Informacje

30.06.2011 07:30 ZOBACZ ZDJĘCIA I FILMY

Tak atakują wandale

SERWISY:

Najczęściej działają pod osłoną nocy i po wypiciu alkoholu. Wybijają okna w pojazdach, kradną i niszczą kasowniki, dewastują fotele, psują bramki metra. Rozbijają także wiaty przystankowe – słupki, rozkłady jazdy, szyby i ławeczki.

Według ZTM, w autobusach, tramwajach, metrze i na przystankach popełniono w zeszłym roku 2580 przestępstw. Na usuwanie skutków dewastacji wydano okrągły milion złotych.

Z policyjnych informacji wynika, że chuligani atakują najczęściej w nocy. Są to przeważnie młodzi ludzie od 15 do 25 lat. Ci, których udaje się złapać, często są pijani.

Najpierw alkohol, później agresja

Prawie dwa promile mieli 20-latka i jej o 4 lata starszy kolega, którzy w kwietniu na Targówku wybijali szyby w wiatach przystankowych na skrzyżowaniach Rembielińska/Budowlana oraz Zamiejska/Trocka.

Ponad promil miał z kolei 20-latek, który urządził sobie prawdziwy rajd po Ursynowie. Zanim policja namierzyła go i złapała zdążył wybić aż 10 szyb w wiatach przystankowych. Wartość strat została oszacowana na kwotę ponad 5 tys. złotych.

Także 23-letni Mariusz C., 22-letni Radosław M. i 19-letni Kamil K. których bemowska policja zatrzymała za wybicie szyby w wiacie byli pijani. Mieli od 1,3 do 2 promili alkoholu.

50 szyb w dwa tygodnie

Zdarza się jednak, że sprawcy są trzeźwi a swoje wybryki starannie planują. Tak było w przypadku 19-letniego Przemysława L. i jego o rok starszego kolegi, Damiana S. W ciągu dwóch tygodni wybili w pociągach na trasie Małkinia – Warszawa Wileńska 50 szyb.

 

Wandale niszczą SKM

Film z monitoringu SKM to przykład bezmyślnego niszczenia. Wandale najpierw ukradli gaśnicę, a później rozpylili ją na peronie. Sytuacja miała miejsce w marcu tego roku. Zarejestrowały ją kamery monitoringu Szybkiej Kolei Miejskiej.

To tylko jeden z przykładów dewastacji dotyczących SKM. Jeden z mniej niebezpiecznych. Na początku czerwca chuligani ułożyli na torach w Otwocku betonową płytę, skład z pasażerami omal się nie wykoleił.

Wandale niszczą SKM-ki zobacz też reportaż Łukasza Wieczorka w archiwum tvnwarszawa.pl.

Chcą łapać na gorącym uczynku

Niestety większości wandali nie udaje się złapać. Z danych straży miejskiej wynika, że tylko w tym roku (do 21 czerwca) strażnicy podjęli ponad 150 interwencji dotyczących niszczenia mienia Zarządu Transportu Miejskiego. Złapać udało się tylko 9 osób.

Zobacz pełne zestawienie

Te smutne statystyki ma poprawić akcja "Powiadom, nie toleruj". Chociaż trzeba przyznać, że już dziś zaraz po interwencjach własnych, to właśnie zgłoszenia od ludzi są najczęstszym powodem akcji straży miejskiej.

CO GROZI ZA NISZCZENIE MIENIA?

Art.288.§1.Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§2.W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§3.Karze określonej w § 1 podlega także ten, kto przerywa lub uszkadza kabel podmorski albo narusza przepisy obowiązujące przy zakładaniu lub naprawie takiego kabla.

§4.Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

"Nie toleruj, powiadom"

O aktach wandalizmu można informować policję i straż miejską, dzwoniąc pod numery alarmowe 112 lub 986. Pasażerowie mogą także powiadomić straż miejską smsem na numer 723 986 112.

1/5

fot. KSP fot. KSP

2/5

fot. KSP fot. KSP

3/5

fot. KSP fot. KSP

4/5

fot. KSP fot. KSP

5/5

fot. KSP fot. KSP

 • fot. KSP
 • fot. KSP
 • fot. KSP
 • fot. KSP
 • fot. KSP
>

par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Waldeck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2011 21:10 ~Waldeck

  Na 112 to sobie możecie dzwonić. Hahahahaaa

 • acomitam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2011 14:13 ~acomitam

  Przyjezdny czy nie? a skąd to w ogole wiadomo, przecież nikt nie prowadzi i nie przedstawił statystyk jeżeli chodzi o wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania, pochodzenie czy z jakich rodzin pochodzą ci wandale. Najlepiej powiedzieć, że to nie nasi i tyle, bo nikt na swoim "podwórku" burd nie robi. To wszystko jest kwestią wychowania, podejścia rodziców i ich zainteresoawania co dziecko robi. Sam pochodze z niezbyt zamożnaj rodziny, do tego za młodu mieszkałem w dość nieciekawej okolicy (większośc moich kolegów z podwórka odbyła przynjamniej jedną odsiadkę), ale moi rodzice trzymali nas (mnie i moich braci) dość krótko i mimo towrzystwa w jakim się obracaliśmy, nikt z nas nie jest ćpunem, alkoholikiem, wandalem czy przestępcą. Jakiekolwiek wybryki nie były w mojej rodzinie tolerowane, a jak już się zdarzały (nie mowa tu o rozbijaniu czegokolwiek na mieście) i do tego z policją w tle (bo się przełaziło w miejscu do tego nieodpowiednim) to dostawało się taki opierdziel i tyle pasów, że przez tydzień na tyłku nie dało się wysiedzieć...
  Teraz rodzić ręki na dziecko nie podnosi, młodzieź nie ma co zrobic z wolnym czasem (mowa tu o 14-18 latkach), często balują przy % i chcą zaimponowac kolegom... a efekty widać na mieście.
  Dzieciaki są obecnie nietykalne, za moich młodzieńczych czasów (20 lat temu) jak dzieciak coś zrobił to dorosły mógł takiego gnoja za uszy do domu dostarczyć, by rodzice mogli zastosować odpowiednie środki wychowawcze. Teraz za coś takiego grozi sąd...
  Gratulacje dla pana z pierwszego filmu (KSP/ Ostrobramska) co sklepał wandala, ja bym się na taki czyn nie odważył, bo to mogłoby grozić oskarżeniem o napaść, niestety takie to już nastały czasy, że jak chcesz zgłosić wandalizm/napad to musisz się liczyc z konsekwencjami - ciąganie po sądach w roli świadka (wandala i tak wypuszcza, a potem taki łepek będzie cię prześladował), policja może cię aresztować (bo podczas zwracania uwagi może dojśc do rękoczynów i wsadzą cię za bójke) lub w najgors

 • Tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2011 12:26 ~Tomasz

  9 osób na ile zdarzeń?? wynik bardzo słabiutki,a co na to SM??robi parkowanie w nocy bo ktoś musi reperować budżet miasta,a takie tam dewastacje kogo interesują miasto się od tego nie wzbogaci PO górą kasę im się po nocach śni
  A może tak urzędasy zaczełyby na siebie zarabiać,bo sama SM nie zarobi na was wszystkich gdzie pensje macie dwa razy większe od nich siedząc za biurkiem

 • renolk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2011 06:36 ~renolk

  wybija szyby niech zapłaci za cała nowa wiate nie za jedna szybę

 • kloner

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 23:23 ~kloner

  myślę; żę ! ' jak by paru tych chłoptasi że tak powiem ogarneło i naprawiło parę takich przystanków itp...ZA WŁASNE ZASKÓRNIAKI( ma się rozumieć ) LUB OGARNELI CZĘŚĆ MIASTA W GRATISIE !!to może poszli by po rozum do głowy hej ! a tak głupie wytłumaczenie ..np ja nie chciałem ,to kolega zrobił i tym podobne .. mnoży bezkarność w stolicy .. 9 osób złapanych ..słabo ..co na to straż miejska.??bo policja jak na filmie jest lepsza..pozdro.

 • M

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 23:12 ~M

  Powinno tak być tych co złapali do izby a na drugi dzień łopata, miotła i sprzątać po sobie i naprawiać wyczyn własnej głupoty.Może na drugi raz się zastanowi zanim coś zdemoluje jeszcze raz

 • Marcin M

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 22:25 ~Marcin M

  z tymi reklamami to już przesada :(

 • gość przyjezdny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 21:59 ~gość przyjezdny

  Na szczęście filmy kończą się happy endem :)

 • wrxer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 21:29 ~wrxer

  praktynie nie da sie nic obejrzeć filmu przez te reklamy...

 • Trus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 20:22 ~Trus

  Alko Alko Alko i jego nadmiar !
  + Brak zajęć dla ludzi w tym wieku !!
  A nie wina człeka z miasteczka , wsi czy miasta .

  Macie poorane w baniach !!
  I tacy ludzie wywołują WOJNY !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »