Informacje

15.02.2012 20:23 zanim pługosolarki wyjadą na miasto

Tak pracowało centrum zarządzania akcją "Zima"

SERWISY:

Zanim zacznie się akcja odśnieżania ulic, trzeba się do niej przygotować. Kontrolerzy z  Zarządu Oczyszczania Miasta analizują mapy pogodowe i sprawdzają na radarach, z której strony napłyną nad Warszawę śniegowe chmury. Środa była dla nich najtrudniejszym dniem tej zimy.

Na decyzję wysłania

do akcji pługosolarek wpływa analiza szeregu danych- tłumaczy Iwona Fryczyńska, rzeczniczka ZOM. - Przede wszyskim zbierane są dane meteorologiczne z ośrodków, które przewidują jaka będzie pogoda jak również z radarów układu chmur nad Polską. Na podstawie tej mapy radarowej jesteśmy w stanie odczytać, z której strony nad warszawę napływają chmury, z jaką prędkością- dodaje.

Raporty z miasta i monitoring

Na to czy i ile pługosolarek wyjedzie na miasto mają również wpływ raporty z miasta o stanie nawierzchni, jak również praca kontrolerów, którzy z centrum operacyjno-decyzyjnym na bieżąco sprawdzają sytuację na mieście. W pracy pomaga im również monitoring miejski.

Po analizie wszystkich danych ZOM rozpoczyna akcję. Na miasto wysyłane są pługosolarki. - Dzisiaj o 4.20 wyjechało 170 pługosolarek, które chlorkiem sodu posypywało jezdnię w dawce 30 g/m2. W odniesieniu do warunków meteorologicznych jakie panowały w warszawie, była to maksymalna dawka soli, dzięki czemu śnieg nie przywierał do asfaltu- informuje Fryczyńska. - Następnie o 10.40 na miasto wyjechało 170 pługów, które zbierały błoto pośniegowe- dodaje.

GPS w pługosolarkach

Akcja pługosolarek

jest na bieżąco monitorowana przez kontrolera. - Każdy pojazd wyposażony jest w system GPS. Dzięki temu jesteśmy w stanie zobaczyć, czy pojazdy wyjechały z bazy, czy nie mają awarii- tłumaczy Fryczyńska. - Jest to również ważne narzędzie w przypadku kiedy mieszkańcy mają roszczenia do nas, że doszło do kolizji przez nieodśnieżoną ulicę- dodaje.

Kolejna akcja

Przed 16.00 ZOM zadecydował o kolejnej akcji. Na stołeczne ulice wyjechało 40 pługosolarek, które miały za zadanie posypać chlorkiem sodu nawierzchnię mostów, waiduktów i ulic spadkowych takich jak Dolna, Belwederska, Spacerowa czy Karowa. Posypywanie zakończyło się około 17.30.

Śnieg ma padać do wieczora, potem ma stopniowo zanikać. Od 21.00 po warszawskich ulicach jeźdżą solarki, które zabezpieczają nawierzchnię przed śliskością posypując ją chlorkiem sodu. Akcja potrwa do 24.00. Bierze wniej udział 170 solarek.

40% dróg

ZOM odpowiada za utrzymanie przejezdności tylko tych stołecznych ulic, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej, tj. 40% dróg. Pozostałe oczyszczane są m.in. na zlecenie urzędów dzielnic.

su/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nick333

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2012 13:52 ~nick333

  na tych innych wciąz błoto....

  spa~spa

  "ZOM odpowiada za utrzymanie przejezdności tylko tych stołecznych ulic, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej, tj. 40% dróg."

  Więc nie narzekajcie, że wam na jakimś zadupiu nie odśnieżyli...

 • amen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2012 13:44 ~amen

  jak zwykle malkontenci chcieliby cudu!

 • rajdowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2012 13:15 ~rajdowiec

  jak masz olej w głowie to wiesz, ze przy opadach jeździsz wolniej i trzeba wyjechać wcześniej. czy lato czy zima chcą gnać stówą po mieście...

 • granat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2012 11:34 ~granat

  zainteresowany~zainteresowany

  Powiem wam, że pani rzecznik Fryczyńska jest z roku na rok coraz ładniejsza. Wie ktoś może czy ma męża (chłopaka)?

  z roku na rok masz coraz gorszy wzrok

 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2012 10:55 ~www

  Pokazujecie tylko mapkę co się działo za rzeką.. Pokażcie Warszawę!

 • Zbyszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2012 10:27 ~Zbyszek

  Zwrócił ktoś uwage na trasy tych solarek na mapie systemu GPS. Wygląda jak by się te pojazdy teleportowały. Jak taki system mają to nic dziwnego, że ulice są w śniegu. Propagandowy news.

 • Tyka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2012 09:24 ~Tyka

  Xa brak zabezpieczenia odsniezenia ulic gwarantujacych dokazd do pracy powinno sie zwplnic cale lierownictwo za ten balagan odpowiedzialny. Podatnicy pownni miec mozliwosc wstrzymana placenia podatkow. Dlaczego straz miejska nie kaze drogowcow za nieodsniezone ulice. To powinno byc ich priorytetowym zadaniem. Boja sie urzedasow. Mandatami chca nadrobic na biednych dozorcach.

 • Pawel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2012 09:11 ~Pawel

  antek~antek

  "...kiedy mieszkańcy mają roszczenia do nas, że doszło do kolizji przez nieodśnieżoną ulicę"

  Od kiedy to nieodśnieżona ulica jest przczyną kolizji? Przyczynami kolizji są: niezachowanie bezpiecznego odstępu, nadmierna prędkość, wymuszenie pierwszeństwa, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych.

  A jak ktoś sobie nie jest w stanie poradzić z jazdą na ośnieżonej drodze, to powinien mieć prawo jazdy ważne okresowo - od kwietnia do października. A od listopada do marca - autobusem.

  Co racja to racja :)

 • Cudak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2012 09:07 ~Cudak

  Emejzing, po prostu emejzing! A teraz pismaki napiszcie o cukiernikach, którzy opracowują strategię kryzysową kryptonim "Tłusty czwartek".
  To był jedyny tej zimy trochę intensywniejszy opad, a rano główne arterie Warszawy miały wysokie koleiny. Zmiana pasa ruchu mogła skutkować wpadnięciem w poprzeczny poślizg. Centrum zarządzania akcją "Zima" dało niestety ciała i żadne pochwalne peany tego nie zmienią. Płacą im za pracę jak każdemu innemu pracownikowi. A oni nie są w stanie ze sporym wyprzedzeniem skutecznie przygotować ulic do porannego szczytu w czasie, gdy ruch na ulicach jest żaden (przecież jeździli od 4 rano). Ech, Polsko...

 • lolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2012 09:00 ~lolek

  I wszystko jasne. Czyli do 10:40 nie zrobiono nic by zachowac sensowne warunki na drogach. Zamiast tego solenia lepiej by bylo by raz na 15-20 minut przejechal po prostu plug i zgarnal co napadalo w tym czasie. Nie chodzi o to by jezdnie byly czarne, ale by nie bylo na nich 5 cm sniegu z blotem czekajacego na odwilz. I tak w srode mielismy szczescie, ze nie bylo przejscia przez 0, bo wtedy pod tym sniegiem bylaby warstwa lodu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »