Informacje

11.07.2017 15:58 KONKURS

Tajemnicze pomniki smoleńskie:
znamy tylko numery prac

SERWISY:

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że marsze smoleńskie nie ustaną, dopóki nie staną dwa pomniki przy Krakowskim Przedmieściu. Na razie jednak wciąż trwa wybór projektów, o których mało wiadomo. A do tego uchwałę o ich budowie musi podjąć Rada Warszawy.

- Będziemy kontynuowali swój marsz aż do momentu, kiedy tu, niedaleko stąd, staną pomniki - pomnik prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego i pomnik upamiętniający wszystkich, którzy polegli w katastrofie smoleńskiej - powiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Na jakim etapie jest więc planowana budowa? 6 maja upłynął termin zgłaszania się do konkursów. Wpłynęło ponad 50 zgłoszeń.

Projekty za numerami

Jak podała "Gazeta Stołeczna", jury zakończyło pierwszy etap i wybrało pięć projektów pomnika Lecha Kaczyńskiego oraz dziewięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Zwycięskie mamy poznać w listopadzie. Ale nie ujawniono autorów, nie znamy też samych projektów. Są tylko pięciocyfrowe numery, za którymi kryją się prace.

W czerwcu pisaliśmy, że poseł Sasin zwrócił się do prezydent Warszawy z wnioskiem o przygotowanie uchwały rady miasta, która jest konieczna, by stawić pomniki. Spytaliśmy rzecznika urzędu miasta o ten wniosek.

– Przygotowujemy odpowiedź dla pana posła – mówi krótko Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Do pomysłu będzie musiał też się odnieść stołeczny konserwator zabytków. Michał Krasucki zgadza się z tym, że najpierw powinien być konkretny projekt, a wtedy pomysłodawcy powinni wystąpić o pozwolenia. - To, czego bym się obawiał, bez względu na to, o jakim pomniku mówimy, to stworzenie galerii pomników, popiersi, tak jak w muzeum, gdzie co metr mamy jakąś figurę  mówił w kwietniu.

Komitet społeczny budowy pomników liczy, że monumenty staną w 2018 roku.

Konkursy i zbiórka publiczna

W połowie kwietnia PiS ogłosił, że rozpoczyna dwa równolegle przebiegające konkursy, które mają wyłonić autorów projektów pomników smoleńskich. Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, a pomnik ofiar tragedii smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

 


ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wstaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 14:22 ~Wstaw

  pirat2pirat2

  Warszawiacy nie powinni pozwolić na zaśmiecanie Stolicy.

  To wstaw swój komentarz jeszcze trzeci raz, śmieciarzu.

  A gdybyś sam posłuchaj swojej rady to by cię w tym mieście nie było.

 • maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 11:17 ~maria

  pomnik zbudować trzeba koniecznie przy obecnym domu Kaczyńskiego by mógł go zawsze widzieć przez okno, dlaczego on ze swoimi wyznawcami chodzą świętować pod miejscem pracy Lecha a nie gdzie mieszkał tak jak to robili dla Jaruzelskiego { darli ryje pod jego domem a nie gdzie pracował }

 • pirat2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 10:37 pirat2

  Warszawiacy nie powinni pozwolić na zaśmiecanie Stolicy.

 • pirat2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 10:36 pirat2

  Warszawiacy nie powinni pozwolić na zaśmiecanie Stolicy.

 • Max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 09:52 ~Max

  A co wam ci przyszli prezydenci zrobili, że im taki widok z okna chcecie zafundować? To już nie ma bardziej odpowiednich miejsc na pomnik, aby i turyści mogli obejrzeć?

 • Janko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 09:22 ~Janko

  Jestem przeciwny stawianiu pomnika przed Pałacem Prezydenckim. Obecne lokalizacje bardzo mi odpowiadają.

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 09:05 ~iza

  postawić pomniki i będzie spokój!!!

 • taki jeden

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 08:37 ~taki jeden

  Niech stawiają za pieniądze moherów gdzie chcą. Historia i tak to zweryfikuje. A póki co gołębie będą miały gdzie s.......

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 08:11 Bl0to

  Coraz bardziej widać i zaczyna być to jasne, że pisem kierują ludzie chciwi, dla których najważniejszy jest ich jednostkowy interes. Nic więcej. Żadne dobro Polski i Polaków. Do tego możliwe, że we władzach znajdują się agenci obcego wywiadu, którym skapuje już emerytka gdzieś na Kajmanach np. w rubelkach? Niemożliwością wszak jest by Polak tak psuł Polskę na zewnątrz i wewnątrz i w zasadzie na każdym już kroku, od drzew po edukację.

 • bujda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 08:05 ~bujda

  ~Elwira A należy się, bo? Zasłużył się czymś temu krajowi? Jak czytam takie wypowiedzi, to krew w żyłach mi się gotuje. Nie jestem gorąco antypisowska, mam to głęboko w poważaniu, ale te miesięcznice to jest skandal. Niedość, że wszyscy dookoła się z nas śmieją, to jeszcze spójrzmy prawdzie w oczy, że to żałosne. Świąt narodowych nie obchodzimy tak hucznie, jak miesięcznic smoleńskich, kiedy to był zwykły wypadek, niczym się nie wyróżniający od innych katastrof lotniczych, oprócz osob podróżujących tym samolotem. Szkoda, że ich to spotkało, ale niczemu się w większości Ci ludzie nie zasłużyli. Kaczorowskiemu bym prędzej pomnik wystawiła, niż Kaczyńskim.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »