Informacje

11.07.2018 20:01 nowy projekt

Tak może wyglądać Galeria Wilanów. Cztery budynki zatopione w zieleni

SERWISY:

Po dwóch latach od zablokowania przez miasto budowy dużej galerii w Wilanowie, inwestor powraca z nowym projektem. Na działce przy Przyczółkowiej miałby powstać kompleks czterech budynków handlowo-usługowych otoczonych zielonymi skwerami.

Koncepcja przedstawiona przez GTC jest przeciwieństwem projektu forsowanego przez firmę kilka lat temu. Wtedy u zbiegu Przyczółkowej i Branickiego powstać miał moloch o powierzchni handlowej 61 tysięcy metrów kwadratowych, z 250 sklepami i ponad dwoma tysiącami miejsc parkingowych w podziemiach oraz na dachu.

Ogrody na dachu i zielone skwery

Tym razem projektant wsłuchał się w głosy mieszkańców i społeczników, którzy kategorycznie sprzeciwiali się budowie dużej galerii.

Na wizualizacjach zaprezentowanych przez GTC budynki galerii wtopione są w zieleń. Dwa z nich mają budowę kaskadową. Na ich tarasach są ogrody, połączone schodami prowadzącymi w dół do skweru pełnego drzew. Jak wyjaśnia inwestor, głównym elementem projektu był ciąg zielonych placów miejskich, na których można organizować wydarzenia kulturalne czy sportowe.

Autor projektu podzielił przestrzeń na cztery budynki połączone pasażami. Każdy z nich miałby pełnić kilka funkcji jednocześnie. Znalazłyby się w nich zarówno lokale handlowo-usługowe, powierzchnie biurowe i miejsce dla kultury i rozrywki.

Teren wokół galerii miałby być dostępny dla mieszkańców przez cały rok.

- Architektura nie powinna dzielić, lecz zbliżać nas do siebie. Dlatego wyobrażam sobie, że Zielone Tarasy staną się sercem Nowego Wilanowa, bijącym w rytmie życia wszystkich mieszkańców. Ta przestrzeń powinna aktywizować mieszkańców, a ich energię oddawać ze zwielokrotnioną siłą - wyjaśnia Thomas Pucher, autor koncepcji. Na koncie Austriaka jest już między innymi projekt siedziby orkiestry Sinfonia Varsovia.

"Nie" dla dużej galerii

Przypomnijmy, dyskusja wokół budowy centrum handlowego w Wilanowie toczyła się do ponad dekady. Pomysł wielkiej galerii mało komu się podobał - protestowali lokalni aktywiści, miejscowe stowarzyszenia, a nawet dyrektor muzeum w Wilanowie oraz radni PiS i PO.

Dwa lata temu ratusz odrzucił wniosek o pozwolenie na jej budowę na podstawie projektu forsowanego wówczas przez inwestora.

Powodem miała być jego niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Firma GTC odwołała się od tej decyzji i zapowiedziała, że będzie domagała się ogromnego odszkodowania.

Miasto pozostało jednak nieugięte, a pod wpływem nacisku mieszkańców - jak podaje "Gazeta Stołeczna" - w niedawno zmienionym planie zagospodarowania tego obszaru znalazły się zapisy obligujące inwestora do podziału galerii.

Deweloper zdecydował się w końcu na zmianę koncepcji, zatrudniając do tego projektu nowego architekta. - Muszę przyznać, że wykonał dużą pracę nad dopasowaniem inwestycji do wymogów planu miejscowego. To na razie tylko wstępny projekt, ale rokuje na przyszłość, wydaje się, że można go pogodzić z planem zagospodarowania - powiedziała "Stołecznej" Marlena Happach, naczelna architektka miasta.

ZOBACZ JAK STARY PROJEKT OCENIALI MIESZKAŃCY WILANOWA:

kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Lew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2019 11:37 ~Lew

  Mieszkamy w mieście i nie chcemy wokół budynków mieszkalnych pól na których stoi woda. CHCEMY MIEĆ SWOJĄ GALERIĘ.

 • Kaja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2019 11:18 ~Kaja

  Czekamy na powstanie Galerii Wilanów. Już nie chce się słuchać społeczników z MIASTECZKA, którzy tylko szukają dziury w całym. Te kłótnie powodują, że jesteśmy na językach Polaków. Chcemy mieć swiją Galerię. Nie chcemy jeżdzić do innych dzielnic Warszawy.

 • Zadowolony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2019 13:08 ~Zadowolony

  No i pięknie. Mam nadzieję że zrzędy ze Stowarzyszenia Miasteczka Wilanów wreszcie odpuszczą. Mam dosyć jeżdżenia po zakupy po sąsiednich dzielnicach i wystawania w korkach. A jak ktoś chce jeszcze więcej zieleni to niech się na wieś wyprowadzi, tu jest miasto!!! :)

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2018 22:16 ~Paweł

  pytek~pytek

  Co się dzieje na Przyczółkowej na wysokości bricomana? Dawno tam nie byłem, a wczoraj wszystko rozkopane, ulica przesunięta, droga dla rowerów zamknięta.

  POW ciąg dalszy.

 • Karolina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2018 13:01 ~Karolina

  Projekt jest dziwny i prawdopodobieństwo, że zostanie zrealizowany w takim kształcie jest zerowe. No ale najważniejsze, żeby prace ruszyły wtedy już nikt tego szaleństwa nie powstrzyma. Precz z galerią w tym miejscu!

 • Pan Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 18:39 ~Pan Paweł

  Anna~Anna

  Mnie osobiście bardzo sie ten projekt podoba. Przyda się trochę dodatkowej zieleni w tym miejscu - jak zresztą i w całej Warszawie. Na szczęście władze chyba też zaczynają to zauważać, bo coraz więcej dzieje się w tym kierunku - jako przkłady można tu podać przebudowę Placu Pięciu Rogów czy też budowę Implantu na Chmielnej. Oby tylko tak dalej! :)


  Przecież tam jest teraz jedno wielkie pole zieleni. Jakby miałoby być więcej?

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 16:24 ~Anna

  Mnie osobiście bardzo sie ten projekt podoba. Przyda się trochę dodatkowej zieleni w tym miejscu - jak zresztą i w całej Warszawie. Na szczęście władze chyba też zaczynają to zauważać, bo coraz więcej dzieje się w tym kierunku - jako przkłady można tu podać przebudowę Placu Pięciu Rogów czy też budowę Implantu na Chmielnej. Oby tylko tak dalej! :)

 • stan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 15:24 ~stan

  jak najbardziej jest tam potrzebna jakaś galeria
  wszyscy mieszkańcy tego osiedla oblegają inne galerie szczególnie Best Mall ale u siebie to nie chcą
  jaka obłuda aż się złe robi

 • pytek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 15:18 ~pytek

  Co się dzieje na Przyczółkowej na wysokości bricomana? Dawno tam nie byłem, a wczoraj wszystko rozkopane, ulica przesunięta, droga dla rowerów zamknięta.

 • uncja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2018 14:10 ~uncja

  Dla mnie to wygląda nie na teren do odpoczynku ale jakieś groteskowy park rozrywki, naćkane wszystkiego i udziwnione, schody, tarasy - mało wygodne dla matek z dziećmi.
  Kluczowe jest rozwiązanie kwestii parkingu - mam nadzieję, że planowany jest jeden zbiorczy, a nie pod każdym budynkiem z osobna

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »