Informacje

25.04.2012 18:17 Prezydent miasta nie odpowiada na pytania radnego

Tajne nagrody dla urzędników

SERWISY:

Warszawski ratusz nie chce ujawnić wysokości nagród dla dyrektorów biur urzędu miasta i ich zastępców za ubiegły rok – donosi radio RMF. Podania dokładnych kwot domaga się jeden z radnych, jednak prezydent miasta mu odmówiła, bo... złożył pytanie w złym trybie.

Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza, w rozmowie z rozgłośnią zdradził jedynie, że średnia kwartalna nagroda dla dyrektora biura i jego zastępcy to ponad 7,8 tys. złotych. W ratuszu jest 38 biur, co oznacza, że rocznie na nagrody miasto wydaje 2 mln zł.

"Niech powiedzą za co"

- Gdyby nie mieli nic do ukrycia, to by to pokazali. Składam interpelację do pani prezydent, bo jestem radnym i chcę się dowiedzieć, o jakie pieniądze chodzi. Jeżeli mądrze nagradza tych ludzi, to nie ma się czego czepiać, niech tylko jednak powie, ile i za co – mówi w rozmowie z RMF Krystian Jegierski, radny Klubu Lewicy.

Legierski złożył w tej sprawie interpelację już w marcu. Jednak Hanna Gronkiewicz-Waltz w odpowiedzi zwróciła mu jedynie uwagę na nieodpowiedni tryb tego pytania i zobowiązała go do złożenia wniosku o udostępnienie informacji publicznej.

Miliony tajne mimo wyroku

To nie pierwszy raz, kiedy radni nie mogą doprosić się o ujawnienie wysokości nagród.

- Wnioskowałem o dane osobowe z sześciu umów na łączną kwotę 24 tysięcy złotych, zawartych w 2009 roku - przypomina Jarosław Krajewski, radny PiS.

Cała sprawa zaczęła się właśnie w 2009 roku. Radny poprosił wtedy o informacje na temat danych osobowych z umów, które zawierało biuro edukacji. Urząd nie ujawnił nazwisk, powołując się na ustawę o ochronie danych osobowych. Taka interpetacja pozwala urzędnikom przelewać miliony złotych na prywatne konta nie ujawniając, do kogo one należą.

Argumentację urzędników podzieliło Samorządowe Kolegium Odwoławcze, a później sąd. Sędzia podkreśliła, że osoby zatrudnione przez miasto, mają prawo do prywatności, zwłaszcza, że nie są osobami publicznymi.

Ignorują prawomocny wyrok

Jarosław Krajewski odwołał się do sądu okręgowego i tym razem wygrał. - Ten prawomocny wyrok zapadł w listopadzie 2011 roku i obowiązkiem miasta było jego wykonanie - zaznacza Krajewski.

Władze miasta się jednak nie poddały i postanowiły wnieść o kasację wyroku. Ostateczną decyzję wyda Sąd Najwyższy.

Problem w tym, że zgodnie z prawem skarga kasacyjna nie wstrzymuje wykonania wyroku. Ratusz jednak go ignoruje. Teraz ujawnił jedynie część danych o które wnioskował radny. Podano informacje o trzech osobach, z którymi biuro edukacji podpisało umowy dotyczące wykładów o atmosferze kampanii wyborczej w 1989 roku: Grzegorza Lecha Majchrzaka, Jacka Szymanderskiego i Roberta Krzysztonia.

Bo się zgodzili

Czemu jednak ujawniono tylko niektóre umowy? "Pozostałe trzy osoby, pomimo prośby w tej sprawie, nie wyraziły zgody na upublicznienie  umów, o które Pan prosił wraz z ujawnieniem swoich danych osobowych" - odpisała radnemu Joanna Gospodarczyk, dyrektor biura edukacji.

Chodzi m.in. o współpracę z mediami i organizację konferencji prasowej za 10 tysięcy złotych, czy o analizę pikniku naukowego za 4 tysiące złotych. Po co ratusz pytał o zgodę, skoro do ujawnienia danych zobowiązuje go wyrok sądu? - My dalej uważamy, że musi to rozstrzygnąć sąd najwyższy. Sąd pierwszej instancji podzielił nasze zdanie, drugiej pana radnego, dlatego czekamy na ostateczny wyrok - odpowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. - Jeżeli byłaby zgoda i przekazalibyśmy wszystkie dane, to bezprzedmiotowe było wnoszenie o kasację - dodaje.

Radny poprosił więc o pomoc Fundację Batorego, która już wcześniej zwracała uwagę na niską transparentność działań warszawskich władz. W rozmowie z RMF Legierski nie wyklucza też skierowania sprawy do sądu.

mjc/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2012 15:14 ~warszawianka

  ile??????? to jakiś żart chyba? a osoba na stanowisku publicznym nie wydająca decyzji nie jest osoba publiczną? - to ja się pytam ile nagrody dostaje ten prawnik który przygotowuje wam te wszystkie opinie prawne??? ... Pani Prezydent ...no niestety ale robi Pani wszystko aby PO przegrało następne wybory....

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.05.2012 15:14 ~warszawianka

  ile??????? to jakiś żart chyba? a osoba na stanowisku publicznym nie wydająca decyzji nie jest osoba publiczną? - to ja się pytam ile nagrody dostaje ten prawnik który przygotowuje wam te wszystkie opinie prawne??? ... Pani Prezydent ...no niestety ale robi Pani wszystko aby PO przegrało następne wybory....

 • jezioro łabędzie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2012 14:39 ~jezioro łabędzie

  Co wam żal dupy ściska?Jak mają co to niech dzielą.AWS,SLD,UW,UP,PSL,PiS również rozdawali i rozdają sobie naszą kasę na lewo i prawo a tylko PO was tak boli?Trzeba było wybrać inną partię to byście teraz na nich pazury ostrzyli i jadem pluli.

 • słoik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2012 14:19 ~słoik

  ktos ja wubrał.chba ludzie sa zadowoleni z pani prezydentowej :)

 • Rea

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2012 13:17 ~Rea

  ~Tomasz - nie trzeba zakładać, tylko czytać do końca
  "...mówi w rozmowie z RMF Krystian Jegierski, radny Klubu Lewicy."

 • Tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2012 12:23 ~Tomasz

  "Gdyby nie mieli nic do ukrycia, to by pokazali". Wrrrr.... To takie samo denne stwierdzenie jak: "Tylko winny się broni" etc. Populizm niskich lotów.

  Nie doczytałem nawet niż dwa zdania, ale zakładam, ze radny jest z PiS, bo to po nich takiej retoryki się spodziewam. Doczytam chyba, zeby wiedzieć na kogo nie głosowć w przyszłości.

  A jesli chodzi o nagrody to dla mnie ok jesli sa zasłużone. Żeby mieć dobrych fachowców, to trzeba im dobrze zapłacić a nie my sami się zapchaliśmy ustawą kominową. Szafujecie tu kwotami 7,8 kwartalnie na dwóch (i to - niech zgadnę - brutto) czyli średnio kilkaset - tysiąc brutto miesięcznie na głowę. Faktycznie...

 • Odtajnić

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2012 11:51 ~Odtajnić

  Odtajnić!!!!!!!!!!

 • Malicious

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2012 11:43 ~Malicious

  ale zaraz, przecież wybieraliście swoją władzę sami: czystej krwi miejscowi, zameldowani, od pokoleń.. a teraz narzekacie? Macie taki lokalny rząd na jaki zasługujecie, każdy z was kto głosował na nich, osobiście się podpisał.

 • VVV

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2012 11:14 ~VVV

  SKANDAL !!!!!!!!!!! SZCZYT AROGANCJI !!!!!!!!

 • wawak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2012 11:12 ~wawak

  panie tusk jakby był pan polakiem i działal dla ich dobra, dawno wywalibyś taką prezydent warszawy na zbity pysk i jeszcze zawołał prokuratora i NIK, pani sawicka i jej korupcja to pikuś w porównaniu z ratuszem, który ukrywa na co wydaje kasę podatnikó, tzn. ma coś do ukrycia. HGW nic nie robi oprócz zadłużania stolicy i przecinania wsteg i wywiadów w TV, jak Pitera czyli pasozyty. zobaczymy na euro jak nic nie bedzie działac i jak opiszą polske zagraniczne media, co wtedy powie HGW. pan bedzie sz wtedy skończony i człowiek honoru powinien poddac sie do dymisji.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »