Informacje

13.02.2014 06:30 będą kawiarenki, pasaże i butiki

Tchną życie w Fabrykę Norblina, zabytkowy portal wyjmą przez dach

SERWISY:


Biura, pasaże, kawiarenki, a także muzeum - tak po planowanej rewitalizacji ma wyglądać dawna Fabryka Norblina. Ale już teraz właściciel terenu przygotowuje się do przeniesienia zabytkowego portalu, by zwolnić przestrzeń pod poszerzaną ul. Prostą.

Spółka Art Norblin o swoich planach mówiła w środę. Na terenie dawnej fabryki, na dziesięciu poziomach powstaną biura, przestrzeń handlowa, usługowa i kulturalna. Dziesięć istniejących budynków ma być zachowanych, ale powstanie nowa, szklana  zabudowa - nad zabytkowymi pozostałościami.

Na terenie przy ul. Żelaznej 51/53 znajdzie się też miejsce dla brukowanej uliczki, przy której będą kawiarenki, sklepy, pasaże oraz odnowione maszyny. Te ostatnie będą częścią Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina opowiadającego o przeszłości fabryki i związanych z nią ludziach. Tam trafi też zabytkowy portal, który musi być najpierw przeniesiony.

Zabytkowy portal

Portal wejściowy do Willi Norblinów ma ok. 3 na 4 m i waży 10 ton, powstał kilka lat po zbudowaniu samego budynku w 1891 r. Najprawdopodobniej później, gdy budynek zmienił funkcję na biurową przestał być używany. Teraz portal jest w złym stanie, a w związku z poszerzeniem ulicy Prostej i planowanym "obcięciem" jednego z budynków (tzw. hali 520 T), zostanie przeniesiony. Żeby mogło to się stać, został oczyszczony i zabezpieczony.

Jak zapowiada spółka Art Norblin, jeszcze w lutym portal zostanie przetransportowany dźwigiem przez dach i podczas budowy będzie czekał na swoje docelowe miejsce w ścianie nowej hali. W muzeum ma być wyeksponowany jako relikt.

"Czekamy na pozwolenie na budowę"

A kiedy rozpocznie się rewitalizacja całego terenu? - Oczekujemy na prawomocne pozwolenie na budowę, a samą budowę planujemy rozpocząć pod koniec roku. Potrwają dwa i pół roku – powiedział tvnwarszawa.pl, Artur Setniewski z Fundacji Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina.

Przebudowa Prostej

Przed rozpoczęciem budowy II linii metra ulica Prosta - między ul. Towarową a al. Jana Pawła II - miała jedną jezdnię z dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach. Był to jedyny wąski odcinek w ciągu ulic Świętokrzyskiej i Kasprzaka. Teraz jest przebudowywany - powstaną dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku; dodatkowe pasy powstaną w rejonie skrzyżowań.

Zmienić ma się też przebieg linii tramwajowej - znajdzie się ona w pasie między jezdniami. Ratusz zapowiada, że technologia wykonania torowiska w przyszłości pozwoli udostępnić je także dla autobusów. Po obu stronach rozbudowywanej ul. Prostej powstaną drogi dla rowerów oraz ciągi pieszo-rowerowe. Przebudowa ulicy ma zakończyć się w drugiej połowie 2014 r. i będzie kosztowała 33,8 mln zł.

CZYTAJ WIĘCEJ O INWESTYCJI


ij/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Edek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2014 14:48 ~Edek

  Kolejne szklano-stalowo-betonowe guano.

  ~Kiriwati 100% racji.

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2014 13:38 ~real

  Jakiego reliktu - najpierw zamieszaj na tej Woli a potem gadaj głupoty. To ruiny z kilkoma cegłami na krzyż...Jedź do Europy i zobacz jak robią to bardziej światli.///Zabytkowy portal - 100 lat z hakiem i już trzeba o niego dbać. Ludzie rozsądku trochę, inaczej to miasto będzie zasyfionym reklamami szarym gniotem.

 • Kiriwati

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2014 11:59 ~Kiriwati

  ratownik~ratownik

  Do ~Kiriwati
  Wyprowadź się do skansenu. To jest centrum Stolicy i nie jet to miejsce na rudery.

  Widzę kolejny ograniczony rozumek, który patrzy na to co jest tu i teraz nie potrafiąc chociażby wyobrazić sobie, jak to miejsce wyglądało tuż po wybudowaniu. Nie mówiąc już o poszukaniu fotografii i innych materiałów, bo to już wyższa szkoła jazdy.
  Prawdziwe miasto to takie, które oprócz nowoczesności szanuje swoją historię. A tej w Warszawie jest sporo, chociaż gorzej ze "świadkami". Tak więc tak, powinno się tam zrobić skansen starej Warszawy. I może by przenieść tam część zbiorów Muzeum Techniki oraz Muzeum Motoryzacji, które dziś kurzą się w magazynach?
  Jeszcze żeby ta architektura, która miałaby tam powstać coś sobą reprezentowała. Ale to kolejny szklany szklany kloc, wyfajdany przez pseudoarchitekcinę z "wizją". Wizją wielkiej kasy za upchanie jak największej ilości "korpoludków" na jak najmniejszej przestrzeni i jednoczesne zadowolenie konserwatorów zabytków, których chyba ostatnich kilku wywodzi się z potomków wehrmachtowskich saperów.

 • ratownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.02.2014 01:38 ~ratownik

  Do ~Kiriwati
  Wyprowadź się do skansenu. To jest centrum Stolicy i nie jet to miejsce na rudery.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2014 23:56 ~warszawiak

  Tak się właśnie unicestwia prawdziwe zabytki naszego pięknego miasta.
  Ta barbarzyńska inwestycja+ planowane wyburzenie kamienic przy rondzie ONZ= zacieranie śladów autentycznej, przedwojennej Warszawy.
  Norblin w obecnej formie był jednym z najbardziej niezwykłych i klimatycznych miejsc w Warszawie, które powinno pozostać muzeum. Zbombardowanie zespołu wpisanego do rejestru zabytków 10- piętrowymi biurowcami jest przerażające.

 • Kiriwati

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2014 19:34 ~Kiriwati

  Jezus z Marią do kompletu, czy nie można zostawić w spokoju ostatniego reliktu starej, przemysłowej Woli? Czy trzeba nawalić szklanobetonowego łajna, gdzie się da? Ktoś powie "ale przecież mury zostaną", ale do jasnej Anieli nie liczą się same mury, ale całokształt! A tu mamy kolejny łajno warty projekt biur (bo to najłatwiej nawalić dupoloperom) z mentalnie zafajdanymi Kofesrawen i Starfu(c)ks i butikami dla dorobkiewiczów i snobów. Pojawią się głosy "nie róbmy skansenu". Ale, do cholery, to też jest część naszej historii zasługująca na niezafajdanie przez pseudoartystów "architektów" i właśnie pozostawienie jako skansen starej Warszawy. Nie mamy w tym mieście pierdyliarda autentycznych, historycznych miejsc i na pewno nam ich nie przybędzie, jak dalej będziemy się dawali robić bez mydła popaprańcom od biznesu.

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2014 17:43 ~hehe

  Zabierał bym uprawnienia za takie zasrywanie przestrzeni pod dyktando inwestora.

 • retrospektywa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2014 15:49 ~retrospektywa

  Ciekawe co się stanie z BioBazarem.

  Poza kolejną galerią handlową (kto tam będzie kupował kolejne te same ciuchy, tylko droższe?) reszta ładna.

 • ALF

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2014 14:06 ~ALF

  Wspaniała Nowa Warszawa!

 • marcinwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.02.2014 13:00 ~marcinwy

  Pewnie, więcej biurowców i zakniętych osiedli. Do dzieła!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »