Informacje

21.03.2012 17:10 DEWELOPER CHCE BUDOWAĆ TEATR

Teatr Żydowski do rozbiórki
Nowy zmieści się w wieżowcu

SERWISY:

Przy placu Grzybowskim może wyrosnąć kolejny wieżowiec. Z powierzchni ziemi zniknąłby jednak cenny budynek Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Na części uwolnionej działki powstałby 80-metrowy biurowiec, a na drugiej - nowoczesna scena teatralna.

Partnerem TSKŻ jest belgijska firma Ghelamco - jeden z największych deweloperów na warszawskim rynku, który buduje m.in. biurowiec Senator przy Bielańskiej i 220-metrowy Warsaw Spire przy Towarowej. Teraz chce budować... teatr.

Zbudują nowy, wyburzą stary

O swoich planach Towarzystwo i deweloper poinformowali już teraz, choć dopiero w środę złożyli w ratuszu wniosek o warunki zabudowy dla inwestycji. Wszystko po to, by przeciąć podsycane przez prasę spekulacje na temat likwidacji Teatru Żydowskiego, który wynajmuje swoją siedzibę od TKSŻ. - Nie zamierzamy likwidować teatru. Co więcej, nie planujemy nawet przerwy w jego aktywności, poza czasem potrzebnym na przeprowadzkę, która może odbyć się w wakacje - zapewnia Henryk Albert z TKSŻ.

Jaki jest więc plan? Towarzystwo wyprowadzi się ze swojej siedziby, która zostanie "przecięta" na pół. Część, w której mieści się scena, będzie działać dalej, natomiast część biurowa z restauracjami "Magnat" i "Pardon to tu" zostanie rozebrana. Na jej miejscu, w ciągu dwóch lat Ghelamco wybuduje nowoczesny teatr z częścią biurową.

Ma być scena z widownią na 350 osób i druga, kameralna, na 80. A do tego warunki, o jakich dziś aktorzy Żydowskiego mogą najwyżej pomarzyć: fosa dla orkiestry, garderoby dla 60 aktorów, wysokie magazyny dekoracji, pracownie krawieckie i charakteryzatornie. Do tego nowoczesna obrotowa scena z pełnym zapleczem i trzy poziomy podziemnego garażu. Nad biurami teatru znajdą się jeszcze dwie kondygnacje, gdzie swoją siedzibę będzie miał TSKŻ i inne organizacje żydowskie, które dziś gnieżdżą się w podupadającym budynku. - Co ważne, miasto nie dołoży ani złotówki do budowy nowej siedziby. Utrzymywany przez ratusz teatr nadal będzie ją wynajmować od nas po preferencyjnej cenie - zapewnia Artur Hofman, przewodniczący Towarzystwa.

Gdy nowy teatr zostanie oddany do użytku, stary - wraz ze znajdującą się pod nim działką - przejdzie na własność Ghelamco. Dopiero wtedy deweloper będzie mógł rozpocząć budowę swojej inwestycji.

Międzynarodowy konkurs na projekt

Co powstanie obok nowego teatru? Wiadomo, że ma być biurowiec. Ghelamco chce, by miał około 80 metrów. Zamierza wybrać jego projekt w międzynarodowym konkursie architektonicznym, co jest dużą zamianą w polityce tej firmy. Do tej pory współpracowała z dwiema pracowniami, które projektowały dla niej dość zwyczajne biurowce. - Uważamy, że plac Grzybowski zasługuje na więcej - mówią przedstawiciele firmy. Na tegorocznych targach inwestycyjnych w Cannes swoje zainteresowanie miał potwierdzić znany z pracy w Azji Andrew Bromberg.

Do realizacji tego scenariusza droga jest jednak bardzo daleka. Ghelamco wspólnie z TSKŻ złożyło wniosek o decyzję środowiskową, a w środę w ratuszu miał zostać złożony wniosek o warunki zabudowy. Dopiero po ich wydaniu firma będzie mogła ogłosić konkurs.

Teatr do rejestru?

Dodatkowym zadaniem dla architekta, który wygra, będzie wkomponowanie w projekt uzgodnionego już z szefostwem Teatru Żydowskiego projektu samej sceny. Są też inne wątpliwości. - Mamy ekspertyzy, z których wynika, że budynek jest w dobrym stanie i nie trzeba go burzyć. TSKŻ chwali się, że zbuduje nam scenę, ale nie mówi nic o jej wyposażeniu. A to są koszta idące w miliony - zauważa Gołda Tencer, wicedyrektor teatru, który na inwestycję zapatruje się z dużą rezerwą.

Nie jest też pewne, czy ratusz w ogóle zgodzi się na rozbiórkę starego budynku. Wstępną koncepcję zbudowanego pod koniec lat 60. gmachu, zaprojektowanego ostatecznie przez Władysława Jotkiewicza, opracował Bohdan Pniewski. Teatr został wpisany na listę dóbr kultury współczesnej opracowaną kilka lat temu przez Stowarzyszenie Architektów Polskich, a rada ochrony zabytków przy wojewódzkim konserwatorze jednogłośnie opowiedziała się kilka dni temu za jego wpisaniem do rejestru.

Z drugiej strony, tuż obok powstaje już 160 metrowy Cosmopolitan, a tuż za nim Gmina Żydowska chce budować jeszcze wyższy wieżowiec, na co ratusz wydał już warunki zabudowy. - Nasz budynek byłby znacznie niższy, ale oczywiście liczymy się z tym, że miasto może mieć inne zdanie. Plan budowy teatru nie jest uzależniony od konkretnych warunków - zapewnia Damian Woźniak z Ghelamco. Ale dodaje: - Jednak inwestycja oczywiście powinna być uzasadniona pod względem ekonomicznym.

Cała inwestycja może powstać w ciągu czterech lat od wydania pozwolenia na budowę. Część z teatrem ma mieć około 7 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, z czego około 70 proc. zajmie teatr.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PhilipM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2016 17:24 ~PhilipM

  reemigrant~reemigrant

  zauwazyliscie ze wszystkie wiezowce buduja na terenach dawnego getta ?
  Bedziemy mieli gdzie krzyczec : Kamienice wasze - ulice nasze !
  cena poddanstwa jest tozsamosc narodowa.
  Biednys bos glupi , glupis bos biedny.
  Dobranoc naiwni Polacy.


  A wiesz czemu tak jest. Bo właściciele gruntów nie żyją. Trochę refleksji zanim się coś napisze.

 • PhilipM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2016 17:22 ~PhilipM

  warszawiak~warszawiak

  Na wiezowiec się zgadzam, ale nie ghelamco!!!!!!!!! To co oni tworzą to dubajski kicz!!!!! to nie miejsce na takie szpecenie miasta!!!!


  Mnie się podoba. I nie tylko mi.

 • PhilipM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.03.2016 17:20 ~PhilipM

  A poza tym ciekawę czy opinia publiczna załapała że developer w nowy teatr zainwestuje około 76 000 000 zł.

 • japol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2013 11:10 ~japol

  "Cenny budynek Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów"... Autor nie ma chyba zbyt wygórowanych oczekiwań co do architektury miejskiej. Takie sformułowanie tylko świadczy o tym, jak bardzo Warszawa jest uboga w zabytkową architekturę. Tutaj byle pawilon, blok czy dom kultury może zostać wpisany do rejestru zabytków, podczas gdy to wszystko powinno być stopniowo wyburzane i zastępowane wartościową architekturą. Nie twierdzę, że to powinny być wieżowce. Zdecydowanie jestem za tym, żeby odbudowywać przedwojenną architekturę lub budować na taką właśnie "zabytkową" modłę, nawet jeśli tylko fasady miałyby być "oryginalne" lub stylizowane na zabytkowe, zaś wnętrza miałyby funkcje biurowe czy handlowe.

 • archh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2012 21:01 ~archh

  A kiedy usłyszymy jakąś wiadomość,że zabytkowe, przedwojenne kamienice i domy zostały uratowane, wyremontowane a nie zostawione na pastwę losu? Po drugie z tego co wiadomo to w wielu miastach europejskich nie wolno według prawa budować nowych "plomb" w centrum na historycznych ulicach. Warszawa przecie była znisczona w 90 procentach w czasie wojny, powstania, ale i komunizmu. Dziś patrzymy na plac Grzybowski z masą kolejny słupków, które nastawiał ten cały ZDM, widzimy nowo budujący się biurowiec a za to popadające ostatnie oryginalne kamienice przedwojenne przy Próżnej, Łuckiej, Siennej, Pereca, Żelaznej. Z resztą wystarczy wybrać się na inne ulice takie jak Piękna, Krucza, Mokotowska, Koszykowa, Hoża, Marszałkowska (ostatnie kilka kamienic) czy na zachowaną unikatową Pragę, że przedwojenna architektrua niejdnokrotnie popada w ruinę!! Widać Ratusz nie interesuje się konserwowaniem zabytkowej zabudoway i pozyskiwaniu rozmaitych dotacji na konserwację zabytków. Sami konserwatorzy i Towarzystwa nie mają wystarczająco pieniędzy. nie chce To świadczy bardzo źle o Politykach.

 • Varsovie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2012 15:23 ~Varsovie

  "...Z powierzchni ziemi zniknąłby jednak cenny budynek Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce..." Czy budynek, który do złudzenia przypomina nudne i "kwaśne" bo wywołujące na swój widok podobny grymas na twarzy, PRL-owskie Domy Kultury innych dzielnic Warszawy może być cennym (architektonicznie) budynkiem??? Od wspomnianych wyżej DK wyróżnia go jedynie elewacja z piaskowca. Ale jego forma - niemalże maksymalnie uproszczona - według ówczesnej ideologii tworzenia architektury minimalizmu funkcjonalnego, w rzeczywistości tuszującego problem gospodarki niedoborów, nadaje się co najwyżej do krótkich wzmianek o nieistniejącej już architekturze.
  Na koniec, dla nadania mojej wypowiedzi nieco dwuwymiarowości, powiem że jedyna architektura okresu PRL jaka zasługuje na zachowanie i rewitalizację jest ta, która powstała w latach 50-tych i 60-tych ubiegłego stulecia. Ona bowiem swoim monumentalnym i wzniosłym charakterem idealnie w swoim wymiarze odrysowuje ówczesne dzieje polskiej państwowości, nadając jednocześnie przestrzeni publicznej wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru.

 • nodc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 19:50 ~nodc

  shivs~shivs

  jak zwykle gnuśni polaczkowie siedzą w domu i pierdzą w stołki, więc aktywni i przedsiembiorcy polacy pochodzenia żydowskiego są dla nich solą w oku. tak zawsze było. moim zdaniem niektóre poniższe wpisy nadają się do prokuratury bo to czysty rasism. dzięki tego typu średniowiecznej mentalności ten kraj ciągle jest zaściankiem. świat poszedł już do przodu, buraki i inne łyse dresy! żygać mi się chce jak słyszę taką ciemnotę i nienawiść. dno, dno, dno...

  Jeśli chcesz sie zapoznać z hardkorowym rasizmem, to polecam wypowiedzi żydowskich polityków i rabinów o gojach...

 • orwell

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.03.2012 19:47 ~orwell

  KLM~KLM

  Czy ja dobrze zrozumiałem, że miasto nie dość, że płaci za utrzymanie (dla mnie ok) to jeszcze płaci za wynajem sal właścicielowi teatru? Sorry ale to chyba lekka przesada.


  Twoja uwaga ma podtekst ksenofobiczny i rasistoski :)

 • Decay

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2012 14:03 ~Decay

  Mam jeszcze lepszy pomysł.
  Wyburzmy Zamek królewski bo jest stary i niemodny! W tym miejscu (cóż za lokalizacja!) postawi się centrum handlowe - oczywiście z obowiązkową ekspozycją historyczną skarbów zamkowych. Proponuję między Mc Donalds a KFC.

 • KLM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2012 12:15 ~KLM

  Czy ja dobrze zrozumiałem, że miasto nie dość, że płaci za utrzymanie (dla mnie ok) to jeszcze płaci za wynajem sal właścicielowi teatru? Sorry ale to chyba lekka przesada.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »