Informacje

04.03.2012 11:17 ANIMACJA 3D ZDERZENIA POCIĄGÓW

Tak mogła wyglądać katastrofa

SERWISY:


Dwa pociągi pędzące w swoim kierunku po jednym torze i potężne czołowe zderzenie, które zmienia lokomotywy i pierwsze wagony w masę poskręcanego metalu - tak wyglądała katastrofa kolejowa pod Szczekocinami. Jej prawdopodobny przebieg pokazuje animacja komputerowa.


Zamieszczony w styczniu na Youtube filmik pokazuje widok z kabiny maszynisty pociągu jadącego trasą z Krakowa na północ. Jak precyzują internauci, około 59 minuty i 33 sekundy widać dokładnie miejsce, na którym doszło w sobotę wieczorem do katastrofy.

To długi prosty odcinek torów. Jednak tuż przed nim znajduje się zakręt, przez który maszynista pociągu jadącego z Krakowa mógł zobaczyć skład jadący z drugiej strony dopiero niedługo przed zderzeniem.

16 osób zginęło

Dotychczasowy bilans sobotniej katastrofy to 16 ofiar śmiertelnych i 58 osób rannych. Ranni znajdują się w szpitalach na terenie trzech województw: śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Do katastrofy doszło o godz. 20.57 na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa. W okolicach miejscowości Szczekociny koło Zawiercia zderzyły się czołowo pociągi: TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wschodnia - Kraków Główny. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na niewłaściwy tor, po którym z naprzeciwka poruszał się pociąg Przemyśl-Warszawa. Oba składy miały razem 11 wagonów.

To największa katastrofa kolejowa w Polsce od 1990 roku. Na miejsce udali się prezydent Bronisław Komorowski, premier Donald Tusk oraz ministrowie: spraw wewnętrznych, transportu i zdrowia.

Według szacunków kolei przedstawionych przez szefa MSW Jacka Cichockiego w pociągu PKP Intercity Przemyśl-Warszawa było 250 osób, a w pociągu Przewozów Regionalnych Warszawa-Kraków - ok. 120.

W związku z katastrofą infolinie nt. poszkodowanych uruchomiło działające przy wojewodzie śląskim Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Numery telefonów to 32 20 77 201 i 32 20 77 202.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

tvn.pl/mk//bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • lusia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2012 12:57 ~lusia

  fakt, ta reklama jest nie na miejscu.

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2012 11:55 ~xyz

  dajecie symulację wypadku, i jest to poprzedzone reklamą??? czy kogoś już całkiem pogięło?

 • simon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2012 11:27 ~simon

  Media najwiekszą tragedię potrafią obrzydzić przez niekończące się spekulacje"jak to się mogło stać","co mogli czuć ludzie przed tragedią"lub"co widział maszynista przed zderzeniem".Tragedia to media żerujące na cudzym cierpieniu.Jak pseudodziennikarzyno chcesz poznać odpowiedź na swoje pytania to kup sobie pociąg wsiądź do niego i zderz się z dużą prędkością.

 • rudy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2012 10:27 ~rudy

  TVN i TVN24 sa jak hieny,żerują na ludzkim nieszczęsciu.Dajcie juz spokój z tym wypadkiem,zostawcie aby rodziny mogły ich opłakiwać..współczuję ich bliskim

 • isiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2012 23:10 ~isiek

  Jak zwykle wiadomości kłamią.
  To jest CMK tylko linia Psary- Kozłów- Tunel. I Samoczynnej Blokady Liniowej taj nie ma jeszcze.

 • chmiel75

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2012 21:50 ~chmiel75

  tzn tvn warszawa nie onet. przepraszam onet. (Tam dali bez reklam)

 • chmiel75

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2012 21:47 ~chmiel75

  Onet to jednak syf, taki odpowiednik "faktu".... reklamy dawać przed filmikiem o katastrofie gdzie zginęło tyle osób. To już bycie 100% hieną. Ktoś tam nie ma taktu ani profesjonalizmu.

 • chris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2012 21:29 ~chris

  te reklamy sa straszne przed kazdym filmikiem, 90% wyłaczam jak zobacze ...dlaczego nie można ich pominąć>?

 • isiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2012 19:44 ~isiek

  tw_kolejofil~tw_kolejofil

  Sygnał z jednym swiatłem czerwonym i dwoma białymi stosuje się na liniach z jednokierunkową blokada liniową. Linia była ostatnio modernizowana, więc prawdopodobnie jest tam już blokada dwukierunkowa. Sygnały na pociągach nie mają tu nic do rzeczy, uratowały tylko życie maszynistom - pociągi z przeciwnych kiewrunków NIE MIAŁY PRAWA być wpuszczone na ten sam tor. Katastrofa jest wynikiem albo błędnego działania urządzeń sterowania ruchem (błąd projektanta lub montera), albo błędnej decyzji i działania dyżurnego ruchu (danie wyjazdu na sygnał zastępczy lub rozkaz szczególny).

  Tam jest na pewno blokada dwukierunkowa. To CMK w końcu.

 • tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.03.2012 19:13 ~tomek

  -leso
  Jeśli mówisz o Tusku to faktycznie nieźle zarabia za łażenie i nie robienie niczego, bo przecież podwyższyć wiek emerytalny to i dziecko by wymysliło by zdobyć pieniądze buhahaha, trzeba troszke do roboty sie wziąć i zagłębić w gospodarkę kraju by żyło się nam lepiej:)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »