Informacje

18.10.2016 14:50 Komentarze opozycji

"Teatr polityczny", "igrzyska".
Krytykują projekt PiS

SERWISY:

- Zamiast rozwiązać problem, czyli uchwalić ustawę reprywatyzacyjną, proponuje teatr polityczny - uważa Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Także opozycja zgodnie krytykuje pomysł resortu sprawiedliwości mówiąc, że jest rodzaj "politycznych igrzysk".

Politycy opozycji skomentowali przedstawiony przez PiS pomysł utworzenia komisji weryfikacyjnej w sprawie, która ma rozwikłać problem nadużyć w procesie reprywatyzacji stołecznych nieruchomości. Informujemy o tym na tvnwarszawa.pl.

- Powołanie komisji weryfikacyjnej, której chce PiS nie rozwiąże kwestii reprywatyzacji w Warszawie; to rozwiązanie połowiczne i niezgodne z konstytucją - ocenili podczas wtorkowego briefingu w Sejmie politycy Nowoczesnej.

Odnosząc się do tych zapowiedzi poseł Nowoczesnej Adam Szłapka stwierdził, iż mamy do czynienia "z bardzo groźną sytuacją".

- Jarosław Kaczyński chce wykorzystać patologiczną sytuację w Warszawie do kolejnego ataku na wymiar sprawiedliwości, na konstytucyjne organy w Polsce - podkreślił polityk Nowoczesnej.

Powrót do ponurych czasów

Jak wskazał tworzy się komisję weryfikacyjną, komisję nadzwyczajną, która ma mieć uprawnienia sejmowej komisji śledczej z "możliwością nadawania kar i wydawania wyroków w sprawie".

- PiS nie ufa organom konstytucyjnym, nie ufa sądom, prokuraturze. W związku z tym tworzy specjalną nadzwyczajną komisję, która ma rozwiązać tego typu sprawy. To bardzo groźne z punktu widzenia naszego porządku konstytucyjnego. Tego typu rozwiązania stoją w sprzeczności z naszą konstytucją - ocenił Szłapka.  - Wracamy do bardzo ponurych czasów w naszej historii - dodał.

PSL chce ustawy nie komisji

- Komisja weryfikacyjna ws. reprywatyzacji nie jest "lekiem na całe zło"; jest bardziej rozważaniem o przeszłości, niż o zabezpieczeniu przyszłości - uważa szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Ocenił, że temat reprywatyzacji może zakończyć stworzenie ogólnoparlamentarnej ustawy w tej sprawie.

Odnosząc się do zapowiedzi PiS Kosiniak-Kamysz powiedział: - Widzę jakąś chęć naprawy sytuacji, tylko boję się, że to będzie jak w każdym prawie przypadku w PiS-ie, że może diagnoza jest nie najgorsza sytuacji, ale recepta jaka jest wypisywana, jest fatalna.

- Szanujemy próbę rozwiązania sytuacji niedopuszczalnej dla wielu osób, dla osób które mogą czuć się pokrzywdzone, tylko mamy obawy, jak ma przebiegać ta komisja? - dodał.

Jak poinformował PSL proponuje, żeby w komisji weryfikacyjnej byli przedstawiciele "po jednej osobie z każdego klubu parlamentarnego, żeby żadna opcja nie miała samodzielnej większości".

- Wtedy jest tylko realna szansa na poważną dyskusję - ocenił Kosiniak-Kamysz. To daje jakieś szanse na bezstronność. Jeżeli tak nie będzie, może to zmierzać w stronę sądów ludowych - zaznaczył polityk.

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że "ważniejsze" od komisji weryfikacyjnej powinno być tworzenie wspólnej ustawy reprywatyzacyjnej, która "daje szanse - już może nie w każdym wypadku, bo wiele tych miejsc jest w użyteczności publicznej - na odebranie własności".

Polityczny teatr

Do zapowiedzi PiS odniosła się na Twitterze prezydent Warszawy.

 

Politycy Kukiz15 pozytywnie oceniają fakt próby wyjaśnienia nadużyć w reprywatyzacji warszawskiej, jednak krytykują samo powstanie komisji weryfikacyjnej.

- Cieszymy się, że PiS chce wyjaśniać, ale jak to ma wyglądać? Czy to ma być proces rządowy, czy poselski. Kiedy ta komisja ma powstać – mnożył pytania Stanisław Tyszka z Kukiz`15. - Ona miesza porządki, władzę ustawodawczą z wykonawczą. Chcemy, żeby sejm zrobił swoja robotę powołując komisję śledczą - dodał.

Tyszka podkreślił, że jego ugrupowanie nie zgadza się do ograniczenia tej sprawy wyjaśnień kontrowersji reprywatyzacyjnych tylko do nieruchomości w Warszawie.

- To także kwestia Łodzi, Poznania, Krakowa. PiS nie proponuje rozwiązania systemowego. Elementem tego systemu, oprócz ujawnienia mechanizmów, powinna być ustawy o reprywatyzacji – dodał polityk Kukiz`15.

Powrót do sądów ludowych

Z kolei Platforma Obywatelska uważa, że propozycje PiS to igrzyska polityczne, które mają odwrócić uwagę opinii publicznej od problemów tej partii.

- To jest próba zorganizowania czegoś na wzór sądów ludowych - tutaj zapatrzenie się w czasy stalinowskie bardzo jasno widać. Jarosław Kaczyński często nie krył podziwu dla pewnych polityków tego okresu - ocenił Mariusz Witczak z PO. Porównał też komisję weryfikacyjną do "trójek robotniczo-chłopskich".

Marcin Kierwiński podkreślił, że komisja weryfikacyjna nie rozwiąże problemów reprywatyzacyjnych. Przypomniał, że PO złożyła w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie.

- Czekamy na to, żeby Prawo i Sprawiedliwość ustosunkowało się do tego, bo mamy coraz mocniejsze wrażenie, że tak naprawdę PiS proponuje, aby wszystko kontrolować, badać to, co było w przeszłości, natomiast ani trochę nie chce rozwiązać tego problemu na przyszłość - ocenił poseł Platformy.

- Jak widać, Prawu i Sprawiedliwości bardzo zależy, aby ta mętna woda wokół reprywatyzacji trwała nadal - dodał Kierwiński.  -Raz jeszcze zwracamy się do prezesa Kaczyńskiego: panie prezesie, tu nie chodzi tylko o weryfikację, tu chodzi o realne rozwiązanie problemu dekretu Bieruta w Warszawie. Niech PiS zdobędzie się na odwagę i zacznie merytorycznie na ten temat rozmawiać" - apelował poseł PO.

PAP/skw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • przysłowie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2016 08:24 ~przysłowie

  facepalm~facepalm

  jest strach w oczach...

  Strach ma wielkie oczy.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.10.2016 08:23 ~Wprost

  Komisja specjalna~Komisja specjalna

  W samej rzeczy, zamiast wreszcie wziąć się za pisanie ustawy reprywatyzacyjnej, której brak od 70 lat, PiS radośnie pragnie reaktywować niesławnej pamięci Komisję Specjalną. Komun wróciła.

  A PO miało na to ile lat, przypomnij wszystkim... :D

 • facepalm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 23:21 ~facepalm

  jest strach w oczach...

 • Rysiu1357

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 23:19 Rysiu1357

  Krótko i na temat banda kombinatorów zaczęła się bać ministra sprawiedliwości widzą że poważnie ktoś zabiera się za ich nietykalne tyłki przy zasłonie dymnej jaką jest immunitet nietykalnych

 • nowy68

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 22:47 nowy68

  Plaża~Plaża

  Ciekawe, dlaczego pani prezydent przestała z takim zaangażowaniem " Upiększać " nam stolicę ? Pani profesor, a może jakaś efektowna " Tęcza " w centralnym punkcie miasta, albo kolejna " Plaża " pod Pałacem Kultury ? Trzeba działać, póki jeszcze czas !

  Czy Misiewiczow tekze maja rozliczyc ?

 • Jozef IV

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 22:20 ~Jozef IV

  Zdrajcy!!! Narodu!!!

 • Inka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 21:25 ~Inka

  "Teatr" to mieliśmy prosze pani przez ostatnie lata, w tym przy reprywatyzacji , to dopiero był"teatr".
  BRAWO PIS róbcie porządek!, żałosne

 • Plaża

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 20:41 ~Plaża

  Ciekawe, dlaczego pani prezydent przestała z takim zaangażowaniem " Upiększać " nam stolicę ? Pani profesor, a może jakaś efektowna " Tęcza " w centralnym punkcie miasta, albo kolejna " Plaża " pod Pałacem Kultury ? Trzeba działać, póki jeszcze czas !

 • Komisja specjalna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 20:31 ~Komisja specjalna

  W samej rzeczy, zamiast wreszcie wziąć się za pisanie ustawy reprywatyzacyjnej, której brak od 70 lat, PiS radośnie pragnie reaktywować niesławnej pamięci Komisję Specjalną. Komun wróciła.

 • Savoir vivre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 20:23 ~Savoir vivre

  Piotr~Piotr

  Boi się, że stare sprawy przysporzą kłopotów...

  " Przysporzą kłopotów " - bardzo delikatne określenie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »