Informacje

19.09.2017 14:43 od Cypla Czerniakowskiego do mostu Świętokrzyskiego

Tak będzie wyglądać kolejny odcinek bulwarów. Konkurs rozstrzygnięty

SERWISY:

Zieleń, obiekty sportowe i kulturalne - to wszystko ma się znaleźć na kolejnym odcinku bulwarów: od Cypla Czerniakowskiego do mostu Świętokrzyskiego. We wtorek poznaliśmy wyniki konkursu na projekt tego miejsca. Zwyciężyła pracownia architektoniczna WXCA.

Tym, co od razu zwraca uwagę w zaprezentowanych wizualizacjach, jest zieleń. Sami architekci w rozmowie z dziennikarzami przyznali, że ich zdaniem powinna być ona w stolicy uwydatniana i w odpowiedni sposób kształtowana.

- Mamy duży dach plenerowy, który będzie porośnięty kilkunastoma rodzajami pnączy - powiedział Krzysztof Herman z pracowni WXCA. Jesienią rośliny te będą przyjmować różne barwy i - jak podkreślił architekt - wyglądać szczególnie pięknie.

- Będą też zbiorowiska z trzcinami i ogrody deszczowe. To takie rozwiązanie, które polega na tym, że z powierzchni utwardzonych woda spływać będzie nie od razu do kanalizacji, ale zatrzyma się w niewielkich kieszonkach ogrodowych i będzie nawadniać rośliny - opisywał dalej.

 

Przestrzeń na nowych bulwarach podzielona będzie na pięć elementów. Po północnej stronie mostu średnicowego zaplanowano kompleks hotelowo-apartamentowy. - Myśleliśmy o obiekcie, który by był komercyjny i częściowo finansować ten obszar - powiedział Szczepan Wroński, architekt z WXCA.

Od strony południowej przeprawy powstaną z kolei obiekty sportowe. 

- Następnie mamy obiekt, który będzie związany z oświatą i kulturą. Kolejny - to sala wielofunkcyjna, która będzie mogła służyć jako przestrzeń na konferencje czy wykłady - opisywał dalej architekt.

Praca "zbliża miasto do rzeki"

Jak powiedziała Maria Saloni-Sadowska ze Stowarzyszenia Architektów Polskich, sąd konkursowy docenił prace za miejski charakter zaprojektowanych przestrzeni, umożliwiający zbliżenie miasta do rzeki w sposób godzący zabudowę ze zróżnicowanymi formami zieleni. - Doceniono też za możliwość etapowania inwestycji, a także zaproponowanie dachu miejskiego, który stanowi trafną odpowiedź na oczekiwania zamawiającego dotyczącego wydłużenie okresu aktywności rekreacyjnych nad rzeką - mówiła dalej.

Jury zwróciło uwagę również na wysoką jakość zaprojektowanych obiektów, które - jak podkreśliła Saloni-Sadowska - stwarzają nowe możliwości dla rozwoju miejskich aktywności.

Wiceprezydent Michał Olszewski przyznał z kolei, że praca WXCA bardzo różniła się od pozostałych. - Była bardzo dopracowana i nawet dla osób takich jak ja, które nie są architektami widać dużą dbałość o detal i urzekający dobór zieleni. Gratulujemy i cieszymy się, że będziemy mogli dalej współpracować przy kontynuacji bulwarów - powiedział do zwycięzców konkursu.

21 propozycji

Do konkursu na kolejny odcinek bulwarów początkowo zgłosiło się 79 uczestników, z czego dopuszczono 76. Termin składania prac mijał 15 maja. W tym czasie swoje prace złożyło 21 pracowni.

Sam konkurs - jak powiedział wiceprezydent Olszewski - "był podwójnie podwójny". - W pierwszym etapie wyłoniliśmy pięć prac, które potem konkurowały między sobą na etapie proponowanych zmian wykonawczych. Zaś druga podwójność dotyczyła tego, że wykonawca zwycięskiej pracy wykona dla nas zarówno projekt wykonawczy między pomnikiem Syrenki a mostem Poniatowskiego oraz koncepcje dotyczącą dalszego rozwoju bulwarów, na odcinku od mostu Poniatowskiego do portu Czerniakowskiego - wyjaśnił.

Pracownia WXCA ma na swoim koncie m.in. takie projekty jak Muzeum Wojska Polskiego czy osiedle mieszkaniowe w Porcie Praskim. Za zwycięstwo w konkursie na projekt kolejnego odcinka bulwarów otrzyma nagrodę w wysokości 80 tysięcy złotych netto. W zespole autorskim pracy znaleźli się: Szczepan Wroński, Małgorzata Dembowska, Krzysztof Moskała, Paweł Wolanin oraz Aleksandra Adamczyk. Architektem krajobrazu dla projektu jest Krzysztof Herman, a przy jego powstaniu współpracowali również Piotr Łosek, Michał Lipiec, Piotr Żółtowski oraz DotDesign.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która w rozmowie z dziennikarzami komentowała zwycięski projekt przyznała, że "bardzo jej się podoba". Dodała też, że jej zdaniem nowy bulwar będzie miał inny charakterze niż dotychczasowe części.

Pozostałe wyróżnienia

- Dbając o wyjątkowość tej przestrzeni, stajemy przed naprawdę dużym wyzwaniem. Dla mnie osobistym drogowskazem jest historyczna tablica, która wskazuje czas prac na bulwarze na lata 1938-194… ostatnią cyfrę zabrała wojna. Dziś jednak jesteśmy rozpędzeni, a prace na bulwarach dalej trwają. Mogę śmiało powiedzieć, że Warszawa ma z powrotem Wisłę, a Wisła Warszawę - mówiła prezydent stolicy.

Jeśli chodzi o pozostałych wyróżnionych w konkursie, sąd konkursowy zdecydował o nieprzyznawaniu nagrody za drugie miejsce. Natomiast przyznał dwie nagrody za miejsce III.

III nagrodą (40 000 zł) ex æquo wywalczyły pracownia GRAPH 31 Małuj Joanna oraz Riegler Riewe Architekci Sp. z o.o. Przyznano również dwa wyróżnienia w formie nagród pieniężnych po 35 000 zł. Zdobyły je prace zespołu Zuzanny Szpocińskiej, Tomasza Marciniewicza, Jerzego Grochulskiego oraz Karoliny Kayzer, a także zespół w składzie Mateusz Piwowarski, Magdalena Błeszczyńska, Małgorzata Kasińska, Jarosław Ostrowski oraz Marta Wieczorek.

Sąd konkursowy wręczył również dwa wyróżnienia honorowe dla dwóch prac, które nie zakwalifikowały się do II etapu konkursu. Trafiły one do Piotra Bujanowskiego i zespołu Tomasz Bierezowski, Tomasz Andrzej Burno, Jacek Damięcki, Mirosław Falkowski, PROINWESTYCJA Katarzyna Łowicka, Zygmunt Użdalewicz, Krzysztof Bochniak, Izabela Dymitryszyn.

Sąd konkursowy składał się z 11 osób z przewodniczącym Zbigniewem Maćkówem na czele.

 

Kilka dni temu rozstrzygnięty został także konkurs na kładę pieszo-rowerową przez Wisłę:

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2017 20:11 ~kama

  jeszcze bardziej pokocham to miejsce :)

 • kiki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.10.2017 19:58 ~kiki

  Dobrze, że przestrzeń publiczna w warszawie odgrywa tak wazną rolę :)

 • Smerf Maruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2017 12:11 ~Smerf Maruda

  Zbudują, czy nie zbudują.
  Ładne czy brzydkie.
  Duże czy małe.
  W terminie czy z poślizgiem.
  Tanio czy drogo.
  Czarne czy białe - bez znaczenia.
  Pokwękać, pomarudzić, popluć na innych, ponarzekać na wszystko - kochamy jak nic innego na świecie!

 • Smerf Maruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2017 12:10 ~Smerf Maruda

  Zbudują, czy nie zbudują.
  Ładne czy brzydkie.
  Duże czy małe.
  W terminie czy z poślizgiem.
  Tanio czy drogo.
  Czarne czy białe - bez znaczenia.
  Pokwękać, pomarudzić, popluć na innych, ponarzekać na wszystko - kochamy jak nic innego na świecie!

 • Praxis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2017 11:33 ~Praxis

  Trzeba wywalić bufetową ze stołka jak najszybciej, zanim zdąży sprywatyzować ten park i zalać go betonem (kompleks hotelowo apartamentowy bez dojazdu)

 • tempa dzido

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2017 09:20 ~tempa dzido

  Kris~Kris

  po co płacić wyróżnienia jeśli tylko jeden projekt będzie wykonany?

  żeby zachęcić ludzi do składania projektów

 • Kris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2017 08:20 ~Kris

  po co płacić wyróżnienia jeśli tylko jeden projekt będzie wykonany?

 • spec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.09.2017 00:00 ~spec

  takie to oderwane os rzeczywistości... za mało cebulaków i januszy na wizualkach

 • podatnik warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2017 21:10 ~podatnik…

  To ile to ma kosztować?

 • lump z Pragi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.09.2017 21:07 ~lump z Pragi

  Wszystko fajnie tylko trzeba tam armii policjantów i strażników miejskich żeby wlepiali mandaty za zaśmiecanie bulwarów butelkami, petami i innymi pozostałościami po nocnym pijaństwie. Inaczej będzie to kolejny syf za ciężkie miliony.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »