Informacje

21.01.2012 07:28 trwają ostatnie prace

Tajemnicze podziemia Starówki

SERWISY:

- To tajemniczy skrawek Starego Miasta i najdawniejszej Warszawy - mówi o piwnicach po tzw. stronie Dekerta Joanna Bojarska, dyrektor Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Ich renowacja jest już na ukończeniu, a w maju zajrzą do środka warszawiacy. Zobaczą m.in. odkopane skarby i specjalne ekspozycje poświęcone stołecznym legendom.

- W piwnicach przy Rynku Starego Miasta 28/42 znajdują się relikty nawet z XIV-XV wieku - zdradza Barbara Kozłowska ze Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, który modernizację piwnic nadzoruje.

Na Noc Muzeów

Od kilkunastu miesięcy robotnicy i konserwatorzy przygotowują podziemia na wizytę warszawiaków. Prace są na ukończeniu, zaczęły już pierwsze odbiory. - Liczymy, że w maju, na Noc Muzeów uda się piwnice udostępnić - wyjaśnia Joanna Bojarska. To nie pierwsza zapowiedź, bo te obszerne piwnice znajdujące się pod kilkunastoma kamienicami miały być otwarte mniej więcej w połowie ubiegłego roku. Nie udało się, bo w czasie prac odkryto kolejne zapomniane pomieszczenia.

- Odkryliśmy poziom – 2, musieliśmy przygotować zmiany w projekcie renowacji - tłumaczy Barbara Kozłowska. Teraz trwają ostatnie przygotowanie przed udostępnieniem piwnic zwiedzającym. Rozpoczęły się prace malarskie, konserwatorzy pracują nad specjalną ekspozycję ceglanych ścian, a nawet zabytkowego pieca i studni, która sięga poziomu -2.

Osmolone ściany

Ale piwnice kryją też wyjątkowe perełki. - Są ślady spalonej Warszawy z czasów Powstania Warszawskiego. Specjalnie zostawiliśmy jedno małe pomieszczenie z osmolonymi ścianami, żeby pokazać, jak Warszawa była niszczona - tłumaczy Kozłowska.

Oczom zwiedzającym ukaże się też skarb z XVII wieku - kopia odkopanego garnka z monetami została umieszczona pod szklaną posadzką, a oryginał będzie można zobaczyć na wystawie. Konserwatorzy zadbali również o cegły posadzkowe. Zostały umieszczone w stalowych kasetach na kółkach, a po otwarciu będę wystawione w ekspozycji.

- W piwnicach będzie znajdowała się wystawa archeologiczna, która była pokazywana w Zamku Królewskim, ale także przedstawimy legendy warszawskie. Na razie przygotowujemy koncepcję plastyczną - zaznacza Bojarska.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Za 40 mln zł

Piwnice przy Rynku Starego Miasta 28/42 to nie jedyne, które doczekały się renowacji. Robotnicy i konserwatorzy zakończyli już prace przy ul. Jezuickiej 4, Boleść 2 i przy Rynku Starego Miasta 2. Trwają roboty jeszcze w podziemiach przy ul. Brzozowej 11/13 - m.in.: montaż wyposażenia łazienek, opraw oświetleniowych czy okładzin kamiennych, ale też na zewnątrz.

Wszystkie piwnice utworzą tzw. szlak turystyczny Kulturalnych Piwnic Starego Miasta.

Modernizacja piwnic realizowana jest przez miasto i współfinansowana ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Łączny koszt to niecałe 40 mln zł.

ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pasażer na łasce ZTM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2012 11:06 ~pasażer…

  Prośba do p. dyrektor Bojarskiej: Jak znajdzie pani w tych piwnicach Bazyliszka, to niech go pani KONIECZNIE pokaże paru urzędnikom z Ratusza. W szczgólności tym, co co i raz wprowadzają zmiany w trasach autobusów i tramwajów.

 • ito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2012 10:47 ~ito

  ciekawe, jestem młody i z przyjemnością bym zwiedził te piwnice jak będę w warszawie. Cena jest zatrważająca ale to już akurat wina polskiego systemu przetargowego. a co do dyskusji o mieszkaniach socjalnych to po co remontować mieszkania socjalne, przyznajmy te pieniądze na renty i zapomogi, albo nie, dajmy im od razu wszystko do ręki niech przepiją w tydzień. praca w polsce jest trzeba tylko chcieć pracować.

 • NYC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2012 04:17 ~NYC

  Mlodych to nie zainteresuje? Jesli czytasz ten artykul to znaczy, ze juz zainteresowalo. Ja dostalem wlasnie w prezencie ksiazke "Blyskawiczny Przewodnik Historyczny po Warszawie" (Lubienski i Wojcik). Polecam kazdemu kto kocha Warszawe.

 • Skarpa Warszawska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2012 00:26 ~Skarpa Warszawska

  Dla wszystkich zainteresowanych historią Warszawy polecamy darmowy miesięcznik Skarpa Warszawska do pobrania ze strony - http://www.skarpawarszawska.pl/

 • Drugipoziom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2012 00:03 ~Drugipoziom

  Na ul. Długiej też były dwa poziomy piwnic. Ciekawe, czy coś z nich zostało

 • yamani

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2012 22:46 ~yamani

  ładne płytki... :|

 • sloik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2012 20:24 ~sloik

  na remont mieszkań dla biednych to dopiero szkoda pieniędzy, czy widziałeś jak wygląda 6 letni blok przeznaczony na socjal, nadaje się do wyburzenia. Ludzie którzy nigdy nic nie mieli nie poszanują tego co dostaną więc nie pisz takich głupot.

 • Robert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2012 20:21 ~Robert

  do ~bulwersant -napij sie zimnej wody i usiądz.

 • bulwersant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2012 19:43 ~bulwersant

  Młodych to nie zainteresuje a starsi,którzy pamiętają te czasy są juz na wymarciu.Za te pieniądze może lepiej było wyremontować mieszkania dla ludzi biednych.

 • zbych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2012 15:09 ~zbych

  dobrze, że żadne ćpuny z frakcji zielonych-blokujących-wszystko, tym razem nie zablokowały tej ciekawej inwestycji.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »