Informacje

25.09.2017 21:30 Deptaki z bujną zielenią

Tak się zmienią
Strzelecka i Środkowa

SERWISY:


Miasto rozstrzygnęło konkurs "Ulice Nowej Pragi". Zwycięski projekt przewiduje, że
Środkowa i Strzelecka zamienią się w zieloną, przyjazną pieszym przestrzeń.

– Rewitalizacja to nie tylko remonty budynków i ulic czy podłączanie do sieci cieplnej. To także przemiany przestrzeni publicznej, aby była ona przyjaźniejsza i atrakcyjniejsza dla mieszkańców – mówił podczas konferencji prasowej Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Zwycięzcą konkursu została pracownia WXCA, ta sama, która kilka dni temu wygrała rywalizację na najlepszy projekt kolejnej części bulwarów. Architekci z tego biura zaprojektowali również Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli Warszawskiej.

Przewidzieli dużo zieleni

Ich koncepcja została doceniona między innymi za: trafną propozycję uformowania wnętrza Środkowej jako jednoprzestrzennej o uspokojonym ruchu, zapewniającej równoprawne bezpieczeństwo wszystkich użytkowników; atrakcyjny układ zieleni, posadzek, "mebli miejskich" przy użyciu stosunkowo prostych środków technicznych; elastyczność koncepcji, pozwalającą na jej dostosowywanie do zmiennych potrzeb funkcjonowania ulicy; zieleń w tradycyjnych formach trawników, skwerów, szpalerów drzew.

Jurorzy pochwalili także "prostotę i efektywność rozwiązania ul. Strzeleckiej, zachowującą lokalną tożsamość tradycyjnej ulicy, w dostosowaniu do jej roli komunikacyjnej i przy zorganizowaniu stosunkowo dużej liczby miejsc parkingowych, wkomponowanych w znaczną powierzchnię zieleni przyulicznej ze szpalerami drzew".

Co z samochodami?

Czy to oznacza, że obie ulice zostaną zamknięte dla samochodów? Niekoniecznie.

- Kwestie organizacji ruchu nie są teraz przesądzane. Na etapie konkursu nie wprowadzaliśmy wymogu zamykania ulic dla aut – precyzuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Olszewski. - Regulamin wyraźnie wskazywał na konieczność zachowania funkcji komunikacyjnej, ale z zastrzeżeniem jej dostosowania do charakteru ulic i programu rewitalizacji. Co w praktyce oznacza, że ruch będzie się odbywał tymi ulicami (musimy zachować choćby dojazd do posesji), ale chcemy wprowadzić typowe dla takiej zabudowy zagospodarowanie, które będzie miało charakter woonerfu - wyjaśnia.

Wiceprezydent zastrzega, że wiele decyzji będzie podejmowanych na poziomie szczegółowego projektowania, które dopiero przed nami.

Rewitalizacja Pragi

Na rewitalizację prawobrzeżnej Warszawy do 2022 roku ratusz planuje wydać ponad 1,4 mld zł. Do tej pory zmieniły się już: Muzeum Warszawskiej Pragi, Teatr Powszechny czy Teatr Rampa. Od końca września 2016 roku działa już Centrum Kreatywności Targowa, natomiast od grudnia – Centrum Młodych przy Inżynierskiej.

kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bunia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 13:49 ~bunia

  Żeby tylko nie rozkladli:)

 • wikary_na_rowerze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 13:41 ~wikary_na_rowerze

  Prażanka~Prażanka

  Dużo zieleni a kto będzie sprzątał po psach ? już teraz na tych ulicach na wiosnę i na jesień odnawia się trawniki i krzewy i zaraz wszystko jest w psich kupach , nie można przejść , trzeba to robić na bezdechu szczególnie widać to na ul. Środkowej, i ul Strzeleckiej a przy liceum to już jest koszmar , dojście do przedszkola na ul. Strzeleckiej 16 to graniczy z bohaterstwem


  Niech Pani w te psie kupy zatyka polskie flagi, to się opamiętają.

 • Prażanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 12:22 ~Prażanka

  Dużo zieleni a kto będzie sprzątał po psach ? już teraz na tych ulicach na wiosnę i na jesień odnawia się trawniki i krzewy i zaraz wszystko jest w psich kupach , nie można przejść , trzeba to robić na bezdechu szczególnie widać to na ul. Środkowej, i ul Strzeleckiej a przy liceum to już jest koszmar , dojście do przedszkola na ul. Strzeleckiej 16 to graniczy z bohaterstwem

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 12:03 ~greg

  to już nie ma ciekawszych miejsc na deptak?

 • agnieszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 11:21 ~agnieszka

  Proszę się wyprowadzić w takim razie, kupić sobie mieszkanie w nowym budynku z windą, cokolwiek. Gdyby nie rewitalizacja, szansa na windę w Pani budynku wynosiłaby -100% w ciągu najbliższych 30 lat. To jest artykuł dotyczący tego, co będzie Pani miała PRZED budynkiem, a nie W budynku. Mieszkam na Nowej Pradze i wiem, że nawet przy maksymalnym wykorzystaniu terenu wokół i tak NIE MA GDZIE PARKOWAĆ SAMOCHODU! Poza tym w artykule jest jasno powiedziane, że miejsca parkingowe nie zostaną zlikwidowane, a wkomponowane w zieleń! Proszę czytać ze zrozumieniem!

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 11:00 ~Marek

  Kazdy kto kiedykolwiek tam byl albo mieszka wie, ze duza czesc Srodkowej jak i Strzeleckiej jest zamieszkana przez ludzi o mentalnosci troglodytow.

  Najpierw wysiedlic,a potem myslec o inwestycjach. Wtedy nie bedzie szkoda pieniedzy.

 • polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 10:18 ~polak

  blady~blady

  te wszystkie konsultacje społeczne to jeden wielki przekręt nie mający nic wspólnego z rzeczywistością za grube pieniądze podatnika.

  Żaden przekręt, tylko wymaga odrobiny zainteresowania i wysiłku. Napisanie komentarza nic nie kosztuje, prawda?

 • ses

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 10:17 ~ses

  Nie podoba mi się. Wygląda jak radosna twórczość nierozgarniętego przedszkolaka. Kępy chwastów, pergole ogrodowe i wymieszany ruch jak na wiejskim polu albo indyjskim slumsie - zamiast pięknej ulicy w zabudowie pierzejowej. Utopie architektoniczne pięknie wyglądają na papierze, ale zwykłe, codzienne życie ludzi w nich funkcjonujących zamieniają w horror. Wolałbym tradycyjną ulicę odrestaurowaną zgodnie z charakterem Pragi. Mieszkańcy musicie głośno protestować, to się wycofają.

 • fikol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 09:47 ~fikol

  blady~blady

  te wszystkie konsultacje społeczne to jeden wielki przekręt nie mający nic wspólnego z rzeczywistością za grube pieniądze podatnika.

  Na konsultacje społeczne z reguły przychodzą ludzie oderwani od rzeczywistości i przez to przechodzą takie projekty. Bo niestety, ale racjonalnie myślący ludzie nie mają czasu przyjść na takie spotkania. Na szczęście, na Pradze, na pl. Hallera, gdy były konsultacje, parę osób znalazło się normalnych i dosyć agresywnie broniło swoich racji, ale niestety prawdopodobnie nic to nie da. A rewitalizacja pl. Hallera miała miejsce 2-3 lata temu. Tu chodzi tylko i wyłącznie o pranie pieniędzy z tego co widzę

 • Luki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2017 09:37 ~Luki

  Pieknie :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »