Informacje

22.08.2012 06:28 najnowsze wizualizacje

Tak ma wyglądać Ogród Krasińskich za 2 lata

SERWISY:

Dwa miesiące dzielą nas od rozpoczęcia modernizacji Ogrodu Krasińskich. W czasie prac park będzie częściowo niedostępny, a o tym, jak ma wyglądać w połowie 2014 roku można się przekonać już teraz. Na tvnwarszawa.pl pokazujemy najnowsze wizualizacje popularnego śródmiejskiego ogrodu, którego metamorfoza ma kosztować ok. 15 mln zł.

Wprawdzie zaczęło się już odnawianie  historycznej bramy przy ul. Bohaterów Getta ,ale można to śmiało nazwać jedynie wstępem. Przebudowa całego parku ma się zacząć w październiku.

Prace ruszą jesienią

- Mamy gotową dokumentację, która jest teraz weryfikowana, wprowadzane są korekty. Przygotowujemy już przetarg, a na przełomie września i października chcemy wybrać wykonawcę prac - tłumaczy sprawy proceduralne Renata Kaznowska, dyrektor Zarządu Terenów Publicznych. Robotnicy mają wejść do parku jesienią. Zaczną od rozbiórki elementów kamiennych m.in. przy fontannie i stawie. Tak zacznie się warta ok. 15 mln zł modernizacja Ogrodu według projektu pracowni Abies Architektura.

Już po ogłoszeniu zwycięzcy, okoliczni mieszkańcy protestowali przeciwko planom przebudowy parku. Chodziło m.in. o wycinkę drzew, wyłożenie ścieżek nawierzchnią mineralną i zakaz jazdy rowerami oraz na rolkach po znacznej części ogrodu. Czy coś się w projekcie zmieniło? - Zasadniczych zmian nie ma. Ale na przykład plac, z nawierzchni którego tryskać będzie woda, położony w pobliżu ulicy Długiej, będzie większy – mówi Barbara Kraus-Galińska z pracowni Abies.

"Powstał ciemny las"

- Planowana jest też wycinka drzew w części południowej, bo tam były sadzone gęsto bez planu i powstał ciemny las. W części historycznej niektóre drzewa też musimy wyciąć. Dzięki temu odsłonięta będzie między innymi oś widokowa na pałac od strony ul. Bohaterów Getta. Oczywiście nowe drzewa będą też dosadzane - dodaje.

Potwierdza również, że aleje w parku będą wyłożone kruszywem kamiennym. - To jest twarda nawierzchnia, nic się pod nogami nie zapada, przy dużej suszy może trochę pylić. Jeżeli ktoś chce zobaczyć, jak to wygląda ,może przejść się Aleją Chińską w Łazienkach i ocenić - wyjaśnia projektantka. I dodaje, że na rowerach czy rolkach będzie można przejeżdżać tylko odnowioną alejką w południowej części parku. - Ale nie jest prawdą, że w pozostałej części nie będą dopuszczone wózki albo małe rowerki - odnosi się do zarzutów tych mieszkańców, którzy kartki ze swoim uwagami porozklejali na terenie parku.

Niektórzy zarzucają również, że ławki w parku będą bez oparć. Ale jak tłumaczy projektantka, dotyczy to tylko niektórych siedzisk.


Na razie bez bunkra

Zgodnie z zapowiedziami, park będzie ogrodzony, nie wiadomo jeszcze czy zarządca będzie go zamykał na noc. Istniejący plac zabaw w środkowej części zostanie zmodernizowany, pojawią się dwa nowe w okolicy ul. Długiej. Niedziałająca fontanna przy pałacu zostanie otoczona kwietnikiem i w końcu zacznie z niej tryskać woda. Zmodernizowany zostanie też staw, z którego zniknie beton, a na pobliskiej górce powstanie kaskada wodna.

CZYTAJ WIĘCEJ O PLANOWANYCH ZMIANACH

Przez ponad półtora roku prac modernizacyjnych przechadzanie się i odpoczywanie w ogrodzie będzie częściowo ograniczone. – To wyjdzie ostatecznie z harmonogramu prac, może z jakichś powodów okaże się, że będziemy musieli czasowo zamknąć cały park, ale tego nie planujemy. Będziemy chcieli go zamykać częściowo, m.in. tak się stanie z częścią historyczną na środku ze względu na ilość sprzętu i przepisy bezpieczeństwa - tłumaczy Kaznowska. Całość ma być gotowa w połowie 2014 roku

Modernizacja nie obejmie na razie tzw. schronu Stefana Starzyńskiego i małego budynku w południowo-zachodniej części parku. - Należy do wojewody. Wystąpiliśmy o jego trwałe przekazanie i jesteśmy na dobrej drodze. Liczę na to, że uda się to w przyszłym roku - ocenia Renata Kaznowska. W tym miejscu miałaby być galeria i kawiarenka, ale na to są potrzeba pieniądze. Przebudowa tego miejsca, to koszt nawet kilku milionów złotych.

TAK MA SIĘ ZMIENIĆ OKOLICA HISTORYCZNEJ BRAMY:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Andrzej Rejnson

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ABC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2014 12:48 ~ABC

  Zapraszamy na ul.Jarosława Dąbrowskiego na Starym Mokotowie, gdzie 5sierpnia w godzi 6-8 rano robotnicy wycieli 6drzew.

  Zapowiadano wycinanie gałęzi-wycięto całe drzewa.
  Za naszymi plecami, tak by nitk nie zauważył.

 • Alca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.02.2013 01:11 ~Alca

  Polska to kraj pieniaczy, niestety

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2013 18:21 ~Piotr

  Na fot. 1 są drzewa, ale komputer jest cierpliwy i wszystko może pokazać. Nie wierzę, że tak to będzie wyglądało. Zawsze na planach architektów jest mnóstwo zieleni wokół budynków, a w rzeczywistości powstaje 10-20 %. Niestety po wycince są wielkie polany całkiem łyse i powstaną tam klomby z 24 tyś róż i tulipanów i plac zabaw.

 • alicja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2013 13:51 ~alicja

  Po prostu zwykłe draństwo zrobić coś takiego. Arogancja władzy po prostu przeraża. Ciekawe ile z tych 15 mln pójdzie na finansowanie odrębne. Połowa czy 2/3?

 • beta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2013 13:41 ~beta

  To była niepotrzebna masakra. Są ważniejsze wydatki. Należy być dumnym, że w mieście narażonym na zanieczyszczenia przetrwały takie drzewa. Mówię do osób podejmujących decyzje o wycince. Fakt, że drzewa te przetrwały tak długo może tylko świadczyć o jeszcze nie takim złym środowidku i było dla nas świadectwem, że dobre drzewo zadba o przetrwanie. Mogliśmy być dumni i chwalić się tymi wiekowymi drzewami. Już nie powiemy, że to jest stary drzewostan. Wycinka prowadzona nocą, po cichu....sama mówi za siebie.

 • Literka Małą

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2013 07:33 ~Literka Małą

  Ludzie protestujcie!!! nie poddawajcie się!! Inaczej władza bedzie coraz bardziej arogancka. Trzeba się zjednoczyć.

 • zmiany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2013 14:56 ~zmiany

  Wszystkich, którzy nie zgadzają się z zaistniałym stanem rzeczy i z ignorowaniem mieszkańców przez ratusz zapraszam w sobotę o godz. 16:00 do Ogrodu Krasińskich. Co ważne: protestujemy spokojnie. Każdy niech weźmie ze sobą znicz.

  Strona wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/316792905093299/

  Miejsce do szerszej dyskusji: https://www.facebook.com/events/493236304051653/

 • Radek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2013 10:44 ~Radek

  pisząc "ortodoksyjnych miłośnikom zabytków ", miałem na myśli GŁUPIĄ i SLĘPĄ CHĘĆ POWROTU DO PRZESZŁOŚCI...trudno to se ne wrati ,,,obym się mylił

 • Radek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2013 10:20 ~Radek

  Należy zadac pytanie : Komu i czemu ma służyć ten Park ,,,Mieszkańcom - zwykłym ludziom czy ortodoksyjnych miłośnikom zabytków? Tramwaje przedwojenne też mają jeżdzić?. Ogrodzenie typu getto - zamykane (po co?), Ścieżki tylko do dreptania (dlaczego?), zmiana lokalizacja stawu (po co?), wycinka mnóstwa dużych zdrowych drzew (W IMIE CZEGO?), ławki bez oparć (dlaczego bez oparć?) - TO JEST PO TO ŻEBY ZNIECHĘCIC DO PRZEBYWANIA W TYM PARKU?...Nie wiem czy Krasiński by tego chciał.

 • tralla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2013 09:41 ~tralla

  Dobrze wyglada ten projekt. Wcale mi nie zal tych drzew. Nie wiem czemu sie tak podniecacie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »