Informacje

26.03.2013 08:11 zaskakujące statystyki

Targówek ulubioną dzielnicą
zagranicznych turystów

SERWISY:


Zagraniczni turyści odwiedzający stolicę szczególnie upodobali sobie Targówek, nigdy nie nocują za to na Żoliborzu. Tak przynajmniej wynika ze statystyk GUS obejmujących trzy ostatnie miesiące ubiegłego roku.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w IV kwartale 2012 roku najwięcej turystów przyjechało do Warszawy z Wielkiej Brytanii (28 961) i Niemiec (20 654). W Warszawie nocowało też 16 647 osób ze Stanów Zjednoczonych. Z noclegów w stolicy korzystali również Francuzi (13 884), Rosjanie (11 982) i Włosi (11 579).

Targówek deklasuje

Ale nie te dane są najbardziej zaskakujące. Statystycy sprawdzili, jak długo zagraniczni turyści zostają w naszym mieście. Średnia dla Warszawy to 1,7 dnia. Według statystyk najdłużej, aż 10 dni, zostają na Targówku.

- Ten wynik może być zaskakujący, bo jest utarty stereotyp, że Targówek to mało ciekawa dzielnica. Ale jak się okazuje baza hotelowa jest jedną najtańszych w Warszawie i dostępną dla turystów, ale nie na jeden, góra dwa dni – tak jak na przykład w Śródmieściu – przekonuje Grzegorz Zawistowski, burmistrz dzielnicy. – Poza tym dzielnica jest dobrze skomunikowana z centrum, są też znane atrakcja jak Park Rzeźby na Bródnie. Jest też dostępność centrów handlowych, a Targówek jest jedną bardziej bezpiecznych dzielnicy w Warszawie – dodaje.

Jednak eksperci rynku turystycznego są sceptyczni wobec takiej interpretacji danych GUS.

- Najprawdopodobniej średnia długość pobytu przekraczająca 10 dni wynika po prostu z braku hoteli - twierdzi Alex Kloszewski z Warsaw Destination Alliance, organizacji promującej turystykę biznesową w Warszawie. - Dane obejmują wszystkie obiekty turystyczne. Taka długość pobytu może świadczyć o dużym udziale w wykorzystaniu obiektów przez załogi firm budowlanych, które wynajmują obiekty na długie terminy - przekonuje i dodaje, że za zawyżenie wyniku mogą odpowiadać budowlańcy ze Wschodu pracujący przy Trasie Toruńskiej.

- Nic nie wskazuje na wyjątkową atrakcyjność Targówka dla turystów, którzy spędzają tam np. wakacje. Takie dane, w teorii poprawne, w praktyce wyglądają jak zwyczajna pomyłka - podsumowuje Alex Kloszewski.

Żoliborz nieturystyczny

W czołówce, ale daleko za liderem, znalazły się także Białołęka (ze średnią 2,4 dnia), Praga Południe (2,2 dnia), Mokotów i Bielany (po 2,1 dnia).

Mimo dużej liczby hoteli w Śródmieście turysta przebywa statystycznie tylko 1,6 dnia, co sytuuje dzielnicę poniżej ogólnowarszawskiej średniej.

Białą plamą na turystycznej mapie noclegów jest według danych GUS jest Żoliborz. W legendzie czytamy, że tam "zjawisko nie wystąpiło". Jaka jest tego przyczyna?

- Ze sprawozdawczości wynika, że w IV kwartale 2012 r. w dzielnicy Żoliborz nie funkcjonował żaden turystyczny obiekt zbiorowego zakwaterowania, tym samym nie udzielono żadnych noclegów - wyjaśnia Justyna Wrocławska z warszawskiego oddziału GUS. - Turystyczny obiekt zbiorowego zakwaterowania to m.in. hotel, motel, pensjonat, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, kemping, ośrodek wczasowy, ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy, hostel - wylicza.ran/bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • OPP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2013 09:23 ~OPP

  Jak ktoś pisze, że Bródno, to to samo, co Targówek, to tak jakby się upierał, że Stary Mokotów, czy Wierzbno, to to samo, co Czerniaków. Pliiiiiiiiiiz.

 • Bródzienko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2013 08:38 ~Bródzienko

  Bródno nigdy nie było Targówkiem.
  Mają tylko wspólny urząd. To, że ktoś sztuczną dzielnicę utworzył to nie znaczy, że Bródno jest częścią Targówka.
  Bródno bardziej jest związane z kilkoma osiedlami najbliższej Białołęki historycznei niż z Targówkiem.

 • bruno1503

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2013 11:37 ~bruno1503

  Nick~Nick

  Wciąż to samo. Piszecie w tytule targówek, a na zdjęciu blok z BRÓDNA.


  A Bródno do jakiej dzielnicy należy? Bo coś mi się wydaje, że do Targówka

 • asia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2013 09:48 ~asia

  A Bródno to niby jaka dzielnica? To właśnie Targówek, więc nie wiem, o co kruszyc kopie.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2013 08:07 ~Nick

  Wciąż to samo. Piszecie w tytule targówek, a na zdjęciu blok z BRÓDNA.

 • anty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2013 19:15 ~anty

  sprawa jest prosta na BRÓDNIE są chyba ze trzy byłe hotele robotnicze(bloki 10 p ) i dla tego taka frekwencja .

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2013 18:55 ~Gość

  Fikolek cd:
  Prawie 70 000 Łomża za moment będzie miała 3 most w budowie nad sporą rzeką Narwią i obwodnicę. Ile mostów ma 200 000 Ursynów? 1? Ile mostów ma 100 000 Białołęka? 1? Poziom życia to nie tylko dochód na głowę i PKB w województwie. Jak podlaskie ma wygenerować PKB Mazowieckiego jak w całym województwie jest tyle osób co w połowie Warszawy? Myśl bracie, bo propaganda Ci oczy przesłania a tak naprawdę jesteś dumny z tego że żyjesz w obozie koncentracyjnym 21 wieku. Zero dostępu do służby zdrowia, najdłuższy czas oczekiwania na karetkę w kraju, zero miejsc na porodówkach, zero miejsc w przedszkolach, wyżałowana komunikacja, wszystko płatne nawiet miejsce na parkingu, nie tak?

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2013 18:54 ~Gość

  Fikolek:
  Witam ponownie. Oczywiście, że podatki płacę w Łomży, gdyż tam dorastałem tam korzystałem ze szkoły podstawowej, wszelkich gwarantowanych przez Państwo świadczeń. Teraz kiedy pracuję spłacam dług - to jest mój punkt widzenia. Wysiądź przy muzeum narodowym i zobacz nad Empikiem napis który mówi, że cały naród buduje swoją stolicę. Czy zapłaciliście za pracę tym ludziom którzy odbudowywali Wasze miasto? Dlaczego jeszcze dopominasz się o podatki? Spróbuj spojrzeć z wielu punktów odniesienia. Równie dobrze naród całego kraju mógłby teraz wystawić Warszawie rachunek za pracę tak jak Ty teraz żądasz płacenia podatków w miejscu zamieszkania. Nie macie też w odniesieniu do tego rodzaju spojrzenia racji narzekając na tzw Janosikowe, gdyż w biedzie naród wołaliście a w dobrobycie dzielić się nie chcecie. Wróćmy do Łomży. Kiedyś przed reformą administracyjną mieszkańcy Łomży zapierali się rękami i nogami, aby nie być w województwie podlaskim. Organizowano protesty itp. gdyż Łomża zawsze była geograficznie na Mazowszu. Stało się inaczej. I wiesz co? Dzisiaj mieszkańcy Łomży dziękują codziennie, że stało się jak się stało, bo widząc jak rozwija się podobny Płock, Radom, Ciechanów czy Siedlce które są pod jurysdykcją Warszawską wolimy być w województwie podlaskim a reformę administracyjną uważamy za jedyną reformę która wyszła od dobrych 20 lat. Są różne dane wskaźniki PKB itd, ale one nie odzwierciedlają prawdziwej sytuacji, gdyż nie biorą pod uwagę kosztów życia, dostępu do opieki zdrowotnej, czasu wolnego, możłiwości zakupu mieszkania czy wolnych miejsc w przedszkolu, a biorąc te czynniki pod uwagę to właśnie Mazowsze jest w Polsce B. Łomża mając prawie 70 tysięcy mieszkańców ma 2 szpitale w tym jeden rangi wojewódzkiej. Czy zauważyłeś aby 200 000 Ursynów miał szpital? Czy zauważyłeś aby 100 000 Białołęka miała szpital?

 • maro1978

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2013 16:51 ~maro1978

  Ja bym myslal, ze najlepszym miejscem do noclegow jest centrum.
  Ponizej super miejscowka, gdzie mozna wynajac komfortowe apartamenty
  http://warsawdesignapartments.pl

 • pero

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2013 09:31 ~pero

  statystycznie: jak wychodzę na spacer z psem to mam trzy nogi i mój pies też!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »