Informacje

19.04.2016 21:00 Aktorzy zapowiadają odwołanie

Teatr Studio zwalnia znanego aktora. Artyści piszą list do prezydenta

SERWISY:

Krzysztof Stelmaszyk – kolejny aktor Teatru Studio został dyscyplinarnie zwolniony. Pozostali artyści nie zgadzają się z decyzjami dyrekcji. – Będziemy się odwoływać – zapowiadają i domagają się natychmiastowego spotkanie z prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz.

Konflikt między artystami Teatru Studio, a jego dyrektorem Romanem Osadnikiem trwa od kilku miesięcy. Nową odsłoną sporu są dyscyplinarne zwolnienia aktorów. Kilka dni temu zwolniono m.in. Łukasza Simlata i Modesta Rucińskiego. We wtorek do tego grona dołączył Krzysztof Stelmaszyk - poinformował Wojciech Żołądkowicz ze związku zawodowego aktorów teatru. Wszyscy stracili pracę w trybie dyscyplinarnym.

Zwolniony na podstawie dochodzenia

Dwa pierwsze zwolnienia uzasadniono "nieprzestrzeganiem zasad współżycia społecznego oraz ustalonego w zakładzie pracy porządku". Jak informują artyści,w  przypadku Krzysztofa Stelmaszyka posłużono się jednak inną argumentacją.

– Trwa dochodzenie policji w sprawie pomalowania gabinetu dyrektora Osadnika czerwonym sprayem. Na podstawie faktu, że jest to dochodzenie, Krzysztof Stelmaszyk został zwolniony – informuje nas Wojciech Żołądkowicz, aktor teatru.

O sprawie pomalowanego gabinetu pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. Na początku roku tajemnicze osoby w maskach weszły do pokoju i wymalowały ściany czerwonym sprayem. Na jednej z nich napisano cytat Einsteina: "Aby zapewnić sobie przychylność ludzi, lepiej zaoferować im coś dla żołądków niż dla umysłów". Film trafił do mediów społecznościowych, a dyrekcja teatru złożyła doniesienie na policję w sprawie zniszczenia gabinetu.

Aktorzy: To niezgodne z prawem

Zdaniem aktorów, decyzja o zwolnieniu Stelmaszyka jest niesłuszna. – Uważamy, że jest to bezprawne. Po pierwsze nie można posługiwać się faktem dochodzenia. Po drugie nie można go upubliczniać. Po trzecie, należy poczekać na rozprawę i wyrok sądu, i dopiero wtedy argumentować tym zwolnienie pracownika – tłumaczy Żołądkowicz.

Artyści TS nie mają wątpliwości, że zwalnianie ich kolegów ma bezpośredni związek z czynną działalnością przeciwko dyrekcji teatru. – Będziemy się odwoływać od tych decyzji, bo nie wolno dyskryminować członków związków zawodowych. To jest zapisane w ustawie i zamierzamy się na to powoływać – dodaje.

Chcą spotkania z prezydentem

We wtorek aktorzy teatru wystosowali list do Hanny Gronkiewicz-Waltz z prośbą o spotkanie "w trybie pilnym". Chcą, aby wzięły w nim udział wszystkie strony sporu. "Skoro ważny jest teatr, ważne jest i to, co się w nim i wokół niego dzieje. Na temat sytuacji w Teatrze Studio powiedziano i napisano wiele. Nie dopuśćmy do tego, aby rzeczywistość budowana ze słów i emocji stała się trwalsza od tej obiektywnej. Odnieśmy się do faktów" – piszą.

Do tej pory w sporze o teatr ratusz reprezentowany był przez Jarosława Jóźwiaka, wiceprezydenta odpowiadającego w urzędzie za sprawy związane z kulturą. Aktorzy dążą jednak do tego, aby Jóźwiak został odsunięty od tej sprawy.

- Rozmowy z wiceprezydentem nie przynoszą żadnych efektów – mówi Żołądkowicz. – Oprócz tego, ma on osobiste relacje z dyrektorem Osadnikiem. Skarżąc się na pana dyrektora idziemy do jego kolegi. Dlatego też staramy się o bezpośrednie spotkanie z panią prezydent. Zależy nam na obiektywnym podejściu do sprawy – dodaje.

"Jesteśmy zdeterminowani"

To nie jest pierwsza prośba artystów w tej sprawie. – Próbowaliśmy już trzy czy cztery razy. Wszystkie nasze starania do tej pory pozostają bez odpowiedzi, ale jesteśmy zdeterminowani i tak łatwo nie odpuścimy – podsumowuje aktor.

O rzekomych "bliskich relacjach" dyrektora i wiceprezydenta pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. Sprawa ta była poruszona podczas komisji kultury rady miasta pod koniec stycznia. O komentarz poprosiliśmy również Jarosława Jóźwiaka.

– Dyrektora Osadnika znam tak dobrze, jak dyrektorów wszystkich warszawskich teatrów. Może miałem z nim 10 spotkań w życiu na stopie służbowej. Żadnych bliskich relacji towarzyskich z dyrektorem nie mam – odpowiedział wtedy wiceprezydent.

kw//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • owwm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2016 22:54 ~owwm

  Niekompetencja, niekompetencja w zarządzaniu jest w ostatnich dwóch dekadach dość częstym zjawiskiem w tej niełatwej i specjalistycznej dziedzinie, do której należy teatr w ogóle. Może jednak warto nareszcie poprawić sytuację, tylko mądrze. Czy maja prowadzic takie miejsca, którzy źle rzadzą, robią przykrosci innym, widzą tylko swoj interes, albo pija nalogowo?

 • JaI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2016 17:36 ~JaI

  Ludzie...opanujcie się...bez kultury i sztuki co to za kraj...najlepiej zwolnić...najlepiej wszystkich, którzy są dobrzy w swoim fachu...A co ...przecież mają grać a nie bronić swoich racji...A jak reszta za nimi stanie...też zwolnić. Na ich miejsce jest wiele młodych...Głupota, goni głupotę...ja zapytam...Co to za dyrektor, który ucieka się do zwolnień nie zwolnienia tylko zwolnień? Jedyne rozwiązanie?

 • pasożyty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 17:57 ~pasożyty

  Wywalić tych pasożytów - Przestać dofinansowania teatrów i filmów.
  Teatry wyłącznie prywatne i produkcje filmowe też.
  Czemu z moich podatków mają żyć te pasożyty ?

 • lemingPOsPOlity

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 17:10 ~lemingPOsPOlity

  jak500plus~jak500plus

  z Einsteina: "Aby zapewnić sobie przychylność ludzi, lepiej zaoferować im coś dla żołądków niż dla umysłów".

  500 plus

  Masz ciepłą wodę w kranie?

 • lulek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 12:31 ~lulek

  Dero~Dero

  Nowa władza wkrótce dobierze się do toalet publicznych i zrobi 'dobrą zmianę'. Amok totalny!!!

  Imbecylu jaka nowa władza? Czy nienawiść do PIS tak bardzo zaślepia Twój umysł że nie potrafisz wyczytać kto mianował dyrektora?

 • jak500plus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 11:43 ~jak500plus

  z Einsteina: "Aby zapewnić sobie przychylność ludzi, lepiej zaoferować im coś dla żołądków niż dla umysłów".

  500 plus

 • Melpomena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 11:16 ~Melpomena

  sdewsde~sdewsde

  jedno zasadnicze pytanie - czy pan Stelmaszyk to musi tam dozywotnio robic? - to jakis obowiazek jest? Sa przeciez teatry prywatne , pan Stelmaszyk gra w reklamach i nie dzieli sie zadnym honorarium . Jak jest dobry to pojdzie grac gdzie indziej a tak robi z siebie ofiare ... losu

  Własnie. We dwóch z panem Cieszyńskim bardzo malowniczo huśtają się na tle szklanej ściany. To jest ta świątynia sztuki ?

 • ttomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 11:15 ttomek

  kolega elizki~kolega elizki

  Jeśli aktorzy zyskają wsparcie prezydent, to znaczy, że racja jest po stronie dyrektora.

  Lewacka logika?

 • jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 11:14 ~jam

  Dero~Dero

  Nowa władza wkrótce dobierze się do toalet publicznych i zrobi 'dobrą zmianę'. Amok totalny!!!

  Przecież to jest instytucja nijako podległa pod Gronkiewicz, a nie rząd baranku.

 • fff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2016 10:25 ~fff

  HGW rulez

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »