Informacje

10.01.2014 06:24 "Bo poprawiają bezpieczeństwo"

Tam staną nowe fotoradary. Strażnicy wytypowali trzy miejsca

SERWISY:

– Istniejące fotoradary poprawiły bezpieczeństwo – argumentują strażnicy miejscy i planują ustawienie kolejnych urządzeń. Mają się pojawić w tym roku na skrzyżowaniach ulic Wołoskiej i Domaniewskiej, Górczewskiej i Płockiej oraz al. Jana Pawła II i Solidarności.

- Po instalacji fotoradarów zmieniła się geografia zagrożeń. Na liście najniebezpieczniejszych punktów pojawiły się nowe miejsca, przede wszystkim skrzyżowania Wołoskiej i Domaniewskiej oraz Górczewskiej i Płockiej. Rozpoczęliśmy już prace proceduralne związane uzyskaniem odpowiednich pozwoleń i analizę technologicznych możliwości ustawienia w tych miejscach fotoradarów – mówi tvnwarszawa.pl Monika Niżniak, rzeczniczka warszawskiej straży miejskiej.

Ograniczyć wjazd na czerwonym

Jak zastrzega, każde kolejne urządzenie wymaga szeregu analiz, formalności i przetargów, ale realne jest, że fotoradary będą monitorować zachowania kierowców jeszcze w tym roku.

Strażnicy rozważają także trzecią lokalizację. – Chodzi o skrzyżowanie al. Jana Pawła i al. Solidarności przede wszystkim ze względu na stale obserwowany wjazd na czerwonym świetle i blokowanie ruchu. Myślę, że wyeliminowanie takich niebezpiecznych zachowań przyniesie także drugi skutek w postaci zmniejszenia prędkości. Nie wjeżdżając na czerwonym kierowcy nie będą musieli nerwowo i szybko uciekać ze skrzyżowania – argumentuje Niżniak.

Jest fotoradar, nie ma ofiar

Straż miejska przekonuje, że kilkanaście fotoradarów, które pojawiły się na warszawskich ulicach w ostatnich dwóch latach, to nie tylko maszynki to zarabiania pieniędzy. Przede wszystkim poprawiają bezpieczeństwo na stołecznych ulicach. - Mniejsza prędkość, mniej zdarzeń drogowych i co najważniejsze brak ofiar śmiertelnych, tak jest na odcinkach dróg, które objęto kontrolą – przekonują strażnicy i podają konkretne liczby.

Na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i al. Witosa liczba wypadków między 2011 a 2103 rokiem spadła z 10 do 1. Analogicznie przedstawia się statystyka rannych. Spadła też liczba wjeżdżających na skrzyżowanie na czerwonym świetle. W 2013 roku przedstawiała się ona następująco: I kwartał – 2906 przypadków, II kwartał - 2788, III kwartał - 2707.

Wolniej na Puławskiej

Z kolei ma ulubionej przez fanów szybkiej jazdy ulicy Puławskiej średnia prędkość obniżyła się z 86 km/godz. w I kwartale 2013 roku do 77 km/godz. w październiku 2013 roku.

Kontrole w pobliżu Poleczki przyniosły spadek liczby kolizji z 28 (2012) do 12 (styczeń – październik 2013). W tym drugim okresie na kontrolowanym odcinku nie doszło też do żadnego wypadku, nie było osób rannych i ofiar śmiertelnych.

- W miejscach objętych kontrolami stacjonarnych i mobilnych fotoradarów spadła liczba najgroźniejszych zdarzeń, nikt nie zginął. Jeśli dochodziło do kolizji to ich skutki, były mniej dotkliwe, bo ograniczona została prędkość. Na wszystkich urządzeniach odnotowaliśmy spadek średniej prędkości – dowodzi rzeczniczka straży miejskiej.

Pozytywne oddziaływanie

Jej wnioski potwierdza statystyka ze skrzyżowania Grójeckiej i Dickensa. Choć zaobserwowano tam wzrost liczby kolizji (2011 - 6; 2012 - 23; 2013 – 18), to zmniejszyła się liczba wypadków: z 11 w 2011 do 3 w 2012. W pierwszych miesiącach 2013 roku nie odnotowano natomiast ani jednego. W minionym roku skokowo spadała też liczba wjazdów na czerwonym świetle.

- Warto też dodawać, że prewencyjne działanie fotoradaru przenosi się dalej, poza jego obręb – tłumaczy Monika Niżniak i podaje przykład skrzyżowań Grójeckiej i Korotyńskiego oraz Grójeckiej i Banacha. – Choć nie ma fotoradarów, poprawiło się bezpieczeństwo. Przypuszczamy, że to skutek funkcjonowania urządzenia przy Dickensa. Działa prosty mechanizm, jak już ktoś raz zwolnił to raczej utrzymuje prędkość – podsumowuje rzeczniczka.

Tendencję do poprawy bezpieczeństwa na odcinkach objętych kontrolą widać także w liczbach wystawianych mandatów. Przykładowo dzięki fotoradarowi przy Armii Krajowej wystawiono w 2012 roku 1255 mandatów, a w trzech pierwszych kwartałach 2013 roku zaledwie 323. Dzięki urządzeniu przy Spacerowej odpowiednio: 6456 i 2022. Fotoradar przy Trakcie Brzeskim przyniósł w 2012 ponad 10 tysięcy mandatów, a w 2013 - niespełna 4 tysiące. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Tak "zarabiały" fotoradary:
bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jareq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.05.2014 17:26 ~jareq

  Jeżdze z iCoyote już dłuższy czas i wiem że nie ma co sie obawiac fotoradarów gdy jest taki asystent kierowcy :)

 • auu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2014 12:12 ~auu

  Fotoradar to by się przydał na skrzyżowaniu grójeckiej z wawelska/kopińską. Tam by zarobił miliony.

 • lezacy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2014 09:30 ~lezacy

  No tak na Domaniewskiej to faktycznie sie przyda - NIE.
  Tam jest wieczny korek a na poprawe bezpieczenstwa na tym skrzyzowaniu wplynac moze tylko jego przebudowa albo chociaz uregulowanie lewo skretow!

  Tam ludzie ledwo sie tocza, a jak zostaja na srodku skrzyzowania to dlatego, ze 80% ludzi boi sie skrzyzowania z trmawajem, i raz przejezdza 10 aut a raz 3 bo ktos spanikowal. Do tego nigdy ie wiadomo czy tramwaj jedzie dalej czy nie jedzie, bo dookola przystanki, jak sie trzeba tam rozgladac na wszystkie strony to mozna przeoczyc fakt, ze tramwaj jednak przejedzie.

  Ale wiadomo, ze chodzi o kase nie o bezpieczenstwo.

 • ole

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 17:49 ~ole

  [cytat_1783533]
  mój kolega pracujący teraz w straży wcześniej pracował w drogówce. Znajomość przepisów ma w małym palcu. A czy twój kolega z zakładów mięsnych pracuje przy radarach, czy przy pilnowaniu dozorców i śmieci na ulicy

 • bez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 17:46 ~bez

  baccara~baccara

  myślałem że od bezpieczeństwa na drogach jest policja drogowa a nie straz miejska która chyba nie ma wyszkolenia w zakresie przepisów ruchu drogowego i bezpieczeństaw na drogach(mój kolega jest strażnikiem miejskim a poprzednio pracował w zakładach mięsnych-ciekawe jakie ma predyspozycje do ustalania miejsca postawienia fotoradaru)

 • jarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2014 11:12 ~jarek

  cooooo za malo sciagneli haraczu?????????zenada!!!!!!!!!

 • franko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2014 15:46 ~franko

  http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,tam-stana-nowe-fotoradary-straznicy-wytypowali-trzy-miejsca,110551.html

 • franko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2014 15:46 ~franko

  też z jeżdżę z yanosikiem w aucie, tak dla bezpieczeństwa mojego czasu i portfela ;)

 • aisa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2014 16:38 ~aisa

  Kierowcy, uważajcie, a jak nie wiecie gdzie sprawdzić gdzie stoją to sciągnijcie sobie apkę Yanosik na telefon i bedziecie wszystko wiedzieć!

 • BAN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2014 12:11 ~BAN

  Zamiast parkingu na woloskiej urządzenie do nabijania kasy na nagrody hahhahahaha PO....
  Jak mozna było głosowac na bufetową??!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »