulicach Muranowa nie leży w kompetencjach Zarządu Transportu Miejskiego, tylko moich. A ja nigdy nie zgodzę się na ograniczenie do 30 km/h na całym tym terenie - zapowiada burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski.

O pomyśle Zarządu Transportu Miejskiego napisaliśmy wczoraj. Jako pierwsi dowiedzieliśmy się, że ZTM zamówił we wrocławskiej firmie opracowanie szczegółowej koncepcji tzw. strefy Tempo-30 dla Muranowa.

Ograniczenie prędkości połączone z takimi rozwiązaniami, jak podwyższone skrzyżowania, progi spowalniające czy równorzędne skrzyżowania miałoby objąć - w maksymalnej wersji - obszar od Nowego Miasta do al. Jana Pawła II i od al. Solidarności do Stawek, z wyłączeniem największych ulic, w tym Anielewicza i Andersa.

To rozwiązanie sprawdzone na świecie i w niektórych polskich miastach, poprawia bezpieczeństwo na lokalnych ulicach.

"Nigdy się na to nie zgodzę"

Na pomysł zareagował burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski. W rozmowie z tvnwarszawa.pl nie krył emocji. - O tym pomyśle dowiedziałem się z mediów i od razu zapowiadam, że nie zgodzę się na to - powiedział.

- Nie rozumiem, czemu ZTM bierze się za organizację ruchu na ulicach, które są w zarządzie dzielnicy. Czy ja mieszam się do układania rozkładów autobusów? - irytuje się burmistrz.

I dodaje: - Chodzi o dwie kwestie. Po pierwsze, to nie leży w ich kompetencjach, a po drugie, moim zdaniem organizacja ruchu na Muranowie jest dobra. Tam, gdzie to niezbędne, są już ograniczenia do 30 km/h, a w pozostałych miejscach można bezpiecznie jechać 50 km/h.

Jego zdaniem, taki pomysł może zostać odebrany, jako "zamach na kieszenie kierowców". - Dość już ich gnębienia - mówi burmistrz.

"Nie zlikwidujemy żadnego miejsca parkingowego"

Łukasz Puchalski, pełnomocnik miasta ds. rowerów, nie ukrywa z kolei, że trudno mu bronić pomysłu, który wciąż nie jest gotowy. - Za kilka dni dostaniemy projekt. Chcemy go wyłożyć tak, żeby każdy mógł się z nim zapoznać. Będziemy się spotykać, będziemy mówić o korzyściach. Współpracować chcemy m.in. z ambasadą Holandii.

- Ten projekt nie niesie ze sobą żadnych kosztów społecznych - podkreśla. - Jedynym z warunków, które postawiliśmy autorom opracowania jest to, by nie likwidowali ani jednego miejsca parkingowego. A na większości tego obszaru już dziś są ograniczenia do 30 km/h - dodaje.

>> WIĘCEJ O PROJEKCIE TEMPO-30 <<

I wyjaśnia: - Dokument powstaje na zlecenie ZTM, bo jestem pracownikiem zarządu. Jako pełnomocnik ds. rowerzystów nie mam biura, ale to właśnie ZTM ma pomagać mi w realizacji moich zadań. O tym, że taki projekt powstaje, informowałem Zarząd Terenów Publicznych, który zarządza ulicami w Śródmieściu - zapewnia.

roody//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »