Informacje

17.06.2017 13:17 przez budowę metra

Targowa zamknięta. Kierowcy już znaleźli objazd. Ścieżką rowerową

SERWISY:

 


Mieszkańcy Pragi Północ i kierowcy przez nią przejeżdżający po raz kolejny muszą uzbroić się w cierpliwość. W związku z budową metra, w
nocy z piątku na sobotę drogowcy zamknęli fragment ulicy Targowej. Ulica zostanie otwarta dopiero wiosną 2019 roku. Tymczasem kierowcy już znaleźli "dogodny objazd".

Wyłączony z ruchu jest jednokierunkowy fragment Targowej między Wileńską a 11 listopada. To niewielki, ale istotny odcinek, jego wyłączenie oznacza szereg zmian. Jak kierowcy radzą sobie z nowa organizacją ruchu? Niektórzy z asertywnością na granicy bezczelności, a na pewno poza granicą przepisów kodeksu drogowego. W sobotę przekonał się o tym reporter tvnwarszawa.pl, który rano odwiedził Targową.

- Ulica jest zamknięta solidnym metalowym płotem. Mimo to, zdarzają się kierowcy, którzy przejeżdżają obok nich, po ścieżce rowerowej - mówi Mateusz Szmelter.

Ścieżka jest na tyle szeroka, że auta spokojnie się na niej mieszczą. Cała sytuacja jest jednak niebezpieczna dla jej właściwych użytkowników, czyli rowerzystów i pieszych. Bo kierowcy wjeżdżają też na chodnik.

Jak właściwie objechać Targową?

Jadący od strony skrzyżowania z al. "Solidarności" muszą skręcić w Wileńską. Dalej prosto możliwy jest tylko dojazd na plac budowy i do posesji przy numerach 78, 80, 82 i 84. Z kolei na odcinku pomiędzy Ratuszową a 11 Listopada wprowadzony został ruch dwukierunkowy z możliwością skrętu z Targowej w 11 Listopada. Objechać zamknięty fragment ulicy można jadąc ulicami: Wileńska - Inżynierska; al. "Solidarności" - Jagiellońska - Ratuszowa lub al. "Solidarności" - Szwedzka.

Pomiędzy Wileńską a 11 Listopada zamknięte są również: droga dla rowerów po północnej stronie ulicy Targowej i kontrapas rowerowy. Objazd dla rowerzystów został poprowadzony południową stroną jezdni (czyli tą, po której - jak zauważył nasz reporter - jeżdżą samochody).

 

Autobusy na objazdach

Z utrudnieniami muszą liczyć się też pasażerowie komunikacji miejskiej. Autobusy linii: 166, 169, 170, 338 oraz nocny N03 (tylko w kierunku krańca PL. HALLERA, BRÓDNO-PODGRODZIE, RONDO STARZYŃSKIEGO, NOWODWORY) skręcają z Targowej w Wileńską i dalej jadą Inżynierską. Natomiast linie nocne N14 i N64 (tylko w kierunku krańca OLESIN i CHOSZCZÓWKA / BAZYLIAŃSKA / PŁYTOWA) kursują al. "Solidarności" i ul. Jagiellońską. 

Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił dwa przystanki zastępcze. Pierwszy: INŻYNIERSKA 52 - zlokalizowany na 11 Listopada, za skrzyżowaniem z Inżynierską w kierunku ronda Żaba, obowiązujący dla linii 169. I drugi: INŻYNIERSKA 56 - zlokalizowany na Inżynierskiej za skrzyżowaniem z 11 Listopada w kierunku pl. Hallera, obowiązujący dla linii: 166, 170, 338 oraz jako warunkowy dla linii N03.

Targowa będzie nieprzejezdna do 31 maja 2019 roku.

Zamknięcie jezdni ma związek z budową metra w kierunku Targówka. Budowniczowie podziemnej kolejki rozpoczną budowę szybu wydobywczego dla tarcz drążących tunele. "Tarcze Maria i Anna drążą już tunele ze stacji przy Trockiej. Gdy dotrą do stacji Dworzec Wileński i skończą drążenie tuneli trzeba będzie je wyjąć spod ziemi. Dlatego na końcu komory torów odstawczych za stacją wybudowany zostanie szyb, przez który dźwig wydobędzie tarczę na powierzchnię" - wyjaśniają urzędnicy ratusza.

Wyłączą tramwaje

Mieszkańcy okolic Targowej nie kryją jednak zaskoczenia zamknięciem arterii. Ulica była już raz nieprzejezdna (między 2011 a 2014 rokiem) w związku z budową metra w rejonie Dworca Wileńskiego. Tym razem urzędnicy deklarowali, że zamknięcia nie będzie, przynajmniej nie na tak długo.

- Zanim tarcze przebiją się do istniejącego tunelu, musimy przed nim wykonać coś w rodzaju korka z cementu. Trwałoby to jeszcze dłużej, gdyby nie udało nam się zmodyfikować projektu - wyjaśnia "Gazecie Stołecznej" Mateusz Witczyński, rzecznik wykonawcy tego odcinka metra.

Przedstawiciel Astaldi przestrzega też, że od soboty 24 czerwca fragmentem Targowej nie będą jeździły też tramwaje, które wrócą pod koniec sierpnia. Szczegóły objazdów mamy poznać na początku przyszłego tygodnia.

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tenk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2017 15:45 ~tenk

  Parkowanie? Kolejny syf. W okolicy są same kamienice bez garaży podziemnych i nawet nigdzie w okolicy nie ma skrawka parkingu, bo zabudowa jest zbyt gęsta. Miejsca można szukać i pół godziny, a stajesz w końcu pół km. od domu. I jak to niby jest ekologiczne, jeśli zamiast podjechać i zaparkować krążę po okolicy generując zanieczyszczenie powietrza i jeszcze większy ruch? Smuci mnie że lewicowe organizacje, które powinny być wyczulone na marginalizację rejonów takich jak np. Praga zamiast o poprawę warunków życia mieszkańców, walczą o kolejne kilometry ścieżek, które nijak nie przekładają się na życie tam. Ja przeprowadziłam się na Pragę, bo kocham tę okolicę, ale po kilku latach tego jak ciągle ktoś coś psuje życie staje się tak męczące, że rozglądam się za innym miejscem. Problem w tym, że nie każdy ma taką możliwość.

 • tenk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2017 15:23 ~tenk

  Z tego co widziałam na kartce informacyjnej przed weekendem, to było napisane, że będzie pozostawiony dojazd do kamienicy na rogu 11 Listopada i Targowej - i to jest właśnie pewnie ten dojazd dla mieszkańców, więc nie wiem o co całe halo. Mieszkam obok i absurd ścieżkowy, który tam panuje przechodzi wszelkie pojęcie. Na Targowej - na tym odcinku są 2 ścieżki równolegle - jedna na chodniku, druga na jezdni. Rowerzyści jeżdżą głównie jezdnią lub chodnikiem po drugiej stronie ulicy (gdzie ścieżki nie ma). Na 11 Listopada zrobiono tzw. kontrapas rowerowy. Odkąd powstał - mniej więcej rok temu - widziałam na nim jeden rower. Za to regularnie prawie codziennie rowerzyści blokują cały chodnik, który po obstawieniu słupkami blokującymi miejsca parkingowe jest jeszcze węższy niż był jak parkowały tam samochody. Na jezdni też co chwila rowerzyści, a z dwóch pasów został jeden i to bez zatoczki dla autobusu. Absurd goni absurd i tyle. Po otwarciu Wileńskiego po budowie metra okolice są praktycznie nieprzejezdne. I jako pieszy, i jako kierowca stoisz godzinami na światłach lub w korku. Nie wspomnę już o tych idiotycznych ścieżkach, które są tak nielogiczne, że właśnie wszyscy jeżdżą jak popadnie, bo co komu po 50m kawałku ścieżki, jak dalej się urywa. Przestałam prawie przez to jeździć rowerem. Budowane tylko po to, żeby nabić kilometrów wybudowanych ścieżek.

 • halina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2017 10:13 ~halina  Pieszy~Pieszy

  Nie widzę problemu, rowerzyści i tak nie korzystają ze ścieżek rowerowych wolą chodniki i jezdnie.
  WARSZAWA PRAGA PŁNWARSZAWA PRAGA PŁN


  Nie widzisz problemu? Chyba nie bierzesz pod uwagę tego,że jednak jakiś rowerzysta(nie pałam do nich "miłością")może się tam znaleźć,a dodatkowo może tam się coś komuś stać z racji tego,iż "kierowcy" łamią przepisy?!
  Tadeusz~Tadeusz


  Ciekawe, czy tak samo stanowczy jesteś w kwestii rowerzystów jeżdżących po chodnikach i stwarzających zagrożenie dla pieszych.

  Kali ukraść krowę - dobrze, Kalemu wypomnieć - źle!

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2017 09:34 ~Tadeusz


  Pieszy~Pieszy

  Nie widzę problemu, rowerzyści i tak nie korzystają ze ścieżek rowerowych wolą chodniki i jezdnie.
  WARSZAWA PRAGA PŁNWARSZAWA PRAGA PŁN


  Nie widzisz problemu? Chyba nie bierzesz pod uwagę tego,że jednak jakiś rowerzysta(nie pałam do nich "miłością")może się tam znaleźć,a dodatkowo może tam się coś komuś stać z racji tego,iż "kierowcy" łamią przepisy?!


  Ciekawe, czy tak samo stanowczy jesteś w kwestii rowerzystów jeżdżących po chodnikach i stwarzających zagrożenie dla pieszych.

 • Tadeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2017 09:33 ~Tadeusz

  Jednym słowem: ścieżka rowerowa jest za szeroka.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2017 12:19 WARSZAWA…

  Pieszy~Pieszy

  Nie widzę problemu, rowerzyści i tak nie korzystają ze ścieżek rowerowych wolą chodniki i jezdnie.


  Nie widzisz problemu? Chyba nie bierzesz pod uwagę tego,że jednak jakiś rowerzysta(nie pałam do nich "miłością")może się tam znaleźć,a dodatkowo może tam się coś komuś stać z racji tego,iż "kierowcy" łamią przepisy?!

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2017 12:15 WARSZAWA…

  Rafał~Rafał

  To jest kolejny przykład na to, że posiadanie prawa jazy nie gwarantuje znajomości przepisów ruchu drogowego. Nie trzeba być rowerzystą!


  To pokazuje,że jak ktoś ma samochód,to myśli,że mu wszystko wolno.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2017 12:15 WARSZAWA…

  JAN~JAN

  proste jak drut ,postawić mundurowych i kasować to cwaniactwo


  Karać,i to równo.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2017 12:14 WARSZAWA…

  Hipokryci~Hipokryci

  Skoro rowerzyści jeżdżą po jezdniach gdy obok jest wygodna nowa ścieżka rowerowa to dlaczego nie mieliby robić tego kierowcy?


  Idź się leczyć na nogi,bo na głowę,to widzę,że za późno już jest. Ewentualnie,to zmień dilera.

 • WARSZAWA PRAGA PŁN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.06.2017 12:13 WARSZAWA…


  Misza~Misza

  W jakimś programie o absurdach drogowych wyśmiewali, że słupków nastawiane wzdłuż chodnika - przecież "wystarczyłby znak zakaz parkowania"..
  Otóż nie wystarczyłby - u nas trzeba mur stawiać bo inaczej wszędzie i po trupach się wepchnie jakiś cwaniaczek za 2 zł - swojego drogocennego czasu zaoszczędzi 3minuty
  kjhgf~kjhgf
  dokładnie tak, Polakowi jak czegoś nie opalikujesz albo płotem nie odgrodzisz to tam wjedzie lub wejdzie, bo się da, a że nie można to jest najmniej istotne


  Polak potrafi. Jeden z drugim łamie przepisy i pewnie nie pomyśli,że może komuś krzywdę zrobić,ale kto "kierowcy" zabroni,jak to przecież zwykli piraci drogowi są.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »