Informacje

18.08.2011 20:46 spacer z projektantką

Tak zmieni się Ogród Krasińskich

SERWISY:

Choć do zapowiadanej modernizacji Ogrodu Krasińskich jeszcze sporo czasu, postanowiliśmy już teraz pokazać "na żywym organizmie" co zmieni się w tym wyjątkowym śródmiejskim parku. Wspólnie z jedną z projektantek ze zwycięskiej pracowni przeszliśmy alejkami, żeby spojrzeć oczami wyobraźni na ogród A.D. 2014.

Naszą podróż zaczynamy, jakżeby inaczej, od głównego wejścia do parku. Zaniedbana brama od strony ul. Bohaterów Getta od lat aż prosi się o odnowę. Tak też się stanie, ale prac wokół będzie więcej.

Część drzew do usunięcia

- Zgodnie z wytycznymi konkursowymi i koncepcją zawartą w naszym projekcie pomysł jest taki, żeby odsłonić wejście na pałac. Po osi powinien być widok na jego elewację - mówi Katarzyna Jarosz z Abies Architektura Krajobrazu, pracowni, która wygrała konkurs na modernizację ogrodu. Wszystko po to, żeby park odzyskał świetność z czasów, gdy pod koniec XIX w. przeprojektował go znany warszawski ogrodnik - Franciszek Szanior.

Usuniętych będzie część drzew. - Drzewostan zostanie prześwietlony ze względu na zły stan zdrowotny. Będziemy się starali oczywiście usuwać drzewa o najmniejszej wartości zarówno przyrodniczej, jak i historycznej - zaznacza projektantka.

Park ma być też ogrodzony - cały, nie tylko od strony ul. Andersa.

Rura zmieniona w kaskadę

Zaraz za bramą skręcamy w lewo i kierujemy się ku górce z kaskadą, a właściwie z rurą, z której leci woda. - Przy propozycji odtworzenia tego miejsce wzorowaliśmy się na innych parkach projektowanych przez Franciszka Szaniora, m.in. Skaryszewskim i Ujazdowskim - mówi Katarzyna Jarosz.

Odnowiony będzie też pobliski kanałek, którym od górki płynie woda do stawu. - Znikną betonowe umocnienia i elementy. Pomiędzy strumieniem a stawem będzie mostek kamienny - tłumaczy Jarosz.

Zmieni się też sam staw - przede wszystkim znikną ogrodzenia i żywopłoty przysłaniające widok. Staw również straci betonowe umocnienia, a w środku pojawi się roślinność wodna. Znikną schodki od strony placu zabaw, niedaleko powstanie mini-taras widokowy.

Alejki mineralne

Naszą podróż kontynuujemy w kierunku placu zabaw. Warto jednak wcześniej zaznaczyć, jak zmienią się asfaltowe alejki. - W części historycznej, czyli środkowej, będą wyłącznie nawierzchnie mineralne. Dokładnie to będzie kruszywo, na tyle twarde, że nie będzie przeszkadzało w poruszaniu. Kłopotów nie będą miały też osoby jeżdżące na wózku inwalidzkim. A woda będzie w nawierzchnię wsiąkała - mówi Katarzyna Jarosz.

Ale już rowerzyści po tej nawierzchni nie pojadą. Dla nich zarezerwowano alejkę w części południowej. - Będzie z kruszywa mineralnego stabilizowanego żywicą - wyjaśnia projektantka.

Sam plac zabaw powróci do "korzeni". - Odzyska swoją oryginalną formę trójliścia. Będzie dla dzieci najmłodszych. Będą tama przyrządy nawiązujące do historycznych, drewnianych zabawek, jakie pojawiały się na tego typu placach - tłumaczy projektantka. - Niedaleko stanie altanka, która też była projektowana przez Szaniora.

Dywan i fontanna

Po drodze nie mogliśmy oczywiście ominąć dywanu kwiatowego przy, którym często przesiadują spacerowicze. - Odzyska swoją formę z XX-lecia międzywojennego - zapewnia Katarzyna Jarosz. - Pojawią się pojedyncze krzewy, a także historyczna forma obwódki wokół rabaty. Jest to forma, która kiedyś była, ale została zniszczona i zdemontowana - dodaje.

Do życia ma wrócić też stara fontanna znajdująca się przy pałacu. - Fontanna będzie, natomiast w tej chwili szczegółowych rozwiązań nie mamy. W związku z tym, że jest elementem historycznym będziemy starali się zrobić ją zgodnie z projektem oryginalnym - mówi projektantka.

Kolejne place zabaw

Na deser została część południowa - przez wielu mieszkańców uważana za najmniej przyjazną. Projektanci chcą jednak spojrzenie warszawiaków na ten fragment ogrodu zmienić. W narożniku wschodnio-południowym powstaną dwa place zabaw. - Dla dzieci starszych i młodzieży – zaznacza Jarosz. Będą zjeżdżalnie, duża szachownica i elementy do wspinaczki.

Projektanci tchną życie również w zaniedbany placyk z krzakami leżący niedaleko. - Zaproponowaliśmy plac wypoczynkowy, a także punkt widokowy i plac wodny – wylicza projektantka. Mini-plac ma przypominać ten, który znajduje się w Parku Fontann na podzamczu. Tam dzieci biegają pomiędzy wyskakującą spod ziemi wodą.

Ożywić schron

Metamorfozę przejść ma również tzw. schron Stefana Starzyńskiego. – Chcemy wykorzystać podziemia, które mają wartość historyczną, do stworzenia przestrzeni wystawienniczej i kulturalnej – zapewnia projektantka. – Mogłyby się tam odbywać warsztaty i wystawy.

Budynek znajdujący się nad bunkrem ma zostać rozebrany. W zamian powstanie pawilon. – Znalazłoby się tam miejsce dla małej gastronomi, a na dziedzińcu możliwe byłoby organizowanie imprez - mówi Jarosz. 

Ogród Krasińskich w nowym wydaniu mamy zobaczyć w 2014 r. W najbliższy poniedziałek odbędzie się otwarta dla wszystkich dyskusja nad nowym projektem parku. Porozmawiać o koncepcji będzie można w ratuszu przy pl. Bankowym (s. 131). Początek o godz. 17.

Andrzej Rejnson 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Galeon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2013 13:48 ~Galeon

  Co za medialny geniusz przygotował ten artykuł? Trzeba przeczekać 6 reklam aby zobaczyć w sumie jeden materiał video! To nie jest przesada to arogancja.

  Odnośnie projektu:
  Dlaczego we wszystkich modernizacjach lansuje się nawierzchnie mineralną? Ktoś w biurach projektowych bierze za to kasę? To rozwiązanie jest kosztowne i niepraktyczne. Każdy może się o tym przekonać na przykładzie
  "wyremontowanej" alejki w Łazienkach.

  Tłumaczenie, że zostaną usunięte tylko stare i chore drzewa stoi w zupełnej sprzeczności z projektem. Zgodnie z projektem usunięte muszą być wszystkie drzewa które znajdują się na linii brama - pałac.

  Tyle z mojej strony.

 • ja1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2012 15:33 ~ja1

  To jest cos nieprawdopodobnego, co się w tej chwili dzieje w tym parku. Wycinane sa stare, zdrowe drzewa, dewastowana jest roślinność, tak potrzebna w środku miasta. Nie wiem, kto wydał na to zgodę. To naprawdę zbrodnia na drzewostanie. A wszystko to w imię "szlachetnych tradycji". Możecie je sobie wsadzić....

 • Mira

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2011 17:55 ~Mira

  ogród getto - niestety takie nasuwają się skojarzenia. Niestety dużo ludzi ma w głowie szuflandię a w parkach potrzebuje ogrodzeń ...

 • nixon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 11:56 ~nixon

  @Nieciej
  To po **j ten komentarz?? Mnie np. nic nie obchodzi balet, ale nie zostawiam kretyńskich wpisów pod artykułami na tematy występów tanecznych.

 • ale-k-sandra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 10:57 ~ale-k-sandra

  Czekam niecierpliwie na realizację:)
  gratuluję projektu i wygranej!

 • Nieciej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.08.2011 00:04 ~Nieciej

  Szczerze? 'Ani mnie to parzy, ani ziębi' ewentualnie 'Nie mój cyrk - nie moje małpy'...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »