Informacje

03.04.2015 06:28 wyszedł z propozycją zmian

Targowa jednak dla pieszych?
Burmistrz chce słupków i donic

SERWISY:


Więcej zieleni, także w donicach, a do tego słupki, kosze i ławki - tego na ul. Targowej chce burmistrz Pragi Północ Paweł Lisiecki. Dlaczego dopiero teraz, skoro prace na tej arterii zakończyły się raptem pół roku temu?

W piśmie przesłanym do Zarządu Dróg Miejskich (ulica nie jest w gestii dzielnicy) Paweł Lisiecki postuluje ustawienie na Targowej słupków, które ograniczą nielegalne parkowanie. Apeluje również o donice z kwiatami, podobne do tych, które znajdują się na Nowym Świecie, więcej drzew i małą architekturę - kosze, ławki i stojaki dla rowerów.

- Dziś Targowa to tylko kamień i beton. Chciałbym, żeby było bardziej zielono. Jest wiele miejsc na drzewa, w których nie dokonano nasadzeń. Trzeba je uzupełnić. Tam, gdzie to niemożliwe, można ustawić donice – tłumaczy w rozmowie z tvnwarszawa.pl Lisiecki. – To podkreśliłoby miejski charakter ulicy. Targowa na to zasługuje – dodaje.

Rozjeżdżają chodniki

ZDM potwierdza, że wpłynęło do niego pismo od burmistrza. Ale do realizacji daleka droga. - Koncepcją odbudowy ulic po budowie metra było ich uwolnienie od słupków, które nie wszystkim się dobrze kojarzą. Założono, że przestrzeń przeznaczona dla kierowców, rowerzystów i pieszych będzie wydzielana poprzez geometrię, zróżnicowanie nawierzchni – tłumaczy Adam Sobieraj, rzecznik stołecznych drogowców.

Tyle w teorii, a w praktyce? Kierowcy ignorują podziały, stają na chodnikach, niszcząc wyremontowaną niedawno nawierzchnię i utrudniając życie pieszym. Stąd "słupkowy" postulat burmistrza.

Czy korekta w jest możliwa? Sobieraj tłumaczy, że decyzję muszą poprzedzić konsultacje z biurem drogownictwa ratusza oraz wykonawcą, bo chodniki i jezdnie objęte są trzyletnią gwarancją.

Jeśli zaś chodzi o meble miejskie, powinny być ustawione w rzędzie i w odpowiedniej odległości od budynków, by nie były zawalidrogami dla rodziców z wózkami czy niepełnosprawnych.

Co na to konserwator?

Paweł Lisiecki na razie nie sprecyzował ile oraz jakie donice, ławki i kosze miałyby stanąć na Targowej. Według Adama Sobieraja może to przeszkodzić w udzieleniu precyzyjnej odpowiedzi.

- Gdyby burmistrz podpowiedział nam, o jakie donice mu chodzi, jakie ławki tam widzi – byłoby nam łatwiej. Należy pamiętać, że ten fragment Pragi jest chroniony przez konserwatora zabytków – zwraca uwagę. Zauważa też, że postulaty dotyczące zieleni należy skierować pod inny adres – do Zarządu Oczyszczania Miasta.

Niewykorzystana szansa

Co ciekawe, część postulatów pokrywa się z tymi, które lansowali aktywiści skupieni wokół inicjatywy Targowa dla ludzi. Wtedy ratusz obstawał wyłącznie przy odtworzeniu ulicy w formie sprzed budowy metra.

Ostatecznie pomysły aktywistów uwzględniono tylko częściowo. Udało się przeforsować ścieżki rowerowe, naziemne przejście przez Ząbkowską oraz parkowanie równoległe po zachodniej i częściowo po wschodniej stronie jezdni. Urzędnicy tłumaczyli wówczas, że o dalej idących zmianach (np. zieleni czy buspasach) będzie można rozmawiać dopiero, gdy powstanie alternatywa dla Targowej w postaci Trasy Świętokrzyskiej.

Paweł Lisiecki, jako radny Prawa i Sprawiedliwości, był wtedy w opozycji, więc na rządzącą dzielnicą i miastem Platformę Obywatelską większego wpływu nie miał. Dziś przyznaje jednak, że radni PiS byli podzieleni w ocenie koncepcji społeczników.

- Aktywność burmistrza w tym zakresie oceniam pozytywnie. Decyzja leży w rękach władz Warszawy, ale trzeba próbować – ocenia Tomasz Giller z inicjatywy Targowa dla ludzi.

ZDM musi się ustosunkować do propozycji Lisieckiego jeszcze w tym miesiącu. - Realizacja choćby połowy tych postulatów będzie sukcesem – podsumowuje burmistrz Pragi Północ.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »