Informacje

07.05.2010 12:40 Zmiany w centrum

Tak ma wyglądać Nowy Sezam

SERWISY:

Ma mieć 40 metrów wysokości, przeszkloną elewację, a wysokość jego kondygnacji będzie dopasowana do Domów Towarowych Centrum i pobliskiego budynku PKO. - Nowy Sezam ma być funkcjonalny i wielkomiejski - zapewniają przedstawiciele inwestora, spółdzielni "Społem". Portal tvnwarszawa.pl pokazuje jego wizualizację jako pierwszy.

- Nie ukrywamy, że dzisiejszy budynek Sezamu wpisuje się w lata z innej epoki. To widać między innymi, gdy wchodzi się do środka - mówi Leszek Chorzewski przedstawiciel "Społem". To na terenie tej firmy znajduje się budynek. - Przedstawiliśmy koncepcję budynku, która jak najlepiej wykorzystuje warunki jednego z głównych skrzyżowań Warszawy, czyli Świętokrzyskiej z Marszałkowską - dodaje.

Przyjazny parter

W miejscu starego, szarego budynku bez okien, który stoi tam od 1969 r. ma stanąć 40-metrowy biurowiec. - Na poziomie -1 i parterze zaplanowaliśmy funkcje usługowe. Ponieważ jest to wyjątkowo atrakcyjne miejsce to mamy zamiar przyciągać renomowane firmy - zaznacza Chorzewski. I dodaje, że parter będzie otwarty na przechodniów. Ze wszystkich stron ma przyciągać wzrok spacerujących przeszklonymi witrynami.

Dopasowany do okolicy

Na uwagę zasługuje architektura wieżowca. 10- kondygnacyjny Nowy Sezam ma na poszczególnych poziomach nawiązywać do wysokości pobliskich budynków. I tak trzy pierwsze piętra budynku mają być wysunięte na pobliski placyk, na którym znajdują się ogródki i chodniki ulicy Marszałkowskiej. A w najwyższym punkcie będą na równi z dachem pobliskich Domów Towarowych Centrum.

Natomiast wysokość siódmego piętra będzie na poziomie pobliskiego budynku PKO, a kolejne dwie kondygnacje zrównają się z jego nadbudówką. W ten sposób projektanci chcą wprowadzić nową jakość do zagospodarowania Ściany Wschodniej.

Wyjście z metra do Sezamu

Nową jakością ma być również wyjście ze stacji metra wkomponowane w budynek. Architekci z firmy Juvenes, którzy przygotowywali projekt Nowego Sezamu zaproponowali, żeby prowadziło w jego podcienie. Zaprojektowali również schody ruchome prowadzące z antresoli stacji prosto do podziemnego poziomu usługowego Nowego Sezamu.

Początkowo wyjście miało znajdować się przy przejściu dla pieszych na ulicy Marszałkowskiej. Wtedy utrudniałoby korzystanie z zebry. - Przesunięcie wyjścia ze stacji metra na teren spółdzielni zapewni zachowanie pełnej szerokości chodnika ulicy Marszałkowskiej, a także wygodne dojście do przejścia dla pieszych - tłumaczy Krzysztof Tyszkiewicz z Juvenesu.

Ma powstawać wraz z metrem

- To dobry pomysł - ocenia Marcin Ochmański, z-ca rzecznika ratusza. - Weźmiemy go pod uwagę podczas wydawania warunków zabudowy dla tej inwestycji. Trzeba jednak zaznaczyć, że oceniana będzie również wysokość budynku i pozostałe jego parametry - zaznacza. Projekt będzie też musiał być zgodny z planem zagospodarowania Ściany Wschodniej, który ratusz chce zaprezentować jesienią.

Przedstawiciele "Społem" liczą na to, że warunki zabudowy zostaną wydane jak najszybciej, a później uzyskają pozwolenie na budowę. - Idealnie by było, żeby budynek mógł powstać razem z centralnym odcinkiem drugiej linii metra - mówi Chorzewski. Ten ma być gotowa pod koniec 2013 r.

Mc Donalds może zostać

Jak zaznacza, nie wykluczone, że budynek zachowa jakiś dotychczasowy element, jak na przykład napis "Sezam". Bardzo prawdopodobne jest również to, że w nowym budynku znajdzie się miejsce dla pierwszego polskiego Mc Donalds. Jego budynek został doklejony do Sezamu w 1992 r. i robił nie lada furorę.

To nie pierwsza koncepcja Nowego Sezamu zaprezentowana przez Społem. Wcześniej firma zaproponowała 55 metrowy budynek, ale wysokość została zmniejszona między innymi na prośbę ratusza.

Andrzej Rejnson

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jebaćniemca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2013 18:19 ~jebaćniemca

  przywrócić starą kamienicę a nie jakiś kolejny badziew ;/ a zaraz po tym zmienić dom pod sedesami ponownie w piękny budynek towarzystwa Rosja

 • Przedwojenna Warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 21:00 ~Przedwojen…

  to wstyd, że w miejscu gdzie przed wojną stały przepiękne kamienice (piękniejsze jak na krakowskim przedmieściu), kiedy to Warszawa była nazywana Paryżem Północy stawia się takie szklane g....o. Dlaczego władze tego miasta usilnie nie chcą odbudowywać zabytków, bogato zdobionych kamienic, historycznego miasta. Cała strona wschodnia tzn, metalowy barak rotunda, paskudne rodem z ciężkiego socjalizmu Domy Towarowe i strasznie oszpecony budynek dawnego Towarzystwa Rosja teraz PKO powinna zostać zburzona. Marszałkowska to zawsze była ulica reprezentacyjna, dzisiaj to zlepek bloków i żelbetonowych punktowców. Niestety Hitler kazał zburzyć, Gomułka i jego banda idąc tropem socjalizmu niszczył to co zostało (ogołocił wszystkie kamienice z przezpięknych zdobień lub kazał burzyć)a dzisiejsi pseudo architekci dają zgodę na budowę tego czegoś już nie mówię o budynku sztuki nowoczesnej, który ma stanąć po drugiej stronie Marszałkowskiej, przecież to z wyglądu będzie kolejny klocek nie mający, żadnej wartości wizualnej. Czy w Pradze, Budapeszcie, Brukseli, Wiedniu włodarze pozwoliliby na coś takiego? Zobaczcie zdjęcia Przedwojennej Warszawy, wystarczy wpisać w Google.....

 • soldak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2011 16:47 ~soldak

  cała ściana wschodnia padnie, nie tylko sezam likwidują, ale i rotundę, zmieniają fasadę punktowców, już dawno DT Centrum mają nijaką, mleczną fasadę... ale może tak trzeba żeby dorównać światowym standardom? http://centruminwestycje.pl/inwestycje-w-warszawie/nowe-budownictwo-kontra-architektura-lat-60-tych

 • Mar.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2011 19:10 ~Mar.

  Pomysł niestety nietrafiony i trzeba mieć nadzieję, że w tym kształcie nie zostanie zrealizowany!Wmawianie mieszkańcom stolicy, że Nowy Sezam nawiązuje do całej Ściany Wschodniej - swoją nową wysokością jest niezgodne z prawdą.Wszystkie Domy Centrum, Rotunda - są budowlami 2-piętrowymi a ten proponowany w miejscu Sezamu ma mieć 10 pięter(40m)!!!Ściana Wschodnia jest trwałym ciągiem architektonicznym istniejącym od 40 lat.Próba podwyższenia tylko jednego elementu z tej całosci jest działaniem służącym tylko inwestorowi!!W publikacjach prasowych zręcznie pomijany jest też wątek dojazdu czy transportu zaopatrzenia do Nowego Sezamu.Obecnie dojechać do starego Sezamu jest dużym wyzwaniem.Jednokierunkowa ul. Jasna i ślepa ul. Moniuszki(jedyny dojazd) nie zapewniają należytej komunikacji.Zgoda władz Warszawy na pomysły SPOŁEM pogłębi paraliż komunikacyjny w tym miejscu Centrum, obniży jakość życia i pracy okolicznych mieszkanców oraz istniejących tu biur, sklepów czy instytucji.Czyli w najbardziej zagęszczonym miejscu Stolicy pogłębi się chaos i utrudnienia dla pozostałych użytkowników Ściany Wschodniej w imię zrobienia dobrego interesu przez właścicieli Starego Sezamu!!!

 • Amy W.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.07.2011 12:16 ~Amy W.

  "Szkoda ,że zbierają nam ten budynek do którego wszyscy tak się przyzwyczaili...Warszawa stała się jedną wielką udręką dla mieszkańców.Wszędzie budowa,budowa i budowa a przez to korki.Dobrze było tak jak było i nie trzeba było tego ruszać...Wszystko przez to Euro 2012 gdzie politycy koniecznie chcą się pokazać."

  Tak, w ogóle mogli niczego nie ruszać od 1945 bo dobrze było jak było. Dobrze, że budują, Paryże, Londyny, Wiednie budowali 100 lat temu i budują do dziś, a my musimy nadrabiać, żeby Warszawa wreszcie wyglądała jak stolica XXI wieku.

 • seba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2011 12:37 ~seba

  Szkoda ,że zbierają nam ten budynek do którego wszyscy tak się przyzwyczaili...Warszawa stała się jedną wielką udręką dla mieszkańców.Wszędzie budowa,budowa i budowa a przez to korki.Dobrze było tak jak było i nie trzeba było tego ruszać...Wszystko przez to Euro 2012 gdzie politycy koniecznie chcą się pokazać.

 • Piotrass

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 17:34 ~Piotrass

  Hmmm, a mnie ciekawi czemu na tym projekcie nie ma ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej, tylko jest jeden wielki deptak, czyżby coś się miało zmienić, czy to tylko tak zrobiono na potrzeby projektu?

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2011 18:26 ~Jan

  I znowu postawią kolejne badziewie prawie tak szpetne jak Tarasy,architektura obłąkanych,wzorce estetyczne ogłupiałego ludu.

 • Rober

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.03.2011 09:33 ~Rober

  Niech jak najszybciej zburza ten dysfunkcjonalny brzydki budynek Sezamu. Nowy budynek jest piekny, szkoda tylko ze taki niski.

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2011 22:19 ~ewa

  a mnie wlasnie podobają sie te sklepiki i punkty usługowe w Sezamie, wiem, gdzie mam naprawic zatrzaski,kupic kremy Ziaji i spodnice z dzianiny, zasłony i bieliznę Mewy. Sklep spozywczy to Społem, które ruguje się ze Srodmiescia, wiadomo dlaczego - bo to rdzennie polska spóldzielnia. W nowym budynku pewnie pojawi sie Orange, parę banków i to samo, co jest we wszystkich centrach handlowych w Warszawie. Sieciowki, apteki i komórkowcy. I Rossman, piąty na 2 km kwadratowych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »