Informacje

28.09.2015 17:26 PODEJRZANE TRANSAKCJE PRZEŚWIETLA SĄD

Teatr Kamińskiego zagrożony.
"Cwaniak chce mnie wyrzucić"

SERWISY:

Teatr Kamienica znalazł się w poważnych tarapatach. Część powierzchni, którą wynajmuje placówka przejął w podejrzanych okolicznościach tajemniczy biznesmen. – Czuję się skrzywdzony. Ciężko pracowałem przez 14 lat, a teraz wchodzi jakiś cwaniak i chce mnie wyrzucić – żali się założyciel i dyrektor Kamienicy Emilian Kamiński. Sprawą zajmuje się sąd. Biznesmen wysłał nam oświadczenie w tej sprawie.

Początek tej historii sięga 2012 roku, kiedy zarząd wspólnoty mieszkaniowej ogłosił konkurs na adaptację strychów w zabytkowej kamienicy przy al. Solidarności 93. Wygrała go firma GeoCapital, na czele której stoi Adrian Accordi-Krawiec.

– To trzydziestokilkuletni biznesmen, zasiada w zarządach 300 spółek – twierdzi Emilian Kamiński i dodaje, że umowa, którą zawarł zarząd wspólnoty, była dla niej bardzo niekorzystna. Zakładała bowiem, że firma nadbuduje i zaadaptuje strychy, wyremontuje budynek w zamian za co przejmie ponad 1000 mkw. jego powierzchni. Przewidziano wysokie kary umowne za ewentualne opóźnienia inwestycji z winy wspólnoty: jednorazowo 500 tysięcy oraz 3400 złotych dziennie.

– Akty notarialne zobowiązywały firmę do remontów, po których dostanie własność strychów. Choć nie zrobiła nic, własność dostała. Pan Accordi-Krawiec podzielił strych, zarejestrował w nim osiem swoich firm, uzyskując osiem głosów we wspólnocie. Ja też byłem w zarządzie, ale nic o tym nie wiedziałem, wszystko było załatwiane za moimi plecami. Dowiedziałem się o sprawie przypadkiem, kiedy zacząłem ją podnosić, usunięto mnie z zarządu – opowiada dyrektor teatru. Z wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym wynika, że wszystkie zarejestrowane w nowych mieszkaniach spółki zostały założone w tym samym czasie: marcu lub kwietniu 2014 roku.

Chcieli przejąć piwnicę

Na strychu apetyt tajemniczego biznesmena się nie skończył. W czerwcu zarząd wspólnoty zgodził się na przejęcie i przebudowanie ponad 200 metrów piwnic, na których mieszczą się foyer teatru, toalety dla widzów czy wyjścia ewakuacyjne przez inną firmę Accordiego-Krawca - Fire Security. – A właściwie reprezentującą go w chwili podpisania umowy 25-letnią Ukrainkę Viktoriyę Stashchuk, zamieszkałą w podlubelskiej wsi – precyzuje Kamiński. Kwotę transakcji ustalono na 457 tysięcy złotych. - Umowa zakłada przyjęcie zapłaty za przestrzeń w niesprecyzowanej "robociźnie" – czytamy w komunikacie teatru. Tutaj też firma zabezpieczyła się wysoką karą umowną – tym razem w wysokości 250 tysięcy złotych.

Na szczęście dla teatru, sąd okręgowy przychylił się do wniosku o wstrzymanie wykonania uchwały, podzielając zastrzeżenia co do działania zarządu wspólnoty. Tak samo orzekł sąd apelacyjny, do którego odwołał się zarząd wspólnoty.

Dodajmy, że zielone światło zamurowaniu piwnic dał stołeczny konserwator zabytków Piotr Brabander. Jak poinformował nas w poniedziałek jego zastępca Michał Krasucki, postępowanie zostało jednak wznowione, a potem zawieszone do czasu rozstrzygnięcia sporu sądowego.

Sprawa trafiła do sądu

W sprawę zaangażowane jest także miasto, które ma 65 procent udziałów w kamienicy. Dyrektor śródmiejskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami Małgorzata Mazur złożyła do prokuratury zawiadomienie o prawdopodobnym popełnieniu przestępstwa przez członków zarządu wspólnoty Dariusza Bziukiewicza oraz Piotra Serwackiego. Poza kwestią niekorzystnych, w jej ocenie, umów, zasygnalizowała też, że nadbudowa mogłaby prowadzić do konieczności wypłaty odszkodować, a nawet katastrofy budowlanej.

Jak zdradza Andrzej Leśniewski, który w Kamienicy odpowiada za kwestie administracyjne, sprawa przybrała zaskakujący obrót.  – W lutym akta sprawy trafiły do biegłego we Wrocławiu, kopii nie sporządzono. Prokurator prowadząca sprawę przeszła na emeryturę, nowa miała problem, żeby skontaktować się z biegłym. Jak się okazało zostało pomylone jego imię. Na własną rękę to ustaliliśmy, przekazaliśmy dane i kontakt pani prokurator – opowiada. Opinia biegłego ma być gotowa w październiku.

- Miasto jest w sporze sądowym z dwiema spółkami oraz z zarządem wspólnoty mieszkaniowej przy al. Solidarności 93. Miasto wniosło o unieważnienie umów zawartych przez wspólnotę ze spółkami, ponieważ uważa, że są niezgodne z prawem i naruszają interes m. st. Warszawy jako członka wspólnoty. Sprawa jest w toku – pierwsza rozprawa sądowa odbędzie się pod koniec października – poinformował nas Bartosz Milczarczyk.

Według ratusza, umowy odnośnie nadbudowy i adaptacji strychu, ustanowienia odrębnej własności lokali i ich sprzedaży były w znacznej części niezgodne z warunkami sprzedaży określonymi w umowie z GeoCapital 2012 roku. Milczarczyk podkreśla tez, że wspólnota nie chciała udostępnić urzędnikom aktów notarialnych i innych dokumentów podczas majowej kontroli. - ZGN uzyskał je dopiero 11 czerwca 2014 r. od współpracowników pana Emiliana Kamińskiego – dodaje.

Ostatecznie ZGN zaskarżył do sądu 11 uchwał wspólnoty mieszkaniowej z 2014 r. dotyczących m.in. sprzedaży piwnic spółce, uznając ze za sprzeczne z prawem i zasadami prawidłowego zarządzania nieruchomością. Sąd do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia wstrzymał wykonanie większości z nich. - W marcu 2015 r. został wniesiony pozew o ustalenie nieważności umów dot. zbycia piwnic i strychu przez wspólnotę – podał rzecznik ratusza.

Ponadto wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski zawiadomił o sprawie Centralne Biuro Antykorupcyjne.

"Dzieło życia Kamińskiego"

Teatr Kamienica to dzieło życia Emiliana Kamińskiego. Aktor i reżyser poświęcił mu 14 lat życia. Zastał gołe i zagrzybione ściany. Dzięki oszczędnościom, a przede wszystkim środkom z Unii Europejskiej, miasta i ministerstwa kultury, siedem lat temu uruchomił prywatny teatr. Miesięcznie płaci miastu 40 tysięcy złotych za wynajem. Od początku angażuje się  sprawy społeczne. W Kamienicy swoją siedzibę ma m.in. pierwszy w Polsce teatr składający się z osób niepełnosprawnych intelektualnie. Działają trzy sceny. W jednym z pomieszczeń powstała ogromna makieta przedwojennej Warszawy.

Udało nam się skontaktować z Adrianem Accordim-Krawcem."Wszystkie dotychczasowe działania dotyczące al. Solidarności 93 są zgodne z prawem" – napisał w oświadczeniu wysłanym do redakcji tvnwarszawa.pl. CZYTAJ CAŁE OŚWIADCZENIE

Tak w 2009 otwierano scenę główną Teatru Kamienica:

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bodzio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2015 21:09 ~Bodzio

  ela~ela

  cwaniak trafił na jeszcze większego cwaniaka i niestety an kaminski przegra sprawe z kretesem bo PRAWO JEST PRAWEM I nic udziały miasta i preydent-koles nie pomoze Prawo to prawo Włascicielem jest wspolnota mieszkaniowa a jej swietym prawem jest sprzedać to co chce pan kainski jest tylko wynajmującym i nie ma nic do pwoeidzenia czyz nie jest prawda ze po to zainwestował prywatne pieniądze wto miejsce bo liczył na wykupienie tego miejsca? dzieło zycia czy raczej sprytne cwaniactwo? Ha ,cwaniak okresla cwaniaka. Na dzieło zycia,pani Kaminski to trzeba sobie uczciwie zapracowac Niech pan załozy teatr w swoim domu tam gdzie pan mieszka Mieszkancy najwyrazniej nie cha obecnosci tego miejsca bo im przeszkadza i jaj ich rozumiem tez nie chciałabym mieszkać w takim miejscu gdzie ciagły hałas i imprezy pod oknami

 • ela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2015 02:52 ~ela

  cwaniak trafił na jeszcze większego cwaniaka i niestety an kaminski przegra sprawe z kretesem bo PRAWO JEST PRAWEM I nic udziały miasta i preydent-koles nie pomoze Prawo to prawo Włascicielem jest wspolnota mieszkaniowa a jej swietym prawem jest sprzedać to co chce pan kainski jest tylko wynajmującym i nie ma nic do pwoeidzenia czyz nie jest prawda ze po to zainwestował prywatne pieniądze wto miejsce bo liczył na wykupienie tego miejsca? dzieło zycia czy raczej sprytne cwaniactwo? Ha ,cwaniak okresla cwaniaka. Na dzieło zycia,pani Kaminski to trzeba sobie uczciwie zapracowac Niech pan załozy teatr w swoim domu tam gdzie pan mieszka Mieszkancy najwyrazniej nie cha obecnosci tego miejsca bo im przeszkadza i jaj ich rozumiem tez nie chciałabym mieszkać w takim miejscu gdzie ciagły hałas i imprezy pod oknami

 • Ryszard K

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.09.2015 10:00 ~Ryszard K

  Uwielbiam ten teatr.Bardzo odpowiada mi atmosfera i klimat jaki stworzył EMILIAN.Może nie jestem tam stałym bywalcem ale przynajmiej staram sie bywać raz na kwartał na premierach. Polecam go swoim znajomym z woj.dolnosląskiego skąd pochodzę.Wiem ,że korzystaja z polecenia i sa zachwyceni.Wiem ile pracy i serca wlożył ten wspaniały aktor w ten przybytek kultury.On tam jest 25-godzin na dobe.Pomóżmy Mu aby cwaniacy z układami nie odebrali Mu go jak to sie często dzieje z kwaiarniami,restauracjami isklepami.Pierwsi właściciele inwestuja,rozkręcają a jak interesy zaczynaja sie rozkręcać to cwaniacy poprzez układy wchodzą na ich miejsca zpijając śmietankę.EMILIAN trzymaj sie i walcz a jak będzie trzeba to pójdziemy z Tobą pod RATUSZ SĄD i załatwimy to dziadostwo

 • ronka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2015 14:36 ~ronka

  Szkoda byłoby teatru gdyby został zlikwidowany. Lubię atmosferę jego wnętrz i grają świetne spektakle.

 • Dyskrecja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2015 10:43 ~Dyskrecja


  spadajcie hejterzy jak wam nie pasuje ten portal. JaK NIE MACIE NIC sensowengo do napisania to zamilczcie.
  Wbrew temu co piszecie to na tym portalu wiele było nieprzychylnych opinii HGW publikowanych. Samo to że zostaliscie opublikowani pokazuje że tu jest wolność wypowiedzi  Miasto_WwaMiasto_Wwa

  Cenzura na tym gównianym portalu nie zna granic.
  TinixFromScripps~TinixFromScripps


  Albo wypowiadasz się zgodnie z linią przyjętą przez HGW (Grundbaum) albo nie wypowiadasz się :D

  tak tu jest od dawna, na szczęście ten portal jest do zamknięcia za kilka miesięcy (źródło Scripps), więc nie ma co się denerwować.
  Varosvia~Varosvia  Wolność wypowiedzi zależy od tematu. Na przykład taką HGW wolno podgryzać, ale o niektórych innych sprawach ani mru mru.

 • Varosvia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2015 10:21 ~Varosvia

  spadajcie hejterzy jak wam nie pasuje ten portal. JaK NIE MACIE NIC sensowengo do napisania to zamilczcie.
  Wbrew temu co piszecie to na tym portalu wiele było nieprzychylnych opinii HGW publikowanych. Samo to że zostaliscie opublikowani pokazuje że tu jest wolność wypowiedzi  Miasto_WwaMiasto_Wwa

  Cenzura na tym gównianym portalu nie zna granic.
  TinixFromScripps~TinixFromScripps


  Albo wypowiadasz się zgodnie z linią przyjętą przez HGW (Grundbaum) albo nie wypowiadasz się :D

  tak tu jest od dawna, na szczęście ten portal jest do zamknięcia za kilka miesięcy (źródło Scripps), więc nie ma co się denerwować.

 • Asso

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2015 10:12 ~Asso


  Miasto_WwaMiasto_Wwa

  Cenzura na tym gównianym portalu nie zna granic.
  TinixFromScripps~TinixFromScripps


  Albo wypowiadasz się zgodnie z linią przyjętą przez HGW (Grundbaum) albo nie wypowiadasz się :D

  tak tu jest od dawna, na szczęście ten portal jest do zamknięcia za kilka miesięcy (źródło Scripps), więc nie ma co się denerwować.

  Przesada ! Wiele razy widziałem tu wpisy co najmniej niepochlebne dla tej osoby. I nic.

 • mika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2015 10:02 ~mika

  A umiłowany prezydent Komorowski nie podpisał małej ustawy prywatyzacyjnej ułatwiając zycie różnym oszustom...Ciekawe...

 • Klapa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2015 09:58 ~Klapa

  Wychodzi na to, że prywatny teatr to w Polsce żaden Interes. Teraz Emilian ma kłopoty, a dopiero co Karolak zaczął się zastanawiać nad plajtą swojego teatru, który również usycha z braku sponsorów.

 • Krawiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2015 09:54 ~Krawiec


  Miasto_WwaMiasto_Wwa

  40 kafli co miesiąc. Być właścicielem jednej z takich kamienic i można drapać się po tyłku do końca życia na wakacjach w ciepłych krajach.
  anka~anka

  On nie robi tego by drapać sie po tyłku na wakacjach w ciepłych krajach.Zadaj sobie odrobinę trudu i pogrzeb trochę wśród informacji o panu Accordi - Krawiec i jego dziwnych powiązaniach z WSI, gen.Czempińskim i kościołem.

  Czyli chrześcijańskie miłosierdzie dla gasnącego teatru ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »