Informacje

12.07.2018 20:51 które propozycje wygrały?

Te projekty wybrali mieszkańcy.
Frekwencja wyjątkowo niska

SERWISY:


W ramach piątej edycji budżetu obywatelskiego w stolicy zrealizowanych zostanie 850 pomysłów mieszkańców. Zwycięskie projekty ogłoszono w czwartek. Niepokoić może fakt, że w głosowaniu wzięło udział o blisko 30 tysięcy osób mniej niż rok temu.

W tej edycji budżetu zagłosowało 89 807 osób, czyli zaledwie około pięć procent uprawnionych. Dla porównania rok temu głosowało ponad 117 tysięcy mieszkańców (prawie siedem procent). Skąd ten spadek?

"Nie budzi takich emocji"

- W innych dużych miastach Polski również spada liczba głosujących. To był piąta edycja budżetu partycypacyjnego, nie jest już nowością jak na początku. Mieszkańcy przyzwyczaili się już do tego mechanizmu i nie budzi już takich emocji - mówi Justyna Piwko z Centrum Komunikacji Społecznej. Przeprowadziliśmy też badania wskazujące, że 80 procent osób słyszało o samym budżecie partycypacyjnym – dodaje.

Jak zaznacza, po tej edycji urzędnicy mają zamiar przeanalizować, co się działo i wypracować zmiany, żeby budżet "jak najbardziej odpowiadał na potrzeby mieszkańców". - Budżet zwiększył aktywność warszawiaków. Obserwujemy to po osobach, które zgłaszają projekty i uczestniczą w zespołach dzielnicowych - dodaje Piwko.

Zielony chodnik

Wśród tegorocznych projektów było bardzo wiele dotyczących stawiania ławek, koszy na śmieci, sadzenia drzew, krzewów i kwiatów. Nie brakowało też propozycji organizowania grupowych aktywności i doposażania dzielnicowych bibliotek. Takie propozycje zostaną zrealizowane w zdecydowanej większości dzielnic - m.in. na Białołęce, Bielanach, Mokotowie, Ochocie i na Pradze.

Propozycją, na którą oddano w tym roku najwięcej głosów, jest stworzenie "zielonego chodnika między Saską Kępą a Gocławiem". Poparło ją 3390 osób.

Na Bemowie w ramach budżetu partycypacyjnego ma powstać m.in. kino plenerowe. Głosujący zadecydowali też, że zostanie przebudowany plac zabaw w Lesie Bemowskim. Miłośnicy street workoutu (ćwiczeń miejskich) dostaną specjalne drążki do uprawiania sportu przy ul. Żołnierzy Wyklętych. Obok mają być ustawione drewniane leżaki.

Na Białołęce powstanie m.in. tężnia solankowa w Parku Picassa. Mieszkańcy chcą też strefy sportu nad Wisłą i przejścia dla pieszych na ul. Juranda ze Spychowa.

Pchli targ

Na Sadybie będzie organizowany pchli targ - tak zdecydowali mieszkańcy Mokotowa. W tej dzielnicy ma także powstać sąsiedzki pawilon parkowy na Skwerze Ormiańskim. Oprócz tego będzie ścianka wspinaczkowa, wakacyjne kino plenerowe na Sielcach, a także ścieżka rowerowa wzdłuż al. Lotników.

Mieszkańcy Ochoty swoje głosy oddali m.in. na projekty "Chrońmy stare drzewa Ochoty" i "Mam Ochotę wyjść, mam ławki". Poza tym na wielu podwórkach i placach staną latarnie, a na placu Baśniowym powstanie wielofunkcyjne boisko.

Mieszkańcy Pragi z kolei postawili na pomoc dla bezdomnych zwierząt. Będą tam też organizowane zajęcia z robotyki z wykorzystaniem klocków lego, a także zmodernizowane mostki na Kanale Gocławskim od ul. Fieldorfa do ul. Rechniewskiego.

W Śródmieściu powstanie m.in. połączenie Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego i mostu Poniatowskiego dla ruchu rowerowego. Mieszkańcy zdecydowali też o możliwości jazdy rowerem dwukierunkowo po ulicach jednokierunkowych i o zasadzeniu żonkili na Muranowie. Na Starym Mieście wydawane będą obiady dla potrzebujących.

Świąteczna iluminacja

Ursynowskie parki i place zabaw wzbogacą się w trampoliny ziemne. Mają tam także powstać szlak rowerowy, kino pod chmurką, a al. KEN w okresie świąt Bożego Narodzenia zabłyśnie "świąteczną iluminacją z prawdziwego zdarzenia". Mieszkańcy tej dzielnicy będą też mogli wybrać się na niedzielny targ zdrowej żywności na parkingu przy ratuszu. Targ będzie organizowany wiosną, latem i jesienią.

W Wilanowie natomiast powstaną kraina zabawek i "park pokoleń". Wybrane ulice zyskają monitoring. Zimą zaś ulice w Wilanowie Wysokim zostaną ozdobione świąteczną iluminacją.

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego najaktywniejsi byli mieszkańcy Białołęki, Mokotowa i Wilanowa. To w tych dzielnicach oddano najwięcej głosów na zaproponowane pomysły. Najwięcej pomysłów (83) zostanie zrealizowanych na Bielanach. W Wesołej natomiast będzie ich najmniej - 13.

W tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego mieszkańcy zgłosili 2433 projekty. Do głosowania zakwalifikowano 1628. Zrealizowanych będzie 850 projektów. Ich wartość to niemal 63 mln zł - poinformował stołeczny ratusz.

Pełna lista

95 proc. głosów oddanych przez mieszkańców stolicy wpłynęło do ratusza drogą elektroniczną. 61 proc. głosujących to kobiety. Największe zainteresowanie głosowaniem wykazały osoby w wieku 35-44 lata.

Pełna lista projektów, które będą zrealizowane w 2019 r., będzie dostępna na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

W ubiegłym roku w ramach IV budżetu partycypacyjnego warszawiacy zgłosili prawie 2,9 tys. projektów, z czego wcielonych w życie ma zostać 881. Z pierwszej edycji zrealizowano 97 proc. zakwalifikowanych pomysłów, z drugiej – 93 proc., a z trzeciej – 86 proc. Czwarta edycja jest realizowana - informuje stołeczny ratusz.

POLITYCY O BUDŻECIE PARTYCYPACYJNYM:


PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • madzia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2018 11:13 ~madzia

  ja głosowałam na program 2214 z Ursynowa- "Maria i Mikołaj- zabawki klocki rozwijające kreatywność dla przedszkolaków"...projekt super, ale niestety za mało rodziców na niego zagłosowało...mam nadzieję, że będzie raz jeszcze startował i dzieciaki będą dzięki niemu miały większą możliwość rozwoju i przyjemniejsze dzieciństwo...trzymam kciuki !

 • miasto prywatne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2018 17:09 ~miasto prywatne  green_is_bad~green_is_bad

  Jak nie można zgłaszać parkingów to sie nie dziwcie że ludzie nie głosują. Gdyby była możliwość wybrania parkingu to frekwencja by skoczyła bo setki tysięcy Warszawiaków nie mają gdzie parkować
  jaceq~jaceq

  właśnie?! co z parkingami!?!?!?!
  Dario~Dario


  Parkingi też były w propozycjach, sam głosowałem na dwa

  I przeszły?
  Czy urzędnicy postarali się, by "wola narodu" wybrała DDRy?

 • wxb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2018 16:12 ~wxb

  fuj~fuj

  Problemem owego budżetu jest to, iż glosować można jedynie na TAK. Nie ma możliwości oddania głosu przeciw projektowi.

  To koniecznie powinno zostać zmienione, żeby nie było sytuacji, że parę osób chce na siłę uszczęśliwić mieszkańców, budując im np. pumptrack w parku kosztem istniejących ścieżek lub zieleni. Ręce opadają. Kilka osób zagłosuje na jakiś poroniony pomysł i nic nie można zrobić.

 • blee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2018 16:04 ~blee


  Pasywny~Pasywny

  Projekty z 2014 (!) oraz z późniejszych lat (na które głosowałem) nie zostały do tej pory zrealizowane, więc nie będę już więcej głosować, bo to jakiś pic na wodę! Pralnia pieniędzy?
  Nic dziwnego~Nic dziwnego

  Znana jest afera z pierwszym projektem, z 2014 roku, który nieczystymi metodami przeforsowała jedna radna z Ursynowa. Żeby zaagitować ludzi do głosowania na jej projekt ( Ośrodek dla niepełnosprawnych intelektualnie ) rozwieszano po klatkach schodowych zachęcające ulotki i zbierano głosy pod kościołem po nabożeństwach. W efekcie wszystkie głosy zostały oddane na ten ośrodek, który zresztą do tej pory nie został zbudowany. Nic dziwnego, że ludzie się zniechęcili.


  to sprawdźcie projekt na Woli pod nazwą "Budowa ścieżki rowerowej w Parku Księcia Janusza". Wałek jak po całości.
  https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/13334
  W tytule co innego niż w opisie projektu. Bo to nie ścieżka rowerowa, tylko pumptrack. W załączonej karcie jakiś urzędas sam zasugerował, żeby zmienić tytuł projektu, bo inaczej nie przejdzie ze względu na zapisy w miejscowym planie zagospodarowania tego parku. Czyli nie można, ale jednak da się obejść, do czego urzędas bardzo zachęca. Jeżeli tak ma to wyglądać, to ja dziękuję. Ciekawe czy burmistrz wie jak wygląda przepychanie niektórych projektów przez urzędników.

 • Dario

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2018 15:52 ~Dario


  green_is_bad~green_is_bad

  Jak nie można zgłaszać parkingów to sie nie dziwcie że ludzie nie głosują. Gdyby była możliwość wybrania parkingu to frekwencja by skoczyła bo setki tysięcy Warszawiaków nie mają gdzie parkować
  jaceq~jaceq

  właśnie?! co z parkingami!?!?!?!


  Parkingi też były w propozycjach, sam głosowałem na dwa

 • Wkurzona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2018 15:21 ~Wkurzona

  Istotą tak skonstruowanego budżetu partycypacyjnego jest to, że na poszczególne propozycje nie można głosować na "nie". Tak więc wystarczy, jeśli na jakiś projekt (nawet najgłupszy) zagłosują choćby dwie osoby, a na pozostałe nikt, to ten projekt (jedyny) i tak przejdzie.

 • panznak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2018 15:01 ~panznak

  Raz zagłosowałem ale jak nawierzchnię DDR podmienili w trakcie remontu z kostki na szuter zamiast masy bitumicznej to zwątpiłem w sens takiego budżetu. Bo głosowałem na inny wygląd a tu lipa. To tylko jeden przykład a jest takich wiele w różnych dziedinach bezsensów, wykonawczych.

 • środek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2018 14:18 ~środek

  Wwa~Wwa

  Szczerze to nie wiedziałem o tym w ogóle...
  Pewnie trzeba się interesować i szukać. No szkoda. Głosowałbym. Bez patrzenia na poniższe komentarze.

  Nie patrz na komentarze, jeżeli nie lubisz, ale nasze komentarze oddają istotę rzeczy. To jest środek do uzyskania funduszy na realizację różnych utopijnych pomysłów przez ludzi nie liczących się z wolą ogółu mieszkańców.

 • Wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2018 14:01 ~Wwa

  Szczerze to nie wiedziałem o tym w ogóle...
  Pewnie trzeba się interesować i szukać. No szkoda. Głosowałbym. Bez patrzenia na poniższe komentarze.

 • jaceq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2018 13:50 ~jaceq

  green_is_bad~green_is_bad

  Jak nie można zgłaszać parkingów to sie nie dziwcie że ludzie nie głosują. Gdyby była możliwość wybrania parkingu to frekwencja by skoczyła bo setki tysięcy Warszawiaków nie mają gdzie parkować

  właśnie?! co z parkingami!?!?!?!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »