Informacje

03.10.2013 14:40 rada miasta zdecydowała

Tańsze bilety dla płacących podatki. Jest decyzja radnych

SERWISY:


Od 2014 r. rozliczający w Warszawie podatek PIT zapłacą za bilety komunikacji miejskiej mniej niż pozostali. Ważny w pierwszej strefie bilet 30-dniowy będzie ich kosztować 98 zł, a 90-dniowy - 250 zł. Płacący podatek poza stolicą zapłacą odpowiednio 110 zł i 280 zł.

Decyzję o wprowadzeniu "Biletu Warszawiaka" w czwartek jednogłośnie podjęli stołeczni radni.

Michał Bitner (PO) powiedział, że uchwała w sprawie ulg na przejazdy "oddaje szacunek i podziękowanie dla warszawiaków, którzy płacą tu podatki i umożliwiają rozwój tego miasta". Jak ocenił, przyznanie im ulg nie dyskryminuje osób spoza stolicy, gdyż wpływy z biletów pokrywają obecnie ok. jednej trzeciej kosztów związanych z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej.

Bez likwidacji linii

Dariusz Figura (PiS) ocenił, że gdyby nie zbliżające się referendum ws. odwołania prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz (odbędzie się 13 października), uchwała o ulgach dla warszawiaków w ogóle by nie powstała. - Każdy podpis pod wnioskiem o to referendum okazał się inwestycją o wysokiej stopie zwrotu - powiedział.

Odpowiadając na pytanie przewodniczącego klubu PiS Macieja Wąsika dyrektor biura drogownictwa i komunikacji w ratuszu Mieczysław Reksnis zapewnił, że związane z wprowadzeniem ulg niższe wpływy z biletów (oszacowane na ok. 100 mln zł) nie będą skutkować likwidacją linii komunikacji miejskiej lub ograniczaniem ich kursowania.

Do zakupu tańszych biletów będą uprawnione osoby mieszkające w stolicy, które rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w tutejszym urzędzie skarbowym. Ci, którzy rozliczyli w Warszawie podatek dochodowy za rok 2012, będą mieć do 30 czerwca 2015 r. prawo do zakupu biletów ze zniżkami.

"Bilet Młodego Warszawiaka"

Zniżki obejmą też tych, którzy kupują bilet ważny w strefie pierwszej (miejskiej) i drugiej (podmiejskiej). Taki bilet 30-dniowy będzie warszawskich podatników kosztował 196 zł, tj. tyle, co obecnie. Cena dla pozostałych osób to 210 zł. Dwustrefowy bilet 90-dniowy kosztuje dziś 474 zł. Od przyszłego roku jego cena wzrośnie do 536 zł, a cena takiego samego "Biletu Warszawiaka" - do 482 zł.

Od stycznia 2014 r. będzie można kupić ważny tylko w miejskiej strefie "Bilet Młodego Warszawiaka". Taki imienny bilet 30-dniowy będzie kosztować 49 zł, a 90-dniowy - 125 zł. Pozostali zapłacą odpowiednio 55 zł i 140 zł. Bilet ze zniżką będzie można kupić dla swoich dzieci rodzice rozliczający w Warszawie podatek PIT - do ukończenia przez dziecko 20. roku życia.

"Bilet Młodego Warszawiaka" będzie przysługiwał też mieszkającym w stolicy i rozliczającym tu podatek PIT sierotom (także do 20. roku życia) oraz mieszkającym w Warszawie studentom do 26. roku życia (gdy sami rozliczają w stolicy podatek PIT lub gdy robią to rodzice/samotny rodzic).

Zniżki w teatrach i muzeach

Ci, którzy będą mieć zniżkowe bilety, taniej kupią bilety w stołecznych instytucjach kultury, np. w Teatrze Ochoty zniżki będą wynosić 50 proc., a w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy - 30 proc. Na zniżki będzie można liczyć także we wszystkich 17 miejskich ośrodkach sportu i rekreacji.

Także w czwartek radni zmienili taryfę biletową. Z początkiem 2014 r. kosztujący dziś 4,40 zł bilet jednorazowy zostanie zastąpiony tzw. biletem przesiadkowym w tej samej cenie. Będzie on uprawniać do nieograniczonej liczby przejazdów (w strefie miejskiej) w ciągu 75 minut od momentu skasowania albo do przejazdu jednym środkiem transportu do ostatniego przystanku na danej trasie. Taki sam bilet, ale uprawniający do przejazdów w strefach miejskiej i podmiejskiej w ciągu 90 minut, będzie kosztował 7 zł.

Bez 40- i 60- minutowych

W 2014 r. nie zmieni się cena popularnego biletu 20-minutowego, który kosztuje 3,40 zł. Znikną jednak bilety 40- i 60-minutowe. Bilet dobowy, jak obecnie, będzie kosztować 15 zł.

Na zwołanym przed sesją rady miasta briefingu prezydent miasta mówiła, że nie trzeba będzie przynosić ze sobą PIT-u, by sprawdzić, czy ktoś płaci podatki w stolicy - będzie można to zrobić w systemie komputerowym. Zaznaczyła, że prace nad tymi rozwiązaniami trwały ponad rok. "To jest początek, zobaczymy - jeśli będzie zwiększenie obrotów - jeżeli więcej osób się zamelduje, będą dochody, to, oczywiście, one (ceny biletów komunikacji miejskiej) w ogóle nie będą rosnąć" - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz.

"Ogromne podwyżki cen biletów" były jednym z zarzutów Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, która zainicjowała akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz.

HANNA GRONKIEWICZ-WALTZ O PLANOWANYCH ZMIANACH:

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • HGW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.12.2013 12:07 ~HGW

  niki~niki

  czemu znika 40 i 60 minutowy bilet? bo jest mniejsza sprzedaż? nie opłaca się?

  Bo za bardzo się to opłacało dla podróżujących, teraz za przejazd z przesiadką trzeba będzie zapłacić więcej kupując bilety jednorazowe.

 • anonimowo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.12.2013 17:04 ~anonimowo

  To jest złodziejstwo! Jakim prawem studenci, którzy jak wiadomo nie należą do najbogatszej grupy osób zamieszkujących Warszawę, mają płacić więcej?! Bez przesady, jak można rodziny, które mają do utrzymania dom w miejscu zamieszkania i dziecko-studenta w Warszawie obciążać dodatkowymi kosztami. Wiadomo, że osoby mieszkające i rozliczające się tu w stolicy mają jeden dom do utrzymania, a nie dwa. Żenada!!! Ogromna żenada. Polska schodzi na psy!

 • warwar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.12.2013 21:02 ~warwar

  Na jakiej podstawie beda to weryfikowac ze jestem warszawiakiem i przy placeniu za bilet bede placil mniej. Czy beda jakies specjalne karty dla warszawiaka itp.?

 • Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.12.2013 10:05 ~Wawa

  asd~asd

  Czy ktoś może mi powiedzieć, jak zrobić by nie płacić podatków w Warszawie, bo nie zamierzam dłużej dorucać się do tej farsy.
  I w 4 literach mam groszowe zniżki w zamian za zdradzenie tajemnicy skarbowej.
  TAK, ABY POTWIERDZIĆ FAKT PŁACENIA PODATKÓW UŻĘDASY MUSZĄ UZYSKAĆ DOSTĘP DO TAJEMNICY SKARBOWEJ, BO TO GDZIE PŁACISZ PODATKI TEŻ JEST JĄ OBJĘTE.


  dla twej zakichanej sloikowej wiadomosci ujawnienie miejsca platnosci skarbowej nie jest tajemnica skarbowa nie myl pojec sloiku

 • Kompletna bzdura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2013 20:13 Kompletna bzdura

  Paola~Paola

  To rozwiązanie jest najgorsze z możliwych.
  Jestem Warszawianką z dziada pradziada. Wyprowadziłam się z Warszawy ale w niej prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam pracowników - mieszkańców Warszawy. Za miesiąc przenoszę biuro poza Warszawę a pracownikom jak za daleko lub za drogi dojazd to niech się zwolnią. Zawsze ktoś przyjdzie na ich miejsce.
  Zakupów już dawno w Stolicy nie robię.


  ty mi wyglądasz na zwykłego trolla. będziesz firmę przenosić pod Warszawę bo będziesz płacić za bilet 12 PLN miesięcznie więcej ? i chcesz mnie przekonać że do firmy dojeżdżasz komunikacją podmiejską a potem miejską w Warszawie ? mając własną firmę i zatrudniając ludzi ? nie osłabiaj mnie.
  i jeszcze jedno. to nie jest dla ciebie podwyżka. wyższe ceny zostały uchwalone bodaj jesienią 2012. tak więce za bilet będzie płacić tyle ile ustawa mówi. natomiast niższe ceny to ukłon w stronę osób płacących PIT w Wawie. pogooglaj sobie i sprawdź ile miast już dawno wprowadziło takie przywileje dla płacących podatki.

 • dtx75

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2013 16:25 ~dtx75

  a co z biletami 75 minutowymi?

 • michal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2013 12:49 ~michal

  Bardziej trafnym określeniem tego zjawiska było by: Droższe bilety dla osób nierozliczających PIT w warszawie. Bo z tego co się orientuję to warszawiacy zapłacą dokładnie tyle samo co płacili wcześniej za bilet miesięczny. Inni zapłacą więcej

 • krzysztof

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2013 07:38 ~krzysztof  m0jra~m0jra

  Uchwała dyskryminuje przyjezdnych studentów. Nie mają wpływu na to, gdzie pracowali ich rodzice, a sami nie zawsze pracują. Nie mają więc wyboru, którego moga dokonać osoby pracujące.
  olo~olo


  WSTYD Warszawo!!! studenci z Kortowa płacą tyle samo co Olsztyniak, miszkaniec Bartoszyc, Ostródy, czy Kętrzyna.
  Warszawianka od pokoleń~Warszawianka od pokoleń  To niech zostaną u siebie. Skoro nie pracują i rodzice za wszystko płacą, to droższy bilet nie zaszkodzi Ci kupić!
  WSTYD SŁOIKU!


  potwierdzam, kilka lat spędziłem na studiach w Olsztynie i tam nie ma biletów innych sa jedne i takie same dla wszytstkich i tu nie chodzi o to, że na wszystko dają rodzice bo dziecko na studiach, ale są osoby, które też pracują. Ba dużo osób dojeżdża np. z Elbląga i pracuje zasila miasto tak samo jak Warszawę, tylko że każdy według władz miejskich płaci tyle samo za korzystanie z komunikacji miejskiej. Jak ty tego nie możesz pojąć, to ręce opadają.
  I co chodzi z tym słoiku?

 • Martyna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.11.2013 15:58 ~Martyna

  Ciekawe czy jak kogoś wezwą do Skarbówki w Warszawie bo ma błąd na PIT to czy mu się opłaci jechać z innego miejsca do tego urzędu? Ja pozostaje w swoim Skarbowym.

 • MiM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.11.2013 12:13 ~MiM

  Jesteś Polakiem, zostań Warszawiakiem. Walić obywateli 2 kategorii! My Warszawiacy jesteśmy jedynymi słusznymi obywatelami tego kraju!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »