Informacje

28.08.2012 17:42 2-tonowy pocisk z Powstania

Takie pociski spadały na stolicę.
To zdjęcie z 28 sierpnia 1944 r.

SERWISY:

Jedno z najbardziej znanych zdjęć powstańczej Warszawy przedstawia moment, gdy gigantyczny pocisk uderza w najwyższy budynek w mieście, tzw. Prudential. Zrobione je dokładnie 68 lat temu. Dziś tuż obok wykopano niewybuch z 1944 roku.

Trudno o bardziej wymowny zbieg okoliczności - potężny niewybuch znaleziony dziś na budowie metra to najprawdopodobniej dokładnie taki sam pocisk, jak ten, który uderzył w szczyt Prudentialu 28 sierpnia 1944 roku.

- To musiało być pod koniec sierpnia, Niemcy zaczęli wtedy falowy atak na Śródmieście. Na 90 procent to zdjęcie zrobiono dokładnie 68 lat temu - mówi dr Zbigniew Osiński z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Moment wybuchu uwiecznił jeden z powstańczych fotografów, Sylwester Braun, ps. "Kris".

Zdjęcie Prudentialu w formie wielkiego wydruku wisiało w Muzeum Powstania zaraz po otwarciu, gdy czynna była tylko część ekspozycji. Szczególne wrażenie robiło na zwiedzających z USA, którym kojarzyło się z atakiem na wieże World Trade Center. - W każdym z 63 dni powstania ginęło tyle ludzi, ilu zginęło 11 września w Nowym Jorku - podkreślał wtedy brytyjski historyk Norman Davies.

Niewybuch sprzed 68 lat

Znaleziony we wtorek niewypał to najprawdopodobniej pocisk z potężnego moździerza typu Karl Gerät. Było to najcięższe urządzenie tego typu, używane w czasie II wojny światowej. Powstało sześć sztuk, a Warszawę ostrzeliwał ten noszący imię "Ziu" - ocalał, i dziś znajduje się w muzeum pod Moskwą.

W 1944 roku moździerz stacjonował najprawdopodobniej w rejonie parku Sowińskiego, gdzie zachowała się betonowa płyta, która mogła być jego podstawą.

Wystrzeliwał potężne pociski kalibru 600 mm. Jeden z takich kolosów wpadł w czasie Powstania do budynku przy ulicy Moniuszki 8, kilkaset metrów od miejsca, gdzie we wtorek znaleziono niewybuch. Nie eksplodował, tylko przebił kolejne stropy i zatrzymał się na... parkiecie słynnej restauracji "Adria". Materiał wybuchowy powstańcy wykorzystali do produkcji własnej broni.

Co jeszcze kryje ziemia?

- Niewybuch to był jednak ewenement - zauważa Szymon Niedziela z Muzeum Powstania Warszawskiego. I dodaje: - Najwięcej bomb w czasie Powstania spadło na Stare Miasto, Czerniaków i właśnie Śródmieście, ale liczba niewybuchów w tym rejonie jest nie do oszacowania.

W połowie sierpnia robotnicy pracujący przy przebudowie wodociągu natrafili na 300-kilogramową bombę lotniczą. Z budynku przy ulicy Marszałkowskiej ewakuowano wówczas 20 osób. Z kolei w lutym podobny do tego z pl. Powstańców Warszawy pocisk znaleziono przy ulicy Próżnej.

Czy w Warszawie niewybuchy to poważny problem? - Świadczy o tym intensywność działania patroli rozminowywania - potwierdził w studiu TVN 24 generał Bogusław Bębenek, szef inżynierii wojskowej sztabu generalnego WP. - Na terenie Polski funkcjonuje 39 patroli rozminowania, a na teren Warszawy i województwa mazowieckiego są trzy oddzielne patrole, które interweniują codziennie, a nawet kilka razy dziennie - zaznaczył.

Fotograf umierającego miasta

Sylwester Braun nigdy nie był szkolony na fotoreportera wojennego, ale to właśnie jego prace należą do najsłynniejszych z czasów wojny. Z jego zdjęć ocalały jedynie te dokumentujące Powstanie Warszawskie. Przetrwało ich 1520. Najwięcej zdjęć wykonał właśnie w Śródmieściu. Zazwyczaj robił je seriami i tak też było ze zdjęciami bombardownego Prudentialu.

"Kris" wyszedł z Warszawy po kapitulacji. Wrócił tam jednak, by zabrać ukryte negatywy. Po wojnie wyjechał do Szwecji, a w 1964 roku do USA. W 1981 roku swoje zdjęcia przekazał Muzeum Historycznemu Miasta Warszawy.

Zmarł w Warszawie 9 lutego 1996 roku.

band/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zzTop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2012 14:20 ~zzTop

  QWERTYx~QWERTYx

  Ta! Niemcy przegrali II WŚ, a są najwiekszą gospodarką Europy, a Polska dziaduje...!

  Bo Niemcy się wzięli do roboty, a my się obijamy.

 • grosz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2012 06:46 ~grosz

  Kiedy Niemcy wypłacą Polsce , satysfakcjonujące odszkodowanie za zrujnowanie nam kraju.

 • ratujmyroja pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2012 04:15 ~ratujmyroja pl

  O KILKUUSET znalezionych szczzatkach na placu budowy metraBohaterow Walczacych w Powstaniu i podczas Wojny ZNOW ANI SLOWA!!! One leza i na terenie calego Miasta...

 • QWERTYx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2012 21:11 ~QWERTYx

  Ta! Niemcy przegrali II WŚ, a są najwiekszą gospodarką Europy, a Polska dziaduje...!

 • Nie jestem Rasistą

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2012 20:57 ~Nie jestem…

  Wykopać,oczyścić,wysłać do Niemiec(najlepiej drogą którą tu dotarły)

 • huhu78

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2012 16:02 ~huhu78

  Jak się patrzy na te zdjęcia, to atak na WTC wydaje się być niczym..

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2012 15:36 ~Anna


  To nasza - POLAKÓW - wino, że dajemy się tak robić. I damy w przyszłości. Wybieramy matołów - niezależnie od partii.
  Volk~Volk

  Niemcy to kraj zwycięski
  hehee~hehee


  Pewnie się zdziwisz, ale przegrali obydwie wojny. To kraj nieodpowiedzialnych głąbów, którzy ślepo popierają swojego fuhrerka, a potem za to płacą - twierdząc, że oni całą wojnę obierali kartofle w kuchni polowej. Poczytaj o biedzie jaka była u Szwabiszonów po wojnie. Gdyby nie międzynarodowa pomoc, to by wyzdychali.
  Bronek~Bronek


  Mimo iż przegrali to potem zostali podzieleni na pół, komuniści pompowali mnóstwo kasy w NRD który miał być pokazowym krajem socjalistycznym dla całego kapitalistycznego świata. W RFN-ie jeszcze lepiej, miliardy które dali amerykanie na odbudowę zachodnioniemieckiej gospodarki sprawiły że jest to jeden z najbardziej rozwiniętych państw świata. RFN jako pierwszy był narażony na atak państw układu warszawskiego, więc wujek Sam nie żałował. I tak po przegranej wojnie Niemcy rzeczywiście stały się krajem zwycięskim. A Polska, której wojsko chodziło po gruzach Berlina, krajem zrujnowanym, biednym i przegranym. Podziękujmy amerykanom i brytyjczykom za Jałtę. Ehhh szkoda że dzisiejsi krótkowzroczni politycy tak im wchodzą w d***....

  real~real  Oni przegrali wojnę a my przegraliśmy życie

 • Aneta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2012 13:22 ~Aneta

  Za co oni tak nas nienawidzili?

 • dos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2012 11:57 ~dos

  info@bund-der-vertriebenen.de

  Adres biura p. Merkel.
  Poinformujmy ją, iż mamy coś niemieckiego - mienie wypędzonych - ja już pisałem 14.08 o pocisku 300 kg :)

 • fakturaVAT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.08.2012 11:24 ~fakturaVAT

  Za każdą akcję saperów powinna być wystawiana faktura VAT dla ambasady niemieckiej w Warszawie z jak najkrótszym terminem płatności

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »