Informacje

28.11.2011 14:01 tunelem popłyną ścieki

TBM przebił się
pod dnem Wisły

SERWISY:

Pierwszy w historii tunel ściekowy pod Wisłą jest gotowy. Gigantyczna tarcza drążąca przebiła się pod rzeką i tym samym zakończyła prace na lewym brzegu Wisły. Teraz pod Wisłą poprowadzone będą dwa rurociągi, dzięki którym ścieki trafią do oczyszczalni Czajka.

Przez siedem miesięcy tarcza TBM przebijała się pod Wisłą. Swoją podróż zaczęła na Białołęce, pokonała 1,3 tys. metrów z średnią prędkością 15 metrów na dobę. Ale nie bez problemów. Raz tunel zalała woda – w efekcie ucierpiała też tarcza.

10 metrów pod dnem

Prace miała zakończyć w sierpniu, a ostatecznie udało się to dopiero pod koniec listopada.

– Przejście pod Wisłą było samo w sobie dużym przedsięwzięciem inżynierskim, trzeba było też skoordynować prace z budową mostu Północnego - mówił w poniedziałek Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy. - Tarcza przebijała się 10 metrów pod dnem. Średnica wewnętrzna 4,5 metra - precyzował.

Teraz w tunelu zamontowane będą dwa rurociągi o średnicy 1,6 m. Zostaną zabetonowane, a nad nim powstanie torowisko dla kolejki, która posłuży do obsługi całego obiektu. Znajdzie się też miejsce na oświetlenie czy telewizję dozorową.

"Warszawa miastem ekologicznym"

Dzięki tunelowi lewobrzeżna Warszawa ma pozbyć się ogromnej ilości ścieków. – Mamy nadzieję, że za kilka miesięcy będziemy mogli przełączyć ścieki – zaznaczył wiceprezydent. – Wtedy ponad 40 proc. ścieków, które nie były oczyszczane, zostaną skierowane do oczyszczalni. Będziemy mogli powiedzieć, że Warszawa jest miastem ekologicznym, które dba o środowisko - dodał.

Urzędnicy zaznaczają, że to jest pierwszy przypadek, gdy TBM w Warszawie pokonuje 1,3 tys. metrów, a w dodatku pod Wisłą. Większość robót instalacyjnych w samej oczyszczalni się zakończyła, całość ma być gotowa do końca kwietnia 2012 r. Po obu stronach rzeki przelot ścieków będą też obsługiwać specjalistyczne zakłady.

Kolejny TBM pod Wisłą przekopie się przy okazji budowy II linii metra.

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ju123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2011 21:40 ~ju123

  "– Przejście pod Wisłą było samo w sobie dużym przedsięwzięciem inżynierskim, trzeba było też skoordynować prace z budową mostu Północnego - mówił w poniedziałek Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy"
  No faktycznie duże przedsięwzięcie inżynierskie, w latach 50-tych wybudowano tunel pod Wisłą dla magistrali ciepłowniczej i bez takiej pompy.

 • "EKOlogiczna Warszawa" :(

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2011 01:20 ~"…

  http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,scieki-przy-starowce-wladze-zmieniaja-zdanie,297650.html

 • He he

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2011 14:20 ~He he

  Widzę,że internet stał się medium dla biedoty i wszelakiej sfołoczogawiedzi bez pomysłu.

 • Raul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2011 18:49 ~Raul

  @Mruk,Olo: Typowe PISuary. Skrytykować wszystko i wszystkich dla zasady, tak jak Jaruś! Obrażać wszystkich dookoła! Zrobić sobie wrogów wszędzie! Obsypać błotem co się da! Ot barany! ( nie obrażając baranów). Jedyna rzecz, na jaką was stać!

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2011 16:25 ~mark

  14:52 ~aannnn

  ... a gdzie jest prokurator, ja sie pytam?


  siedzi przy tym samym korycie.

 • Geo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2011 15:57 ~Geo

  Z tego co tu jest napisane wnioskuję, że 40% ścieków trafi do oczyszczalni, co się stanie z pozostałą częścią ścieków? Będzie trafiać dalej do Wisły?

 • aannnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2011 14:52 ~aannnn

  echhh, kiedy w końcu wszyscy zrouzmieją, że to tylko wspólny przekręt h. oraz mpwik by opchnąć developerom grunty na tzw. pancerzu... a ze przy okazji utopi się dzika kupę kasy w durnym tunelu, który ekonomicznie nie ma racji bytu, i w przestarzałej spalarni, zatruje powietrze zielonej białołęki (na razie najczystsze w mieście), to przecież nie szkodzi... to sie nazywa gospodarność i ekologia, echhh... a gdzie jest prokurator, ja sie pytam?

 • POpaprańcy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2011 12:13 ~POpaprańcy

  Słoiki głosują na PO. A on ma rację. Wszystkie inwestycje prowadzone w tym kraju w tej chwili przez samorządy i rządy to sposoby na wyprowadzenie publicznych pieniędzy do prywatnych kieszeni. Tak jak obwodnica Warszawy, która kosztowała więcej niż tunel pod Alpami tak i ten tunel pod wisłą. Połowa hajsu na robotę a połowa do kieszeni miliona podwykonawców i ludzi po drodze. Hanka się dzieli to dzielą się z hanką.

 • Dno i PO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2011 11:51 ~Dno i PO

  Banda z MPGWiK oraz magistrat z HGW na czele POwinni spłynąć z nieoczyszczonymi ściekami wypuszczanymi do Wisły kanałami burzowymi! To wstyd i hańba by w XXI wieku miało to miejsce w stolicy kraju europejskiego!

 • MRF

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2011 11:49 ~MRF

  @Olo: Mnie odda. Lubię się przejść nad rzeką w ładnym miejscu w mieście i nie brodzić w błocie. Pewnie tego nie doceniasz nie wychodząc ze swojego samochodu jako biedny, ale zapracowany słoik.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »