Informacje

28.05.2019 14:47 sprawę bada policja

Tęczową flagą chcieli upamiętnić Milo. "Spotkały nas dwa brutalne ataki"

SERWISY:

Na moście Łazienkowskim zawisła w piątek wielka tęczowa flaga. Kilkadziesiąt osób chciało w ten sposób upamiętnić zmarłą transpłciową Milo. Organizatorzy przekonują, że flaga została porwana i doszło do rękoczynów. Sprawą zajmuje się policja.

"Chcieliśmy upamiętnić Milo i trzymaliśmy na moście nasza tęczową flagę. Spotkały nas dwa brutalne ataki przechodniów. To obrzydliwe. Jedna osoba została pobita" - napisał na Facebooku Bart Staszewski, organizator happeningu.

Do piątkowych zdarzeń odniósł się też radny Marek Szolc (Nowoczesna. Koalicja Obywatelska). "Niestety, osoby LGBT+ nie mogą przez 15 minut upamiętnić zmarłej członkini swojej społeczności - pokojowe wydarzenie zostało zaatakowane. Flaga zniszczona, fotograf uderzony w głowę, musiała interweniować policja. Wielcy faceci rzucili się na 15-letnie dziewczyny. Brak słów…" - napisał na Twitterze.

Podarta flaga i przepychanki

Na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych widać to, do czego doszło na kładce pieszo-rowerowej pod mostem Łazienkowskim w ostatni piątek. Całe wydarzenie zarejestrowała kamera umieszczona na dronie.

Na pierwszych ujęciach z oddali widać most i zgromadzonych na nim ludzi. Większość z nich stoi na chodniku (górna część mostu). Przez barierkę przewiesili wielką tęczową flagę. Na kładce pieszo-rowerowej, która znajduje się pod jezdnią, stoi kilka osób. Przejeżdżają tamtędy rowerzyści.

Na filmie widać, że w pewnym momencie do flagi zbliża się mężczyzna. Zaczyna ją szarpać. Dwie inne osoby usiłują mu w tym przeszkodzić. Ludzie stojący na górze zaczynają wciągać flagę. Ich starania idą jednak na marne. Mężczyźnie udaje się oderwać od flagi kilkumetrowy pas materiału i wyrzucić go za barierkę.

Jak mówi organizator wydarzenia, flaga była symboliczna. - To historyczna flaga stowarzyszenia Lambda, która miała dziury po flarach rzucanych w nas podczas Marszu Równości w Lublinie w 2018 - wyjaśnia Staszewski w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

"Uderzył pięścią w twarz"

To jednak nie koniec. Z nagrania wynika, że później mężczyzna wdaje się w dyskusję z osobami, które zatrzymały się na widok zdarzenia. Na filmie widać, że dochodzi do przepychanek. Nawet, gdy wraz z drugim mężczyzną zaczyna odchodzić, zaczepia jeszcze kilka osób.

- Mężczyzna w bluzie moro pobił kilka osób. Uderzył pięścią w twarz naszego fotografa. To on był osobą, która miała najbardziej widoczne obrażenia - twierdzi Staszewski w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

I przekonuje, że incydent na kładce nie był jedynym. Relacjonuje, że po około 20 minutach do tłumu na moście podeszła grupka mężczyzn. - Osoby trzymające flagę zaczęły być szarpane, dziewczyny trzymające flagę zostały zaatakowane przez jednego z mężczyzn - relacjonuje Staszewski. I dodaje, że dopiero po chwili mężczyzna odpuścił i uciekł.

Dwa zawiadomienia

Na miejsce przyjechała policja. - Funkcjonariusze zjawili się dopiero 40 minut po naszym telefonie - zaznacza organizator happeningu.

Policjanci wylegitymowali osoby zakłócające zgromadzenie oraz jego uczestników. - Jedna z osób przez pewien czas była zakuta w kajdanki. To mężczyzna, który był agresywny. Gdy uspokoił się został wylegitymowany i wypuszczony - relacjonuje Robert Szumiata, oficer prasowy śródmiejskiej policji.

Uczestnicy zgromadzenia zgłosili się później na komendę policji. - W tej sprawie przyjęliśmy dwa zawiadomienia. Jedno dotyczy naruszenia nietykalności cielesnej mężczyzny - fotoreportera, który był obecny podczas tego zdarzenia. Drugie dotyczy zniszczenia flagi - mówi Szumiata.

Policja sprawdza teraz nagrania z monitoringu. - Ustaliliśmy już dwie osoby podejrzewane o te czyny - dodaje Szumiata.

"Przepraszam"

Zmarła Milo jako wolontariuszka współpracowała z Grupą Stonewall wspierającą osoby LGBT+. O jej odejściu członkowie poinformowali w mediach społecznościowych. Jak zaznaczają, ich post dotarł do ponad 1,7 miliona odbiorców. Wywołał też ogromne poruszenie i kilka tysięcy komentarzy.

"Dzisiaj potwierdziła się wstrząsająca informacja o śmierci naszej wolontariuszki. 6 maja Milo skoczyła z mostu Łazienkowskiego w Warszawie. Jej ciało znaleziono przedwczoraj. Dzisiaj przyjaciele potwierdzili jej tożsamość. Słowa nie są w stanie wyrazić tego, jak się czujemy" - czytamy we wpisie opublikowanym 17 maja.

Dalej przytoczony został jeden z jej ostatnich wpisów na Facebooku. "Mam dość ludzi (psychologów, lekarzy, terapeutów) mówiących mi, że nie mogę być tym, kim jestem, bo wyglądam w nieodpowiedni sposób. Traktujących mnie, jakbym to wszystko wymyśliła i potrzebowała papierów, aby to udowodnić. Przywiązujących większą wagę do tego, jak wyglądam, niż do tego, jak się czuję" - pisała Milo.

Dodała, że ma dość osób mówiących, że "może powinna przestać próbować być sobą i zaczekać, aż inni lekarze i terapeuci zdecydują, że już może".

"Czasem to daje mi więcej siły do walki. Czasem sprawia, że chcę zakończyć swoje życie tu i teraz. Czasami sprawia, że po prostu chce mi się płakać. Chciałabym widzieć na horyzoncie jakąś nadzieję. Chciałabym usłyszeć coś innego niż 'kiedyś w końcu będzie lepiej'. Chciałabym żyć pełnią życia już dzisiaj, w tym momencie" - cytuje Milo Grupa Stonewall.

W dniu śmierci Milo zamieściła ostatni wpis. Napisała: "przepraszam".

"Nigdy nie jesteście sami ze swoimi problemami"

Przedstawiciele Grupy Stonewall zaznaczają, że przytoczone słowa Milo najlepiej oddają to, jak codziennie czuje się wiele osób transpłciowych w Polsce i na świecie.

"Nie umiemy napisać lepszego komentarza. Napiszemy tylko jedno - nigdy, przenigdy nie jesteście sami ze swoimi problemami. Zawsze jest ktoś, kto może Wam pomóc. Znajdźcie lokalną organizację LGBT+ i zapytajcie o psychologa znającego się na rzeczy. Wiele organizacji ma w swojej ofercie darmowe konsultacje psychologiczne. Skorzystajcie z nich. Jeśli w Waszym otoczeniu jest ktoś, kto potrzebuje pomocy, reagujcie. Nie pozwólcie, aby ta osoba porzuciła nadzieję" - apelują.

kk/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2019 10:37 ~ant

  Romanek~Romanek

  Dlaczego ta osoba przyjeżdża do Warszawy i skacze do Wisły a nie w Poznaniu skąd pochodził(a). Za płytko tam jest?

  Może dlatego, że przez Poznań Wisła nie płynie...

 • pomogli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2019 08:32 ~pomogli

  Romanek~Romanek

  Dlaczego ta osoba przyjeżdża do Warszawy i skacze do Wisły a nie w Poznaniu skąd pochodził(a). Za płytko tam jest?

  Widocznie w Poznaniu "przyjaciele" nie potrafili zmotywować tak skutecznie jak środowisko LGTB+ warszawskie.

 • przekonaj stalina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2019 08:30 ~przekonaj stalina


  Daro~Daro

  Trzeba było wysadzić most z tym pseudo obywatelami..
  kamil pokolenie jp2~kamil pokolenie jp2

  dlaczego znów dzielicie!!! całe społeczeństwo popada z jednej skrajności w drugą. Ci co myślą inaczej niż ja to nie są obywatele tej samej klasy, nie są patriotami, nie są polakami, nie potrafia samodzielnie myśleć. I tu chodzi mi o zwolenników wszystkich partii. Każda skrajnosć i lewicowa i prawicowa są złe. Czy naprawdę tak daleko nam do siebie aby ze sobą normalnie rozmawiać i debatować, bez używania epitetów, barykadowania się na swoim stanowisku i tępienia drugiej strony?????


  To rozmawiaj ze skrajnościami.
  Powodzenia :)

 • Admin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2019 08:24 ~Admin

  Romanek~Romanek

  Dlaczego ta osoba przyjeżdża do Warszawy i skacze do Wisły a nie w Poznaniu skąd pochodził(a). Za płytko tam jest?


  Bo w Poznaniu to pyry płyno rzeko

 • kamil pokolenie jp2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2019 07:58 ~kamil…

  Daro~Daro

  Trzeba było wysadzić most z tym pseudo obywatelami..

  dlaczego znów dzielicie!!! całe społeczeństwo popada z jednej skrajności w drugą. Ci co myślą inaczej niż ja to nie są obywatele tej samej klasy, nie są patriotami, nie są polakami, nie potrafia samodzielnie myśleć. I tu chodzi mi o zwolenników wszystkich partii. Każda skrajnosć i lewicowa i prawicowa są złe. Czy naprawdę tak daleko nam do siebie aby ze sobą normalnie rozmawiać i debatować, bez używania epitetów, barykadowania się na swoim stanowisku i tępienia drugiej strony?????

 • adam S

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2019 07:50 ~adam S


  adam S~adam S

  W konstytucji jest jesno napisane, ze Polska jest krajem dla wszystkich i nie można nikogo dyskryminować, wszyscy są równi.
  Normalny~Normalny

  Napisane jest również, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny, a także że Godło podlega ochronie (czyli nie możesz tak sobie zamienić czerwonego tła na tęczę )


  okej. Także mówienie o małżeństwie dwóch Pań nie można, ale nie ma nic mowy o związku partnerskim. Okej, godło jest chronione ale osobę, która zmieni tło powinna być ścigana z tego tytułu a nie z szerzenia jakiś gorszących ideologii - i atak na całe środowisko LGBT+ jest z tego tytułu nie zrozumiałe. To tak jak z tego tytułu, że są księża pedofile to cały Kościół od razu wszyscy księża to pedofile nie można mówić. Nie można popadać z jednej paranoi w drugą

 • Romanek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2019 01:12 ~Romanek

  Dlaczego ta osoba przyjeżdża do Warszawy i skacze do Wisły a nie w Poznaniu skąd pochodził(a). Za płytko tam jest?

 • wiceprezydent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2019 19:46 ~wiceprezydent

  Najpierw przyzwyczajmy ludzi, że związki partnerskie to nie jest samo zło, że nie niszczą tkanki społecznej i rodziny. Potem łatwiej będzie o kolejne kroki, o równość małżeńską z adopcją - Paweł Rabiej.

 • Daro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2019 19:08 ~Daro

  Trzeba było wysadzić most z tym pseudo obywatelami..

 • ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.05.2019 18:05 ~ciekawy

  chyba oczywiste dla wszystkich ze robienie demonstracji na moscie i kładce rowerowej jest niedopuszczalne. Nie wiem jak Ratusz mogł wydac na to zbiegowisko zgode stanowiace zagrozenie nie tylko z racji przesłania ale miejsca. LOL flaga na kładce rowerowej ehh moze to wkurzył sie rowerzysta?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »