Informacje

23.06.2015 19:57 Z pl. Zbawiciela zniknie do końca roku

Tęcza trafi przed Zamek Ujazdowski? "Lokalizacja brana pod uwagę"

SERWISY:

Tęcza z placu Zbawiciela może zostać przeniesiona przed Zamek Ujazdowski. Wiceprezydent stolicy Jarosław Jóżwiak zdradził nam, że to jedna z lokalizacji, którą rozważa właściciel instalacji - Instytut Adama Mickiewicza. Sam instytut zapowiada, że miejsce ogłosi oficjalnie w lipcu.

Przyszłość tęczy z pl. Zbawiciela była jednym z tematów poruszanych w czasie wtorkowej sesji rady dzielnicy Śródmieście. Przedstawicielka biura kultury w ratuszu potwierdziła, że z dotychczasowej lokalizacji tęcza zniknie do końca roku. Co stanie się z nią potem? Ma zostać przeniesiona w inne miejsce. Jakie? To pozostaje tajemnicą zarówno dla radnych, jak i dla wszystkich innych warszawiaków.

W kuluarach wtorkowej sesji mówiło się, że instalacja może trafić do przed Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W rozmowie z tvnwarszawa.pl taką lokalizację jako możliwą wskazał także wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak. - Z informacji, jakie posiadam, wynika, że Instytut Adama Mickiewicza jako jedną z lokalizacji bierze pod uwagę teren przed Centrum Sztuki Współczesnej – powiedział nam Jóźwiak.

Instytucje nie komentują

Rzeczniczka instytucji słów wiceprezydenta komentować nie chciała. - Bierzemy pod uwagę lokalizację przy jednej z instytucji kulturalnych, ale nie mogę na ten moment powiedzieć, o którą dokładnie chodzi. Prowadzimy rozmowy z naszym partnerem i nie chcemy stawiać go w niezręcznej sytuacji. Nie chodzi tu o brak chęci, ale o pewne szczegóły techniczne. Lokalizacja będzie ogłoszona pod koniec lipca – ucięła Magdalena Mich.

Rzeczniczka CSW również nie chciała rozmawiać o sprawie. - Dla mnie to jest nowa informacja. Nie potrafią nic na ten temat powiedzieć. To zbyt poważna sprawa, by snuć przypuszczenia – podkreśliła Zofia Chojnacka.

Symboliczne pożegnanie tęczy odbyło się w połowie czerwca, podczas Parady Równości. Już wtedy przedstawiciele Instytutu Adama Mickiewicza ogłosili, że instalacja zostanie przeniesione w inne miejsce, na terenie stolicy.

Stanęła w 2012 roku

Instalacja stanęła na pl. Zbawiciela w czerwcu 2012 roku. Wcześniej, podczas polskiej prezydencji zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim.

Przez niektóre osoby kojarzona jest z ruchem LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych), którego flaga ma tęczowe barwy.

Według autorki, powstała jednak jako "wspólnie wykonane dzieło, którego symbolika była pozytywnym wezwaniem do tolerancji, poszanowania godności ludzkiej i prawa do posiadania własnych przekonań i poglądów".

Tęcza w ogniu

Instalacja Julity Wójcik była kilkukrotnie palona, m.in. 11 listopada 2013 roku, w czasie Marszu Niepodległości. Straty oszacowano wtedy na 70 tys. zł.

W styczniu 2014 roku instalacja zniknęła z placu Zbawiciela, żeby zostać odbudowana na 1 maja. Wtedy ratusz zapewniał, że instalacja jest zabezpieczona przed podpaleniem, ale szczegółów nie ujawniał. Nad jej bezpieczeństwem mają czuwać także służby.

>>Czytaj więcej o policji przy tęczy <<

Instalacja jest objęta monitoringiem miejskim. Pod koniec maja 2014 roku pijany mężczyzna próbował podpalić tęczę. Interweniowała straż miejska.

Trzech pijanych mężczyzn podpaliło tęczę zapalniczką również w sierpniu ubiegłego roku. Zanim na miejsce przyjechali strażacy, a strażnicy miejscy wysiedli z samochodu, na pomoc ruszyli barmani z pobliskich lokali. Dwóch pijanych podpalaczy szybko zatrzymano. Z relacji świadków wynikało, że w pobliżu tęczy byli dwaj strażnicy miejscy, widzieli sprawców, ale nie podjęli działań. Zostali zwolnieni z pracy. Tego samego dnia rozpoczęto odbudowę instalacji.

<< CZYTAJ WIĘCEJ O PODPALENIU TĘCZY >>


ran/jk/r/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kora

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2015 08:51 ~kora

  Postawić łuk koło nowego meczetu i przyozdobić wieprzowiną

 • Trevor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.08.2015 12:44 ~Trevor

  Przypominam że to nie jest tęcza tylko 6-kolory łuk. Tęcza (wiedza szkolna) składa się z 7 kolorów. Wynika to z praw fizyki, zasad rozszczepienia światła itp. To coś zaś, jest formą prowokacji itp... ale na pewno nie jest tęczą...

 • wawik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2015 15:27 ~wawik

  NIECH POSTAWIĄ TAM POMNIK SMOLEŃSKI I KRZYŻ

 • cykuta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2015 14:45 ~cykuta

  Stańczyk~Stańczyk

  Jeśli w Warszawie, nie daj Boże, pojawi się pomnik Lecha Kaczyńskiego, to stanie się on stałym punktem przemarszu Parady Równości. Uczestnicy będą pod nim co roku uroczyście składać kwiaty.

  Nic tak skutecznie nie rozpropagowało "tęczowej idei" jak zakaz przemarszu wydany przez ówczesnego Prezydenta Warszawy dziesięć lat temu.

  dzieci w pewnym wieku sie buntuja i na wszystko z przekasem mowia nie … dorosli mysla

 • cykcyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2015 14:41 ~cykcyk

  cyranek~cyranek

  Wiocha. Miasto które z estetycznej i zabytkowej przestrzeni robi jarmark i tandetę nie zasługuje na szacunek.


  to nie miasto ale przyjezdni

 • lupus71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2015 13:49 ~lupus71

  po co komu ten tandetny, chamski, kiczowaty badziew? DO recyklingu z tym paskudztwem.
  Z Brukseli pozbyli się tego paskudztwa natychmiast

 • cyranek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.06.2015 11:02 ~cyranek

  Wiocha. Miasto które z estetycznej i zabytkowej przestrzeni robi jarmark i tandetę nie zasługuje na szacunek.

 • Burek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2015 21:39 ~Burek

  Zabierzcie to paskudztwo z Warszawy ! Niech nie szpeci naszego miasta ! Oddajcie właścicielce, niech sobie w mieszkaniu postawi !

 • Stańczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2015 20:42 ~Stańczyk

  Jeśli w Warszawie, nie daj Boże, pojawi się pomnik Lecha Kaczyńskiego, to stanie się on stałym punktem przemarszu Parady Równości. Uczestnicy będą pod nim co roku uroczyście składać kwiaty.

  Nic tak skutecznie nie rozpropagowało "tęczowej idei" jak zakaz przemarszu wydany przez ówczesnego Prezydenta Warszawy dziesięć lat temu.

 • małpa com

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.06.2015 18:55 ~małpa com

  A dlaczego będzie przeniesiona? Czyżby ktoś woływowy miał okna na pl. Zbawiciela?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »