Informacje

06.07.2015 13:22 na razie na próbę

Tandemy Veturilo już jeżdżą. Przy kierownicy otwieracz i miejsce na picie

SERWISY:


Od poniedziałku można wypożyczać tandemy Veturilo. Obecnie jest ich 10, a rowery są dostępne na takich samych zasadach, jak pozostałe jednoślady miejskiego systemu.

W poniedziałek przy stacji u zbiegu ulic Sokolej i Zamoyskiego odbyła się prezentacja tandemów Veturilo. Mimo deszczu Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Tomasz Wojtkiewicz, prezes zarządu firmy Nextbike Polska (operatora Veturilo), przetestowali nowe rowery.

Do 227 kg

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, z tego rodzaju rowerów można korzystać na takich samych zasadach, jak z pozostałych jednośladów Veturilo.

"Z tandemów mogą korzystać jednocześnie dwie osoby o łącznej wadze nie przekraczającej 227 kg (nie można wozić pasażerów na bagażniku)" – informuje ZTM. "Rowery zostaną udostępnione na okres wakacyjny. Po okresie testów oraz sprawdzeniu jakim zainteresowaniem będą się cieszyły, zostanie podjęta decyzja o pozostawieniu ich na stałe lub wycofaniu z oferty" – dodaje.

"W ramach dobrej współpracy"

Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i pełnomocnik ds. komunikacji rowerowej Łukasz Puchalski powiedział podczas poniedziałkowej prezentacji tandemów, że ich wprowadzenie to odpowiedź na wnioski mieszkańców, którzy postulowali rozszerzenie oferty Veturilo. Tandemy zostały dodane do oferty przez firmę Nextbike Polska "w ramach dobrej współpracy", miasto nie płaci za nie - wyjaśnił szef ZDM.

Dodał, że w tym tygodniu rozpocznie się przetarg na wykonawcę koncepcji na system rowerów publicznych po wygaśnięciu umowy z dotychczasowym operatorem w końcu 2016 r. Wtedy też prawdopodobnie będzie kolejny przetarg na obsługę sieci miejskich rowerów od 2017 r.

- Jeśli tandem się spodoba mieszkańcom, to takich rowerów chcielibyśmy mieć więcej w następnym kontrakcie - powiedział Puchalski.

"Sztandarowy projekt"

Prezes Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz przypomniał, że jego firma wprowadziła już tandemy w Lublinie, a opłata za korzystanie z dwuosobowego roweru jest taka sama jak w przypadku tradycyjnych jednośladów, więc de facto koszt podróży "na jedną osobę" jest o połowę niższy.

Wojtkiewicz dodał, że Nextbike Polska będzie chciało pozostać operatorem miejskich rowerów. - Warszawa jest naszym sztandarowym projektem, jest to największy system w tej części Europy i na pewno będziemy chcieli walczyć, żeby pozostać operatorem - mówił prezes Nextbike Polska.

Osoby już zarejestrowane w systemie nie muszą dokonywać żadnych dodatkowych formalności – od dziś mają do wyboru rowery standardowe lub tandemy. Ci, którzy jeszcze nie korzystali z Warszawskiego Roweru Publicznego, ale chcieliby się wybrać na przejażdżkę dwuosobowym jednośladem, powinny zarejestrować się w systemie (veturlio.waw.pl). Na stronie można też sprawdzić lokalizację tandemów.

 

Tandemy mają dodatkowe wyposażenie.

- W przedniej części roweru znajduje się otwieracz do butelek. Jest tuż przy miejscu na puszkę lub butelkę - mówi Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.


5 mln wypożyczeń

Veturilo zostało uruchomione w sierpniu 2012 roku z 55 stacjami i tysiącem rowerów. Obecnie (od początku marca do końca listopada) można korzystać już ze 198 stacji i prawie 3 tys. rowerów.

W systemie jest zarejestrowanych ponad 310 tys. użytkowników, z czego ponad 50 tys. przystąpiło do Veturilo w tym roku. Od 2012 roku rowery wypożyczano ponad 5 mln razy.

ran/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 21:05 ~asd

  Ciekawe, czy w przypadku gdyby jakiś policaj lub strażnik miejski jakimś cudem akurat byłby na chodniku i przyłapałby bandytów na tandemie, to czy oba płaciłyby mandat?
  Pytanie jest czysto teoretyczne oczywiście, bo bandyci mogą spokojnie jeździć po chodnikach, gdyż policaja czy strażnika miejskiego nie uświadczysz. A na Świętokrzyskiej więcej bandytów jeździ po chodnikach niż drozde dla rowerów.

 • uprzejmie donosze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 16:15 ~uprzejmie donosze

  NEXTBIKE to niech się lepiej zainteresuje uprawnieniami swoich pracownikow do prowadzenia pojadów bo jeździ człowiek bez prawka i stwarza zagrożenie!

 • der

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 10:38 ~der


  Akurat miasto zarabia na tych rowerach.

  drążyciel~drążyciel

  Czy ZTM zarabia na reklamach umieszczonych na rowerach? Bo przecież ktoś musi brać za to kasę? Miasto dopłaca do veturilo to chyba za reklamy bierze? No chyba że się mylę to skąd te wielkie wow że 10 rowerów firma dołożyła jak podejrzewam że na rowerach będą reklamy i sobie odbiją. To są właśnie cuda PO.
  rowerpower~rowerpower  Ile???

 • rowerpower

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 09:23 ~rowerpower

  Akurat miasto zarabia na tych rowerach.

  drążyciel~drążyciel

  Czy ZTM zarabia na reklamach umieszczonych na rowerach? Bo przecież ktoś musi brać za to kasę? Miasto dopłaca do veturilo to chyba za reklamy bierze? No chyba że się mylę to skąd te wielkie wow że 10 rowerów firma dołożyła jak podejrzewam że na rowerach będą reklamy i sobie odbiją. To są właśnie cuda PO.

 • piesz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 07:43 ~piesz

  Bolo~Bolo

  Ludzie, może spójrzcie na pozytywy, a nie tylko krytykujecie!

  No, jest jeden pozytyw.
  Niedługo wybory! :)

 • ddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 07:40 ~ddd

  Bolo~Bolo

  Ludzie, może spójrzcie na pozytywy, a nie tylko krytykujecie!

  Będzie mniej warszawiaków?

 • arni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2015 05:48 ~arni

  ola~ola

  Bhawo dla Ratusza i Pani Prezydent HGW !!!! Promowanie jazdy w tandemie po alkoholu - otwieracz i miejsce na napoje nie alkoholowe w butelkach ???... jedyne co mi przychodzi do głowy to napoje chmielowe czyli browar... dobre. I takie moje pytanie - czy osoba jadąca na tylnym siodełku pod wpływem alkoholu będzie traktowana jako osoba prowadząca rower pood wpływem alkoholu? hmm ciekawe... ?

  "czy osoba jadąca na tylnym siodełku pod wpływem alkoholu będzie traktowana jako osoba prowadząca rower pood wpływem alkoholu?" oczywiście, że tak, wszak osoba na tylnym siodełku ma pedały i bierze czynny udział w ruchu, więc nie jest pasażerem, tak orzekł Sąd (bo była taka sprawa chyba gdzieś na Śląsku - dokładnie nie pamiętam) mało tego, osoba trzeźwa z przodu też poniosła konsekwencję jako ta, która dopuściła do jazdy osobę pod wpływem alkoholu. Teraz wyjaśnienie w formie pytania dla mniej rozgarniętych : Czy polecisz na wakację z pijanym drugim pilotem? Dla tych co odpowiedzą, tak wielki ukłon - mają jaja. :)))

 • dr hab PANI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2015 23:27 ~dr hab PANI

  Jeśli liczbę pomieszkujących w tygodniu w Warszawie czyli 90% mieszkających podzielić przez dwa miejsca "na picie" i odjąć od tego 79% zameldowanych to otrzymujemy:
  Ilość słoików tygodniowo na rowerze ;-)

 • Tadu Patokolos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2015 23:12 ~Tadu Patokolos

  Nie na picie a na PIT-stopie ;-)

 • Bolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2015 22:36 ~Bolo

  Ludzie, może spójrzcie na pozytywy, a nie tylko krytykujecie!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »