Informacje

26.12.2013 11:05 podsumowanie inwestycji

Taka miała być stolica
w 2013 roku

SERWISY:


II linią metra jeżdżą już pasażerowie, obok Stadionu Narodowego działa supertoaleta, a przy ul. Banacha zakupy można zrobić w nowoczesnej hali targowej - taki miał być bilans 2013 roku. Czego jeszcze nie udało się zrealizować, a co w końcu otwarto? Podsumowujemy.

- Nie ma takich inwestycji, których nie zdążyliśmy zrobić, czy chcieliśmy zrobić, a nie zrobiliśmy – przekonuje Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent stolicy.

- Moim zdaniem ten rok można zdecydowanie uznać za kiepski - twierdzi z kolei Dariusz Figura, radny miasta z Prawa i Sprawiedliwości.

Kto ma rację?

Miało być metro

Flagowa inwestycja urzędującej ekipy, czyli budowa centralnego odcinka II linii metra, miała być gotowa w październiku tego roku. W maju dowiedzieliśmy się, że inwestycja jest opóźniona o około rok.

Władze miasta przekonują, że opóźnienie wynika m.in. z warunków pogodowych, odnajdowanych na terenie budowy niewybuchów i przedmiotów o znaczeniu archeologicznym, ale prace nadal toczą się również przy stacji Centrum Nauki Kopernik, gdzie doszło do poważnej awarii. Między innymi przez te problemy warszawiacy czekali połowę roku na otwarcie tunelu Wisłostrady.

- Udało się przejść pod Wisłą, udało się przejść pod I linią, udało się też przejść przez skarpę warszawską. Właściwie zakończyliśmy kilka tygodni temu wiercenie wszystkich tuneli, więc ta budowa, jak na jej skalę i trudności z nią związane, idzie w dobrym tempie – zapewnia jednak w rozmowie z tvnwarszawa.pl wiceprezydent Wojciechowicz.

"Ogryzek Nowolazurowej"

I zaraz wymienia mniejsze inwestycje, które jego zdaniem można zaliczyć do sukcesów: – Remont mostu Łazienkowskiego, wiadukt na Łopuszańskiej, czy Nowolazurowa.

- Budowa Nowolazurowej ma być kontynuowana. Mamy generalnie ogryzek - twierdzi jednak radny Figura.

Rzeczywiście, można nią przejechać od Chrościckiego do Al. Jerozolimskich, ale udało się to rok po zapowiadanym terminie – w październiku 2013. A budowa brakującego odcinka od Chrościckiego do Połczyńskiej planowana jest na dopiero przyszły rok. Początkowo te prace miały rozpocząć się jeszcze w tym.
- Mniej więcej dwa lata jest opóźnienie wiaduktów w ciągu Marsa - Żołnierska. Tam zostały oddane dwa zastępujące dwa stare. Efekt komunikacyjny jest żaden. Następne mają być oddane dopiero w przyszłym roku – dorzuca kolejną uwagę Figura.

A i tak oddaniu jednego z nich do użytku towarzyszyły problemy. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych nie dostał pozwolenia na użytkowanie, bo warunkiem zakończenia całego przedsięwzięcia było rozstrzygnięcie kwestii budowy ekranów akustycznych, więc ten stał gotowy i pusty.

Ostatecznie jednak wiadukt otwarto tłumacząc, że stary grozi zawaleniem.

Co z tymi tramwajami?

Urzędnicy liczyli, że wiosną tego roku uda się też uruchomić supertoaletę nad Wisłą wartą 4,6 mln zł. Gotowa była jednak pod koniec tego roku, dokonano już odbioru budynku, ale musi być wyłoniony jej gospodarz. Fiaskiem zakończyły się też plany budowy nowoczesnego targowiska przy Banacha. Miało być gotowe na przełomie 2013 i 2014 roku, ale wykonawca prac zbankrutował. Teraz kto inny będzie musiał prace dokończyć.

W roku 2013 znowu obeszli się smakiem ci, którzy liczyli, że powstanie linia tramwajowa na brakującym odcinku, wzdłuż ul. Powstańców Śląskich. Mamy za to obietnicę, że stanie się to w przyszłym.

Pewnym pocieszeniem jest zapewne dawno obiecywany tramwaj na Białołękę. Można z niego korzystać od początku tego roku, ale zawraca zaraz za mostem. Jest szansa, że dalej dojedzie w przyszłym roku.

Ratusz reklamuje GDDKiA

- To jest kolejny rok, w którym miast stołeczne inwestuje bardzo duże środki w infrastrukturę miejską - to jest ok. 2 miliardów złotych – zastrzega jednak prezydent Wojciechowicz. I wskazuje na inną ważną inwestycję, która została ukończona w tym roku. Ale ciężko ją zaliczyć na konto stołecznych urzędników. - Taką przełomową, istotną inwestycją jest oddanie Południowej Obwodnicy Warszawy, co prawda w części, bo do ulicy Puławskiej - przekonuje Wojciechowicz.

To oczywiście inwestycja prowadzona przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. No i miała być otwarta na Euro 2012.

Idąc tym tropem warto przypomnieć, że z dużym opóźnieniem (przez problemy z samym przetargiem i jego rozstrzygnięciem) ruszyła przebudowa Trasy AK i mostu Grota. Czeska firma Metrostav rozpoczęła od falstartu, na razie prace idą w dobrym tempie.

 

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Yyyyyyyyy to znaczy yyyyyyy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2014 17:39 ~Yyyyyyyyy…

  Yyyyyy jaaaaaaaa yyyyyyyyyyy to znaczy yyyyyyyyyyy ja chce tylko powiedzieć że lubię najbardziej POW I yyyyy HGW

 • odkorkowaniPL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2014 09:59 ~odkorkowaniPL

  miało być nie ma, trudno...

 • wolf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2013 23:58 ~wolf

  czk~czk

  Droższe bilety - a chcesz jeździć lepszymi tramwajami i autobusami? Dobrze by było by ich użytkownicy ponosili chociaż część związanych z tym wydatków. Fotoradary - sprawdź statystyki wypadków w miejscach ich instalacji. O którym gmachu piszesz na Starówce?

  Nie zmieniły się w tych miejscach, bo wypadków było i jest najwięcej poza głównymi drogami gdzie postawiono fotoradary. (nawet niewielki wzrost jest).
  Co do biletów - to ratusz dopłaca z naszych podatków do ztm, a zysk z biletów czysty (po odliczeniu kosztów dystrybucji i kontroli) to jakies max 30%, spokojnie obeszło by się bez utrzymywania tego pasożytniczego otoczenia wokół transportu miejskiego tylko wpływami z podatków.

 • CR7

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2013 17:23 ~CR7

  Taaa... metro opóźnione o rok (oby...) ale "zmierzamy w dobrym kierunku" - TO JUŻ BYŁO!

 • Narzekacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2013 14:22 ~Narzekacz

  wma41x9k5~wma41x9k5

  Najlepiej to chwakic kaczora nawet mostu nie wybudował
  Zrobili żle , nie zrobili żle \
  itak zle itak niedobrze
  Brawo PO nikt nie zrobił tyle co oni

  A kto chwali Kaczora ? Jego największą zasługą jest to, że zginął w katastrofie. Natpmiast PO rzeczywiście dużo buduje, ale równie dużo partoli.

 • załamka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2013 13:16 ~załamka

  superkibel, to faktycznie dla nas takie ważne

 • wma41x9k5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2013 12:08 ~wma41x9k5

  Najlepiej to chwakic kaczora nawet mostu nie wybudował
  Zrobili żle , nie zrobili żle \
  itak zle itak niedobrze
  Brawo PO nikt nie zrobił tyle co oni

 • hops

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2013 10:23 ~hops


  kierowca~kierowca

  Najlepiej to krytykować.Oddali POW - źle, bo mogli wcześniej, będą budować dalej, źle, bo już powinni zacząć. Budują metro II - źle, bo już powinno jeździć. Remontują MOST Grota - żle bo są korki. Jak tym ludziom dogodzić. Rada jest jedna. Olać !
  plok~plok


  Jak się naobiecywało bzdur, potem nie potrafiło się nadzorować inwestycji, to nie ma co się dziwić narzekaniom. A poza tym prawdziwa cnota krytyki się nie boi.


  to ja poproszę 3 miliony mieszkań - również obiecanych ;]

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2013 06:21 ~nick

  Kto tu pisze o postępie? Przecież w 2006 ta kobieta składała uroczyste zobowiązania wyborcze. Potem robiła coś zupełnie innego niż obiecała. To co zbudowano, to jedynie kilka % z owych uroczystych obietnic. To jest miasto uznaniowego i korupcjogennego prawa miejscowego. Gdzie jest uznaniowość i korupcja, tam wszystko sie ślimaczy, bo najpierw urzędnicy i działacze muszą dostać swoje. Rosną dodatkowe koszty a ogół musi je ponieść. Kto przy żłobie, ten układ chwali i same jego zalety widzi. Kto mielony przez tryby uznaniowości i korupcji, ten miasto widzi takim jakie jest.

 • Braciszek Tuck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2013 05:46 ~Braciszek Tuck


  kierowca~kierowca

  Najlepiej to krytykować.Oddali POW - źle, bo mogli wcześniej, będą budować dalej, źle, bo już powinni zacząć. Budują metro II - źle, bo już powinno jeździć. Remontują MOST Grota - żle bo są korki. Jak tym ludziom dogodzić. Rada jest jedna. Olać !
  Grot~Grot

  Oczywiście, że źle, bo wszystko to powinno być zrobione terminowo, solidnie i bez nieplanowanych przestojów. Polska partanina.

  W takim razie zdobądź się na gest obywatelskiego nieposluszenstwa. Nie wsiadaj do metra, nie korzystaj z nowych ulic, nie chodź do wyremontowanych parków, nie podróżuj nowymi tramwajami. Poczuj szczęście.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »