Informacje

27.04.2015 17:42 impreza już 16 maja

Tajemnicze tunele pod PKiN.
Nowa atrakcja Nocy Muzeów

SERWISY:

Zwiedzanie podziemi Pałacu Kultury to jedna z najciekawszych atrakcji jakie zostały przygotowane na kolejną edycję Nocy Muzeów w Warszawie. Tunele na co dzień nie są dostępne dla turystów. Pałac Kultury i Nauki jest jedną z 237 stołecznych placówek, które zgłosiły się do Nocy Muzeów. Tegoroczna edycja odbędzie się już 16 maja.

Do udziału w imprezie zgłosiły się najpopularniejsze stołeczne placówki: Muzeum Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Do imprezy dołącza Pałac Kultury i Nauki, który w tym roku obchodzi swe 60-lecie. Zwiedzającym udostępnione zostaną podziemia Pałacu. Przygotowana zostanie także wystawa przedmiotów z oryginalnego wyposażenia jednego z najbardziej charakterystycznych warszawskich budynków.

- Chcielibyśmy pokazać Pałac Kultury nieco inaczej. Przygotowaliśmy wyjątkowy spacer - będziemy mogli zobaczyć to, co udaje się niewielu; turyści w te miejsca nie wchodzą. Chcemy zrobić wyjątek - dwie kondygnacje podziemne Pałacu to miejsca owiane tajemnicą. W trakcie Nocy Muzeów będzie można poznać odpowiedź na pytanie, czy pod Pałacem mamy schrony, czy jest kolej, która była tu specjalnie założona w trakcie budowy. Niekończące się korytarze także mają swoją legendę. Na potrzeby spaceru przygotowaliśmy najciekawsze miejsca Pałacu Kultury - powiedziała Renata Kaznowska, prezes zarządu Pałacu Kultury i Nauki. - Zobaczymy także wentylatornię, w której nadal działają radzieckie urządzenia. Na poziomie -2 odwiedzimy nasze koty, mieszkające w Pałacu - dodała.

Muzeum Warszawy na liście

Specjalne atrakcje szykuje także Muzeum Warszawy w swych 9. placówkach; program został przygotowany pod hasłem "Anatomia warszawska". W Centrum Interpretacji Zabytków odbędą się spotkania poświęcone tematowi powojennej odbudowy stolicy, w Ośrodku Dokumentacji Badań Korczakianum, przypomniana zostanie historia warszawskiej działalności Janusza Korczaka. W Barbakanie zadane zostanie pytanie do czego Warszawiakom służą obiekty historyczne a w Muzeum Woli zaplanowano spotkanie, poświęcone Warszawie jako "wspólnemu domostwu" dla przyjezdnych i dla tubylców.

Śladami Tyrmanda

Muzeum Warszawskiej Pragi przygotowało program pt. "Wszystkie drogi prowadzą na Pragę" - będą spotkania, poświęcone "warszawskiej" twórczości pisarza Leopolda Tyrmanda, a także spotkanie "Czego na Pradze szukali jazzmani". Odbędzie się także potańcówka w rytmie muzyki lat 50 oraz wspólne czytanie literatury, dotyczącej prawobrzeżnej Warszawie i nocne zwiedzanie Bazaru Różyckiego.

- Praga przez wiele lat była zapleczem stolicy. Na Pragę jeździło się po żywność, dokumenty, obcą walutę, płyty, ciuchy z Zachodu - powiedziała Katarzyna Kuzko-Zwierz, kierownik Muzeum Warszawskiej Pragi. - Dziś jeździ się po autentyczność, po ślady dawnej Warszawy, po odczucie lokalności – dodała.

Spacery po Saskim

Przygotowano specjalne wydarzenia w Garnizonie Warszawa. - Noc Muzeów wpisała się na trwałe w nasz kalendarz. Zapraszamy na koncerty orkiestry wojskowej, grupy rekonstrukcji historycznej będą odtwarzać zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, opowiemy także historię tego miejsca - zapowiedziała ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch. Odbędzie się też pokaz musztry paradnej, prezentacja makiety osi Saskiej i Pałacu Saskiego.

Zaplanowano również "spacery historyczne" po Ogrodzie Saskim, podczas których przypomniana zostanie historia ogrodu a także nieistniejące już budowle, jakie się tam znajdowały. W Galerii Jabłkowskich w Domu Braci Jabłkowskich przygotowano warsztaty pod hasłem "Warszawa jest klawa", mający na celu przypominanie tradycji, historii i języka dawnej Warszawy. Odbędzie się pokaz filmu "Gangsterzy i filantropi" (1962), warsztaty gwary warszawskiej oraz koncert grupy Ferajna z Hoovera.

Ćwierć miliona gości

Jak przypomnieli organizatorzy, podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, podczas ostatniej edycji imprezy, stołeczne muzea odwiedziło ponad 250 tys. osób.

- Kiedy 12 lat temu po raz pierwszy w Warszawie startowała Noc Muzeów, zgłosiło się do niej wówczas tylko 11 muzeów. W tym roku samych placówek muzealnych mamy 50. W pierwszej warszawskiej Nocy Muzeów te 11 placówek zgromadziło 16 tys. osób i wtedy wydawało się, że to rekord. W zeszłym roku mieliśmy ponad 250 tys. zwiedzających, co świadczy o potencjale tej imprezy  - powiedział Jarosław Jóźwiak, zastępca prezydenta m. st. Warszawy.

- Przeglądając program wydarzeń, przygotowany na poprzednie Noce trudno dziwić się takiej frekwencji. Na te kilka wieczornych godzin, placówki rokrocznie prezentują bardzo ciekawe wydarzenia. Publiczność wie, że duża ich część jest do zobaczenia jedynie w tę jedną noc - dodał.

Szczegóły programu tegorocznej Nocy Muzeów dostępne są na stronie internetowej www.um.warszawa.pl/nocmuzeow.

Tak było w zeszłym roku:

jb/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2015 10:55 ~nick

  Ale bzdury. Niczego takiego nie ma w Pałacu.

  Jakowlew~Jakowlew

  Najciekawsza jest zamurowana bocznica z peronem, ktora ostatni raz przyjechal z Moskwy Brezniew. Z peronu jest winda do atelier dla vipow przy sali kongresowej. Co ciekawe ta bicznica nie jest polacxona z linią srednicowa, tylko z tajnym tunelem pod Wisłą przygotowanym na inwazje wojsk ukladu warszawskiego na zachod. Podobno tunel jest w układzie czterotorowym i zaczyna sie w Brześciu.

 • tadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2015 23:11 ~tadek

  Ja chce się zobaczyć ciekawe podziemia to warto się wybrać na Pragę do Muzeum Warszawskiej Pragi, tam w piwnicach odkryto miejsca modlitwy i stare przepiękne polichromie. Na Pradze to w ogóle co chwila są takie perełki. T wyjątkowa dzielnica, bo tu się zachowała historyczna tkanka. Cała ta dzielnica jest warta zwiedzania

 • julita

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2015 16:44 ~julita

  Przecież na jednym z pięter jest basen i można tam normalnie iść pływać. Zanim zaczniecie się sprzeczać, radzę cokolwiek przeczytać w życiu, zainteresować się czymś a dopiero potem mówić publicznie.

 • Niskos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2015 12:01 ~Niskos

  Dlaczego wideo odpala sie automatycznie to jest irytujace. przestance wciskac reklame na sile

 • Piotrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2015 12:33 ~Piotrek  orgbosch~orgbosch

  Tam w sumie nie ma nic takiego... Na 50-lecie PKiN była możliwość zwiedzania m.in. piwnic. Ciekawe jest obejrzenie rozdzielni, która sama może stanowić "przedłużenie" ekspozycji w Muzeum Techniki...

  A koty stamtąd mają możliwość wychodzenia - tam jest ich azyl. Są uznawane za "pracowników" PKiN, bo zajmują się tępieniem gryzoni itp.

  A o korytarzach, piwnicach itd podobne "urban legends" krążą o byłym Domu Partii...
  pała cyk~pała cyk


  Co za bajki. Koty same nie wyjdą z poziomu -2. Wyjadą windą towarową, czy schodami, które są zamykane drzwiami? Bredzisz.
  orgbosch~orgbosch


  hmmm... czy bredzę - nie wiem, ale rozmawiałem z pracownikiem PKiN, który był przewodnikiem po podziemiach i mówił, że jednak wychodzą...

  Tak się składa, że też rozmawałem z przewodnikiem PKiN i mowił coś dokładnie odwrotnego.

 • orgbosch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2015 12:10 ~orgbosch


  orgbosch~orgbosch

  Tam w sumie nie ma nic takiego... Na 50-lecie PKiN była możliwość zwiedzania m.in. piwnic. Ciekawe jest obejrzenie rozdzielni, która sama może stanowić "przedłużenie" ekspozycji w Muzeum Techniki...

  A koty stamtąd mają możliwość wychodzenia - tam jest ich azyl. Są uznawane za "pracowników" PKiN, bo zajmują się tępieniem gryzoni itp.

  A o korytarzach, piwnicach itd podobne "urban legends" krążą o byłym Domu Partii...
  pała cyk~pała cyk


  Co za bajki. Koty same nie wyjdą z poziomu -2. Wyjadą windą towarową, czy schodami, które są zamykane drzwiami? Bredzisz.


  hmmm... czy bredzę - nie wiem, ale rozmawiałem z pracownikiem PKiN, który był przewodnikiem po podziemiach i mówił, że jednak wychodzą...

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2015 10:24 kubat

  Arnold~Arnold

  Tu mogą wpisywać się ci co uwierzyli że tam są schrony.

  No i oczywiście dworzec kolejowy :-))) Takie piwnice są i u mnie w bloku, zapraszam na Noc Muzeów.

 • pipi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2015 10:13 ~pipi

  a propos basenu - jest taki, wcale nie tajny w pałacu młodzieży, dostępny uczestnikom zajęć.

 • Arnold

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2015 09:46 ~Arnold

  Tu mogą wpisywać się ci co uwierzyli że tam są schrony.

 • Dodo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2015 09:44 ~Dodo

  Buahahaha jakie schrony? Tam nic takiego nie ma.PKiN nie był budowany z takim przeznaczeniem. Każda piwnica w bloku to schron ,ale nie przeciw atomowy. Np. Blok przy AL Niepodległości 111 ma schron ze stalowymi drzwiami i pompy powietrzne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »