Informacje

09.11.2011 10:24 II LINIA METRA

Targówek czy Bemowo?
Salomonowy przetarg na metro

SERWISY:

W którą stronę rozbudowywać II linię metra po zakończeniu centralnego odcinka? Ratusz ma kompromis: 3 stacje na Targówku i 3 na Bemowie. Obie dzielnice chciałyby więcej.

O "wariancie ateńskim", czyli budowaniu metra w dwóch kierunkach równocześnie, szef Zarządu Transportu Miejskiego Leszek Ruta mówił już rok temu na antenie TVN Warszawa. Zapowiadał wtedy, że w pierwszym etapie rozbudowy II linii mogłyby powstać po trzy lub cztery stacje po każdej stronie Wisły.

Kompromis nie podoba się nikomu

Pomysł nie pogodził dwóch spierających się o metro dzielnic. Targówek wciąż przekonuje, że cała dzielnica "wisi" na jednej ulicy Radzymińskiej i w ogóle jest niedoinwestowana, więc metro jej się należy.

Bemowo przekonuje z kolei, że w pierwszej kolejności powinno się dociągnąć metro do skrzyżowania ulicy Górczewskiej z Powstańców Śląskich, gdzie mogliby do niego wsiadać mieszkańcy osiedli Jelonki i Bemowo - pisze "Życie Warszawy".

Salomonowy przetarg

Wygląda na to, że ratusz zamierza przeforsować swój pomysł, w dodatku w okrojonej wersji. Jak informuje "Gazeta Stołeczna", Leszek Ruta zapowiada, że do końca roku ogłoszony zostanie przetarg na koncepcję i projekt nowych stacji. Po trzy na każdym brzegu.

Ratusz zapowiada też, że do końca 2013 roku uzyska też pozwolenia na budowę (to m.in. przez problemy z tymi dokumentami budowa centralnego odcinka II linii zaczęła się z opóźnieniem i prawdopodobnie nie uda się jej zrealizować w terminie, czyli właśnie pod koniec 2013 roku). To oznaczałoby, że w pierwszej kolejności powstałyby stacje Płocka, Moczydło i Księcia Janusza na Woli oraz Szwedzka, Targówek i Trocka na drugim brzegu Wisły.

- Wprawdzie najwięcej pasażerów korzystałoby z metra w wariancie "4 + 4", ale wariant "3+3" okazał się najkorzystniejszy. Liczba podróżnych będzie niewiele mniejsza, a budowanie czwartej stacji po obu stronach podrożyłoby inwestycję aż o miliard złotych - tłumaczy w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" Andrzej Brzeziński, z Politechniki Warszawskiej, który analizował różne warianty na zlecenie ZTM.

Nowe odcinki mogłyby być gotowe najwcześniej w 2016 roku.

roody/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • powiśle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.09.2012 13:25 ~powiśle

  nienawidze wwl~nienawidze wwl

  mieszkam od urodzenia na Pradze i wiadomo, ze lepsze byłoby metro na Targówek- rondo Zaba to wąskie gardło, ale za duzo przyjezdnych z marek i innych wsi tam wsiadzie, wiec nie podoba mi sie ten pomysł. I tak przy wileńskim tyle tego bydla wysiada, ze zajmą cały pociąg metra! Jestem przeciw temu, zeby wwl korzystali z metra. nie płacą podatków w Warszawie, to niech burmistrz, czy whoever z wołomina funduje im metro :)


  słuchaj koleś ....chyba masz ze wsi rodziców, bo taki jad z Ciebie wypływa jakby to Twojej miedzy dotyczyło. Ja jeżdżę na wwl a urodziłem się na karowej jeśli ta ulica Ci coś wsiunku mówi, i całe życie mieszkałem i pracowałem w śródmieściu, więc nie widzę powodu dla którego płacąc za ztm sporo kasy mam z niego wygodnie nie korzystać. Strasznym jesteś Bucem po mojemu :)

 • pytasięjeży

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 09:37 ~pytasięjeży

  Po co metro dla bezrobotnych ?

 • wirle

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2011 10:48 ~wirle

  O ile mi wiadomo to Salomon oddał dziecko prawdziwej matce a nie po pół jednej i drugiej jak mamy w przypadku metra. Popieram 'metro bródno' że trzy stacje w tym Trocka to jakiś absurd biorąc pod uwagę że Kondratowicza to taki punkt który byłby strategiczny jako hub przesiadkowy. Trocka natomiast jest dla lokalnych mieszkańców, tam nie bedzie żadnego punktu przesiadkowego. Nie ma do tego możliwosci. To sprawia wrażenie jakby były jakieś machlojki a nie trzeźwa ocena.

 • metro bródno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2011 09:52 ~metro bródno

  "Niestety ale pod wieloma aspektami analiza wykazuje, ze metro powinno być wybudowane w pierwszej kolejności w kierunku zachodnim, czyli na bemowo" - że co? Analizatorzy spersonifikowali już analizy. Ostro żele od nic nierobienia idziecie. A tak na poważnie - II linia metra powinna być zbudowana w pierwszej kolejności od Rembielińskiej do stacji Świętokrzyska. Ale za rządów wioskowych żeli metro buduje się z centrum do centrum. I w żadnym wypadku nie powinno rozwiązywać problemów komunikacyjnych ale za to powinno ładnie wyglądać (w centrum oczywiście - dla goscci ratusza - patrzajta jaka łu nas cywilizacja). Metro za stacją Świętokrzyska powinno być budowane po zbudowaniu odcinka Rembielińska - stacja Świętokrzyska. Inaczej to nie ma sensu. Trocka niczego nie rozwiązuje, a poza tym zostają na wschodzie już tylko 3 stacje, i to 2 najważniejsze, obsługujące najwięcej pasażerów - Rembielińska i szczególnie Kondratowicza. Zamiast budować na zachodzie 3 nikomu niepotrzebne stacje to trzeba dokończyć budowę tego odcinka na wschodzie. Przez Kondratowicza do Rembielińskiej.

 • Ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2011 23:16 ~Ala

  Niestety ale pod wieloma aspektami analiza wykazuje, ze metro powinno być wybudowane w pierwszej kolejności w kierunku zachodnim, czyli na bemowo.

 • nienawidze wwl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 21:44 ~nienawidze wwl

  mieszkam od urodzenia na Pradze i wiadomo, ze lepsze byłoby metro na Targówek- rondo Zaba to wąskie gardło, ale za duzo przyjezdnych z marek i innych wsi tam wsiadzie, wiec nie podoba mi sie ten pomysł. I tak przy wileńskim tyle tego bydla wysiada, ze zajmą cały pociąg metra! Jestem przeciw temu, zeby wwl korzystali z metra. nie płacą podatków w Warszawie, to niech burmistrz, czy whoever z wołomina funduje im metro :)

 • Eltoro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 21:01 ~Eltoro

  Najlepsze jest to ze najwiecej maja do powiedzenie tzw. "Warszawicy" z pierwszego pokolenia :) Pracuje w firmie gdzie prawie 80% to ludzie którzy przyjechali do Warszawy po 2000r. Narzekają ze są korki, trudno dojechać do Centrum, itd ale podatki płaca w Limanowej :)

 • smUTny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 16:19 ~smUTny

  ~Brudno rulezz
  "Mieszkam na Toruńskiej od 35 lat i przejad na Prage tramwajem i to bezpośrednio bez żadnych fikcyjnych przesiadek o których piszesz zajmuje mi o dowolnej porze dnia 20 do 25 minut . WIĘC BŁAGAM NIE PISZ BZDUR"

  Gratuluję, ja z Wyszogrodzkiej do Żaby jadę 15-20 minut, jak się światła nie zgrają. Zdradzisz sekret, którym tramwajem jeździsz?

  A co do tematu to chyba wszyscy zaangażowani w projekt metra mają w dupie dyskusje na jakimś śmiesznym forum, a skakanie sobie do oczu ludzi z tej czy tej strony Wisły tylko poprawia im humor.

  Prawa strona (projektowanej trasy) ma 6 linii tramwajowych Wola 14, autobusów nie chce mi się liczyć. Autobusów nie liczę bo mi się nie chce :)

 • Basia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 14:43 ~Basia

  Jedni piszą "Kogo obchodzą Jelonki", inni, że na Brudnie mało ludzi.
  Jest kryzys światowy i nie wiadomo, czy Unia da nam pieniadze na te kolejne stacje, a własnych mało. Nie wiemy kiedy tak naprawde powastaną kolejne stacje. Więc wyluzujcie.
  Wasze ujadanie nic nie pomoże.

 • wolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2011 14:35 ~wolak

  Nie będzie drugi Budapeszt, będą Ateny

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »