Informacje

17.01.2011 13:28 Znikają stare, pojawiają się nowe

Tak powstają neony

SERWISY:

W piątek byliśmy świadkami końca neonu Victoria z hotelu przy placu Piłsudskiego. W poniedziałek zdjęty zostanie CePeLek z przychodni u zbiegu Koszykowej i Chałubińskiego. Dawne neony odchodzą w zapomnienie. Na szczęście są ludzie, którzy je ratują i tacy, którzy wciąż produkują.

Do połowy lat 70. panowała w Warszawie złota era neonów. Projektowali je wybitni artyści, a zatwierdzał naczelny plastyk miasta. Neon powstawał w ciągu kilku lat. Stołeczne Przedsiębiorstwo Instalacji Reklam Świetlnych tworzyło takie neony jak Społem, Ambasador, Jubier. Później podzieliło się na dwie firmy: Reklamę i Abis Neon.

Jak powstają dzisiejsze neony?

- Czas realizacji oczywiście się skrócił, jest mniejsze zapotrzebowanie. Kiedyś na wykonanie reklamy świetlnej czekało się nawet kilka lat. Ale wciąż mamy zamówienia – mówi Jacek Szymczak z Abis Neon.

- Po uformowaniu na gorąco szklanej rury neonowej usuwane jest z niej powietrze. Rurka napełniana jest gazem szlachetnym. Żeby neon świecił, w rurce może nastąpić ruch elektronów i wyładowanie - tłumaczył Szymczak.

Błyszczały już przed wojną

Historia warszawskiego neonu jest znacznie starsza. - Wyczuwam ostatnio zainteresowanie techniką oświetleniową w mieście. Postanowiłem sprawdzić, jak daleko sięga temat neonów. Sam się zdumiałem, kiedy dowiedziałem się, że pierwsze warszawskie neony zabłysły w 1926 roku – mówi varsavianista Jarosław Zieliński.

Neon wszystkich neonów

Architekci Magdalena Piwowar i Grzegorz Piątek od lat starają się ocalić stare neony.

- Mieliśmy projekt, żeby stworzyć w Warszawie miejsce, gdzie mogłyby trafiać stare neony, które inaczej trafiłyby na śmietnik. Byłoby to miejsce w przestrzeni publicznej, nie klasyczne muzeum – wyjaśnia architekt Grzegorz Piątek. Jednak z czasem, wraz z tworzeniem podobnych instytucji w Europie, opracowali inny projekt. – Zamiast tworzyć cmentarz dla neonów, chcemy zrobić kompozycję bardziej abstrakcyjną, w której użyjemy fragmentów projektów neonów, które nigdy nie powstały – tłumaczy inicjator projektu.

Litery chce ułożyć w alfabet, który zawiśnie nad ulicą. Gdzie miałaby się znaleźć ta konstrukcja? – Na Powiślu, marzymy o ulicy Elektrycznej – deklaruje Piątek.

Tam trafił Ambasador

Tymczasowa siedziba Muzeum Neonów mieści się w garażu na Bródnie. Leży tam osiem efektownych neonów np. Berlin, Ambasador i Kino Praha.

– Czekamy na transport kolejnych neonów. Przyjadą dwa z Poznania, jeden z Katowic z burzonego dworca. Trafi tu także CePeLek – zapowiada Witold Urbanowicz i dodaje, że trwają rozmowy z burmistrzem jednej z dzielnic o stałej lokalizacji muzeum.

- Mam nadzieję, że pierwsza galerię uda się stworzyć jeszcze przed wakacjami, ale nie chcemy zapeszać - deklaruje ostrożnie Urbanowicz.

bako/par//mzZobacz też: neonowa stolica oczami reportera Kontaktu24

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • IE9

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2011 18:13 ~IE9

  Video nie działa w IE9!

 • Neoniarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.03.2011 05:46 ~Neoniarz

  Gwiazda
  Zapomniales napisac ze byles zatwardzialym partyjniakiem

  Eeeeh szkoda gadac

 • paranoja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2011 16:24 ~paranoja

  Szukam tematu wyzwolenia Warszawy 17 stycznia i nie ma nic na ten temat!

 • NEON_MAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2011 16:11 ~NEON_MAX

  SPIRŚ drogi TVN nie podzielił się na tylko dwie firmy które tu tak nie wiem po co reklamujecie!!! SPIRŚ podzielił się na wiele mniejszych i większych firm a także powstało sporo nowych gdzie pracowali neonowi fachowcy ze SPIRŚu. Dlaczego nie porozmawiacie z ludźmi którzy rzeczywiście zajmowali się produkcją i naprawą najważniejszych reklam świetlnych w Warszawie!!! Wiocha po maksie!!!

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2011 15:26 ~piotr

  Był taki śliczny neon w kształcie otwartej książki z syrenkami na budynku przy ul. Czerniakowskiej 44... Wisiał przez wiele, wiele lat - świecił może kilka nocy... Ciekawe co się z nim stało...

 • GWIAZDA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2011 15:15 ~GWIAZDA

  OD RAZU WIDAĆ, ŻE W TVNWARSZAWA PRACUJĄ SAMI "PRAWDZIWI" WARSZAWIACY!!!!

  EHHH, SZKODA PISAĆ!

 • Yami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2011 15:10 ~Yami

  Szkoda, że w Warszawie jest coraz mniej neonów szczególnie tych z historią (nie mówię tu o Cepelku). Neony wyglądają ładnie i estetycznie i przede wszystkim emanuja miłym dla oka światłem.

 • Emeryt ze starej reklamy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2011 15:01 ~Emeryt ze…

  Firma Abis nie działa na rynku od "kilkudziesięciu lat", ale zaledwie od 1991 r. (informacja z Ich strony internetowej). Nie mogli więc robić "Jubilera" z Kruczej, bo ten neon powstał w latach 50-tych ub. w. Wtedy wszystkie neony w Warszawie robiła i konserwowała firma "Reklama" mieszcząca się przy ul. Grażyny. Oj nieładnie, nieładnie

 • sprostowanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2011 14:54 ~sprostowanie

  Co za galimatias!!!
  Neon CEPELEK to wykwit sprzed 5-7 lat, zresztą koszmarny, VICTORIA to nie neon, tylko napis, a w tej całej historii w ogóle chodzi o co innego - o czasy, kiedy neony stanowiły integralną część architektury, projektowali je artyści i architekci i służyły "kosmpolityzacji" i "metropolizacji" Warszawy, a nie reklamie i zarabianiu.

  Autorzy tego materiału w ogóle nie wiedzą, po co się tematem zajęli... A przykład CEPELEKu tylko to potwierdza!

 • Warszawiak rodowity

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2011 14:43 ~Warszawiak…

  A cóż legendarnego jest w neonie CePeLek ? Ten neon pojawił się nie dalej niż 15 lat temu, bo wcześniej wszystko co wojskowe było "tajne". Legendarna to jest "Siatkarka" z MDM-u, "Szanghaj" z Marszałkowskiej a wcześniej były: "krówka" z Kruczej, "Zegarki radzieckie" z MDM i SZD - koleje radzieckie z Żelaznej - największy chyba neon w Warszawie. Ale co tym wie Pan Redaktor ? Chyba nic, bo pewnie Go jeszcze wtedy na świecie nie było...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »