Informacje

21.01.2016 14:05 Jest wstępny projekt przebudowy

Tak się zmieni skrzyżowanie
przy Centralnym

SERWISY:

 


Dwa przejścia dla pieszych powstaną wreszcie przy Dworcu Centralnym. Drogowcy mają wstępny projekt przebudowy skrzyżowania Al. Jerozolimskich i Emilii Plater. Początkowo zastanawiali się nad trzema "zebrami", ale uznali, że za bardzo utrudniałoby to ruch.

O tym, że skrzyżowanie ma zostać wreszcie ucywilizowane, poprzez utworzenie przejść dla pieszych, pisaliśmy w zeszłym roku. Wyłoniony w grudniu wykonawca - firma KomProjekt przez trzy tygodnie pracowała nad projektem przebudowy uwzględniając dwa warianty – z dwoma lub trzema przejściami dla pieszych przez ul. Emilii Plater i Al. Jerozolimskie.

Jest już pewne, że druga koncepcja nie zostanie zrealizowana.

Dla pieszych i rowerzystów

- Wprowadzenie trzeciego przejścia (w Al. Jerozolimskich po wschodniej stronie skrzyżowania – bliżej Marszałkowskiej) wymagałoby wyświetlania czerwonego światła dla niemal wszystkich kierunków przez dodatkowe pół minuty. To mogłoby znacznie utrudnić zarówno ruch samochodów w Alejach Jerozolimskich jak i przejazd autobusów i tramwajów - wyjaśniają drogowcy. – W związku z tym nie planujemy wprowadzać takich zmian - dodają.

Gdzie zatem powstaną przejścia? Piesi nowe "zebry" zyskają przez Emilii Plater (równolegle do Al. Jerozolimskich, na wysokości wejścia na peron stacji Warszawa Śródmieście) oraz w Alejach Jerozolimskich na wysokości hotelu Marriott, które umożliwią także dojście do przystanku tramwajowego. - Oprócz przejść, pojawią się też przejazdy rowerowe, które pozwolą poruszać się rowerem w ciągu ul. Emilii Plater – informuje Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.


Kierowcy nie stracą?

To dobra informacja dla pieszych, bo na długim odcinku między Żelazną a Kruczą przez Aleje Jerozolimskie nie ma żadnego naziemnego przejścia. Sceptycznie mogą do sprawy podejść ci, którzy po mieście poruszają się wyłącznie autem. Ale drogowcy zapewniają, że "zebry" nie wydłużą ich podróży.

- Wstępna kalkulacja wskazuje, że wyznaczenie nowego przejścia dla pieszych skróci wyświetlanie czasu zielonego dla pojazdów jadących Alejami średnio około 3 - 4 sekundy, w zależności od kierunku i pory dnia - mówi Gałecka.

Na nowej organizacji ruchu wręcz zyskają kierowcy skręcający z Emilii Plater w Aleje w kierunku Marszałkowskiej. - Tu zielone może się świecić o 9 sekund dłużej, w czasie gdy piesi będą przekraczać Aleje Jerozolimskie - precyzuje rzeczniczka. Zastrzega jednak, że czasy są orientacyjne, gdyż skrzyżowanie jest częścią Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem, który dopasowuje cykle świateł do ruchu.

Przebudowa w tym roku

Drogowcy zastrzegają, że projekt jest wstępny, ale jeśli nastąpią w nim jakieś zmiany, to tylko kosmetyczne. Ostateczny projekt ma być gotowy w kwietniu. Potem drogowcy chcą ogłosić przetarg na budowę i zakończyć ją jeszcze w tym roku.

>>O planach drogowców na 2016 rok przeczytasz tutaj<<su/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »