Informacje

02.04.2014 14:49 została podpalona 11 listopada

Tęcza wraca na pl. Zbawiciela.
Kwiaty stworzą na warsztatach

SERWISY:

Tęcza na pl. Zbawiciela wróci w drugiej połowie kwietnia. Na razie trwają przygotowania do jej odbudowy. Kwiaty wykonane zostaną na warsztatach w "Zachęcie". Udział w nich weźmie sama autorka instalacji.

Konstrukcja tęczy zniknęła z pl. Zbawiciela w styczniu tego roku. Miała wrócić w kwietniu. - Nie wiem dokładnie, kiedy rozpoczną się prace przy jej montażu, ale na pewno będzie gotowa na 1 maja czyli na 10. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej- mówi Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza. - Obecnie konstrukcja jest odnawiana - mówi.

Jak zapewnia Kłąb, konstrukcja instalacji jest tak zabezpieczona, aby nie można było jej tak łatwo spalić.

Wszystkie prace za 44 tys. zł. wykonuje spółka WRW z Józefosławia.

Kwiaty na warsztatach

Tworzeniem sztucznych kwiatów zajmie się sama autorka. Jak informuje PAP, będą one wykonywane podczas warsztatów w Zachęcie w dniach od 10 do 13 kwietnia.

Organizatorem spotkań jest Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego "Tęcza". Kwiatów w kolorze tęczy ma być 22 tysiące. Mają być mocowane na stalowej instalacji po 23 kwietnia.

Spalona podczas Dnia Niepodległości

Tęcza stanęła na placu Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Wcześniej, podczas polskiej prezydencji, zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim.

Przez niektóre osoby kojarzona jest ze środowiskiem LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych), którego symbolem jest tęczowa flaga.

Barwna instalacja ze sztucznych kwiatów w kolorach tęczy została spalona 11 listopada ub.r. przez środowiska narodowe idące w Marszu Niepodległości. To nie pierwsze podpalenie w historii "Tęczy" na pl. Zbawiciela w Warszawie - po poprzednim spaleniu tęcza została naprawiona i powróciła na plac zaledwie kilka dni przed Świętem Niepodległości.

Wartość zniszczonej "Tęczy" na pl. Zbawiciela Zarząd Oczyszczania Miasta oszacował na 70 tys. zł.

Tak płonęła "Tęcza"

PAP/su//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wykluczony50

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2014 19:37 wykluczony50

  Naturalnie, że tęcza zostanie odbudowana. To w końcu symbol przymierza Boga z Noem. " Po czym Bóg dodał: A to jest znak przymierza, które ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią." - No chyba, że ktoś jest przeciwko Bogu.

 • Włochaty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2014 09:15 ~Włochaty

  Łysa hołota, która zasłania się barwami narodowymi. Jeśli nie odbodują to nie ma demokracji tylko tyrania łysej mniejszości.

 • zewsimokotowo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 22:44 ~zewsimokotowo

  czk~czk

  Podobno miała być przeniesiona na Ursynów. Dlaczego tego nie zrobili?

  Poroniony to jest przepis o wymaganej frekwencji. Prawo przewiduje referendum i ma się odbyć i tyle. A jak juz jest to niech się zmobilizują ci za i ci przeciw, a prawda pokaże komu bardziej zależy.

 • miecio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 20:21 ~miecio

  jak pragne czkawki, wraca ta szkarada!? nieeeeeeeeeeeeeeee!!!!!

 • kkkkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 16:52 ~kkkkk

  Czemu nikt nie zapytał mieszkańców, czy chcą tęczy i czy chcą, aby ich pieniądze były marnotrawione na kolejną odbudowę?
  Nie jestem za niszczeniem czegokolwiek, ale po co komu to odbudowywać i wywalać w błoto kolejne pieniądze. Gdzie tu gospodarność? No chyba, że Warszawa taka bogata, bo kto Bogatemu zabroni...?

 • me_gusta_rozpusta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 16:30 me_gusta_rozpusta

  pl.Zbawiciela vs. pl.Perwersji

 • Płonąca strzała

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 14:39 ~Płonąca strzała

  A może by tak zamiast Plac Zbawiciela tak "upiększać tęczą" to by te pieniążki wydali na renowację elewacji którejś z przyległych kawmienic.... Byłoby mniej kontrowersji kasa ta sama, a plac rzeczywiscie by wypiękniał. A tak to kasa idzie na wątpliwą prowokacje zwaną przez autorkę "sztuką". Co roku współcześni rycerze w świętej wojnie wychodzą na Plac boju i jak za dawnych czasów ogniem i mieczem... niszczą herezje

 • Prawilny Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 13:57 ~Prawilny Polak

  Czemu na tej stronie można zgłosić tylko naruszenie w poście, a nie można zgłosić naruszenia woli mieszkańców warszawy przez przez chore osoby jakimi są autorka tego pomnika zboczenia i władze stolicy?

 • Dreptak Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 13:27 ~Dreptak Warszawski

  Tęcza to wprowadzony przypadkiem kicz o jakości bazgrołów na ścianach dworcowych toalet. Głupawa prowokacja w jednym z najcenniejszych punktów miasta. Niech wreszcie głupawo lansujaca się autorka tego kiczu zrozumie, że tęcza pasuje do Placu Zbawiciela jak gumiaki do filharmonii. Psuje ład przestrzenny placu. Ja jestem przeciwny paleniu tęczy. Wystarczy ten śmieć rozebrać. A już na pewno nie odbudowywać.
  Dreptak Warszawski

 • loveme

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2014 12:38 ~loveme  nodi~nodi

  Tęcza jest samowolą budowlaną i to wybudowaną w pasie drogowym . Bezumowne zajmowanie pasa drogowego to są bardzo wysokie kary . Mieszkańcy pytają sie kto te kary zapłaci i dlaczego prawo nie dotyczy wybranych pupilków władz miasta st.Warszawy.
  kto jak nie ja~kto jak nie ja  Miejmy nadzieję, że tym zajmie się w końcu prokuratura. Tu nawet nie ma się czego śmiać. To marnotrawienie publicznych pieniędzy. Hanka, ty wylądujesz we Wronkach. To jak 2x2 równa się 4. Widziałbym cię chętnie kulą u nogi.
  Tradycjonalista~Tradycjonalista

  Ona JUŻ jest kulą u nogi Warszawy, która wlecze się za nami już siedem lat. Szkoda, że nie stosuje się już dybów, albo pręgierza.


  jest wybraną w demokratycznych wyborach prezydent stolicy\
  ciekawe dlaczego nikt nie wypomina KOSZTÓW PORONIONEGO REFERENDUM ???????????

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »