Informacje

27.09.2012 12:47 przewodnik po stolicy

Te budynki nigdy nie powstały: Warszawa niezaistniała na mapie

SERWISY:

Turyści i miłośnicy Warszawy dostali nowy przewodnik. Dzięki trzeciej odsłonie Archimapy można poznać Warszawę niezaistniałą.

Na lotniczych zdjęcia miasta pokazano i opisano projekty budynków oraz zespołów architektonicznych z lat 30. XX wieku. Wybuch II wojny światowej przekreślił szansę ich realizacji.

Zabrakło czasu

- II Rzeczpospolita potrafiła planować i realizować z rozmachem wielkie inwestycje, takie jak Gdynia i Centralny Okręg Przemysłowy. Z Warszawą nie zdążono. Pozostały plany, na podstawie których możemy wyobrazić sobie, jak wyglądałaby stolica - mówi Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, które wraz z Instytutem Stefana Starzyńskiego jest współwydawcą archimapy. Jej promocja odbyła się w środę w Bibliotece Narodowej.

Autorzy archimapy, krytycy architektury Grzegorz Piątek i Jarosław Trybuś, pokazali na niej niezrealizowane plany zabudowy terenów wystawowych oraz lotniska, a także monumentalnej i reprezentacyjnej Dzielnicy Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na jej terenie miały znaleźć się m.in. Świątynia Opatrzności Bożej, nowy gmach parlamentu, Biblioteka Narodowa i Pole Chwały, czyli miejsce defilad.

- Mamy pewność, że Dzielnica Piłsudskiego byłaby zrealizowana. W 1939 r. wszedł na plac budowy ciężki sprzęt, by zacząć wznoszenie Świątyni Opatrzności Bożej - mówi Jarosław Trybuś, współautor archimapy.

Dworce na Wystawę

Na wiosnę 1944 roku, w 25 lecie odzyskania niepodległości, zaplanowane było otwarcie Powszechnej Wystawy Krajowej. Spodziewano się 6 mln zwiedzających, dlatego przewidziano budowę nowego dworca kolejowego i lotniska. Centralny Dworzec Pocztowy, którego budowy także nie ukończono, miał być największym i najnowocześniejszym w Europie budynkiem o tym przeznaczeniu.

Tematem poprzednich archimap stolicy były: architektura lat międzywojennych oraz architektura socrealistyczna.

Archimapę kupić można w sklepie Muzeum Powstania Warszawskiego.

PAP, wp/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2012 14:25 ~CityCenter

  @Dreptak warszawski

  Wszystko ładnie pięknie i generalnie się zgadzam, ale tak par excellence, to Cytadela powstała już na terenie/w okół terenu istniejących zabudowań Cytadeli - stąd na terenie Cytadeli do dziś istnieją taki ulice, jak Czujna, Bitna, czy Fawory przy której stoi Joly Bord.

  Pozdro.

 • Dreptak Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2012 12:21 ~Dreptak Warszawski

  jaa~jaa

  @Dreptak Warszawski

  PRL miał wspaniałe projekty i wspaniałe dokonania, Nowa Huta, przemysłowe ośrodki Śląska, zespół urbanistyczny MDM w Warszawie, polski przemysł z każdej dziedziny. I z tego też możemy być dumni, bo przecież budowali to także Polacy.

  Jak już mówiłem, nie chcę na siłę II RP poniżać, bo miała ona wiele osiągnięć, ale w komentarzach bardzo ładnie widać jak silnie zakorzenił się w niektórych idealistyczny mit o rzekomej ówczesnej utopii, każda krytyka tego "raju" jest oczywiście ubecką prowokacją i to jest coś z czym trzeba walczyć poprzez uświadamianie, pokazywać prawdę obiektywną a nie opierać się na antagonistycznych mitach cudownej II RP i złego PRL.
  I tu się z Tobą w pełni zgadzam ))
  Dreptak Warszawski

 • kim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2012 09:38 ~kim

  junak emigruj do korei pn

 • Felek Z

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2012 09:05 ~Felek Z

  Junak nie pie...l za komuny nie było nic jak miałbym wybierać między tamtymi czasami a obecnymi wybieram obecne.

 • junak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2012 22:42 ~junak

  Tak, bo w tym złym socjaliźmie to każdy miał pracę, zapisywał się na mieszkanie i jeździł co roku na wczasy. A w cudownym kapitaliźmie połowa młodych siedzi bez pracy, mieszkania się spłaca po 30 lat a na urlop nie ma za co wyjechać.

  Nie chodzi o gloryfikowanie socjalizmu, ale kapitalizm w polskim wydaniu to chyba jedna z najgorszych rzeczy... Nie mówiąc o burdelu urbanistycznym i dzikiej rozbudowie miasta.

 • jaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2012 22:38 ~jaa

  @Dreptak Warszawski

  PRL miał wspaniałe projekty i wspaniałe dokonania, Nowa Huta, przemysłowe ośrodki Śląska, zespół urbanistyczny MDM w Warszawie, polski przemysł z każdej dziedziny. I z tego też możemy być dumni, bo przecież budowali to także Polacy.

  Jak już mówiłem, nie chcę na siłę II RP poniżać, bo miała ona wiele osiągnięć, ale w komentarzach bardzo ładnie widać jak silnie zakorzenił się w niektórych idealistyczny mit o rzekomej ówczesnej utopii, każda krytyka tego "raju" jest oczywiście ubecką prowokacją i to jest coś z czym trzeba walczyć poprzez uświadamianie, pokazywać prawdę obiektywną a nie opierać się na antagonistycznych mitach cudownej II RP i złego PRL.

 • jaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2012 22:32 ~jaa

  @iwona

  Gdzie mieszkasz i żyjesz? Na "Polach Chwały", w "Świątyni Opatrzności Bożej" czy jednak w mieszkalnych osiedlach, które tam powstały wbrew zamierzeniom władz II RP?
  ----

  Nie żebym deprecjonował II RP za wszystko, po prostu za bezsens uważam tworzenie za ogromne pieniądze dzielnic, których celem jest tylko napompowanie ego a nie dają żadnych utylitarnych korzyści. Ta dzielnica to miał być jeden wielki pean na cześć ówczesnej władzy, która w tym samym czasie gnębiła mniejszości narodowe, dyskryminowała Żydów, niszczyła przeciwników politycznych zamykając ich w Berezie, a w momencie zagrożenia przez Zaleszczyki uciekła z Polski.

  Do tego ciekawe jakbyście zareagowali, gdyby dzisiaj Tusk wpadł na pomysł stworzenia reprezentacyjnej "Dzielnicy Wałęsy"? Albo Jarosław Kaczyński żądał utworzenia "Dzielnicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego"? Też byście doceniali "wielkość" dzisiejszego państwa, bo imponuje wam monumentalizm? Jeśli chcecie przykład to polecam spojrzeć na stolicę Macedonii, Skopje, gdzie władze za ogromne pieniądze i kredyty budują kolosalne pomniki różnych Aleksandrów Wielkich, natomiast naszym lokalnym egzemplum może być słynny Jezus ze Świebodzina. Turystów on nie przyciąga, a swoje kosztował.

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2012 20:33 ~Rosomak

  Ci co są drugi raz w Warszawie, powinni wejść do PKiN. Co tam jest? Ojejku, teatr, ojejku, Pałac Młodzieży, ojejku... I porównać go z innymi obiektami. Z domami kultury, teatrami kinami, podobnymi do siebie i do dworca w Parzęczewie. Bo jest to obiekt wyjątkowy. Nie musi się podobać, tak jak nie musi się podobać każdy inny obiekt z przeszłości. Ale jest obiektem wyjątkowym i jest częścią naszej historii. Tę należy szanować.

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2012 20:26 ~Rosomak

  Ci, co krytykują PKiN, powinni najpierw rozejrzeć się w Warszawie. Gdzie są? Acha, PKiN tam, to już wiem. To pierwsza lekcja.

 • Dreptak Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2012 20:24 ~Dreptak Warszawski

  II Rzeczpospolita miała wspaniałe projekty i wspaniałe dokonania. Gdynia, przemysłowe ośrodki Polski Południowej, zespół urbanistyczny Wyścigów na Służewcu, polski przemysł lotniczy...
  Warto o tym pamiętać. To były osiągnięcia na miarę stulecia, a dokonane zostały w jedną piątą tego okresu, w państwie zniszczonym przez wojnę światową. Możemy być z tego dumni. I także - możemy, i powinniśmy, widzieć w tym rozmach niewart celu - jak monumentalizm dzielnic ku czci i świątyń. Ale taki może był wówczas świat – odrodzonego kraju, który stracone lata chciał nadrobić w skrócie. Tworząc naprędce monumenty. Sakralne i polityczne. I jedne i drugie nie mają już w dzisiejszej Polsce tej rangi i nie są już potrzebne. Tamten czas minął.
  Jednak przede wszystkim – druga RP to okres rozkwitu polskiej żywotności, wyrażającej się w architekturze i urbanistyce, w realizacjach. Gdynia do dzisiaj jest obiektem podziwu na świecie, miastem powstałym jak Feniks z popiołów – na niczym. Żoliborz warszawski, powstały po likwidacji przedpola Cytadeli. Osiedla na Mokotowie. Liczne realizacje urbanistyczne, mieszkaniowe i przemysłowe, na terenie kraju – podobnie. Jesteśmy winni szacunek naszym Poprzednikom za dzieło, które dokonali w ciągu DWUDZIESTU lat między wojnami. To nasi rodacy. Mieli czasu mało, a zdziałali tak wiele!
  Nie patrzmy więc na monumenty, na kuriozalne świątynie ku czci i osiedla na cześć. To wąski margines. Postrzegajmy osiągnięcia II RP jako wielki triumf Polaków, których ducha nie złamały lata niewoli. Których duch i wysiłek stworzyły nową Rzeczpospolitą.
  Dreptak Warszawski

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »