Informacje

23.09.2017 07:57 byliśmy tam z kamerą

Te lalki mogą przerazić.
Podziemia jak z horroru

SERWISY:


Gdyby kilkuletnie dziecko miało tam wejść bez asysty, pewnie robiłoby to z duszą na ramieniu. Swoją drogą duszę mogłoby też zapewne wypatrzeć na którejś z półek. Są tu lalki z niemal wszystkich spektakli wystawianych przez Teatr Lalka. Do magazynów w podziemiach Pałacu Kultury i Nauki weszliśmy z kamerą.

Jeszcze niedawno te stare lalki niemal wypadały z magazynu, gdy chciało się w nim schować kolejne, które grały w spektaklu spadającym z afisza – opowiadają pracownice Teatru Lalka. Niedawno udało się jednak wygospodarować czas i energię. Lalki zostały zinwentaryzowane, uporządkowane i przeniesione do większego magazynu. Trudno nazwać to miejsce przestronnym, ale wrażenie robi.

- Tu znajdują się prawdziwe skarby. Tu mieszkają bohaterowie, którzy przez 70 lat historii Teatru Lalka występowali w przedstawieniach: lalki, maski, księżniczki, potwory, aniołki, diabełki, cała menażeria, świat nadprzyrodzony – mówi Jarosław Kilian, dyrektor naczelny i artystyczny placówki.

"Tutaj niczego się nie wyrzuca"

Magazyny są trzy. W pierwszym przechowywane są lalki grające w spektaklach, które nadal wystawia się na scenie. Gdy mają grać, są przenoszone za kulisy.

Większy jest magazyn starych lalek. Trafiają do niego te, które już nie pojawią się na scenie.

- Tutaj niczego się nie wyrzuca. Te dzieła wybitnych scenografów i lalkarzy zostają w magazynach, gdy spektakl schodzi z afisza jako świadkowie i bohaterowie przedstawień tego teatru. Mamy do czynienia przede wszystkim z autorskimi projektami, które powstawały do konkretnego przedstawienia. Nie powinniśmy ich wykorzystywać w innym kontekście. Stają się później rodzajem rzeźb, które można oglądać od czasu do czasu – opowiada Kilian.

"Każda z tych lalek to dzieło sztuki"

Małgorzataę Drązikowską, kierowniczkę pracowni plastycznej w Teatrze Lalka zachwycają przede wszystkim stare lalki. Wiele potrafi wykonywać bardzo skomplikowane, zaskakujące ruchy – nawet po kilka gestów. – To zaawansowane mechanizmy, których produkcja zajmowała czasami kilka tygodni – mówi Drązikowska.

Dodaje, że prosta lalka szmaciana powstaje kilka dni, najczęściej 3-4. Jeśli natomiast w grę wchodzą mechanizmy wewnątrz lalki proces angażuje również konstruktora i może trwać miesiące.

- Dla mnie każda z tych lalek to nie tylko dzieło sztuki, ale i historia jego powstawania. Pamiętam, jak szukaliśmy materiałów, farbowaliśmy lub przerabialiśmy to, co było dostępne na rynku. Każda z tych prac to osobna opowieść - opowiada Małgorzata Drązikowska.

Z zapałem tłumaczy, jak niektóre lalki zjeździły cały świat grając dla publiczności na wszystkich kontynentach. I jak widzowie w czasie Nocy Muzeów mogli oglądać magazyny i przechodzili przez "śnieżny korytarz" przygotowany przez aktorów. - Ten magazyn to cała historia naszego teatru i miejsce pełne dzieł sztuki – dodaje.

Historia zaczęła się w Uzbekistanie

Historia Teatru Lalka sięga zaś 1945 roku. Gdy powstał w Samarkandzie (Uzbekistan) nosił nazwę Niebieskie Migdały. Teatr założyła Polka ze Lwowa, historyk sztuki Janina Kilian-Stanisławska, deportowana do Azji Środkowej po agresji Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939. Niebieskie Migdały, w październiku 1945, wystawiły "Panią Twardowską" Mickiewicza. Kilkadziesiąt spektakli obejrzało w Związku Radzieckim 120 tysięcy widzów różnych narodowości.

Dzisiejszy dyrektor teatru jest potomkiem założycielki Niebieskich Migdałów.

Marcin Chłopaś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Kaczka_Dziwaczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2017 09:10 ~Kaczka_Dziwaczka

  Dlaczego kaczuszka z 0:15 ma być przerażająca? Czy chodzi o to, że jej nazwa kojarzy się z pewnym posłem?
  TVNW nie idź tą drogą, bo w tej zapalczywości zaczną być zwalczane kaczki w parkach miejskich!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »